Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Tarinat | Eihän se hyvin mennyt – Suomalaiset palaavat Tokiosta tyhjin käsin kotiin

20.9.2025 17:56
Lue lisää 
Ylioppilaskirjoitukset
Jos ennen kokeiden alkua tai niiden aikana kirjoituksiin osallistuva saa hengitystieoireita, tällöin on syytä jäädä kotiin. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva )

Kevään ylioppilaskirjoitukset kokataan taas korona-ajan resepteillä

Toisin kuin vuosi sitten koepäivien poikkeusjakoon ei ole turvauduttu
STT-Mia Peltola 2.2.2022 8:56, muokattu 2.2.2022 8:56
a– a+
Ylioppilaskirjoitukset

Kevään ylioppilaskirjoitukset aiotaan järjestää jo tutuksi tulleilla korona-ajan resepteillä.

Kirjoituksiin osallistuvien kokelaiden ja lukioiden henkilökunnan virusaltistuksia pyritään ehkäisemään muun muassa erilaisilla tilajärjestelyillä, lähikontakteja välttämällä sekä maskien käyttöä suosimalla.

Toisin kuin viime vuoden keväällä koepäiviä ei ole kuitenkaan jaettu poikkeuksellisella tavalla. Reaalikoepäiviä järjestetään kaksi ja matematiikan lyhyt ja pitkä oppimäärä suoritetaan yhtenä päivänä. Vuosi sitten reaalikokeen aineet oli jaettu neljälle ja matematiikka kahdelle päivälle, mikä mahdollisti kokelaiden sijoittelun pienempiin ryhmiin.

–  Koepäiviä päädyttiin jakamaan pari kertaa, kun koronatilanteesta ei ollut vielä niin laajaa kokemusta. Aiemmat järjestelyt osoittavat, että isoissakin tiloissa ja isoinakin koepäivinä lukiot pystyvät kyllä hoitamaan järjestelyt hyvin. Viime syksynäkään ei enää koepäiviä jaettu, sanoo ylioppilastutkintolautakunnan pääsihteeri Tiina Tähkä.

Lukioilla on nyt kokemusta neljästä niin sanotusta koronatutkinnosta, ja viides lähestyy hyvää vauhtia. Oppilaitokset valmistautuvat tulevaan koitokseen tällä hetkellä suunnittelemalla muun muassa tilajärjestelyjä ja kokeiden valvontaa sekä varautumalla myös koevalvojien mahdollisiin poissaoloihin.

Ylioppilastutkintolautakunta seuraa koronatilannetta tarkasti yhteistyössä muiden viranomaisten kanssa ja on valmiudessa tarvittaessa rukkaamaan järjestelyitä, jos virustilanne sattuisi jostain syystä äitymään pahempaan suuntaan.

Kynnys esimerkiksi koepäivämäärien muuttamiseen olisi tautitilanteen rumentuessakin Tähkän mukaan korkealla. Tätäkin suuremman kynnyksen takana olisi koko tutkinnon siirtäminen myöhempään ajanjaksoon eli ensi syksyyn.

–  Jos tilanne olisi niin vakava, ettei tutkintoa pystyttäisi järjestämään koko keväänä, silloin tarvittaisiin valmiuslakia. Pienempiä muutoksia ylioppilastutkintolautakunta pystyy tekemään itse, Tähkä kertoo.

Toissa vuoden keväällä koronatilanteen ollessa erittäin vaikea lautakunta turvautui ylioppilaskirjoitusrupeaman tiivistämiseen. Normaali kolmen tutkintoviikon rupeama lyhennettiin kahteen, mikä tarkoitti sitä, että joillekin kokelaille kertyi yhdellä viikolla viisi koetta peräkkäisinä päivinä.

Nyt tilanne näyttää ylioppilaskirjoitusten ja koko yhteiskunnan kannalta hyvin toisenlaiselta, vaikka koronaa ei olekaan vielä selätetty. Tutummista oloista kertoo jotain esimerkiksi se, että kevätlukukausi pyörii lähtökohtaisesti lukioissa lähiopetuksessa.

Tähkä sanoo, että ylioppilaskirjoituksiin osallistuvien kannattaa välttää turhia kontakteja pari viikkoa ennen kirjoitusten alkua virusaltistuksen välttämiseksi. Myös muista terveysturvallisuutta edistävistä toimista on hyvä huolehtia.

Jos ennen kokeiden alkua tai niiden aikana kirjoituksiin osallistuva saa hengitystieoireita, tällöin on syytä jäädä kotiin.

– Lähtökohtana on se, että oireilevana ollaan kotona ja sairastetaan tauti pois. Kirjoituksiin ilmoittautumisen voi mitätöidä, Tähkä sanoo ja jatkaa:

–  Suomalaisessa ylioppilastutkinnossa on aika joustavat mahdollisuudet kokeiden uusimiselle ja suorittamisen jatkamiselle myöhemmin.

Tähkän mukaan korona-aika on jonkin verran lisännyt poissaoloja ylioppilaskirjoituksista. Esimerkiksi viime keväänä kokeesta poisjääntejä oli yhteensä 7000 ja edeltävänä keväänä 5000. Ennen korona-aikaa luku on ollut tyypillisesti noin 3000.

Kokeesta poisjäännin syynä ei ole aina suinkaan sairaus, vaan taustalla voi olla vaikkapa riittämätön valmistautuminen. Suuressa osassa tapauksista poisjäännin syytä ei edes varsinaisesti ilmoiteta.

Kevään ylioppilaskirjoituksiin on ilmoittautunut 46 340 kokelasta, mikä on noin 300 vähemmän kuin vuosi sitten keväällä. Kirjoitukset alkavat maaliskuun puolivälissä ja kestävät huhtikuun alkuun.

Lue myös

Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – "Meidän sukupolvella on valtava vastuu"

Keskustanuorten puheenjohtajan mielestä edessä on vaikeita päätöksiä, joihin päättäjien tulisi herätä.
21.9.2025 12:00

Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori

Komission esitys ei suoraan tarkoita, että maatalous saisi vähemmän rahaa, Jyrki Niemi Lukesta näkee.
21.9.2025 8:00

Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät

Sähköautojen kysyntä ja myynti ovat kiihtyneet merkittävästi kesäsesongin aikana, kertoo Suomen suurin vaihtoautoketju...
20.9.2025 22:06

Aihetunnisteet

Kotimaa lukiot opiskelu ylioppilaskirjoitukset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Autoilijat pelkäävät yhtä asiaa – Eikä se ole ihan aiheeton huoli
Uutiset | 18.9.2025 21:47
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Pahaenteinen Kreml-varoitus: Kohteena Suomi
Uutiset | 19.9.2025 14:23
”Ennenkuulumaton tapaus” – Putinin läheinen avustaja erosi
Uutiset | 19.9.2025 21:43
Nato vastasi Viron ilmatilan loukkaukseen heti – pysäytti Venäjän hävittäjät
Uutiset | 19.9.2025 18:51
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Kreml Natosta: Olemme nyt sodassa
Uutiset | 15.9.2025 16:00
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Tutkimus: Yksikin treenikerta voi hidastaa syöpäsolujen kasvua
Uutiset | 14.9.2025 16:00
Kun työnvälityksestä työtä ei saa – Asiantuntijalta synkkä arvio massatyöttömyyden seurauksista
Uutiset | 16.9.2025 14:46
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21

Uusimmat

Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – ”Meidän sukupolvella on valtava vastuu”
Uutiset | 21.9.2025 12:00
Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori
Uutiset | 21.9.2025 8:00
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
”Päättäjien on hyvä tiedostaa” – Tutkimus kertoo alkoholipolitiikan vapauttamisen karuista seurauksista suomalaisille
Uutiset | 20.9.2025 21:24
Valkoinen läiskä suussa voi olla syövän esiaste – Milloin pitää hakeutua lääkäriin?
Uutiset | 20.9.2025 21:03
Tarinat | Eihän se hyvin mennyt – Suomalaiset palaavat Tokiosta tyhjin käsin kotiin
Tarinat | 20.9.2025 17:56
Koneet lensivät pimeänä – Tämä venäläishävittäjien ilmatilaloukkauksesta tiedetään
Uutiset | 20.9.2025 17:51
Viron puolustusministeri: Naton neuvosto kokoontuu Venäjän ilmatilaloukkauksesta alkuviikolla
Uutiset | 20.9.2025 17:47
Huippulahjakkuus Saga Vanninen pui rehellisesti MM-pettymystä – ”Minulle tämä oli uran isoin epäonnistuminen”
Uutiset | 20.9.2025 17:43
Vihreät patistavat määrätietoisiin toimiin Ukrainan tukemiseksi – ”Putin pelkää demokratiaa”
Uutiset | 20.9.2025 17:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Byrokratiaa on yhä liikaa – Kaikkosen pyöreä pöytä löysi lääkkeitä työttömyyteen
Uutiset | 17.9.2025 19:01
Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia
Uutiset | 14.9.2025 12:00
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – ”Meidän sukupolvella on valtava vastuu”
Uutiset | 21.9.2025 12:00
Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori
Uutiset | 21.9.2025 8:00
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Edullinen harrastus on arvokas
Mielipide | 19.9.2025 13:24
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka ei palvele yrityksiä
Mielipide | 18.9.2025 14:07
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste