Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Tiktokilta miljardin euron datakeskusinvestointi Lahteen

8.4.2026 10:51
Lue lisää 
Politiikka
Maahanmuuttoviraston mukaan pysyvien kustannusvaikutusten käsittely jää esitysluonnoksessa ohueksi.  (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

"Lasten säilöönotto tulisi yksiselitteisesti kieltää" – Muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen lakimuutoksille kritiikkiä

Lakimuutokset laittavat Maahanmuuttoviraston talouden koetukselle. 
Suomenmaa – STT / Tuomas Savonen 9.2.2026 17:20, muokattu 9.2.2026 17:53
a– a+
Politiikka

Hallituksen esitys EU:n muuttoliike- ja turvapaikkasopimukseen eli niin sanottuun paktiin liittyvistä lakimuutoksista sai kriittisen vastaanoton lausuntokierroksellaan.

Sisäministeriö lähetti lakimuutokset joulun alla lausuntokierrokselle, joka päätyi maanantaina. Näkemyksensä esitti 60 lausunnonantajaa.

Kriittistä palautetta tuli muun muassa lastensuojeluun ja lasten oikeuksiin liittyviltä tahoilta.

Useat tahot kiinnittivät huomiota siihen, että hallituksen esitysluonnoksessa jätetään toteuttamatta EU-direktiiviin sisältyvä lasten säilöönoton edellytysten tiukentaminen. Hallituksen valmistelema lakiesitys ei siis ole niin tiukka lasten oikeuksien suojelussa kuin EU-direktiivi edellyttäisi.

Asian nostivat esille ainakin Lastensuojelun Keskusliitto, lapsiasiavaltuutettu, Suomen Punainen Risti (SPR), Unicef ja yhdenvertaisuusvaltuutettu.

SPR:n mukaan EU-direktiivissä tunnistetaan säilöönoton lapselle aiheuttamat vakavat haitat.

– Näiden velvoitteiden asianmukaiseksi toimeenpanemiseksi lasten säilöönotto tulisi yksiselitteisesti kieltää ja aina käyttää vaihtoehtoisia, vähemmän rajoittavia toimenpiteitä, SPR kirjoittaa lausunnossaan.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu pitää lasten säilöönoton edellytysten tiukentamista välttämättömänä vastaanottodirektiivin panemiseksi täytäntöön.

– Valtuutettu suosittelee myös, että tässä yhteydessä huomioidaan täysimääräisesti YK:n lapsen oikeuksien komitean Suomelle antama suositus lopettaa lasten säilöönotto, yhdenvertaisuusvaltuutettu kirjoittaa lausunnossaan.

Maahanmuuttovirasto nostaa lausunnossaan esille sille sopimuksen toimeenpanosta aiheutuvat mittavat kustannukset.

Virastossa arvioidaan, että sopimuksen toimeenpano tulee aiheuttamaan sille yli 63 miljoonan euron toimeenpanokustannukset, josta EU-rahoituksella voidaan kattaa vain 80–85 prosenttia.

– Tämä tarkoittaa vuosina 2026–2027 Maahanmuuttovirastolle merkittävää, noin 9,5–12,5 miljoonan euron kustannusrasitetta, joka tulee virastolle aiemmin kohdistettujen säästöjen päälle uutena kompensoimattomana kustannuseränä, virasto kirjoittaa lausunnossaan.

Virasto huomauttaa lausunnossaan myös, että EU-rahoituksen saaminen on epävarmaa.

Maahanmuuttoviraston mukaan paktin vaatimien tietojärjestelmämuutosten toteuttaminen aikataulussa tulee olemaan erittäin vaikeaa, eikä kaikkia toimeenpanon kannalta tarpeellisia tietojärjestelmätoiminnallisuuksia ole mahdollista tehdä kesäkuun 2026 alkuun mennessä.

– Tämä tarkoittaa sitä, että paktin toimeenpanossa Maahanmuuttovirasto sekä yhteistyöviranomaiset joutuvat varautumaan siihen, että erilaiset työtä lisäävät ja virhealttiit manuaaliset käsittelytoimet turvapaikkaprosessissa tulevat lisääntymään, mikä tulee kasvattamaan toiminnan vaatimaa henkilöstömäärää, Maahanmuuttovirasto kirjoittaa.

Viraston mukaan pysyvien kustannusvaikutusten käsittely jää esitysluonnoksessa ohueksi. 

– Arvio siitä, että paktin tuomat pysyvät lisämenot ja vastaanoton säästöt tulevat tulevaisuudessa kuittaamaan toisensa, on liian optimistinen. Erityisesti vastaanottotoimintaan liittyviä kustannustasojen nousuja ei ole esitysluonnoksessa tunnistettu, virasto kirjoittaa. 

Lausuntokierroksen lyhyeksi jäänyt kesto sai lausuntokierroksella osakseen toistuvaa kritiikkiä, vaikka lausuntoaikaa pidennettiinkin tammikuun lopussa viikolla.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu muistuttaa lausunnossaan, että lainvalmistelun kuulemisoppaan mukaan lausuntomenettelyyn varataan aikaa vähintään kuusi viikkoa ja laajoissa hankkeissa vähintään kahdeksan viikkoa. Lausuntoaikaa on aihetta pidentää, jos se ajoittuu yleiseen lomakauteen. Lausuntoaika voi olla lyhyempi vain perustellusta syystä.

– EU:n maahanmuuttosääntelyn kansallisessa täytäntöönpanossa on kyse erittäin laajasta hankkeesta, ja lausuntoaika on sijoittunut osin yleiselle lomakaudelle. Erityisesti huomioiden, että nyt käsiteltävänä oleva esitysluonnos muuttaa laaja-alaisesti koko turvapaikkaprosessin, olisi lausuntoajan tullut laadukkaan lainvalmistelun näkökulmasta olla pidempi, yhdenvertaisuusvaltuutettu kirjoittaa.

Lausuntokierrokselle lähetetyssä hallituksen luonnoksessa oli peräti 571 sivua. 

Lapsiasiavaltuutettu kiinnittää huomiota siihen, että paktia koskevat hallituksen esitykset ovat alustavan suunnitelman mukaan menossa eduskunnan käsiteltäväksi kuluvan kuun lopussa, joten lausuntopalautteiden arvioinnille ja hallitusten esitysten viimeistelylle on varattu hyvin lyhyt aika.

– Kiireelliset aikataulut ovat lausuntokierrosten vaikuttavuuden ja uskottavuuden näkökulmasta hyvin kyseenalaisia, lapsiasiavaltuutettu kirjoittaa ja muistuttaa, että kyseessä on hyvin laaja lainsäädäntökokonaisuus.

Lue myös

Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät

Suomen työmarkkinoilta kuuluu varovaisen positiivisia uutisia, sillä avoimien työpaikkojen määrä kääntyi kasvuun ensimmäistä...
8.4.2026 14:20

Trumpin puheet osoittavat julkeaa välinpitämättömyyttä sotarikoksien tekemistä kohtaan, arvioi maailmanpolitiikan professori

Professori Teivaisen mukaan Suomen valtionjohto on sievistellyt Trumpin puheita, koska ei halua aiheuttaa turvallisuuspoliittisia jännitteitä Yhdysvaltojen kanssa
8.4.2026 14:12

Stubb lähtee työvierailulle Kanadaan

Presidentti Alexander Stubb vierailee Kanadan Ottawassa ensi viikolla 14.–15. huhtikuuta. Työvierailullaan presidentti tapaa...
8.4.2026 14:04

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Artemis 2 kävi Kuun takana – näkymät saivat astronautit sanattomiksi
Uutiset | 7.4.2026 5:26
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Öljyn hinta lähti kovaan sukellukseen
Uutiset | 8.4.2026 11:11
Yle: Näin Kela-korvauksilla tehdään bisnestä
Uutiset | 7.4.2026 13:14
”Kuljetusala on totaalisesti petetty” – Ammattidiesel jäi tyhjäksi lupaukseksi, keskustan Kettunen paheksuu hallitusta
Uutiset | 7.4.2026 10:17
Palkittu sotilas pidätettiin Australiassa epäiltynä sotarikoksista
Uutiset | 7.4.2026 12:24
Moni luulee, että tämä keino estää pyörävarkaan – Se ei kuitenkaan usein auta
Uutiset | 6.4.2026 21:31
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Trumpin puheet osoittavat julkeaa välinpitämättömyyttä sotarikoksien tekemistä kohtaan, arvioi maailmanpolitiikan professori
Uutiset | 8.4.2026 14:12
Stubb lähtee työvierailulle Kanadaan
Uutiset | 8.4.2026 14:04
OAJ:ltä jälleen uusi lakkovaroitus – jo toinen lakko uhkaa Metropoliaa
Uutiset | 8.4.2026 13:46
Ekonomistit murtavat Ylellä viimeisen tabun: Eläkkeet säästölistalle
Uutiset | 8.4.2026 13:33
Israelin asevoimien mukaan aseleposopimus ei koske Libanonia – Israel jatkanut iskujaan
Uutiset | 8.4.2026 12:46
Trump julisti tulitauon ”täydeksi voitoksi”, mutta joutuu nyt neuvottelemaan Iranin ehdoilla
Tarinat | 8.4.2026 12:01
SDP:n Tuppurainen: Hallitus ei ymmärrä, millaista kamppailua arki monissa kodeissa on
Uutiset | 8.4.2026 11:47
Presidentti Stubb todettiin terveeksi
Uutiset | 8.4.2026 11:12
Öljyn hinta lähti kovaan sukellukseen
Uutiset | 8.4.2026 11:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Trumpin puheet osoittavat julkeaa välinpitämättömyyttä sotarikoksien tekemistä kohtaan, arvioi maailmanpolitiikan professori
Uutiset | 8.4.2026 14:12
Stubb lähtee työvierailulle Kanadaan
Uutiset | 8.4.2026 14:04
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Data on uusi öljy ja pohjoinen on uusi Persianlahti
Mielipide | 8.4.2026 13:15
Lukijalta: Vanhusneuvoston asemaa on vahvistettava
Mielipide | 8.4.2026 13:11
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste