Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Väitös kertoo, miksi ilmastoahdistus lamaannuttaa nuoria

11.12.2025 22:28
Lue lisää 
Historia
Etiopian entinen keisari Haile Selassie graffitissa Uruguayssa 2014. (Kuva: Andrés Franchi Ugart, CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.fi) / Wikimedia Commons)

"Kuka minä olen häiritsemään heidän uskoaan?" – Hallitsija päätyi kaukaisen kulttuurin jumalaksi, kuolema pakotti keksimään selityksiä

Etiopian keisari Haile Selassie syrjäytettiin 50 vuotta sitten
Lauri Heikkilä 12.9.2024 22:00, muokattu 12.9.2024 18:55
a– a+
Historia

Keisari on hallitsijan titteli, jota ei enää nykyään juuri käytetä. Ainoastaan Japanilla on enää keisari, tällä hetkellä vuonna 2019 valtaan noussut Naruhito.

Venäjällä otettiin käyttöön keisari-nimitys Pietari Suuren aikana 1700-luvun alussa, Napoleon oli Ranskan keisari sata vuotta myöhemmin ja Kiinan keisari Pu Yi joutui luopumaan keisariudesta 1912. Napoleonin valta jäi lyhyeksi ja Venäjällä tapahtui vallankumous 1917.

Maailman toiseksi viimeinen keisari syrjäytettiin tasan 50 vuotta sitten, 12. syyskuuta 1974.

Haile Selassie oli noussut Etiopian keisariksi vuonna 1930. Hän hallitsi vuoteen 1936 ja uudelleen vuodesta 1941 alkaen.

Haile Selassiesta puhutaan usein hänen koko nimellään, ei esimerkiksi herra Selassiena. Haile Selassie oli miehen kristillinen nimi sekä hallitsijanimi, virallisesti järjestysnumerolla I.

Italia valloitti itäafrikkalaisen Etiopian 1935 ja Haile Selassie lähti maanpakoon 1936. Hän palasi valtaistuimelle kun etiopialaiset ja britit onnistuivat yhdessä ajamaan italialaiset maasta 1941 toisen maailmansodan aikana.

Haile Selassie muistetaan Etiopiassa etenkin maan modernisoijana. Hän ei saanut maahan progressiivista verotusta, mutta onnistui valtion lentoyhtiön perustamisessa kuten myös yliopiston perustamisessa pääkaupunki Addis Abebaan.

Kylmän sodan aikana Haile Selassie oli toisaalta lännen liittolainen, toisaalta tärkeä tuki Afrikan valtioille, jotka itsenäistyivät länsimaista niin sanotun dekolonisaation aikana.

Tasan viisikymmentä vuotta sitten, 12. syyskuuta 1974 Haile Selassie syrjäytettiin sotilasvallankaappauksessa. Kommunistinen sotilasjuntta hallitsi Etiopiaa vuoteen 1987. Ajanjakso muistetaan esimerkiksi Mengistu Haile Mariamin johtamasta ”punaisesta terrorista”.

Haile Selassie kuoli vankeudessa kesällä 1975 83-vuotiaana.

Keisari Haile Selassie 1950-luvulla. (Kuva: Hulton Archive / Getty Images / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Ehkä erikoisin tosiseikka Haile Selassiesta on hänen uskonnollinen roolinsa.

Haile Selassien perhe uskoi polveutuvansa Salomonin ja Saban kuningattaren jälkeläisistä. Hän nousi valtaan salajuonen avulla, kun islamia suosinut kruununprinssi haluttiin syrjäyttää kristittyjen tieltä. Haile Selassie nousi kruununperijäksi ja sijaishallitsijaksi eli rasiksi.

Syntymänimeltään Haile Selassie oli Tafari Makonnen. Sijaishallitsijana hän oli siis ras Tafari.

Monelle voi tästä tulla jo mieleen jamaikalainen uskonto, rastafarismi. Uskonto ottikin nimensä Haile Selassielta.

Väitetyn Salomonin jälkeläisen nousu Etiopian keisariksi 1930 sai kaukana Pohjois-Amerikan Karibianmerellä Jamaikan saarivaltiossa aikaan uskon, että Haile Selassie olisi vähintään messias. Hänestä myös puhuttiin Etiopiassa kuningasten kuninkaana, herrojen herrana ja Juudan heimon leijonana, joten uskonnollinen eetos sai alkaa kirjoittaa itse itseään jamaikalaisten mielissä.

Jamaikalla asuu paljon orjien jälkeläisiä. Heitä tuotiin Afrikasta, ja tätä kautta jamaikalaiset kokevat vahvaa Afrikka-yhteyttä. Musta messias, kuten Haile Selassiesta puhuttiin, tuli tietysti vahvasta afrikkalaisesta valtiosta. Hänen nähtiin toteuttavan Raamatun ennustuksia.

Lopulta Haile Selassie määriteltiin jumalaksi. Haile Selassien jumaluus on tärkein rastafari-uskonnon periaate. Perusteiltaan rastafarismi on kuitenkin lähellä kristinuskoa.

Kun Haile Selassie vieraili Jamaikalla 1966, pääkaupunki Kingstonin kaduilla oli jopa sata tuhatta rastafaria ottamassa jumalaansa vastaan.

Keisari itse kuului Etiopian ortodoksiseen kirkkoon ollen sen muodollinen pää. Usein ihmeteltiin, miksei keisari kristittynä kiellä jumaluuttaan.

Jamaikalaisesta musiikista kertovassa teoksessa lukee seuraavasti Haile Selassien jumaluuteensa liittyneistä ajatuksista:

”On usein sanottu Selassien itse kieltäneen jumaluutensa, mutta ilman tarkkaa ajankohtaa. Entinen senaattori ja Gleanerin julkaisija Hector Wynter kertoo kysyneensä keisarilta tämän Jamaikan vierailun aikana 1966, milloin hän aikoo ilmoittaa rastafareille, ettei hän ole Jumala. ”Kuka minä olen häiritsemään heidän uskoaan?”, oli keisari vastannut.”

Toisissa yhteyksissä keisarin on väitetty paljastaneen joillekin rastafareille, ettei ole jumala.

Rastafari-uskonnolla on nykyään noin miljoona kannattajaa, ja heistä noin sata tuhatta elää pääosin Jamaikalla. Reggae-musiikin suosion myötä rastafarismi levisi eri länsimaihin. Reggaen lisäksi rastafarismiin kuuluu rastatukka ja kannabiksen polttaminen hengellisistä syistä. Puhdas ruoka, luonto ja yhteisöllisyys ovat tärkeitä arvoja.

Rastafarit tunnetaan pitkistä rastahiuksistaan. (Kuva: Jonathan Stephens / JRS Film Website / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Haile Selassie kuoli vankeudessa 1975, mikä tuotti ongelman rastafareille. Miten jumala muka voi kuolla?

Rastafarit kyllä keksivät selityksiä.

Haile Selassie vain muutti olomuotoaan. Sekin, että ruumista ei voitu tunnistaa kunnolla, antoi rastafareille mahdollisuuden selittää, ettei jumala ole kuollut edes ruumiiltaan. Hän on vain jossain muualla.

Haile Selassie on rastafareille Kristuksen toinen tuleminen. Hänen kuolemastaan tulee ensi vuonna kuluneeksi 50 vuotta, mikä herättää oikeutetun kysymyksen siitä, millaisen vapahduksen Selassie on tänä aikana tuonut ja miten se näkyy. Vai onko vielä odotettava?

Lähteenä esimerkiksi

O’Brien, Kevin; Chen, Wayne: Reggae Routes: The Story of Jamaican Music. Temple University Press, 1998.

Lue myös

Valkoinen talo: Trump on äärimmäisen turhautunut

Euroopan johtajia on määrä kokoontua lauantaina Pariisiin keskustelemaan Ukrainan tilanteesta, kertoo Valkoisen talon...
12.12.2025 8:50

Kysely: Väkivaltaa kokeneilla on ongelmia avun saamisessa

Monet väkivaltaa kokeneet ihmiset kohtaavat ongelmia hakiessaan apua. Väkivaltaa saatetaan vähätellä tai ohittaa...
12.12.2025 8:40

Fiva: Nordea ei kerää tarpeeksi tietoja yrityksistä, joihin liittyy kohonnut riski kiertää Venäjä-pakotteita

Suomen suurimpiin pankkeihin kuuluva Nordea ei ole kerännyt tarpeeksi tietoa yritysasiakkaistaan, joihin liittyy...
12.12.2025 8:40

Aihetunnisteet

etiopia Haile Selassie Historia Jamaika keisarit rastafari sotilasvallankaappaus uskonnot uskonto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Näin varusmiesten Cooper-tulokset paranivat– Matkaa 1970- ja 1980-lukujen tuloksiin on silti reilusti
Uutiset | 11.12.2025 0:05
EU-komissio ei aio avata ennallistamisasetusta – ”Esitys säästyi Orpon änkyröinnöistä huolimatta”
Uutiset | 10.12.2025 16:45
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tänne menevät eduskunnan joululahjarahat
Uutiset | 10.12.2025 17:52
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Täysi sote-äläkkä kyselytunnilla: ”Oikeisto nauraa ja ilkkuun tälle!”
Uutiset | 11.12.2025 19:00
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10

Uusimmat

Valkoinen talo: Trump on äärimmäisen turhautunut
Uutiset | 12.12.2025 8:50
Kysely: Väkivaltaa kokeneilla on ongelmia avun saamisessa
Uutiset | 12.12.2025 8:40
Fiva: Nordea ei kerää tarpeeksi tietoja yrityksistä, joihin liittyy kohonnut riski kiertää Venäjä-pakotteita
Uutiset | 12.12.2025 8:40
Ilman opiskelupaikkaa jääneiden ylioppilaiden osuus kasvoi
Uutiset | 12.12.2025 8:37
Keskustasta kovaa ryöpystä: ”Kaikkien aikojen keskittäjähallitus”
Uutiset | 12.12.2025 8:00
Väitös kertoo, miksi ilmastoahdistus lamaannuttaa nuoria
Uutiset | 11.12.2025 22:28
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Haluatko välttää ummetusta? Suosi tällaista ruokavaliota
Uutiset | 11.12.2025 21:45
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Orpo: Ratkaisu Venäjältä jäädytettyjen varojen käytöstä on hyvin lähellä
Uutiset | 11.12.2025 19:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
”Hallintoleikki” hyvinvointialueiden määrällä saa tyrmäyksen keskustasta
Uutiset | 10.12.2025 16:22
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Valkoinen talo: Trump on äärimmäisen turhautunut
Uutiset | 12.12.2025 8:50
Kysely: Väkivaltaa kokeneilla on ongelmia avun saamisessa
Uutiset | 12.12.2025 8:40
Fiva: Nordea ei kerää tarpeeksi tietoja yrityksistä, joihin liittyy kohonnut riski kiertää Venäjä-pakotteita
Uutiset | 12.12.2025 8:40
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste