Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kiistelty hankintalain muutosesitys vedettiin pois oikeuskanslerin esityksestä – ”Vaatii lisäaikaa”

22.1.2026 14:39
Lue lisää 
Keskustan puoluevaltuusto
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen puhui puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä lauantaina. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan Kurvinen: Hallitus unohti yksinyrittäjät ja pk-yritykset

Kokoomuksen kasvupolitiikka hyödyttää Kurvisen mukaan korkeintaan suuryrityksiä
Katariina Lankinen 26.4.2025 11:59, muokattu 26.4.2025 12:01
a– a+
Keskustan puoluevaltuusto

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvisen arvosteli hallituksen talous- ja veropolitiikkaa puhuessaan keskustan puoluevaltuustolle lauantaina Helsingissä.

− Sekavuus talouspolitiikassa alkoi jo viime vuoden kehysriihen yhteydessä ja jatkui puoliväliriihessä. Hallitus keskittää ja tekee Suomesta kulutusverohelvetin, Kurvinen totesi.

− Keskusta kannattaa tuloveron alentamista, mutta olisimme kohdentanut ne – toisin kuin hallitus – vahvemmin keskituloisille. Tavallisille suomalaisille; keskiluokalle, joka pitää yhteiskunnan pyörät pitkälti pyörimässä.

Kurvisen mukaan hallitus on epäonnistunut talouskasvun kirittämisessä ja työllisyyden tukemisessa. Kokoomuksen kasvupolitiikka hyödyttää hänen mukaansa korkeintaan suuryrityksiä.

− Mutta totaalisen unholaan ovat jääneet suomalaiset yksinyrittäjät sekä pienet ja keskisuuret yritykset, elinkeinonharjoittajat ja henkilöyhtiöiden kautta yrittävät.

Kurvinen huomautti, että Suomessa on lähes 200 000 yksinyrittäjää. Hän arvostelee sitä, ettei verotuksen yrittäjävähennykselle ei tehty riihessä mitään, vaikka yhteisöveroa alennettiin. Hänen mukaansa tämä asettaa erilaiset yritysmuodot eriarvoiseen asemaan.

Keskusta esittää Kurvisen mukaan yhtenä kasvutoimena yrittäjävähennyksen kasvattamista. Keskustaryhmyrin mukaan hallitus on kurittanut palveluyrittäjiä arvonlisäveroja korottamalla ja palveluja keskittämällä alueiden elinvoimaa näivettäen.

− Keskustan puolustama hoiva- ja hoitotyön sekä kotitaloustyön suurempi vähennysoikeus poistettiin. Nämä päätökset näkyvät myös tavallisille ihmisille, kun palveluiden hinnat nousevat. Investointien verohyvitys tarjoillaan sekin vain suuryrityksille, vaikka keskusta esitti sen laajentamista myös pienempiin investointeihin.

Kurvisen mukaan pk-yritykset tulee nostaa kasvupolitiikan keskiöön.

− Kokoomuksen ja SDP:n linjaa yhdistää se, että niistä kumpikaan ei ole pienyrittäjien puolella. Ero on vain siinä, että SDP sanoo sen avoimesti, mutta kokoomus lässyttää korulauseita, Kurvinen piikitteli.

Kurvinen arvioi puheessaan myös puolueensa tilannetta. Hänen mukaansa ihmiset ovat nyt vuosien jälkeen taas aidosti kiinnostuneita keskustasta.

− Olemme saaneet puolueen toimintaan kunta- ja aluevaalien kautta tuhansia uusia ihmisiä. Olemme palanneet politiikan keskiöön. Meillä on taas uskottavuutta. Sanonkin nyt painokkaasti: ystävät hyvät, ei mokata tätä!

Kurvisen mukaan keskustan kestävä kasvu ja paluu pysyvästi suureksi puolueeksi vaatii liikkeeltä reipasta uudistumista. Hän vertasi puoluetta satavuotiaaseen pohjalaiseen hirsitaloon, jossa on täysremontti edessä, jotta se kelpaa nykypäivän kaupungistuneen suomalaisen kodiksi.

− Mutta tämä pitää tehdä taiten: remontti tarvitaan, mutta sukutalon voi myös pilata vääränlaisella remontilla. Kunnioitetaan kansanliikkeen ikiaikaisia hirsiä ja alkiolaista peruskiveä. Tarvitsemme isommat ikkunat ja pistorasioita digi- ja tekoälylaitteille. Sisäseinien värien on oltava miellyttävämpiä kuin 80-luvun räikeyttä tai pelkkää harmaata, Kurvinen maalaili.

Hänen mukaansa keskusta on tällä vaalikaudella toipunut kahdeksan vuoden hallitusvastuusta ja päässyt katsomaan suomalaista politiikkaa uudesta perspektiivistä.

− Tavoitteenamme on olla myös uudenlainen oppositio. Emme ole osa oikeistoa tai vasemmistoa, vaan omaleimainen keskitien vaihtoehto.

Kurvisen mukaan keskusta tekee omannäköistä oppositiopolitiikkaa sen sijaan, että se muodostaisi koalition muiden oppositioryhmien kanssa.

− Hallituksen toimia kritisoimme tiukasti, kun siihen on perusteet, mutta voimme myös tukea järkeviä ja arvojemme mukaisia esityksiä.

Lue myös

Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on onnistunut työntämään maansa demokratian kuilun partaalle toisen presidenttikautensa...
22.1.2026 22:31

Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: "Nosta juuri niin kuin itse haluat"

Tuoreen kanadalaistutkimuksen mukaan lihaskuntoharjoittelua ei välttämättä tarvitse suorittaa hampaat irvessä. The Journal of Physiology...
22.1.2026 22:21

WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin hallinto etsii Kuuban hallituksen sisältä henkilöitä, jotka voisivat edesauttaa...
22.1.2026 22:17

Aihetunnisteet

Antti Kurvinen Keskusta keskustan puoluevaltuusto Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Martti Koskenniemeltä kova purkaus Ylellä: Trumpiin on suhtauduttava kuin pähkähulluun ruhtinaaseen, USA on luhistumassa
Uutiset | 21.1.2026 10:52
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Uusimmat

Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Uutiset | 22.1.2026 22:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan
Uutiset | 22.1.2026 22:17
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
Grönlannin pääministeri: En tiedä, mistä Rutte ja Trump sopivat
Uutiset | 22.1.2026 19:02
Zelenskyi myönsi Orpolle ja Marinille Ukrainan valtion kunniamerkit
Uutiset | 22.1.2026 18:57
CNN: Naton Rutte ei halunnut Trump-tapaamisesta kirjallisia dokumentteja, sillä pelkäsi tämän vuotavan ne
Uutiset | 22.1.2026 18:45
Zelenskyi kertoo sopineensa Trumpin kanssa USA:n turvatakuista Ukrainalle
Uutiset | 22.1.2026 18:43
IS: Nämä kolme kansanedustajaa liittyvät SDP:n häirintätapauksiin
Uutiset | 22.1.2026 18:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
05:33, 23/01/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0023/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 21 Km/h 91 % 985 hPa 0 mm/h
Today 09:0023/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 1 mm 100% 25 Km/h 90 % 985 hPa 0 mm/h
Today 12:0023/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 1 mm 100% 20 Km/h 81 % 986 hPa 0 mm/h
Today 15:0023/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0.2 mm 20% 21 Km/h 73 % 987 hPa 0 mm/h
Today 18:0023/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.2 mm 20% 22 Km/h 80 % 987 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijat varoittavat: USA:n demokratia on kuilun partaalla
Uutiset | 22.1.2026 22:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
WSJ: Trumpin hallinto suunnittelee vallanvaihtoa Kuubaan
Uutiset | 22.1.2026 22:17
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee työrauhan – Ei yhdistämispaineille Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueeseen
Mielipide | 22.1.2026 17:53
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Paikallislehdet ja pienet koulut pelastamaan matematiikkaa
Mielipide | 22.1.2026 17:44
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste