Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

PAUn Nieminen STT:lle: "Olemme yhä ehdottomia pakettilajittelijoiden työehdoista"

Selvitysryhmän Lasse Laatusen mukaan pöytä pitäisi saada putsattua huomiseen mennessä
STT 23.11.2019 13:08, muokattu 23.11.2019 13:17
a– a+
Postin lakko

Posti- ja logistiikka-alan unioni PAUn puheenjohtaja Heidi Nieminen kertoo liiton pysyvän ehdottomana Postin pakettilajittelijoiden työehtosopimuskiistassa.

Niemisen mukaan lajittelijoiden työehtojen heikentäminen ei tule kyseeseen.

– Meillä ei ole mitään mahdollisuutta lähteä heikentämään heidän työehtojaan. Työehdot ovat ehdottomia, kyllä pidämme niistä kiinni, Nieminen sanoi STT:lle lauantaiaamuna.

Posti siirsi aiemmin syksyllä noin 700 pakettilajittelijaa tytäryhtiöönsä Posti Palvelut Oy:hyn ja Teollisuusliiton työehtosopimuksen piiriin, mitä ammattiliitto PAU ei hyväksy.

PAU on ollut tiukasti sitä mieltä, että pakettilajittelijoihin tulee jatkossakin soveltaa PAUn viestinvälitys- ja logistiikka-alan työehtosopimusta.

Eilen aloittanut postikiistaa ratkova selvitysryhmä jatkaa tänään työtään 700 pakettilajittelijan kysymyksessä. Työmarkkinakonkareista koostuva ryhmä kokoontui valtakunnansovittelijan toimistolle noin yhdeksän aikaan aamulla.

Selvitysryhmässä mukana oleva eläköitynyt EK:n työmarkkinajohtaja Lasse Laatunen kertoi ennen yhdeksää aamulla STT:lle, että kaikkia osapuolia on nyt kuultu, ja nyt on kyse siitä, kuullaanko vielä joitakuita ”lisähenkilöitä”.

– En osaa sitä sanoa, missä ajassa saadaan esitystä, mutta näiden tukilakkojen takia täytyisi tietysti saada pöytä putsattua kaikilta osin huomenna.

Laatusen mukaan pöydällä ovat nyt ”kaikki asiat”.

– Mehän emme ole käsitelleet emmekä tule käsittelemään muita kuin näitä 700:aa pakettilajittelijaa. Varsinainen työriita on valtakunnansovittelijalla.

STT:n valtakunnansovittelijan toimistolla olevan toimittajan mukaan PAUn Niemisen on määrä saapua alkuiltapäivästä paikalle. Kello yhdentoista aikaan paikalla oli vain selvitysryhmä.

Neuvotteluissa on kuultu ainakin jo PAUta, Palvelualojen työantajat Paltaa, Postia, Posti Palvelut Oy:tä, Medialiittoa, Teollisuusliittoa ja valtion omistajaohjausta.

Selvitysryhmään kuuluvat Laatusen lisäksi työmarkkina-asiantuntija Jukka Ahtela, SAK:n ex-puheenjohtaja ja entinen työministeri Lauri Ihalainen sekä Palvelualojen ammattiliiton PAMin entinen puheenjohtaja Ann Selin.

Jos työriitaa ei saada viikonlopun aikana ratkaistua, alkavat maanantaina tukilakot, jotka vaikuttavat monin tavoin ihmisten liikkumiseen ja arkeen. Useat liitot ovat ilmoittaneet tukitoimista postilaisten työtaistelulle.

Pääkaupunkiseudun bussiliikenne menee todennäköisesti sekaisin, jos Julkisten hyvinvointialojen liiton JHL:n sekä Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT:n tukilakot toteutuvat.

Tukilakkojen odotetaan näkyvän myös lentoliikenteessä, mutta Finavia ja lentoyhtiö Finnair eivät osanneet vielä eilen arvioida tarkkaan, kuinka suuria vaikutukset lopulta ovat.

Ilmailualan Unioni IAU:n tukilakko on vaikuttamassa maa- ja catering-palveluihin sekä asiakaspalveluun Helsinki-Vantaan lentoasemalla.

Lentokentillä ovat lakossa maanantaiaamusta alkaen myös ne JHL:n jäsenet, jotka työskentelevät Airprossa ja RTG:ssä. Näin lakko vaikuttaa koko maassa ainakin lentojen turvatarkastuksiin.

Merimies-Unionin tukilakko pysäyttää maanantaina Suomen lipun alla kulkevan rahtiliikenteen merillä. Myös Suomen lipun alla seilaavat matkustaja-alukset jäävät satamiin, mutta ulkomailla olevat suomalaisalukset palaavat kotimaahan lakon alkamisen jälkeen.

PAUn pitää myös viimeistään huomenna sunnuntaina ilmoittaa, aikooko se jatkaa lakkoja 8. joulukuuta jälkeen. Työriitalaki edellyttää, että lakoista ilmoitetaan ainakin kaksi viikkoa etukäteen.

Niemisen mukaan liiton hallitus kokoontuu ja päättää asiasta joko tänään tai huomenna. Päätös asiasta annetaan julkisuuteen huomenna.

PAUn Nieminen on aiemmin sanonut, että ratkaisu pitää löytää sekä pakettilajittelijoiden tilanteeseen että PAUn ja Paltan työehtosopimusneuvotteluihin, jotta postilaisten lakko ja erilaiset tukilakot loppuvat. Sopu pakettilajittelijoiden asemasta ei siis yksinään riitä työtaistelutoimien päättymiseen.

Palvelualojen työantajat Paltan toimitusjohtaja Tuomas Aarto kertoi eilen STT:lle uskovansa, että PAUn ja Paltan väliset neuvottelut saataisiin nopeasti maaliin sen jälkeen, kun pakettilajittelijakysymys ratkeaa. PAUn Nieminen ei ota Aarton kommentteihin kantaa.

– En uskalla lähteä sitä arvioimaan. Tiedän, että nämä tilanteet neuvottelupöydässä vaihtuvat. En uskalla lähteä lupaamaan yhtään mitään, kun en osaa sanoa, miten työnantaja suhtautuu niihin asioihin, joita meillä on vielä auki, Nieminen sanoo.

Lue myös

Lennokki-isku aiheutti tulipalon jättimäisessä öljyjalostamossa Saudi-Arabiassa

Saudi-Arabian öljynjalostamoon Persianlahden rannalla on kohdistunut lennokki-isku. Uutistoimisto AFP:n lähteen mukaan isku aiheutti...
2.3.2026 11:15

TEMin energiaosaston ylijohtaja: Iranin tapahtumat näkyvät pian pumppuhinnoissa myös Suomessa

Työ- ja elinkeinoministeriön energiaosaston ylijohtaja Riku Huttunen arvioi Iranin tapahtumien näkyvän pian polttoaineiden...
2.3.2026 11:05

Helmikuu oli tavanomaista kylmempi koko maassa

Helmikuu oli tänä vuonna tavanomaista kylmempi koko maassa, Ilmatieteen laitos tiedottaa. Kuukauden keskilämpötila vaihteli...
2.3.2026 10:58

Aihetunnisteet

lakot posti työtaistelut

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranilla on aiempaa paremmat mahdollisuudet vastata Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin, sanoo asiantuntija
Uutiset | 28.2.2026 12:53
Iranin vallankumouskaarti uhkaa Israelia ja Yhdysvaltoja ”raivoisalla operaatiolla”
Uutiset | 1.3.2026 11:35
Khamenein surma kirvoitti mielenosoituksia islamilaisissa maissa
Uutiset | 1.3.2026 11:15
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Uusimmat

Lennokki-isku aiheutti tulipalon jättimäisessä öljyjalostamossa Saudi-Arabiassa
Uutiset | 2.3.2026 11:15
TEMin energiaosaston ylijohtaja: Iranin tapahtumat näkyvät pian pumppuhinnoissa myös Suomessa
Uutiset | 2.3.2026 11:05
Helmikuu oli tavanomaista kylmempi koko maassa
Uutiset | 2.3.2026 10:58
Kaasun hinta Euroopassa on noussut tänään yli 20 prosenttia
Uutiset | 2.3.2026 10:57
Iranin Punainen Puolikuu: Iranissa kuollut 555 ihmistä
Uutiset | 2.3.2026 10:45
Puolustusministeri Häkkänen: Yhdysvaltojen iskuilla Iraniin on vaikutus myös Euroopan turvallisuuteen
Uutiset | 2.3.2026 10:45
Syke: Ilmastolain tavoitteita ei ole syytä lieventää
Uutiset | 2.3.2026 10:24
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
”Vaatimukset menevät populismin puolelle” – Verohallinnon pääjohtaja ei pidä tarpeellisena siirtää tietoja pois amerikkalaisista pilvipalveluista
Uutiset | 2.3.2026 10:00
Iranilaisdrooni putosi brittien tukikohtaan Kyproksella
Uutiset | 2.3.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lennokki-isku aiheutti tulipalon jättimäisessä öljyjalostamossa Saudi-Arabiassa
Uutiset | 2.3.2026 11:15
TEMin energiaosaston ylijohtaja: Iranin tapahtumat näkyvät pian pumppuhinnoissa myös Suomessa
Uutiset | 2.3.2026 11:05
Helmikuu oli tavanomaista kylmempi koko maassa
Uutiset | 2.3.2026 10:58
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hoivapalvelujen haasteet ratkaistaan yhteistyöllä – ei monopolilla
Mielipide | 27.2.2026 13:28
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Maakuntaliittoja ei saa lakkauttaa
Mielipide | 27.2.2026 10:06
Lukijalta: Vinkkini valtaapitäville
Mielipide | 27.2.2026 9:59
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49
Lukijalta: Mikä Venäjää oikein riivaa?
Mielipide | 25.2.2026 12:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste