Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Ekonomistin tyly tuomio: Kasvupolitiikka ei riitä

19.5.2025 12:36
Lue lisää 
Kokoomus
Kokoomuksen puoluesihteerin Kristiina Kokon mukaan on tarpeen, että kohu-uutisointia seuranneet uudet käytännöt tuodaan mukaan myös puolueen eettiseen ohjeeseen. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

Kokoomus näkee tarvetta eettisten ohjeiden päivittämiselle – pyrkii parantamaan häirintätapausten käsittelyä kolmella toimella

STT - Ilkka Hemmilä 20.6.2022 15:59, muokattu 20.6.2022 17:45
a– a+
Kokoomus

Kokoomus aikoo luoda uusia käytäntöjä häirintätapausten käsittelemiseksi puolueessa kansanedustaja Wille Rydmaniin kohdistuneiden syytösten jälkeen. Puoluejohto näkee myös tarvetta edistää eettisen ohjeen käyttöä puolueessa.

Puoluesihteeri Kristiina Kokko kertoo STT:lle, että kokoomus on päättänyt ottaa häirintäyhdyshenkilöt jatkuvaan käyttöön. Aikaisemmin heitä on käytetty suurissa tapahtumissa, kuten puoluekokouksissa ja -risteilyillä.

–  Tarkoitus on tehdä tästä jatkuvaa toimintaa, ettei jää katvealueita, voiko ottaa yhteyttä tai keneen voi ottaa yhteyttä, Kokko sanoo.

Lisäksi puolue aikoo luoda nimettömän ilmoituskanavan puoluetoimintaan liittyvien epäkohtien ilmiantamiseen.

–  Kolmas mitä teemme on se, että tarkennamme uhrien auttamiseen liittyvää protokollaa.

Helsingin Sanomat kertoi sunnuntaina julkaistussa artikkelissa, että useat nuoret naiset olivat kertoneet Rydmanin ahdistavalta tuntuneesta käytöksestä.

Useissa HS:n tekemissä haastatteluissa toistuu, että Rydman tarjosi runsaasti alkoholia ja patisteli juomaan. Osa naisista on ollut tapahtumahetkellä alaikäisiä.

Rydman kiisti syytökset sosiaalisessa mediassa ja blogissaan. Lehdelle hän kuvaili joutuneensa ”härskin mustamaalauksen” kohteeksi.

Puoluesihteerin mukaan on tarpeen, että uutisointia seuranneet uudet käytännöt myös tuodaan mukaan puolueen eettiseen ohjeeseen.

Ohjeistus on lähes uunituore. Kokoomuksessa ryhdyttiin laatimaan sisäistä eettistä ohjetta vuonna 2020, kun kokoomusnaisten sitä vaatinut aloite hyväksyttiin Porin puoluekokouksessa. Ohjeistus hyväksyttiin puoluehallituksessa syyskuussa 2021.

Kokko sanoo, että hyväksymisen jälkeen ohje on tullut puolueiden keskeisten toimijoiden tietoon. Se on hänen mukaansa käyty läpi työntekijöiden kanssa ja lähetetty ”ainakin osalle keskeisistä luottamushenkilöistä”.

Jalkauttamistyötä on jatkettava, Kokko sanoo.

–  Täytyy katsoa, että se on kaikkien saatavilla ja että jokainen toimija on siitä tietoinen.

Myös kokoomusnaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen katsoo, että ohjeistus pitäisi ottaa toiminnassa laajemmin käyttöön.

–  Henkilöstöä on koulutettu, mutta sanoisin että jäsenistön, kansanedustajien ja muiden toimijoiden tietoisuuteen se pitäisi tuoda paremmin, Keto-Huovinen sanoo STT:lle.

Nimettömän ilmoituskanavan käyttöönotto ja häirintäyhdyshenkilöiden kouluttaminen ovat toimia, joita naisten liitto vaati puolueelta sunnuntaina HS:n artikkelin julkaisun jälkeen. Samalla kokoomusnaiset vaati eettisen ohjeistuksen julkistamista puolueen verkkosivuilla.

Mallia naisten liitto ottaisi puolueen nuorisojärjestöltä. Kokoomusnuoret on julkaissut oman ohjeistuksena verkkosivuillaan, joilla on myös anonyymi lomake häirintätapauksia varten.

STT sai ohjeistuksen nähtäväkseen kokoomukselta. Sen mukaan kokoomuslaisia kannustetaan tuomaan avoimesti esille mahdollisia ongelmia puolueen toiminnassa.

Ohjeessa ei täsmennetä, miten asiassa tulisi tarkalleen menetellä. Lainvastaisesta toiminnasta on sen mukaan ilmoitettava poliisille ja ”muut konfliktit” pyritään ratkaisemaan mahdollisimman nopeasti läheisyysperiaatetta noudattaen. Ensisijaiseksi keinoksi mainitaan sovittelu.

Ohje korostaa valtuustoryhmän ja yhdistysten johdon vastuuta erimielisyyksien keskellä. Ohjeen mukaan puheenjohtajien tulee puuttua asiattomaan käytökseen, häirintään ja muihin vaikeisiin tilanteisiin mahdollisimman varhaisessa vaiheessa.

Puolueen puheenjohtaja Petteri Orpo mainitsi eettisen ohjeen, code of conductin, olemassaolon Twitter-päivityksessään sunnuntaina. Hän ei kuitenkaan kertonut, miten sitä on tässä tapauksessa tai muutoinkaan hyödynnetty.

Kokoomusnaisten kahden vuoden takaisessa aloitteessa linjattiin, että ohjeessa on selkeästi tuotava esille ohjeet esimerkiksi siitä, mille taholla väärinkäytöksistä tai epäasiallisesta toiminnasta ilmoitetaan ja kuka vastaa mahdollisista jälkiseuraamuksista.

–  Selkeiden pelisääntöjen kautta varmistetaan, että esimerkiksi kaikenlaiseen syrjintään ja kiusaamiseen puututaan, aloitteessa muotoiltiin.

Kokko sanoo, että nykyinen ohje on tarkoitettu ennen kaikkea luottamustehtävien jaon synnyttämien kiistatilanteiden hoitamiseen.

–  Niissä läheisyysperiaate on erityisen tärkeä, koska emme puolueen tai välttämättä edes piirin tasolta pysty ottamaan niihin kantaa. Tässä tapauksessa päädyimme siihen, että puoluesihteeri ja piirin toiminnanjohtaja ovat oikeita tahoja käymään tätä asiaa läpi, Kokko viittaa Rydmanin tapaukseen.

Kokko ja Orpo sanoivat sunnuntaina, että Rydmaniin kohdistuvia epäilyjä on puolueessa selvitetty Helsingin piirin toiminnanjohtajan, Kokon ja Rydmanin kesken.

Lue myös

Löydös: Tämä suosikkilääke voi vaikuttaa alkoholin himoon

Laihdutuslääkkeenä käytettävä semaglutidi-diabeteslääke saattaa auttaa alkoholiongelmaisia vähentämään juomista, kertoo Duodecim. Alustavien tutkimustulosten perusteella lääkitys...
19.5.2025 22:04

Pelko heräsi: Yhdysvalloille "esteetön pääsy" Tanskan lentotukikohtiin

Tanskassa on herännyt huoli Yhdysvaltain kanssa solmitusta puolustussopimuksesta, joka antaisi Yhdysvalloille ”esteettömän pääsyn”...
19.5.2025 21:46

Varoitus: Seuraavat kaksi viikkoa "ratkaisevat Puolan tulevaisuuden"

Puolan pääministeri Donald Tusk varoittaa, että seuraavat kaksi viikkoa ”ratkaisevat Puolan tulevaisuuden”, kirjoittaa...
19.5.2025 21:35

Aihetunnisteet

eettiset ohjeet häirintätapaukset Kokoomus Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
USA:sta jyrähdys: Kremlille lisää painetta
Uutiset | 19.5.2025 17:49
Suuri Nato-maa: Ryhtiliike
Uutiset | 18.5.2025 20:12
Jos Ukraina kykenee pitämään pintansa, Venäjällä on edessään vaikeuksia, sanoo brittiasiantuntija
Uutiset | 17.5.2025 16:55
Uusi sukellusdrooni voi partioida kolme kuukautta yhtä soittoa
Uutiset | 18.5.2025 21:46
Miksi norjalaisilla on usein kaksi sukunimeä? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 18.5.2025 21:00
Synkkä arvio: Sota on Kremlin elinehto
Uutiset | 17.5.2025 21:03
Historian voimakkain Maahan iskenyt aurinkomyrsky löytyi
Uutiset | 18.5.2025 21:25
Kyyt ovat iskeneet koiriin paljon useammin kuin vuosi sitten
Uutiset | 16.5.2025 21:26
Israel aikoo ottaa haltuunsa koko Gazan – kaikki tuhotaan ja väestö pakkosiirretään, sanoo ministeri
Uutiset | 19.5.2025 12:49
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Kreml: ”Emme hyväksy”
Uutiset | 12.5.2025 16:26
Siivousalan yrittäjä kertoo, mikä on pahin virhe parvekelasien pesussa
Uutiset | 13.5.2025 22:27
Nato-pomolta kovaa tekstiä: Putin on pulassa
Uutiset | 16.5.2025 14:03
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00

Uusimmat

Löydös: Tämä suosikkilääke voi vaikuttaa alkoholin himoon
Uutiset | 19.5.2025 22:04
Pelko heräsi: Yhdysvalloille ”esteetön pääsy” Tanskan lentotukikohtiin
Uutiset | 19.5.2025 21:46
Varoitus: Seuraavat kaksi viikkoa ”ratkaisevat Puolan tulevaisuuden”
Uutiset | 19.5.2025 21:35
Naton ex-pomo jyrähtää: Tätä en halua nähdä
Uutiset | 19.5.2025 21:03
Kaikkonen: Israelin toiminta Gazassa ylimitoitettua ja kohtuutonta
Uutiset | 19.5.2025 18:00
Rahaa on? Löysikö hallitus keskustan sarkastisen fläppitaulun, Markus Lohi kysyy
Uutiset | 19.5.2025 17:50
USA:sta jyrähdys: Kremlille lisää painetta
Uutiset | 19.5.2025 17:49
Pääministeri Orpo: Euroopan on pystyttävä puolustamaan itseään viidessä vuodessa
Uutiset | 19.5.2025 17:44
Professori Gazasta: Sodan pahimmat kauhut toistuvat
Uutiset | 19.5.2025 17:32
Espanjan pääministerin mukaan Israel tulisi sulkea Euroviisuista
Uutiset | 19.5.2025 16:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Anne Kalmari kasvattaa karjaa, mutta ei suosittele alaa tyttärelleen: ”Siitä ei jää käteen mitään”
Uutiset | 18.5.2025 8:00
Toimittajalta | Vihdoin! – Skuuttipäätös on helpotus monelle vanhemmalle
Uutiset | 16.5.2025 13:17
Hallituksen alv-poukkoilu nyppii pitkän linjan kuntosaliyrittäjää: ”Kenenkähän idea se oikein oli?”
Uutiset | 13.5.2025 16:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Löydös: Tämä suosikkilääke voi vaikuttaa alkoholin himoon
Uutiset | 19.5.2025 22:04
Pelko heräsi: Yhdysvalloille ”esteetön pääsy” Tanskan lentotukikohtiin
Uutiset | 19.5.2025 21:46
Varoitus: Seuraavat kaksi viikkoa ”ratkaisevat Puolan tulevaisuuden”
Uutiset | 19.5.2025 21:35
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Lukijalta: Englantilaiseen raideleveyteen
Mielipide | 19.5.2025 16:01
Lukijalta: Euroviisuista siirtymä tuottavuusloikkaan?
Mielipide | 19.5.2025 15:57
Lukijalta: Kapeampi raide yhdistää kapearaiteiset
Mielipide | 19.5.2025 15:48
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Toukokuun 16. päivä on kansainvälinen poikien päivä
Mielipide | 16.5.2024 10:22
Lukijalta: TV on kansaa varten
Mielipide | 12.5.2025 15:16
Lukijalta: Metsänomistajien on kannettava vastuunsa
Mielipide | 12.5.2025 15:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste