Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kultaranta-keskustelut

Kultarannassa keskustellaan tänä vuonna muuttuvasta maailmasta – Kaksipäiväinen tapahtuma alkaa

16.6.2025 9:53
Lue lisää 
Kirjat
Tutkijan mukaan vastakkainasettelu suomalaisessa poliittisessa keskustelussa on lisääntynyt 2010-luvulta lähtien. (Kuva: Lehtikuva / Roni Rekomaa)

Puoluepakka meni vuosikymmenessä uusiksi – eliittivetoinen politiikanteko vei huomion puolueiden jäsenistöltä, tutkija arvioi

Tutkija Rauli Mickelsson pitää Suomen puoluekenttää kansainvälisesti vertailtuna monipuolisena
Annukka Kaarela 28.8.2021 10:00, muokattu 26.8.2021 10:25
a– a+
Kirjat

Kun politiikan tutkija Rauli Mickelssonin kirja Suomen puolueet julkaistiin ensimmäistä kertaa vuonna 2007, tuskin kirjailija itse tai kukaan muukaan olisi uskonut, kuinka nopeasti se vaatisi päivitystä.  

Ensimmäisen laitoksen ilmestyessä puoluekenttä vaikutti Suomessa erittäin vakaalta. Kolmen suurimman puolueen eli keskustan, SDP:n ja kokoomuksen hallussa oli lähes kolme neljäsosaa eduskuntapaikoista. Perussuomalaiset oli eduskuntapuolueista pienin viidellä paikallaan.  

Sitten tulivat vuoden 2011 jytky ja 2015 jatkojytky, ja Mickelssonin täytyi kirjoittaa teokseensa uusia lukuja. Parin vuoden kuluttua perussuomalaiset hajosi, mutta onnistui siitä huolimatta kasvattamaan kannatustaan seuraavissa eduskuntavaaleissa.  

Mickelssonin oli jälleen päivitettävä kirjaansa. Suomen puolueiden kolmas laitos ilmestyi toukokuun puolivälissä, muutama viikko ennen kuntavaaleja.   

Kahden ensimmäisen laitoksen tavoin Mickelsson käy myös tuoreimmassa versiossa läpi kaikki Suomessa vaikuttaneet puolueet 1700-luvun hatuista ja myssyistä lähtien. Uusimpina tulokkaina mukana ovat siniset, Liike Nyt ja Paavo Väyrysen erikoiset puolueviritelmät.  

Mickelsson kiittelee suomalaista puoluekenttää kansainvälisestikin vertailtuna monipuoliseksi.   

– Suomalainen puoluekenttä kattaa lähes täydellisesti eri ristiriitaulottuvuudet. Monessakaan muussa maassa merkittävien puolueiden määrä ei muodosta niin monta ristiriitaulottuvuutta kuin Suomessa, hän kirjoittaa.  

Mickelssonin mukaan vastakkainasettelu suomalaisessa poliittisessa keskustelussa on lisääntynyt 2010-luvulta lähtien, ja keskeinen ristiriitaulottuvuus on vaihtanut paikkaa. Keskustelua käydään aiempaa vähemmän taloudellisella vasemmisto–oikeisto-akselilla. 

Sen on korvannut ulottuvuus, jonka toisessa ääripäässä ovat globalisaatiomyönteiset ja vapaamieliset vihreät, toisessa taas konservatiiviset ja kansallismieliset perussuomalaiset.  

Uuden ulottuvuuden voimistuminen on Mickelssonin mukaan ollut vaikea pala perinteisille vasemmistopuolueille, erityisesti sosiaalidemokraateille. SDP markkinoi itseään sitkeästi työväenpuolueena, vaikka teollisuustyöväestön määrä on vähentynyt 2000-luvulla huomattavasti.  

Muut puolueet ovat vähentäneet samaistumistaan tiettyihin väestöryhmiin ja erottuvat toisistaan lähinnä yhteiskunnallisten näkemystensä kautta.  

Puolueet voivat Mickelssonin mukaan 2020-luvulla parlamenttitasolla hyvin. Niillä on paljon valtaa ja kansanedustajilla sekä ministereillä hyvät resurssit. Puolueet ovat myös edelleen ainoa väylä päästä yhteiskunnallisiin luottamustehtäviin.  

Sen sijaan jäsenistön varaan rakennetun puoluetoiminnan kuihtuminen on Mickelssonin mukaan vain kiihtynyt vuodesta 2015, jolloin Suomen puolueiden edellinen laitos ilmestyi.  

Vuonna 2014 kaikkien puolueiden yhteenlaskettu jäsenmäärä oli noin 275 000. Tuorein lukema on vuodelta 2017, jolloin yhteisjäsenmäärä oli laskenut 215 000:een.  

Pudotusta tuli siis kolmessa vuodessa peräti 60 000 jäsenen verran. Yhteenlaskettu jäsenmäärä on huvennut yli puolella huippuvuodesta 1980, jolloin 565 000 suomalaista kuului johonkin puolueeseen.  

Kirjansa lopussa Mickelsson pohtii puolueiden tulevaisuutta. Jäsenmäärien valossa se ei luonnollisestikaan näytä ruusuiselta.  

Jos kehitys jatkaa samanlaisena kuin tähänkin asti, Mickelssonin mukaan puolueiden päähuomio keskittyy jäsenistön ja sille suunnatun toiminnan sijaan ammattimaisesti hoidettuihin vaaleihin ja eliittivetoiseen politiikantekoon.   

– Tämäntapaiset vaalipuolueet eivät enää tarvitse suurta jäsenistöä vaan ammattitaitoisia markkinoijia: vaikka puolueiden omien areenoiden kautta tuottama julkisuus olisi ajettu alas, kampanjat ja viestit hoituisivat sitoutumattoman ja sosiaalisen median kautta, Mickelsson kirjoittaa. 

Kokoomus on tehnyt vaalikampanjoita ammattimaisesti jo 1950-luvulta lähtien, joten sille vaalipuoluemalli ei ole Mickelssonin mukaan vaikea omaksua. Kokoomuksen jäsenmäärä ei ole myöskään koskaan ollut keskustan ja SDP:n luokkaa.  

Yhteisöllisyyteen tottuneen keskustalaisen järjestöväen korviin ammattilaisvetoiset kampanjat kuulostavat epäilemättä ankeilta. Toisaalta keskustan kenttä osoitti taas kuntavaaleissa, että huhut sen kuolemasta ovat vahvasti liioiteltuja. 

Rauli Mickelsson: Suomen puolueet. Vapauden ajasta maailmantuskaan. Vastapaino, 488 s.  

Lue myös

Nuoria värvätään rahamuuleiksi – Eivät välttämättä ymmärrä, että kyse on rikoksesta

Seuraamukset rahamuulille ovat rikostuomion lisäksi mahdolliset vahingonkorvausvelvollisuudet, poliisi sanoo
16.6.2025 11:17

VM: Velkaantuminen jatkuu – Alijäämä pienenee "piinallisen hitaasti"

Suomi tarvitsisi ennustettua nopeampaa kasvua, valtiovarainministeriö sanoo.
16.6.2025 11:14

Tutkimus: Etätyö voi nakertaa luottamusta ja yhteisöllisyyttä – "Hyödyt jakautuvat epätasaisemmin"

Esihenkilöt hyötyvät etätyöstä työntekijöitä vähemmän.
16.6.2025 10:18

Aihetunnisteet

puolueet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Nuori vai seniori ratissa? Tilastot paljastavat hurjan eron
Uutiset | 14.6.2025 22:00
Suomalainen, ruotsalainen ja norjalainen sairastuvat, kuka menee työpaikalle? Erot ovat suuria
Uutiset | 15.6.2025 21:00
Huima läpimurto Parkinsonin taudin hoidossa
Uutiset | 14.6.2025 20:35
Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen
Uutiset | 13.6.2025 22:02
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Pysäyttävä Nato-vuoto: Ukrainalle karu kohtalo
Uutiset | 11.6.2025 21:43
Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen
Uutiset | 13.6.2025 22:02
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Uusimmat

Nuoria värvätään rahamuuleiksi – Eivät välttämättä ymmärrä, että kyse on rikoksesta
Uutiset | 16.6.2025 11:17
VM: Velkaantuminen jatkuu – Alijäämä pienenee ”piinallisen hitaasti”
Uutiset | 16.6.2025 11:14
Tutkimus: Etätyö voi nakertaa luottamusta ja yhteisöllisyyttä – ”Hyödyt jakautuvat epätasaisemmin”
Uutiset | 16.6.2025 10:18
Kesäsesongista tullee vaisu matkailu- ja ravintola-alalla, arvelevat alan yrittäjät
Uutiset | 16.6.2025 10:15
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Pikkuhuuhkajien jatkopaikka ajautui huomattaviin vaikeuksiin
Uutiset | 16.6.2025 9:56
Kultarannassa keskustellaan tänä vuonna muuttuvasta maailmasta – Kaksipäiväinen tapahtuma alkaa
Uutiset | 16.6.2025 9:53
Trumpia vastustavassa mielenosoituksessa ammuttiin – Sivullinen mies kuoli
Uutiset | 16.6.2025 9:50
Miten Suomen talous kehittyy lähivuosina? – VM julkaisee talousennusteensa
Uutiset | 16.6.2025 9:48
Helsingin Sanomien ja Iltalehden päätoimittajat kertoivat olevansa parisuhteessa
Uutiset | 16.6.2025 9:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuoria värvätään rahamuuleiksi – Eivät välttämättä ymmärrä, että kyse on rikoksesta
Uutiset | 16.6.2025 11:17
VM: Velkaantuminen jatkuu – Alijäämä pienenee ”piinallisen hitaasti”
Uutiset | 16.6.2025 11:14
Tutkimus: Etätyö voi nakertaa luottamusta ja yhteisöllisyyttä – ”Hyödyt jakautuvat epätasaisemmin”
Uutiset | 16.6.2025 10:18
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi tulonhankkimismenot eivät olisi kuluja?
Mielipide | 16.6.2025 11:07
Lukijalta: Siitä talkoohengestä
Mielipide | 16.6.2025 11:03
Lukijalta: Opinnäytetyön vaikuttavuus?
Mielipide | 16.6.2025 10:55
Lukijalta: Missä viipyy elintarvikemarkkinalain korjaussarja?
Mielipide | 16.6.2025 10:50
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Taksvärkkipäivä paljastaa
Mielipide | 10.6.2025 9:03
Lukijalta: Keskusta kuntoon 2026
Mielipide | 9.6.2025 11:09
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 9:07
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste