Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Münchenin turvallisuuskonferenssi

Zelenskyi piikitteli Orbania: ”Saa miettiä, miten kasvattaa mahaansa”

14.2.2026 13:59
Lue lisää 

Kysymys lähdesuojan murtamisesta voi olla edessä uudelleen, jos HS:n Viestikoekeskus-juttu etenee oikeudenkäyntiin, sanoo professori

Korkein oikeus päätti, ettei poliisi pääse käsiksi Helsingin Sanomien toimittajan muistitikkuun
STT–Jecaterina Mantsinen, Olli-Pekka Paajanen 20.12.2019 16:04, muokattu 20.12.2019 16:09
a– a+
Lähdesuoja

Korkein oikeus (KKO) päätti tänään, ettei poliisi saa tutkia Helsingin Sanomien toimittajalta takavarikoimaansa muistitikkua, jolla on lähdesuojan alaista materiaalia.

Viestintäoikeuden professori huomauttaa, että kysymys lähdesuojan murtamisesta voi olla edessä myöhemmin, jos asiassa nostetaan syyte.

– Ratkaisun lopputulos ei ole yllättävä. Tulkinta meni voimassa olevan lainsäädännön mukaan, eli lähdesuojaa ei voida murtaa vielä esitutkintavaiheessa, kun on kyse salassapitorikoksesta, jossa enimmäisrangaistus on alle kuusi vuotta, sanoo viestintäoikeuden professori Päivi Korpisaari STT:lle.

Sen sijaan tuomioistuin voi oikeudenkäymiskaaren mukaan velvoittaa toimittajan todistamaan myös, jos syyttäjä ajaa syytettä, joka koskee salassapitovelvollisuuden rikkomista.

Lähdesuojan rikkominen koskisi tässä tapauksessa sitä mahdollista oikeudenkäyntiä, jossa etsitään tietovuotajaa, ei toimittajaan kohdistuvaa rikosepäilyä.

Lähdesuojalla tarkoitetaan toimittajan oikeutta olla paljastamatta tietolähteitään.

Helsingin Sanomat julkaisi joulukuussa 2017 salaiseksi leimattuihin asiakirjoihin perustuvan jutun Puolustusvoimien Viestikoekeskuksesta.

Puolustusvoimat teki samana päivänä tutkintapyynnön uutisoinnista, ja pian tämän jälkeen poliisi takavarikoi toiselta jutun toimittajista erilaisia laitteita ja tallennusalustoja.

Poliisi epäilee toimittajan syyllistyneen turvallisuussalaisuuden paljastamiseen. Siinä enimmäisrangaistus on neljä vuotta vankeutta.

Korpisaari sanoo, että jos Viestikoekeskus-jutussa nostettaisiin syyte ja lähdesuojaa lähdettäisiin murtamaan oikeudenkäynnissä, silloinkin pitäisi ottaa huomioon Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen ratkaisukäytäntö.

– Sen mukaan ylipäätään, jos lähdesuoja murretaan, niin kyse täytyy olla melko vakavasta rikoksesta ja sen tyyppisestä avaintodistelusta, joka on olennaista jutun ratkaisemiselle. Ja esimerkiksi nyt, kun STT:n kertoman mukaan poliisilla on epäily tietojen vuotajasta, niin en tiedä, onko sellaista tarvetta enää olemassa.

Korpisaari huomauttaa, että yleisesti sotilas- ja puolustussalaisuudet nauttivat melko korkeaa suojaa valtion turvallisuuden takaamiseksi.

– On voitu sallia pitkällekin meneviä sananvapauden rajoituksia.

Kuitenkaan se, että asiakirjoja on leimattu salassa pidettäväksi, ei vielä kerro, kuinka salaisia ne tosiasiassa ovat, Korpisaari sanoo.

Kotietsintä Helsingin Sanomien toimittajan kotiin tehtiin joulukuussa 2017 sen jälkeen kun hän oli itse soittanut palokunnan paikalle.

Hän oli yrittänyt hajottaa tietokoneensa vasaralla hävittääkseen lopullisesti kovalevyn sisältämät tiedot, ja kone oli alkanut savuta.

Toimittaja kertoi puhelussa olevansa toinen Viestikoekeskus-uutisen tekijöistä. Paikalle tuli pelastuslaitoksen mukana poliisipartio, joka kertoi tietonsa keskusrikospoliisi KRP:lle.

KRP:n tutkinnanjohtaja antoi määräyksen rikotun tietokoneen takavarikoimisesta ja erityisen kotietsinnän tekemisestä toimittajan kotiin. Toimittajalta otettiin takavarikkoon erilaisia laitteita ja tallennusalustoja.

Korkeimman oikeuden tänään antaman päätöksen mukaan toimittajalta takavarikoidulta muistitikulta löytyi Excel-taulukko, jonka toinen Viestikoekeskus-jutun kirjoittaneista toimittajista oli tehnyt.

Taulukossa on KKO:n mukaan tietoja eri asiakirjoista ja toimittaja on ilmeisesti koostanut siihen myös omia merkintöjään.

KKO katsoi, että taulukon tiedot voivat johtaa lähteen tunnistamiseen varsinkin, jos niitä tutkii esitutkinta-aineistoa laajemmalti tunteva ihminen.

Korpisaari sanoo, että KKO:n päätös osoittaa sen, että etsintävaltuutetusta säätäminen on ollut hyödyllistä lähdesuojan ja siihen liittyvän sananvapauden turvaamiseksi.

Etsintävaltuutettu on mukana niin sanotuissa erityisissä kotietsinnöissä, jotka tulevat kyseeseen, jos kotietsintä tehdään tilaan, jossa on takavarikkokiellon alaista tietoa.

Kielto voi koskea esimerkiksi asianajotoimistoissa tai lääkärien tiloissa olevaa salassa pidettävää tietoa tai toimittajan lähdesuojan alaista tietoa.

Erityisessä kotietsinnässä etsintävaltuutettu huolehtii siitä, että poliisi ei pääse hyödyntämään salassa pidettävää tai lähdesuojan alaista materiaalia. Kiistanalainen aineisto sinetöidään ja toimitetaan tuomioistuimen arvioitavaksi.

Se päättää, mitä aineistoa tai sen osia voidaan takavarikoida tai jäljentää.

Nyt ratkaistussa asiassa etsintävaltuutettu oli vastustanut muistitikun takavarikoimista, koska se mahdollisesti sisälsi lähdesuojan alaista tietoa. Tämän vuoksi muistitikku oli sinetöity ja sen tutkiminen ja hyödyntäminen saatettiin tuomioistuimen ratkaistavaksi.

Uutisoinnin laillisuuden lisäksi poliisi on tutkinut mahdollisen laittoman tietovuodon alkulähdettä.

Tätä on poliisin mukaan tutkittu epäiltynä virkasalaisuuden rikkomisena.

STT kertoi viime kesänä, että kontra-amiraali evp. Georgij Alafuzoff on epäiltynä tietovuototutkinnassa.

Tiedossa ei kuitenkaan ole, epäilläänkö vuodon olleen tahaton vai tahallinen. Viranomaiset eivät ole vahvistaneet tietoja.

Lue myös

Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat

Ilman sakkoja ampunut Suvi Minkkinen on sijoittunut kuudenneksi olympiakisojen ampumahiihdon naisten pikakilpailussa. Minkkinen hävisi...
14.2.2026 16:53

"Pettymys ja naurettavaa" – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia

Suomen Hiihtoliitto ja Olympiakomitea kertoivat lauantaina jättäneensä protestin Milano-Cortinan talviolympialaisten miesten sprinttihiihdon tapahtumista....
14.2.2026 16:51

Rubio puhui rakentavasti, mutta pinnan alla kuplii, sanoo tutkija

Yhdysvaltojen hallinto ei puhu arvoista, vaan keskittyy intressiensä ajamiseen, summaa Upin Joel Linnainmäki.
14.2.2026 16:17

Aihetunnisteet

lähdesuoja oikeus Viestikoekeskus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 16:51
Rubio puhui rakentavasti, mutta pinnan alla kuplii, sanoo tutkija
Uutiset | 14.2.2026 16:17
Lausunto: Venäjä myrkytti Aleksei Navalnyin harvinaisella myrkyllä
Uutiset | 14.2.2026 16:08
Orban uhosi nitistävänsä ”Brysselin sortokoneiston”
Uutiset | 14.2.2026 15:56
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
USA:ssa ei saatu sopua sisäisen turvallisuuden ministeriön rahoituksesta
Uutiset | 14.2.2026 15:15
Pirha ostaa päihdekuntoutusta yritykseltä, joka näyttää tarjoilevan jopa vaarallisia uskomushoitoja, kertoo Ylen MOT
Uutiset | 14.2.2026 14:56
Suomi olympiapronssille huippujännittävässä viestissä
Uutiset | 14.2.2026 14:17
Zelenskyi piikitteli Orbania: ”Saa miettiä, miten kasvattaa mahaansa”
Uutiset | 14.2.2026 13:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
15:29, 14/02/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 18:0014/02/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 3 Km/h 56 % 1018 hPa 0 mm/h
Today 21:0014/02/2026
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 9 Km/h 59 % 1018 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0015/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 13 Km/h 59 % 1017 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0015/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0.55 mm 55% 19 Km/h 77 % 1014 hPa 0.31 mm/h
Tomorrow 06:0015/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 1 mm 100% 23 Km/h 95 % 1010 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 16:51
Rubio puhui rakentavasti, mutta pinnan alla kuplii, sanoo tutkija
Uutiset | 14.2.2026 16:17
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Keskittämispolitiikalle on vaihtoehto
Mielipide | 9.2.2026 15:05
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste