Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Keskustanuoret vaatii rangaistusten koventamista tilanteessa, jossa alaikäisiä käytetään hyödyksi rikosten tekemisessä.
Tiedotteessaan keskustan nuorisojärjestö patistelee sisäministeri Mari Rantasta (ps.) tuomaan kiireellisesti eduskuntaan esityksen, joka koventaa rangaistuksia alaikäisten käyttämisestä rikollisuudessa.
– Lakiin on kirjattava selkeä viesti siitä, että lapsen värvääminen rikokseen on raskauttava tekijä, josta seuraa rikoksentekijälle tuntuvasti kovempi tuomio, tiedotteessa summataan.
Poliisi kertoi maanantaina kahdesta tapauksesta, joissa tulipalon kerrottiin olleen tahallaan sytytetty tilaustyö. Epäillyt tekijät olivat molemmissa tapauksissa verrattain nuoria.
Poliisi epäilee Helsingin Lauttasaaressa viime tiistaina tapahtuneesta tulipalosta kahta vuosina 2008 ja 2009 syntynyttä nuorta miestä. Poliisin mukaan epäillyille oli luvattu teosta rahaa.
Vantaan Korsossa joulukuussa sattuneesta tulipalosta poliisi puolestaan epäilee kahta tekohetkellä 15-vuotiasta miestä. Poliisi epäilyn mukaan kyse olisi kostona tehdystä tuhopoltosta ja murhan yrityksestä.
Keskustanuoret ei suoraan viittaa kahteen mainittuun tapaukseen.
Tiedotteessaan nuorisojärjestö viittaa sen sijaan Ruotsiin, jossa järjestäytynyt rikollisuus värvää nuoria tilauksesta tehtävien rikosten tekemiseen. Malli on keskustanuorten mukaan rantautunut myös Suomeen.
– Siksi Suomessa on puututtava määrätietoisesti kaikkiin merkkeihin katujengi-ilmiön leviämisestä erityisesti todellisuudessa, jossa rikolliset käyttävät lapsia ja nuoria rikoksiin.
Keskustanuorten puheenjohtaja Milla Veteläinen sanoo tiedotteessa, että nuorten käyttäminen jengirikollisuuden ”pelinappuloina” on häikäilemätöntä toimintaa.
Veteläisen mukaan jengirikollisten toimintalogiikka käyttää hyväkseen järjestelmän heikkouksia, sillä rikoslaki tunnistaa lasten kohdalla lievemmän rangaistavuuden tai todellisuuden siitä, että heillä ei ole rikollisoikeudellista vastuuta.
– Alaikäisten käyttämisestä rikollisuudessa tulee rangaista kovemmin ihmisiä, jotka värväävät alle 18-vuotiaita lapsia ja nuoria mukaan toimintaan, Veteläinen linjaa.
Keskustanuoret vaatii myös viranomaisille parempia keinoja puuttua jengien rekrytointiin varhaisessa vaiheessa monialaisella poliisin, koulujen, sosiaalitoimen ja järjestöjen yhteistyöllä.