Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruoka

Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK

30.3.2026 17:47
Lue lisää 
Historia
Ranskan vallankumous tasoitti vastoin tarkoitustaan Napoleon Bonapartelle tien Ranskan keisariksi. Tuntemattoman taiteilijan maalauksessa Bastiljin linnoitusvankilan valloitus Ranskan vallankumouksen alussa 1789 ja Jacques Louis Davidin maalauksessa vuodelta 1800 Napoleon ylittämässä Alppeja sotaretkellään. (Kuva: Wikimedia Commons)

Olisiko itsenäistä Suomea ilman häntä, miltä Eurooppa näyttäisi? – Napoleonin kuolemasta 200 vuotta

Napoleon Bonaparten sotien vaikutus näkyy tänäkin päivänä
Lauri Heikkilä 4.5.2021 23:00, muokattu 6.5.2021 9:11
a– a+
Historia

Historian kenties tunnetuin hallitsija Napoléon Bonaparte kuoli tasan kaksisataa vuotta sitten, toukokuun viides päivä vuonna 1821.

Napoleonin merkitys Euroopan ja maailman historialle on valtava. Ranskan keisariksi noussut kenraali järisytti ympäröivää maailmaa etenkin sodillaan, mutta hän edisti myös tieteitä ja paransi ranskalaisten elinoloja.

Ilman Napoleonia Suomenkin historia voisi olla täysin toisenlainen. Ruotsissa taas eivät olisi vallassa Bernadottet.

Napoleone di Buonaparte syntyi Ajaccion kaupungissa Korsikan saarella elokuussa 1769. Italialaistaustasta huolimatta Napoleon oli koko ikänsä Ranskan kansalainen, sillä Genovan tasavalta oli myynyt Korsikan Ranskalle hieman ennen Napoleonin syntymää.

Nimensä di Buonaparte vaihtoi ranskalaisemmaksi Napoléon Bonaparteksi vasta vuonna 1796 ollessaan jo Ranskan armeijan kenraali.

Di Buonaparte kävi koulunsa Ranskan mantereella Brienne-le-Châteaun sotilaskoulussa, noin 150 kilometriä Pariisista itään. Jo kymmenvuotiaana sotilaskoulun aloittanut di Buonaparte oli erityisen hyvä matematiikassa, ja hänelle ennustettiinkin lupaavaa uraa upseerina merivoimissa tai tykistössä.

Myöhemmin Briennen sotilaskoulusta hän pääsi priimusten joukossa 15-vuotiaana jatkamaan Ranskan arvostetuimpaan sotilasakatemiaan, École Militaireen. Vuoden päästä hän valmistui ja pääsi valitsemaan itselleen mieluisan tykistörykmentin, 16-vuotiaana vänrikkinä.

Todettakoon, että jo hyvin nuorena sotilasuralle päätyminen ei ollut tuohon aikaan mitenkään tavatonta.

Alhaisaatelinen di Buonaparte oli asemansa ja korsikalaisen syntyperänsä vuoksi kouluissaan hyljeksitty, alempana pidetty opiskelija. Menestyksensä hän joutui saavuttamaan kyvyillään ja toiminnan kautta.

Tuleva keisari oli 19-vuotias kun Ranskan vallankumous puhkesi. Hän liittyi Ranskan vallankumouksellisiin, ja kohosi kyvykkäänä upseerina nopeasti arvoasteikolla.

Ranskan vallankumous jatkui vuoteen 1799. Pitkin 1790-lukua Ranskan tasavaltalaiset vallankumoukselliset taistelivat sekä sisällissotaa monarkisteja vastaan että ulkovaltoja vastaan. Monarkit ja aateli muualla Euroopassa pelkäsivät, että he kokisivat saman kohtalon kuin Ranskassa teloitetut aateliset ja kuningas Ludvig XVI.

Vallankumoukselliset taistelivat myös keskenään vallasta ja olot olivat sisäisesti sekavat. Diktaattorina jonkin aikaa toimineen Maximilian Robespierren murhan jälkeen myös Napoleonin pää oli päätyä giljotiiniin, mutta menestyksekästä komentajaa pidettiin korvaamattomana sotilaana, joten hänet oli syytä säästää.

Napoleon oli myös harvinainen osaaja tykistötaitojensa tähden. Suurin osa tykistön upseereista oli monarkian puolella, ja taitavia komentajia tarvittiin vallankumouksen menestyksen takaamiseksi.

Di Buonaparte oli poikkeuksellisen menestyksekäs komentaja. Hänet ylennettiin kenraalikuntaan vuonna 1793, vasta 24-vuotiaana.

Tässä vaiheessa jo Napoléon Bonaparten nimen ottanut kenraali sinetöi maineensa viimeistään 1796 ja 1797 toimiessaan ylipäällikkönä Italiassa. Voitto Itävallan armeijasta 1796 teki hänestä Euroopan pelätyimmän miehen.

Sotaretkellä Egyptiin vuonna 1798 Napoléon Bonaparten retkue teki myös tieteen historiaa. Valistusajalta periytyneet ihanteet edellyttivät tieteellistä työtä retkillä eksoottisempiin kohteisiin, ja retken suurin hetki oli egyptologian mullistaneen Rosettan kiven löytäminen 1799.

Varmuutta ei ole, miten löytö tehtiin, mutta joka tapauksessa kivi mullisti ymmärryksen muinaisesta Egyptistä. Aiemmin egyptiläisiä muinaishieroglyfejä ei oltu osattu tulkita, mutta Rosettan kivi antoi avaimet ymmärtää hieroglyfejä.

Kivessä oli sama teksti kolmella eri tavalla. Egyptiläinen kirjoitusasu aukesi, kun kiven muinaiskreikkalaista osuutta verrattiin hieroglyfeihin. Niin sanottu demoottinen egypti oli kiven kolmas kieliasu.

Sotaretki tosin oli tappiollinen. Napoleon pelkäsi, että häntä syytettäisiin epäonnistumisesta, mutta päinvastoin ranskalaiset ottivat hänet sankarina vastaan. Osin tämä johtui siitä, että Ranskan asema nähtiin uhatummaksi kuin koskaan aiemmin, ja vain Napoleonin koettiin olevan kykenevä johtamaan kansaa uhattuna aikana.

Napoleon käytti suosionsa hyväkseen. Hän kaappasi armeijan tukemana vallan marraskuussa 1799. Kansalliskokous lakkautettiin ja valtaa käytti nyt kolmen konsulin muodostama konsulaatti. Napoleon oli käytännössä ensimmäinen konsuli.

Vuonna 1804 Napoleon järjesti kansanäänestyksen Ranskan uudesta perustuslaista. Käytännössä tämä tarkoitti keisarikunnan perustamista. Yli 99 prosenttia äänistä meni Napoleonin hyväksi, ja tästä tuli ranskalaisten keisari Napoleon I. Kansanäänestystä myös boikotoitiin, ja äänivyöryn aitoutta on perusteet epäillä.

Venäjän ja Ranskan keisarit Aleksanteri I ja Napoleon I sopivat Tilsitissä Niemenjoella lautalla myös Suomen tulevasta kohtalosta vuonna 1807. (Wikimedia Commons)

Napoleonin sodiksi kutsutaan vuosina 1803–1815 käytyä sotien sarjaa. Sotien vaikutukset näkyvät tänäkin päivänä.

Suomenkin historia olisi merkittävästi toisenlainen ilman Napoleonin sotien vaikutusta.

Napoleonin sodat johtivat myös siihen, että Ruotsi joutui sotaan Venäjää vastaan. Vuonna 1807 solmittu rauha teki Venäjästä Ranskan liittolaisen. Venäjän tehtävä oli hyökätä Ruotsia ja tämän osaa Suomea vastaan ja tällä tavalla pakottaa maa mannermaasulkuun, jolla Ranskan päävihollista Isoa-Britanniaa oli tarkoitus heikentää.

Suomen sota käytiin vuosina 1808 ja 1809. Suomesta tuli tämän myötä autonominen Venäjän osa, eli Suomi sai tällöin jo melko vahvan itsenäisyyden Venäjän keisarin ollessa suuriruhtinaskunnan virallinen valtionpäämies. Ruotsin osana Suomi oli ollut vain yksi alue muiden joukossa.

Pohtia voi, millainen Suomen historia olisi ollut, jos Suomen alueet olisivat olleet vielä pitkälle 1800-luvulle osa Ruotsia. Millä tavalla Euroopassa noussut kansallisuusaate olisi tällöin saapunut Suomeen? Olisiko Suomi itsenäistynyt rauhanomaisemmin vai verisemmin kuin 1900-luvun alussa lopulta kävi? Norjan itsenäistyminen Ruotsin johtamasta unionista 1905 oli rauhanomainen, mutta suurelta osin tuolloin Ruotsissa vahvistuneen rauhanliikkeen ansiosta.

Ruotsissakin valta vaihtui Napoleonin sotien johdosta. Kun Ruotsi oli menettänyt itäisen osansa Suomen, kuningas Kustaa IV Aadolf syrjäytettiin keväällä 1809 vallankaappauksella. Syrjäytetyn kuninkaan sedästä tuli kuningas Kaarle XIII. Tällä ei kuitenkaan ollut perillistä. Kruununperijäksi kutsuttiin tanskalainen prinssi Kaarle August, mutta tämä kuoli pian Ruotsiin saapumisensa jälkeen.

Valtiopäivät päättivät valita kuninkaan, joka olisi Eurooppaa suurimmalta osin hallinneelle Napoleonille mieluinen. Siksi kruununperijäksi kutsuttiin ranskalainen marsalkka Jean-Baptiste Bernadotte.

Kuningas adoptoi Bernadotten ja tämä muutti Ruotsiin. Napoleonin marsalkka joutui katkaisemaan suhteensa Ranskaan kruununperijän roolissaan, kun vuonna 1813 Ruotsi liittyi Napoleonia vastustaneeseen liittoumaan.

Kaarle XIII:n kuoltua helmikuussa 1818 marsalkka Bernadotte nousi hallitsijaksi nimellä Kaarle XIV Juhana. Hän kuoli 81-vuotiaana vuonna 1844, jolloin kuninkaaksi nousi Kaarlen poika Oskar I. Bernadotten suku istuu edelleen Ruotsin valtaistuimella.

Napoleonin lukuisat sodat olivat alkuun menestyksekkäitä, ja hän hallitsikin suurta osaa Eurooppaa. Merkittävä käänne menestyksessä oli epäonninen sotaretki Venäjälle.

Merkittäviä tappioita oli tullut jo aiemmin, kun Napoleon 1805 hävisi Trafalgarin meritaistelun Britannian kansallissankariksi nousseelle amiraali Horatio Nelsonille. Tämä osaltaan sai Napoleonin yrittämään kauppasaartoa brittejä vastaan. Samana vuonna hän sai myös ehkä suurimman voittonsa, kun hän kukisti Venäjän ja Itävallan liittouman Austerlitzissa. Liittouma oli paljon suurempi kuin Napoleonin armeija, mutta Napoleonin strategia tuotti tälle suurvoiton.

Itsevarma Napoleon vei armeijansa Venäjälle vuonna 1812, kun keisari Aleksanteri I oli sanoutunut irti Britannian saarrosta. Napoleon pääsikin Moskovaan asti, mutta kaupunki poltettiin valloittajan edestä, ja edessä oli hyytävä Venäjän talvi. Voittoisana alkanut sotaretki päättyi surkeasti. Vain 75 000 miestä valloitukselle lähteneistä 600 000:sta pääsi marraskuussa 1812 takaisin Ranskaan.

Napoleonin tähti oli laskussa. Vuonna 1813 hän hävisi paljon omaansa suuremmalle armeijalle Leipzigissa. Vastassa olivat Venäjän lisäksi Preussi ja Ruotsi. Tukea liittouma sai myös briteiltä, Espanjasta ja Portugalista.

Vuoden 1814 aikana Napoleon kävi useita taisteluita Ranskan maaperällä. Venäjän, Ruotsin ja Preussin lisäksi hyökkäykseen kävivät Itävalta ja Iso-Britannia.

Napoleon kukistui ja hänet karkoitettiin Elban saarelle, jolta on 20 kilometriä Italian rannikolle.

Jo seuraavana vuonna Napoleon palasi Ranskaan. Hän sai nopeasti koottua suuren sotajoukon ja onnistui kaappaamaan vallan.

Vuoden 1815 valtakausi jäi ”satapäiväiseksi keisarikunnaksi”. Napoleon lähti taas sotaan, ja saavuttikin voiton preussilaisista. Hän kärsi kuitenkin tappion liittoumaa vastaan Waterloon taistelussa kesäkuussa 1815, ja allekirjoitti tämän jälkeen heinäkuussa antautumissopimuksen.

Nyt Napoleon karkoitettiin kauemmas, Saint Helenan saarelle Afrikan läheiselle Atlantille. Ranskassa valta vaihtui ja maasta tuli kuningaskunta vuoteen 1848 asti.

Napoleonin mittavat sodat jättivät arpensa Eurooppaan pitkäksi aikaa. Häntä voi hyvällä syyllä sanoa hirmuhallitsijaksi, mutta hän teki myös sosiaalisia uudistuksia. Hän toteutti joitain vallankumouksen ihanteita, kuten ilmaisen koulutuksen ja korvasi feodalistisen lainsäädännön oikeusjärjestyksellä, joka on ollut esimerkki monille demokraattisille maille.

Napoleonin kuolemaa kuvaava piirros vuodelta 1860. (Wikimedia Commons)

Napoleon eli Saint Helenalla kuusi vuotta, kunnes kuoli luultavasti vatsasyöpään vuonna 1821. Saarella hän kirjoitti muistelmansa. Häntä vartioitiin tiukasti kahdella tuhannella sotilaalla ja kahdella sotalaivalla.

Napoleonin kuoleman epäiltiin olleen myrkytys, mutta nykytutkimus on todistanut väitteen suurella todennäköisyydellä vääräksi.

Lähteet

La Fondation Napoléon (ranskaksi)

Maailmanhistorian pikkujättiläinen, WSOY, 2005.

Tim Newark, 50 taistelua, jotka muuttivat maailmaa, Gummerus 2005.

Herman Lindqvist, Ensimmäinen Bernadotte: Sotilas, hurmuri ja kuningas, WSOY, 2011.

Lue myös

Tutkimus: Yksinkertainen keino lievittää vauvan kipua, mutta sitä ei pidä käyttää toistuvasti

Suuhun annettu sokeriliuos lievittää tehokkaasti vastasyntyneen kipuja esimerkiksi verinäytettä otettaessa, kertoo lääkäriseura Duodecim. Tieto...
30.3.2026 21:30

Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös "hyytävä Halla-aho"

Orpon hallituksella on riittänyt useita rasismikohuja. Turun Kaupunginteatteri kertoo nyt tarttuvansa yhteen niistä...
30.3.2026 21:01

Israelin parlamentti käsittelee kuolemanrangaistusta terroristeille esittävää lakiesitystä

Israelin parlamentin knessetin oli maanantaina määrä käsitellä kuolemantuomiota koskevaa kiistanalaista lakiesitystä. Times of Israel...
30.3.2026 18:57

Aihetunnisteet

Eurooppa Historia napoleon Napoleon Bonaparte Ranska sotahistoria Suomen sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Keskustan Kettunen: Elokapinan toiminta Lapinlahdella on vastuutonta
Uutiset | 28.3.2026 16:35
Ilmavoimilla varma tunnistus toisesta Kaakkois-Suomeen pudonneesta droonista
Uutiset | 29.3.2026 20:21
Sairauspelosta kärsivät potilaat kuormittavat terveydenhuoltoa
Uutiset | 28.3.2026 11:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25

Uusimmat

Tutkimus: Yksinkertainen keino lievittää vauvan kipua, mutta sitä ei pidä käyttää toistuvasti
Uutiset | 30.3.2026 21:30
Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös ”hyytävä Halla-aho”
Uutiset | 30.3.2026 21:01
Israelin parlamentti käsittelee kuolemanrangaistusta terroristeille esittävää lakiesitystä
Uutiset | 30.3.2026 18:57
Ulkoministeriö keskusteli Yhdysvaltojen suurlähettilään kanssa Räsäsen tuomiosta tehdystä somepäivityksestä
Uutiset | 30.3.2026 18:42
Norja keventää bensan ja dieselin verotusta
Uutiset | 30.3.2026 17:54
Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK
Uutiset | 30.3.2026 17:47
Droonitutkintaan liittyvä eristys purettiin Kouvolassa
Uutiset | 30.3.2026 16:52
Asiantuntija: Luumäen droonia ei välttämättä koonsa vuoksi ehditty huomata ajoissa
Uutiset | 30.3.2026 16:42
Trump uhkaili Irania valtavalla tuholla, jos sopimusta ei ala syntyä
Uutiset | 30.3.2026 16:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Yksinkertainen keino lievittää vauvan kipua, mutta sitä ei pidä käyttää toistuvasti
Uutiset | 30.3.2026 21:30
Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös ”hyytävä Halla-aho”
Uutiset | 30.3.2026 21:01
Israelin parlamentti käsittelee kuolemanrangaistusta terroristeille esittävää lakiesitystä
Uutiset | 30.3.2026 18:57
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Suomen kallein hiljaisuus
Mielipide | 30.3.2026 10:58
Lukijalta: Ikäihmisten asema Suomessa vaatii vahvempaa turvaa
Mielipide | 30.3.2026 10:57
Lukijalta: Polttoainehintojen nousun vaikutukset lapsiperheiden toimeentuloon
Mielipide | 30.3.2026 10:55
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste