Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Halla-aho: Huomattavan monen kansanedustajan kodissa epäillään käydyn – murtojälkiä ei havaittu

1.10.2026 13:51
Lue lisää 

Oppositio vaati pikaesitystä hoitajamitoituksesta, hallitus tarjosi sotea

Pekka Pohjolainen 31.1.2019 18:17, muokattu 31.1.2019 18:34
a– a+
Vanhuspalvelut

Hallitus joutui eduskunnan kyselytunnilla odotetusti opposition rumputuleen vanhustenhoidon tilasta.

Aiheeseen käytettiin poikkeuksellisesti koko kyselytunti, koska kaikki eduskuntaryhmät olivat valmistautuneet kysymään asiasta.

Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) joutui moneen kertaan vääntämään rautalangasta suurimmalle oppositioryhmälle SDP:lle, ettei vanhuspalvelulain avaaminen ja hoitajamitoituksen kirjaaminen lakiin ole mahdollista enää pian päättyvällä vaalikaudella.

Saarikko muistutti oppositiota siitä, että lait on syytä valmistella hyvin.

– Vanhuspalvelulain äkkinäiset muutokset lyhyellä valmistelulla eivät ole mahdollisia.

Saarikko painotti, että hallituksen tärkein tavoite myös suomalaisten ikäihmisten vuoksi on saattaa vihdoin loppuun sote-ja maakuntauudistus joka takaa paremmat palvelujen järjestäjät nykyisten kuntien sijaan, eli isommat ja vahvemmat maakunnat.

Saarikko muistutti, että valinnanvapauden kautta vanhus ja hänen läheisensä pääsevät myös vaikuttamaan siihen, missä ja minkälaisessa hoivapalveluyksikössä elämän viimeiset vuodet vietetään.

Saarikko sanoi, että olisi helppoa vastata, että lisäämällä vain pykälä lakiin kaikki ratkeaisi.

– Näin ei kuitenkaan ole. Haluan haastaa tässä kaikkia kuntapäättäjiä: olemmeko palveluja ulkoistaesamme yksityisille firmoille satsanneet kilpailutuksissa laatuun?

Saarikon mukaan henkilömitoituskaan ei ratkaise kaikkea, jos palveluja hankittaessa tuijotetaan vain hintaa.

Saarikon mukaan edessä on joka tapauksessa paljon työtä ihmisten luottamuksen palauttamiseksi vanhuspalveluihin. Erityistä ryhtiliikettä on oikeutettua odottaa yksityisiltä palveluntuottajilta.

– Ei siksi, että ne olisivat ainoita huonoja toimijoita, siellä joukossa on myös paljon hyvää. Totta kai myös julkisella palveluntuottajalla on tekemistä.

Saarikon mukaan valvonnan lisääminen ja sanktioiden vahvistaminenkin sopii hänelle erinomaisesti.

– Joudumme vain kysymään, mikä yhteiskuntakuva Suomesta muodostuu, jos me huolehdimme ihmisarvosta ja ihmisoikeuksista vain sanktioilla ja valvontaviranomaisilla. Eikö näiden pitäisi olla suomalaisen sielunmaiseman ydinlähtökohtia?

Kokoomuksen puheenjohtaja valtiovarainministeri Petteri Orpo puolusti puolueensa vastahakoisuutta lakiin kirjattavaan hoitajamitoitukseen.

– Auttaisiko yksi desimaali siihen, ettei näitä laiminlyöntejä ei tehtäisi?

Orpo toisti eduskunnalle aiemmin päivällä tekemänsä ehdotuksen seuraavaan hallitusohjelmaan vanhuspalvelulinjauksia pohjustavasta parlamentaarisesta komiteasta.

Orpo muistutti, että nyt puhuttavat ongelmat ovat nykymallin ongelmia: kunnat ovat liian pieniä, eikä niillä ei ole riittäviä resursseja ja osaamista.

– Tarvitsemme sote-uudistuksen, vahvemmat kokonaisuudet, vahvemmat julkiset järjestäjät.

Orpon mukaan samalla saadaan säännöt yksityisen sektorin osallistumiselle ja se saadaan paremmin julkisen sektorin käsiin.

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen huomautti Orpolle, että desimaalit hoitajamitoituksessa eivät ole mitään lillukanvarsia vaan oikeita ihmisiä ja hoitavia käsiä.

– Nyt te täällä esitätte parlamentaarista yhteistyötä, mutta näyttää siltä, että koko muu parlamentti on yhtä mieltä asiasta, että hoitajamitoitus on kirjattava lakiin.

SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Antti Lindtman katsoi, että lakien tuonti eduskuntaan on yhä mahdollista.

– Viimeksi tänään hallitus on tuonut maatalouden tuloveroa koskevan esityksen. Hallitus tuo tänne koko ajan esityksiä, tulee sijoittajille, tulee maatalouteen. Lindtman vuodatti.

Lindtman kysyi, estääkö Orpon kanta hoitajamitoitukseen esityksen tuonnin eduskuntaan.

– Onko kokoomus tässä ainoa, joka tätä vastustaa?

Kokoomuksen Ben Zyskowicz huomautti Lindtmanille, että kun Oulussa tapahtui sarja järkyttäviä seksuaalirikoksia, tämä kutsui kaikki ryhmät koolle.

– Kun hoivakodeissa tapahtui järkyttäviä laiminlyöntejä, samainen Lindtman kutsui opposition koolle tekemään hallitukselle välikysymystä. Nyt voi kysyä, kumpi toimintatapa tähtäsi itse ongelman ratkaisemiseen ja kumpi vain poliittisten irtopisteiden keräämiseen, Zyskowicz sivalsi.

Lue myös

Keskusta haluaa vanhuspalvelulakiin velvoittavan hoitajamitoituksen – kokoomus ei kannata muutosta suositellusta 0,5:sta pakolliseen 0,7 hoitajaan

Keskusta haluaa muuttaa vanhuspalvelulain hoitajamitoituksen suosituksen velvoittavaksi ja nostaa 0,5 hoitajan minimin 0,7:ään...
31.1.2019 10:42

Kokoomus on yksin velvoittavaa hoitajamitoitusta vastaan – "mie­les­täm­me asia ei rat­kea sil­lä, et­tä la­kiin kir­joi­te­taan jo­kin de­si­maa­li"

Mitoituksen sitovuudelle ovat antaneet tukensa jo muut hallituspuolueet keskusta ja siniset sekä oppositio
31.1.2019 14:43

Honkonen: Vanhushoidon parantamiseksi tarvitaan ankaraa sääntelyä, uhkasakkoja ja lisäeuroja villin kilpailun sijaan

Kansanedustaja Petri Honkonen (kesk.) vaatii kaikilta puolueilta ryhtiliikettä ja konkreettisia toimia vanhustenhoidon tilan...
31.1.2019 13:04

Aihetunnisteet

Sote vanhuspalvelut

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
IL: Britannia ei tarjoakaan Suomelle ja muille JEF-maille ydinasesuojaa Naton ulkopuolella
Uutiset | 30.9.2026 17:38
Puolustusvoimat hankkii Patrialta tela-ajoneuvoja
Uutiset | 30.9.2026 12:24
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
”Jäin maihin,” herra Sawyer viestitti vaimolleen – Sitten tapahtui yksi merenkulun suurimmista mysteereistä
Uutiset | 29.9.2026 21:31
Sotahistoria | Viinaa, venkoilua ja 28 pudotettua vihulaista – Greg ”Pappy” Boyington oli Tyynenmeren ilmasodan rämäpäisin antisankari
Uutiset | 29.9.2026 21:23
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
Lentäjät tappelivat, Israeliin matkalla ollut lento teki hätälaskun Saudi-Arabiaan
Uutiset | 30.9.2026 11:18
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Oppositio syytti hallitusta tuloerojen repeämisestä: ”SDP ei vastusta rikastumista vaan köyhtymistä”
Uutiset | 1.10.2026 18:01
Netanjahu: Flydubai-lennon hyökkäyksestä epäillyllä uskotaan olleen radikaali-islamistisia yhteyksiä
Uutiset | 1.10.2026 17:24
AFP: Ukraina valtasi syyskuussa takaisin alueitaan noin 200 neliökilometrin edestä
Uutiset | 1.10.2026 16:42
Dieselin hinta nousi ennätyskorkeaksi EU:ssa – Suomi sijalla kolme
Uutiset | 1.10.2026 16:30
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla
Uutiset | 1.10.2026 16:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
SDP:n Tuppurainen huolissaan STT:n lakkauttamisaikeista: Suomi ja suomalaiset tarvitsevat uutistoimistoa ja moniäänistä mediaa
Uutiset | 1.10.2026 14:39
Etiopia ajautumassa uuteen sisällissotaan – liittoutuneita kapinallisryhmiä yhdistää vain halu kaataa keskushallinto
Uutiset | 1.10.2026 14:01
Venäjän lennokki putosi Kiovassa ydintutkimuslaitoksen alueelle, laitoksen ydinreaktori ei vaurioitunut
Uutiset | 1.10.2026 13:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustan Markus Lohi näkee kokoomuksen leikkauslistassa runsaasti ”ohutta yläpilveä”
Uutiset | 30.9.2026 14:58
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Oppositio syytti hallitusta tuloerojen repeämisestä: ”SDP ei vastusta rikastumista vaan köyhtymistä”
Uutiset | 1.10.2026 18:01
Netanjahu: Flydubai-lennon hyökkäyksestä epäillyllä uskotaan olleen radikaali-islamistisia yhteyksiä
Uutiset | 1.10.2026 17:24
AFP: Ukraina valtasi syyskuussa takaisin alueitaan noin 200 neliökilometrin edestä
Uutiset | 1.10.2026 16:42
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorelle avattu ovi työelämään vahvistaa pohjoisen pitovoimaa 
Mielipide | 1.10.2026 14:33
Lukijalta: Petteri Orpo ajaa kaksilla rattailla
Mielipide | 1.10.2026 14:30
Lukijalta: Esimerkki tekoälyn kehityksen seuraavasta vaiheesta
Mielipide | 1.10.2026 14:23
Lukijalta: Kun arki kaventuu, myös yksinäisyyden riski kasvaa: ikäihmiset vaarassa jäädä yksin
Mielipide | 30.9.2026 9:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste