Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Indonesia

Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi

26.9.2026 11:40
Lue lisää 
Kestävä kehitys
Metsäbiotaloudella on ollut merkittävä vaikutus siihen, että Suomen talous on kömpinyt ylös taantumasta, Kimmo Tiilikainen sanoo. (Kuva: Maria Seppälä)

Kimmo Tiilikainen: Biokiertotalous tekee maailmasta kestävämmän

STT 26.2.2019 10:22, muokattu 26.2.2019 11:59
a– a+
Kestävä kehitys

Asunto-, energia- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen näkee biokiertotaloudessa suuria mahdollisuuksia talouden ja ympäristön kannalta. Tiilikainen kannustaa suomalaisia yrityksiä panostamaan uusien biotuotteiden tuotantoon ja vientiin.

Biotalouden edistäminen on ollut keskeinen osa hallituksen strategiaa vuodesta 2014. Kärkihankerahoitusta on ohjattu erityisesti puupohjaiseen biotalouteen menestyksekkäästi.

Tiilikainen luottaa, että biotalouden edistäminen on korkeassa asemassa uudellakin vaalikaudella. Hän painottaa, että työ on kuitenkin vasta alussa.

– Metsäbiotaloudella on ollut merkittävä vaikutus siihen, että Suomen talous on kömpinyt ylös taantumasta. Puun vahvuudet tunnustetaan. Uusia korkean lisäarvon tuotteita ja puurakentamista kannattavat lähes kaikki puolueet, Tiilikainen sanoo.

– Sellua kritisoidaan, mutta on erittäin tärkeää muistaa, että puukuitu on lähtöaine uusiin tuotteisiin kuten tekstiileihin sekä muovin korvaamiseen.

Tiilikainen muistuttaa, että puupohjaisen biotalouden tärkein kulmakivi on metsien kestävä käyttö, jossa kiertotalousajattelu on tärkeässä osassa.

– Bio- ja kiertotalous kulkevat käsikädessä. Olisi hyvä puhua biokiertotaloudesta. Kiertotalousajattelu on vahvasti mukana puupohjaisissa biotuotteissa ja metsäteollisuuden teollisissa symbiooseissa. Oli kyseessä sitten uusiutumattomat tai uusiutuvat materiaalit, maapallon resurssit ovat rajalliset. Avainasemassa on materiaalitehokkuuden nostaminen. Materiaalit on pidettävä käytössä ja kierrossa mahdollisimman pitkään.

Tiilikaisen mukaan biokiertotalous ja biotuotteiden laajamittainen markkinoille saaminen ovat erittäin ajankohtaisia aiheita eri puolilla Eurooppaa. Ministeri kannustaa suomalaisia biotalouden kehittäjiä ja yrittäjiä menemään rohkeasti eteenpäin.

– Fossiilisia raaka-aineita korvaaville biotuotteille löytyy kysyntää. Valtio tukee yrityksiä Business Finlandin vienninedistämispalveluilla ja innovaatiorahoituksella. Myös valtion pääomasijoittajan Tesin yksi painopistealue on biotalous.Yrityksiltä pitää nyt löytyä uskallusta ja päättäväisyyttä panostaa uusien biotuotteiden tuotantoon ja vientiin. Maailma pitää saada kestävälle tolalle. Se onnistuu biokiertotalouden avulla.

Suomalaista metsää ja olemassa olevia ratkaisuja on hieno esitellä. Kyllä se metsäteollisuuden auringonlasku on vahvasti selän takana.

Kimmo Tiilikainen

Euroopan komissio esitteli uuden biotalousstrategian kestävälle Euroopalle lokakuussa 2018. Strategian linjaukset tukevat Tiilikaisen mukaan hyvin Suomessa tehtyjä kansallisia strategiavalintoja ja toimenpiteitä.

– Meitä välillä moititaan siitä, että Suomi ei vaikuta ajoissa asioihin. Tällä kertaa Suomen näkemykset on huomioitu hyvin. Biotalousstrategiassa tunnustetaan uusiutuvien materiaalien ja biopohjaisten innovaatioiden merkitys unionin taloudessa ja ilmastonmuutoksen torjunnassa.

Tiilikainen uskoo, että biokiertotaloutta viedään myös EU:ssa vahvasti eteenpäin seuraavalla kaudella.

– Komission pitkän aikavälin ilmastostrategiassa arvioidaan, että biomassojen käyttö saattaa puolitoistakertaistua vuoteen 2050 mennessä. Suomi puoltaa vahvasti, että 25 prosenttia Euroopan unionin rahoituksesta suuntautuisi ilmastonmuutoksen vastaisiin toimiin.

Tiilikainen on tyytyväinen siihen, että ymmärrys kestävästä metsätaloudesta on lisääntynyt EU:ssa, mutta huomauttaa, että työtä on jatkettava systemaattisesti.

Suomi ja Ruotsi ovat yhdessä tuoneet meppejä ja johtavia virkamiehiä katsomaan, mitä puupohjainen biokiertotalous ja vastuullinen metsätalous on. He ovat tutustuneet muun muassa ligniiniin perustuviin innovaatioihin, pakkausalan ekosysteemeihin, puupohjaisiin tekstiileihin ja erilaisiin muovia korvaaviin ratkaisuihin.

– Suomalaista metsää ja olemassa olevia ratkaisuja on hieno esitellä. Kyllä se metsäteollisuuden auringonlasku on vahvasti selän takana, Tiilikainen toteaa.

Lue myös

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori

Pakenevatko sivistysporvarit nyt kokoomuksesta? Pitkäaikainen helsinkiläinen kokoomusvaikuttaja Matti Niiranen vaatii pääministeripuolueelta pikaista ”aatteellisen kilpensä...
27.9.2026 7:00

Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – "Kriittinen hetki on juuri nyt"

Monet suomalaiset säästävät mökin kustannuksista jättämällä sen talveksi peruslämmölle tai kylmäksi, LähiTapiolasta kerrotaan. Tällöin...
26.9.2026 21:35

Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt

Kun yhdysvaltalainen NBC-kanava esitti tammikuun 15. päivänä vuonna 1981 uuden poliisisarjan ensimmäisen jakson...
26.9.2026 21:29

Aihetunnisteet

biotalous kestävä kehitys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Nukutko näin? Lääkäri kertoo IL:ssä oireista, joita ei kannata ohittaa
Uutiset | 25.9.2026 22:45
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Lähes 30 000 suomalaisen ruokaostokset tutkittiin – tunnistatko itsesi näistä tyyleistä?
Uutiset | 25.9.2026 20:38
Eva: Suomalaiset odottavat Ukrainalta aiempaa enemmän joustoa – Venäjältä penätään rikosvastuuta
Uutiset | 26.9.2026 6:01
Uhkaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Trump tyrmäsi Iranin ehdotuksen aselevoksi ja Hormuzinsalmen aukaisemiseksi
Uutiset | 26.9.2026 6:27
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Asuintalo räjähti matkailijoiden suosimalla alueella Ateenassa – kuusi kuollut, joukossa neljä yhdysvaltalaisturistia
Uutiset | 26.9.2026 15:26
Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille
Uutiset | 26.9.2026 13:08
Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi
Uutiset | 26.9.2026 11:40
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Uhkaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Paavo Arhinmäki aikoo ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleissa
Uutiset | 26.9.2026 9:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokouskahvit on juotu, nyt tehdään politiikkaa
Mielipide | 26.9.2026 13:42
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste