Pääministeri Orpo: Hyvinvointiyhteiskunta vaarassa – "Edessä vaikeita päätöksiä"
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kirjoittaa X:ssä, että valtiovarainministeriön (VM) päivitetty talousennuste on synkkä. Hän sanoo, että VM:n ennusteen mukaan nykyiset toimet eivät riitä velkakehityksen kuriin laittamiseksi.
Orpon mukaan hallitus on aloittanut uusien ratkaisujen etsimisen ja kaikki keinot ovat pöydällä. Päätöksiä tehdään hänen mukaansa viimeistään kevään kehysriihessä.
Orpon mukaan pelkällä leikkaamisella tästä ei nousta. Hänen mukaansa uusien sopeutustoimien rinnalle tarvitaan kasvupakettia.
– Julkisen talouden tila tulee entisestään heikkenemään odotettua pidemmän taantuman myötä. Velkaantumiskehitys uhkaa hyvinvointiyhteiskuntaa.
Orpo ottaa kantaa myös työmarkkinoiden jännitteiseen tilanteeseen.
– Työmarkkinoita ja taloutta uudistavien reformien välttämättömyydestä ei pitäisi enää olla epäselvyyttä. Hallitus on entistä sitoutuneempi toteuttamaan kaikki uudistukset. Tilanne on haastava ja edessä vaikeita päätöksiä. Ennenkin olemme pärjänneet. Tekemättä ei voi jättää.