Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky

27.2.2026 22:07
Lue lisää 
Talous
KORONAEPIDEMIA on kohdellut yrityksiä hyvin eri tavoin, mikä tekee analyytikkojen työstä haastavaa. (Kuva: LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN )

Koronan vaimentamilla pörssiyhtiöillä kova paine kertoa näkymistään – tuloskaudesta odotetaan synkkää

Osakestrategi: Kevätkauden tulokset karmivaa luettavaa.
Anniina Luotonen –  STT 13.7.2020 8:30, muokattu 13.7.2020 9:06
a– a+
Talous

Ainutlaatuinen, karmiva, varmasti vuoden pahin.

Osakemarkkinoita työkseen seuraavat asiantuntijat eivät säästele sanojaan tuloskaudesta, joka vauhdittuu tällä viikolla.

Pörssilistatut yhtiöt kertovat lähipäivinä ja -viikkoina tuloksestaan, jota ne tekivät huhti-kesäkuussa eli pahimpaan korona-aikaan.

STT:n haastattelemat osakestrategit eivät usko, että heikotkaan tulosluvut sinänsä heiluttaisivat osakkeita merkittävästi.

Viime kuukausien vaikeudet ovat hyvin tiedossa, ja suomalaisasiantuntijoiden mielestä tämän pitäisi jo näkyä osakkeiden hinnoissa. Katseet ovat sen sijaan tulevassa.

Yhtiöillä on poikkeuksellisen kovat paineet kertoa, miten ne odottavat toimintansa kehittyvän loppuvuoden aikana.

Handelsbankenin sijoitusjohtaja Piia Nyberg arvioi, että kaikki yhtiöt eivät välttämättä pysty vielä ennakoimaan tulevaa.

Epävarmuutta luo se, että koronaviruksen toinen aalto on yhä mahdollinen niin Suomessa kuin vientimarkkinoilla.

Pörssikurssit katsovat yleensä 6–12 kuukautta eteenpäin. Asiantuntijoiden mukaan suurin mielenkiinto tulosraporteissa kohdistuu sen takia juuri yhtiöiden antamiin vinkkeihin tulevasta.

–  Sanotaan, että pörssit ovat aina oikeassa. Täytyy muistaa, että ne eivät hinnoittele toista neljännestä, vaan loppuvuotta ja ensi vuoden alkua, Nyberg sanoo.

Sijoittajia paljon tapaava Nyberg kuvailee kevään olleen täynnä kysymyksiä, mutta myös optimismia.

Moni on hänen mukaansa muistellut muutaman vuoden takaista finanssikriisiä ja sen oppeja ja ottanut alkuvuoden raskaan pudotuksen yllättävänkin rauhallisesti.

–  Jatkuva heilunta on ihmisille nyt tutumpaa, jos vertaa finanssikriisiin, jolloin kurssit laskivat puolitoista vuotta. Optimismi on ollut käsin kosketeltavaa.

Piensijoittajien kannattaa hänen mukaansa pysyä sijoitussuunnitelmassaan, eikä tehdä hätiköityjä muutoksia.

Helsingin pörssin suurista yhtiöistä 40 prosenttia ei ole kertonut lainkaan arviota tulevaisuuden näkymistään, kertoo Nordnet Suomen osakestrategi Jukka Oksaharju.

Tuloskausi on hänen mukaansa täysin ainutlaatuinen.

–  Kysymys kuuluu nyt, kuinka moni yhtiö pystyy kertomaan loppuvuoden näkymistään. Sillä, että huhti-kesäkuu oli poikkeuksellisen huono vuosineljännes niin myynnin kuin kannattavuuden osalta, ei ole suurta uutisarvoa sijoittajille.

Yleensä yhtiöt antavat yhden näkemyksen liiketoiminnan kehittymisestä, mutta Oksaharju uskoo, että tällä kertaa vaihtoehtoja voidaan hahmotella useampia.

Näin on tehnyt jo aiemmin ainakin hissi- ja liukuporrasyhtiö Kone, joka on arvioinut vaikutuksia rajoitustoimien keston perusteella.

Huhti-kesäkuu oli pörsseissä vahva sen jälkeen, kun osakkeet olivat syöksyneet helmi-maaliskuussa historiallisenkin jyrkästi. Vahvistumista on selitetty uskolla nopeaan toipumiseen, mutta myös vaihtoehtojen puutteella. Sijoittajat hakevat osakemarkkinoilta tuottoja, joita ei matalien korkojen aikana löydy lainamarkkinoilta.

Oksaharju arvioi, että pörssikurssit ovat nousseet keskuspankkien massiivisten elvytystoimien, mutta myös julkisen sektorin elvytystoimien imussa.

–  Ei markkina ole tässä hinnoitellut talouden ja yritysten nopeaa palautumista, vaan taustalla on pikemminkin se, että osakkeille on yhä huonompia vaihtoehtoja.

Jo ennalta osataan odottaa, että  päivittäistarpeita myyvät yhtiöt ovat olleet vahvoilla poikkeusaikoinakin.

Oksaharju ja Nyberg nostavat esiin yhtiöitä kuten Orion, Elisa, Kesko, Tokmanni ja niin ikään palveluita myyvän Koneen.

–  Koronakriisinkin aikana tiettyjä peruspalveluita ja välttämättömyyshyödykkeitä tarvitaan paikallisella tasolla. Moni yhtiö pystyy jopa kasvattamaan liiketoimintaansa, Oksaharju sanoo.

Nordean päästrategin Antti Saaren mukaan melko vakaalla pohjalla ovat sellaiset kuluttajatuoteyritykset, joiden tuotteiden menekki ei ole kiinni suhdanteista.

–  Vaikka kurssit ovat nousseet aika kovaa kyytiä pohjilta, kyllä sijoittajat tietävät, että toisen neljänneksen tulokset ovat ihan karmivaa luettavaa, Saari sanoo.

Koronaepidemia on kohdellut yrityksiä hyvin eri tavoin, mikä tekee analyytikkojen työstä haastavaa.

–  Yksittäisten yhtiöiden kohdalla on ihan hirveän iso riski siitä, että tulokset ovat hyvinkin erinäköisiä kuin mitä arvioidaan, Saari sanoo.

Vakavista vaikeuksista ovat kertoneet ainakin ravintolayhtiö NoHo Partners ja velkasaneerauksessa oleva Stockmann.

Tällä viikolla tuloskunnostaan kertovat muun muassa Elisa keskiviikkona sekä Nordea, Wärtsilä ja Kone perjantaina.

Lue myös

Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan

Tuoreen tutkimuksen mukaan kasvissyöjillä on huomattavasti pienempi riski sairastua viiteen eri syöpätyyppiin. Näitä...
28.2.2026 21:52

Suomalaiset yrittävät nyt säästää vessapaperissa – Tokmanni kertoo, miten siinä lopulta käy

Suomalaiset yrittävät säästää vessapaperissa ostamalla halvinta mahdollista, mutta pettyvät usein laatuun ja palaavat...
28.2.2026 21:34

Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat

Tuoreen tutkimuksen mukaan verikokeiden avulla voitaisiin karkeasti pystyä ennustamaan, milloin Alzheimerin taudin oireet...
28.2.2026 21:25

Aihetunnisteet

pörssi Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Iran vastasi Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin laajasti Lähi-idässä – sanoi antavansa ”opetuksen” Israelille ja Yhdysvalloille
Uutiset | 28.2.2026 11:58
Kaikkonen jyrähtää hallitukselle: Työttömyysturvan suojaosa pitää palauttaa pikaisesti
Uutiset | 27.2.2026 18:18
Ranska: Naurettava provokaatio – ”Varsinkin jos juurisyy on venäläinen”
Uutiset | 27.2.2026 18:38
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Iranilla on aiempaa paremmat mahdollisuudet vastata Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin, sanoo asiantuntija
Uutiset | 28.2.2026 12:53
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32

Uusimmat

Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Suomalaiset yrittävät nyt säästää vessapaperissa – Tokmanni kertoo, miten siinä lopulta käy
Uutiset | 28.2.2026 21:34
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Nato-maassa varoitus yhteenotosta: ”Meillä on 3–5 vuotta aikaa”
Uutiset | 28.2.2026 21:03
Iran ja Israel ilmoittivat jatkavansa iskuja – Trump kehotti iranilaisia tarttumaan ”ainutlaatuiseen tilaisuuteen”
Uutiset | 28.2.2026 18:27
Britannia, Ranska ja Saksa tuomitsevat Iranin vastaiskut yhteislausunnossa
Uutiset | 28.2.2026 16:15
Maailmalla varoiteltiin Yhdysvaltojen ja Israelin iskujen Iraniin voivan kärjistää konfliktia
Uutiset | 28.2.2026 15:57
Stubb, Orpo ja Valtonen peräänkuuluttivat diplomatiaa Iran-iskujen jälkeen
Uutiset | 28.2.2026 15:36
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Ulkoministeriö kehottaa välttämään tarpeetonta matkustamista myös Qatariin ja Arabiemiraatteihin
Uutiset | 28.2.2026 14:53
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Suomalaiset yrittävät nyt säästää vessapaperissa – Tokmanni kertoo, miten siinä lopulta käy
Uutiset | 28.2.2026 21:34
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hoivapalvelujen haasteet ratkaistaan yhteistyöllä – ei monopolilla
Mielipide | 27.2.2026 13:28
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Maakuntaliittoja ei saa lakkauttaa
Mielipide | 27.2.2026 10:06
Lukijalta: Vinkkini valtaapitäville
Mielipide | 27.2.2026 9:59
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste