Miten Helsinki vastaa huumeongelmaan? Keskustan päihdeillassa puhuu Mika Salminen
Muuntohuume alfa-pvp:n eli niin kutsutun peukun käytön lisääntyminen erityisesti Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla herättää runsaasti huolta.
Keskusta järjestää torstaina puoluetoimistollaan kaikille avoimen tilaisuuden, jossa haetaan ratkaisuja päihdeongelman korjaamiseksi.
– Päihdeilta tarjoaa sinulle tilaisuuden kysyä ja kommentoida, puolue toteaa kutsussa.
Keskustan mukaan huumetilanne on kriittinen ja kaupunkilaisille turvattomuuden tunnetta aiheuttava.
– Päihdeongelma haastaa päättäjiä, viranomaisia ja päihdetyön ammattilaisia ratkaisujen rakentamiseen.
Keskustelua alustaa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen pääjohtaja Mika Salminen.
Illan teemaan pureudutaan Helsingin kaupunginvaltuutetun Terhi Peltokorven johtamassa paneelikeskustelussa.
Ajatuksiaan avaamassa ja evästyksiä kuuntelemassa ovat keskustan kansanedustaja Hanna Kosonen, Ehkäisevän Päihdetyön Ehyt ry:n toiminnanjohtaja Juha Mikkonen, Diakonissalaitoksen vaikuttamistyön päällikkö Miinukka Tuominen-Hakoila ja Vankien vanhemmat ry:n puheenjohtaja Marketta Hölttä.
Illan tervetulo- ja kiitossanat lausuvat keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho ja Helsingin Keskustan puheenjohtaja Anna Svanljung.
Huumeilta järjestetään torstaina 23. lokakuuta kello 17.30 alkaen keskustan puoluetoimistolla Helsingissä, osoitteessa Apollonkatu 11 A. Tilaisuudessa on kahvitarjoilu.
Yle kertoi syyskuussa, että Helsinki vahvistaa päihdetyötä palkkaamalla lisää työntekijöitä ja tarjoamalla jonotonta vieroitushoitoa vastauksena alfa-pvp-huumeen aiheuttamaan kriisiin.
Kaupunki lisää myös määräaikaisesti resursseja jalkautuvaan työhön, laitosvieroitushoitoon ja kuntoutukseen.
Pidemmän aikavälin toimena Helsinki valmistelee laaja-alaista päihdestrategiaa, jossa muodostetaan kokonaiskuva huumeiden ongelmakäytön tilanteesta kaupungissa. Strategiassa käsitellään päihdepalveluiden lisäksi ehkäisevää päihdetyötä ja mahdollisia viestinnällisiä toimia.
Helsingin Sanomat (3.10.) haastatteli yhtätoista tutkijaa ja päihdetyöntekijää. Heidän viestinsä oli yhdenmukainen: Suomessa on jo vuosia jatkunut huumeongelma, jossa alfa-pvp on vain jäävuoren huippu. Poliitikoille on ehdotettu toimia, jotka auttaisivat tilanteeseen, mutta ehdotuksia ei ole kuunneltu. Haastatteluissa kuului syvä turhautuminen tilanteeseen.
– Tämä on pitkän linjan päihdepoliittinen valinta, sanoi päihdelääketieteen professori Solja Niemelä Turun yliopistosta.
Niemelän mukaan poliittinen keskustelu keskittyy usein lillukanvarsiin. Ministerit ovat puhuneet muun muassa nuorille suunnatun valistuksen lisäämisestä ratkaisuna peukkuongelmaan.
– Pääni räjähtää joka kerta, kun kuulen epämääräistä puhetta ennaltaehkäisystä. Meillä on nyt oikeasti iso joukko vaikeassa tilanteessa olevia stimulanttien käyttäjiä, jotka ovat ilman asiantuntevaa hoitoa, professori sanoi HS:lle.