Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Suomelta 290 miljoonan euron puolustustukipaketti Ukrainalle

15.9.2026 15:33
Lue lisää 
Kesäkokoukset
Keskustan ryhmäpuheenjohtajan Juha Pylvään mukaan sähkön alvin alentaminen vaikuttaisi nopeasti ihmisten sähkölaskuihin. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Juha Pylväs: Budjettiriihessä tuettava pieni- ja keskituloisia

Pekka Pohjolainen 23.8.2022 10:00, muokattu 23.8.2022 10:47
a– a+
Kesäkokoukset

Keskustan eduskuntaryhmä haluaa hallituksen budjettiriihestä päätöksiä suomalaisten toimeentulon, talouskasvun ja työllisyyden tukemiseksi, linjaa keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Juha Pylväs.

– Unohtamatta sitä, että suomalaiset saavat tarvitsemansa hoivan ja hoidon, Pylväs sanoi Porissa keskustan eduskuntaryhmän kesäkokouksessa.

Pylväs huomautti, että parhaiten toimeentulevat pärjäävät myös tässä tilanteessa.

– Valtiovallan päätöksin pitää tulla vastaan ennen muuta pieni- ja keskituloisia ihmisiä. Ihan tavallisia suomalaisia.

Pylvään mukaan keskustan eduskuntaryhmä tukee täysillä puheenjohtaja Annika Saarikon esitystä ylimääräisen lapsilisän maksamisesta.

– Samoin tuemme elinkeinoministeri Mika Lintilän esitystä sähkön arvonlisäveron alentamisesta.

Ryhmänjohtaja muistutti, että valtaosa suomalaisista perheistä on pieni- ja keskituloisia.

– Lapsilisät menevät näissä kodeissa arjessa pärjäämiseen. Sähkön arvonlisäveron alentaminen vaikuttaisi ihmisten sähkölaskuihin nopeimmin ja suorimmin, hän perusteli.

Pylväs totesi, että nyt tarvitaan myös ratkaisuja, jotka lisäävät yritysten luottamusta tulevaan. Yksi ratkaisu työvoimapulaan on alueellinen opintolainavähennys, jonka kokeilemisesta tarvitaan päätös budjettiriihessä.

Pylvään mukaan hallituksen pitäisi myös mahdollisimman pian valmistella toimenpidekokonaisuus tarpeettoman byrokratian ja normien purkamiseksi.

– Näin pidettäisiin osaltaan talouden pyöriä pyörimässä.

Keskustan eduskuntaryhmä edellyttää Pylvään mukaan myös, että budjettiriihessä puututaan myös hoitajapulaan ja päivystysten ruuhkautumiseen. Hän luonnehti tilannetta monin paikoin jo sietämättömäksi.

– Vastuuministerin pitää tuoda esitykset hallituksen päätettäviksi. Päätöksiä ei ole varaa lykätä tuonnemmaksi. Raha ei ole asian ainoa ratkaisu, jos hoitajia ei ole, Pylväs muistutti.

Pylväs nosti puheessaan esiin myös tarpeen ratkoa koventuvien aikojen ongelmia kansallisella yksituumaisuudella.

– Nyt ei ole puolue- saati vaalipolitikoinnin aika. Sen sijaan pitäisi kiireellä istua yhdessä alas ratkomaan näitä asioita. Yli hallitus-oppositiorajan ja laajemminkin, hän vetosi.

Pylväs sanoi olevansa aivan tosissaan, vaikka tupot haudattiin jo aikaa sitten ja Korpilammen kuuluisasta seminaaristakin on jo ikuisuus.

Keskustaryhmyrin mukaan samassa veneessä ovat nyt niin kaupunkilaiset kuin maalaiset, niin työntekijät kuin työnantajat, niin liberaalit kuin konservatiivit. Hän sanoi, ettei halaja kuitenkaan mennyttä maailmaa takaisin.

– En myöskään tarkoita mitään pakotettua yksimielisyyttä. Sellainen ei ole kansanvaltaa. Puolueiden linjoissa on eroja. Niin pitääkin olla. Kansa sitten aikanaan vaaleissa päättää, keihin se luottaa.

Pylväs sanoi tarkoittavansa yhteisymmärryksen rakentamista edes isoimmissa asioissa kohti tulevaisuutta, kun maailma on yhä epävarmempi.

– Pystyimme viime talvena ja keväänä yksituumaisuuteen kaikkein tärkeimmässä eli huolenpidossa isänmaan turvallisuudesta. Nato-jäsenyyden hakemisesta päätettiin käytännössä yksimielisesti. Miksi emme pystyisi edelleen samaan, kun näyttää, että ajat valitettavasti vain kovenevat?

Polttavin tarve yhteistyölle on Pylvään mukaan Suomen ruoka- ja energiaomavaraisuuden vahvistamisessa ja varmistamisessa, sekä lyhyemmällä että pidemmällä aikavälillä. Hän toisti esityksensä kansallisesta omavaraisuussopimuksesta, jonka tavoite olisi Suomen ruoka- ja energiaomavaraisuuden ja huoltovarmuuden turvaaminen pitkälle tulevaisuuteen.

– Muoto on toissijainen, asia on tärkein. Suomella pitää kaikissa tilanteissa olla ruokaa ja energiaa omasta takaa.

Pylvään mukaan keskittämispolitiikalla ei omavaraisuutta turvata eikä rakenneta kestävää tulevaisuutta.

– Jään odottamaan, miten etenkin kokoomuksessa tähän esitykseen suhtaudutaan. Uskon, että puheenjohtaja Petteri Orpon vastaus kiinnostaa laajasti myös maakuntien ihmisiä. Siellä on paljon kokoomuslaisiakin, keskustaryhmyri haastoi.

Lue myös

Venäjä: Ranskan ydinpelotealoite on "holtiton" ja luo Venäjälle riskejä

Venäjä sanoo pitävänsä Ranskan ydinpelotealoitetta holtittomana. Asiasta kertoneen Venäjän ulkoministeriön edustajan Marija Zaharovan...
15.9.2026 17:14

Euroopan avaruusjärjestö laukaisi satelliitin tutkimaan kasvien yhteyttämistä

Euroopan avaruusjärjestö Esa on laukaissut avaruuteen kasvien yhteyttämistä tutkivan FLEX-satelliitin. Satelliitti laukaistiin Esan...
15.9.2026 16:43

EU-komission puheenjohtaja joutuu puhumaan kieli keskellä suuta

Ursula von der Leyenin odotetaan kommentoivan vuotuisessa linjapuheessaan muun muassa lasten suojelemista sosiaalisen median haitoilta.
15.9.2026 16:31

Aihetunnisteet

Keskustan eduskuntaryhmä kesäkokoukset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan
Uutiset | 14.9.2026 22:02
Ukrainalaistutkija Maksym Kyiak uskoo, että Ukrainalle voi aueta parempi mahdollisuus vaikuttaa Venäjän sotahaluihin
Uutiset | 14.9.2026 16:37
Trump: Ukraina ja Venäjä ovat sitoutuneet olemaan iskemättä toistensa energiakohteisiin
Uutiset | 14.9.2026 18:38
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Saksan Merz salaperäisenä: Edessä ”ratkaiseva hetki”
Uutiset | 14.9.2026 21:03
Trump poisti vierailunsa päätteeksi tullit irlantilaiselta viskiltä
Uutiset | 14.9.2026 2:38
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Venäjä: Ranskan ydinpelotealoite on ”holtiton” ja luo Venäjälle riskejä
Uutiset | 15.9.2026 17:14
Euroopan avaruusjärjestö laukaisi satelliitin tutkimaan kasvien yhteyttämistä
Uutiset | 15.9.2026 16:43
EU-komission puheenjohtaja joutuu puhumaan kieli keskellä suuta
Uutiset | 15.9.2026 16:31
Suomelta 290 miljoonan euron puolustustukipaketti Ukrainalle
Uutiset | 15.9.2026 15:33
Tulli epäilee: Venäjälle on viety tavaraa pakotteiden vastaisesti lähes kuuden miljoonan euron arvosta
Uutiset | 15.9.2026 15:16
Tutkimus: Keskiaikainen muuttoliike vaikutti väestön perimään länsirannikolla
Uutiset | 15.9.2026 15:12
Venäjä pitää Trumpin näkemyksiä energiakohteiden iskujen lopettamisesta hyvänä ideana
Uutiset | 15.9.2026 14:43
Pääministeri Orpo ei usko Googlen vetäytyvän Suomen-investoinneista Trumpin vuoksi
Uutiset | 15.9.2026 14:28
Karhun kiintiömetsästys laajenee koko maahan
Uutiset | 15.9.2026 14:07
Aseman Lapset käynnistää muutosneuvottelut
Uutiset | 15.9.2026 13:48
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Venäjä: Ranskan ydinpelotealoite on ”holtiton” ja luo Venäjälle riskejä
Uutiset | 15.9.2026 17:14
Euroopan avaruusjärjestö laukaisi satelliitin tutkimaan kasvien yhteyttämistä
Uutiset | 15.9.2026 16:43
EU-komission puheenjohtaja joutuu puhumaan kieli keskellä suuta
Uutiset | 15.9.2026 16:31
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan lähimalli vastaa tulevaisuuden Suomen tarpeisiin
Mielipide | 15.9.2026 15:49
Lukijalta: Vision puute halvaannuttaa meidät
Mielipide | 15.9.2026 10:52
Lukijalta: Suomen puhtaan sähkön käyttöä on säänneltävä
Mielipide | 14.9.2026 18:46
Lukijalta: Meri-Porin voimalaitos on säilytettävä
Mielipide | 14.9.2026 16:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste