Puolustusministeri: Venäjän heikompi asema lisää sen vaarallisuutta
Antti Häkkäsen mukaan Putin joutuu turvautumaan entistäkin enemmän muun muassa Kiinan ja Pohjois-Korean tukeen.
Puolustuspolitiikka
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoi maanantaina maanpuolustuskurssin avajaispuheessaan, että Venäjän heikompi asema lisää sen vaarallisuutta.
Häkkäsen mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putin joutuu ottamaan enemmän riskejä ja turvautumaan entistäkin enemmän muun muassa Kiinan ja Pohjois-Korean tukeen.
Häkkänen kertoi puheessaan myös, että hallitus asettaa syyskauden aikana parlamentaarisen työryhmän tarkastelemaan puolustuksen pitkän aikavälin kehittämistä.
– On tärkeää varmistaa tiivis parlamentaarinen vuoropuhelu ja yhteisymmärrys puolustuksesta.
Hän lisäsi, että hallituksen talousarvioneuvotteluiden perusteella voidaan todeta, että Suomi on saavuttamassa Naton puolustusmenotavoitteen 2030-luvulla.