Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Vakoilu

CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan

13.2.2026 22:17
Lue lisää 
Talous
KORONAEPIDEMIA on kohdellut yrityksiä hyvin eri tavoin, mikä tekee analyytikkojen työstä haastavaa. (Kuva: LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN )

Koronan vaimentamilla pörssiyhtiöillä kova paine kertoa näkymistään – tuloskaudesta odotetaan synkkää

Osakestrategi: Kevätkauden tulokset karmivaa luettavaa.
Anniina Luotonen –  STT 13.7.2020 8:30, muokattu 13.7.2020 9:06
a– a+
Talous

Ainutlaatuinen, karmiva, varmasti vuoden pahin.

Osakemarkkinoita työkseen seuraavat asiantuntijat eivät säästele sanojaan tuloskaudesta, joka vauhdittuu tällä viikolla.

Pörssilistatut yhtiöt kertovat lähipäivinä ja -viikkoina tuloksestaan, jota ne tekivät huhti-kesäkuussa eli pahimpaan korona-aikaan.

STT:n haastattelemat osakestrategit eivät usko, että heikotkaan tulosluvut sinänsä heiluttaisivat osakkeita merkittävästi.

Viime kuukausien vaikeudet ovat hyvin tiedossa, ja suomalaisasiantuntijoiden mielestä tämän pitäisi jo näkyä osakkeiden hinnoissa. Katseet ovat sen sijaan tulevassa.

Yhtiöillä on poikkeuksellisen kovat paineet kertoa, miten ne odottavat toimintansa kehittyvän loppuvuoden aikana.

Handelsbankenin sijoitusjohtaja Piia Nyberg arvioi, että kaikki yhtiöt eivät välttämättä pysty vielä ennakoimaan tulevaa.

Epävarmuutta luo se, että koronaviruksen toinen aalto on yhä mahdollinen niin Suomessa kuin vientimarkkinoilla.

Pörssikurssit katsovat yleensä 6–12 kuukautta eteenpäin. Asiantuntijoiden mukaan suurin mielenkiinto tulosraporteissa kohdistuu sen takia juuri yhtiöiden antamiin vinkkeihin tulevasta.

–  Sanotaan, että pörssit ovat aina oikeassa. Täytyy muistaa, että ne eivät hinnoittele toista neljännestä, vaan loppuvuotta ja ensi vuoden alkua, Nyberg sanoo.

Sijoittajia paljon tapaava Nyberg kuvailee kevään olleen täynnä kysymyksiä, mutta myös optimismia.

Moni on hänen mukaansa muistellut muutaman vuoden takaista finanssikriisiä ja sen oppeja ja ottanut alkuvuoden raskaan pudotuksen yllättävänkin rauhallisesti.

–  Jatkuva heilunta on ihmisille nyt tutumpaa, jos vertaa finanssikriisiin, jolloin kurssit laskivat puolitoista vuotta. Optimismi on ollut käsin kosketeltavaa.

Piensijoittajien kannattaa hänen mukaansa pysyä sijoitussuunnitelmassaan, eikä tehdä hätiköityjä muutoksia.

Helsingin pörssin suurista yhtiöistä 40 prosenttia ei ole kertonut lainkaan arviota tulevaisuuden näkymistään, kertoo Nordnet Suomen osakestrategi Jukka Oksaharju.

Tuloskausi on hänen mukaansa täysin ainutlaatuinen.

–  Kysymys kuuluu nyt, kuinka moni yhtiö pystyy kertomaan loppuvuoden näkymistään. Sillä, että huhti-kesäkuu oli poikkeuksellisen huono vuosineljännes niin myynnin kuin kannattavuuden osalta, ei ole suurta uutisarvoa sijoittajille.

Yleensä yhtiöt antavat yhden näkemyksen liiketoiminnan kehittymisestä, mutta Oksaharju uskoo, että tällä kertaa vaihtoehtoja voidaan hahmotella useampia.

Näin on tehnyt jo aiemmin ainakin hissi- ja liukuporrasyhtiö Kone, joka on arvioinut vaikutuksia rajoitustoimien keston perusteella.

Huhti-kesäkuu oli pörsseissä vahva sen jälkeen, kun osakkeet olivat syöksyneet helmi-maaliskuussa historiallisenkin jyrkästi. Vahvistumista on selitetty uskolla nopeaan toipumiseen, mutta myös vaihtoehtojen puutteella. Sijoittajat hakevat osakemarkkinoilta tuottoja, joita ei matalien korkojen aikana löydy lainamarkkinoilta.

Oksaharju arvioi, että pörssikurssit ovat nousseet keskuspankkien massiivisten elvytystoimien, mutta myös julkisen sektorin elvytystoimien imussa.

–  Ei markkina ole tässä hinnoitellut talouden ja yritysten nopeaa palautumista, vaan taustalla on pikemminkin se, että osakkeille on yhä huonompia vaihtoehtoja.

Jo ennalta osataan odottaa, että  päivittäistarpeita myyvät yhtiöt ovat olleet vahvoilla poikkeusaikoinakin.

Oksaharju ja Nyberg nostavat esiin yhtiöitä kuten Orion, Elisa, Kesko, Tokmanni ja niin ikään palveluita myyvän Koneen.

–  Koronakriisinkin aikana tiettyjä peruspalveluita ja välttämättömyyshyödykkeitä tarvitaan paikallisella tasolla. Moni yhtiö pystyy jopa kasvattamaan liiketoimintaansa, Oksaharju sanoo.

Nordean päästrategin Antti Saaren mukaan melko vakaalla pohjalla ovat sellaiset kuluttajatuoteyritykset, joiden tuotteiden menekki ei ole kiinni suhdanteista.

–  Vaikka kurssit ovat nousseet aika kovaa kyytiä pohjilta, kyllä sijoittajat tietävät, että toisen neljänneksen tulokset ovat ihan karmivaa luettavaa, Saari sanoo.

Koronaepidemia on kohdellut yrityksiä hyvin eri tavoin, mikä tekee analyytikkojen työstä haastavaa.

–  Yksittäisten yhtiöiden kohdalla on ihan hirveän iso riski siitä, että tulokset ovat hyvinkin erinäköisiä kuin mitä arvioidaan, Saari sanoo.

Vakavista vaikeuksista ovat kertoneet ainakin ravintolayhtiö NoHo Partners ja velkasaneerauksessa oleva Stockmann.

Tällä viikolla tuloskunnostaan kertovat muun muassa Elisa keskiviikkona sekä Nordea, Wärtsilä ja Kone perjantaina.

Lue myös

Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä

Lasinen pullo, jonka sisällä kirkkaassa nesteessä lepää kokonainen, kerälle kiertynyt kobra tai kyy. Kyseessä...
13.2.2026 22:35

CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan

Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA julkaisi torstaina videon, jonka tavoitteena on värvätä vakoojia Kiinan armeijan...
13.2.2026 22:17

Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu

Talvilomat kolkuttelevat jo ovella, ja monet suomalaiset suuntaavat innolla rinteisiin, etelän aurinkoon tai...
13.2.2026 22:15

Aihetunnisteet

pörssi Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Raportti: Trumpin tullit maksavat amerikkalaisille 1 000 dollaria per kotitalous
Uutiset | 13.2.2026 21:45
Yhdysvallat siirsi tuhansia vangittuja Isis-taistelijoita Syyriasta Irakiin
Uutiset | 13.2.2026 18:58
”Ihan hyvä ulkoilupäivä” – Lauantaina herätään kirpakoissa pakkaslukemissa
Uutiset | 13.2.2026 18:11
Yhdysvalloista arvovaltainen puolustuspuhe Natolle – ”USA:n kansallisen turvallisuuden kulmakivi”
Uutiset | 13.2.2026 17:44
Kauppa vastaa nyt ministerille – Näin hallituksen hanke voi nostaa ruuan hintaa
Uutiset | 13.2.2026 17:26
Influenssakausi on nyt huipussaan
Uutiset | 13.2.2026 17:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
01:48, 14/02/2026
weather icon 3°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0014/02/2026
weather icon
2° / 3°°C 0 mm 0% 17 Km/h 83 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 06:0014/02/2026
weather icon
2° / 3°°C 0 mm 0% 15 Km/h 79 % 1009 hPa 0 mm/h
Today 09:0014/02/2026
weather icon
2° / 3°°C 0 mm 0% 14 Km/h 73 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 12:0014/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 12 Km/h 54 % 1017 hPa 0 mm/h
Today 15:0014/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 7 Km/h 51 % 1018 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste