Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

AFP: Ukraina valtasi syyskuussa takaisin alueitaan noin 200 neliökilometrin edestä

1.10.2026 16:42
Lue lisää 
Kuntavaalit 2021
Keskusta on saanut kuntavaaliehdokkaikseen muiden muassa ex-seiväshyppääjä Minna Nikkasen, tangokuningatar Maria Tyysterin ja salibandylegenda Janne Tähkän. Nikkanen on ehdolla Somerolla, Tyyster Säkylässä ja Tähkä Joensuussa. (Kuva: Hannu Jukola, Inka Liimatainen, Markku Huoponen)

Keskustalla kattavasti julkkisehdokkaita kuntavaaleissa – jääkiekkoguru, Metsolat-tähti, SE-urheilija, dokumenttikuuluisuus ja toisen puolueen ex-ministeri löytyvät listoilta

Lauri Heikkilä 28.3.2021 10:00, muokattu 29.3.2021 16:17
a– a+
Kuntavaalit 2021

Vaalien alla äänestäjien kiinnostusta herättelevät politiikan ulkopuolelta tulevat tunnetut ehdokkaat. Myös keskusta on saanut riveihinsä koko joukon päivänpolitiikan ulkopuolisia nimiä.

Julkkiksista tunnetuin nimi lienee jääkiekkomoguli Juhani ”Tami” Tamminen, joka pyrkii Turun kaupunginvaltuustoon. Uusi elämäntilanne herätti innon lähteä ehdolle.

– Olen halunnut pysyä siksi pois politiikasta, etten hajota itseäni. Nyt kun olen yrittäjä, voin itse hallita aikataulujani, minulla on aikaa. Olen aina inhonnut sitä, että haalitaan luottamustoimia, muttei niihin ehditä paneutua, Tamminen totesi Turun keskustan tiedotteessa.

Värikkäistä ilmaisuista tunnettu Tamminen kuvaa tulevaa kisaa keskustalaisittain mukavan kuuloisilla sanoilla.

– En ole ikinä pelannut nelosketjussa, vaan pyrin aina ykkösketjuun.

Eräästä Suomen suosituimmasta tv-sarjasta tuttu näyttelijäkin saatiin listoille. Metsoloiden Erkkinä tunnettu Kari Hakala pyrkii Kurikan kaupunginvaltuustoon.

Kulttuurinimistä esille nousee myös vuoden 2014 tangokuningatar Maria Tyyster. Hän on ehdolla Säkylässä. Iisalmessa on ehdolla Halavatun papat-huumoriyhtyeen keulamies Jarmo ”Jamppa” Kääriäinen.

Näyttelijä Pekka Räty pyrkii jatkokaudelle Imatran valtuustoon. Räty on entinen vihreiden kansanedustaja, joka on pyrkinyt eduskuntaan sittemmin keskustan listoilta, viimeksi vuoden 2019 vaaleissa.

Muita kulttuurinimiä keskustan listoilla ovat kirjailija–käsikirjoittaja Katri Manninen Mäntsälässä, kulttuurivaikuttaja Jouni Sjöblom Kouvolassa ja Oulussa oopperalaulaja Virpi Räisänen.

Turun keskustan järjestötyöntekijä Henna Takatalo ja kunnallisjärjestön puheenjohtaja Petri Nyström toivottivat Juhani Tammisen tervetulleeksi keskustan ehdokkaaksi. (Kuva: Turun keskusta)

Tammisen lisäksi keskusta on saanut muitakin vakuuttavia urheilunimiä listoilleen. Aikanaan naisten seiväshypyn ulkoratojen Suomen ennätystä nimissään pitänyt Minna Nikkanen pyrkii valtuustoon Somerolla. 32-vuotias Nikkanen lopetti aktiiviuransa kaksi vuotta sitten.

Joensuussa keskustan listalta löytyy salibandypuolustaja Janne Tähkä. 50-vuotias Tähkä oli aikansa huippupelaaja, ja mukana voittamassa Suomelle useamman mm-hopean ja -pronssin sekä kertaalleen em-kullan 1990-luvulla ja 2000-vuosikymmenellä.

Suomen vahvimman naisen tittelin sekä Mas-wrestlingin Euroopan mestaruuden vuonna 2019 voittanut Anniina Vaaranmaa on saatu keskustan listalle Ilmajoella.

Suomen hiihtomaajoukkueen entinen huoltopäällikkö Aki Hukka on ehdolla Kiteellä.

Muhoksella keskustan ehdokkaana on perussuomalaisten ja puoluehajaannuksen jälkeen sinisten ministerinä toiminut Pirkko Mattila. Keskustan ex-puheenjohtaja Anneli Jäätteenmäellä on edessään elämänsä ensimmäiset kuntavaalit ehdokkaan roolissa. (Kuvat: Jari Laukkanen)

Entisten aktiivipoliitikkojen joukosta mielenkiintoinen tapaus on esimerkiksi ex-pääministeri ja -europarlamentaarikko Anneli Jäätteenmäki, joka hakee valtuutetuksi ensimmäistä kertaa elämässään. Jäätteenmäki on ehdolla Lapualla.

Jäättenmäki kirjoitti ajatuksia ehdokkuudestaan Suomenmaan blogissaan viime viikolla. Osittain syynä sille, ettei hän aiemmin lähtenyt ehdolle, oli ensin työ kaupunginlakimiehenä, ja myöhemmin hän keskittyi valtakunnantason ja Euroopan unionin politiikkaan.

Kuntapolitiikkaan Jäätteenmäki lähtee demokraattisilla tavoitteilla.

– Avoimuus on aivan yhtä tärkeää kuin valtakunnanpolitiikassa. Itse asiassa usein monta kertaa tärkeämpää, koska kunnan päätökset näkyvät suoraan kuntalaisen elämässä ja usein myös kukkarossa.

Sitoutumattomana keskustan joukkuetta vahvistaa perussuomalaisten ja sinisten ex-ministeri Pirkko Mattila Muhoksella. Hän toimi sosiaali- ja terveysministerinä vuosina 2016–2019.

Nykyisistä ministereistä ehdolla ovat kaikki. Tiede- ja kulttuuriministeri, keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko on ehdolla Oripäässä, valtiovarainministeri Matti Vanhanen Nurmijärvellä, elinkeinoministeri Mika Lintilä Toholammilla, puolustusministeri Antti Kaikkonen Tuusulassa sekä maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä Pertunmaalla.

Tästä joukosta elinkeinoministeri Lintilä ei ollut ehdolla edellisissä vaaleissa.

– Viime aikoina on puhuttu paljon demokratian tilasta ja siitä, kuinka ihmiset pelkäävät lähteä ehdolle uhkailun vuoksi. Kun tähän keskusteluun lisätään vielä puheet keskustan lopusta, niin kyllähän tässä vanha sotaratsu syttyy, Lintilä kirjoitti helmikuussa Facebookissa.

Muut nykyiset keskustaministerit valittiin kuntiensa valtuustoihin kuntavaaleissa 2017. Saarikon kunta on tässä välissä vaihtunut, hänet valittiin neljä vuotta sitten Turun kaupunginvaltuustoon.

Kautta maan ehdolla on myös nykyisiä ja entisiä kansanedustajia. Esimerkiksi ex-maatalousministeri Juha Korkeaoja on ehdolla Kokemäellä. Moni konkari toki luopuukin, esimerkiksi ex-puoluesihteeri ja -puolustusministeri Seppo Kääriäinen jättäytyy pois Iisalmen valtuustosta.

Kaikki keskustan viisi ministeriä ovat ehdolla kotikunnissaan. Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko pyrkii Oripään, valtiovarainministeri Matti Vanhanen Nurmijärven, maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä Pertunmaan, elinkeinoministeri Mika Lintilä Toholammin ja puolustusministeri Antti Kaikkonen Tuusulan valtuustoon. (Kuvat: Jari Laukkanen)

Muita keskustan julkkisehdokkaita ovat esimerkiksi radiojuontajana tunnettu Lauri Salovaara Oulussa ja suorapuheisuudestaan mainetta saanut dokumenttijulkimo ja romukauppias Markus Kuotesaho Siikajoella. Kuotesaho menestyi yli neljän tuhannen henkilökohtaisen äänen verran edellisissä eduskuntavaaleissa, mutta ei listansa ainoana ehdokkaana tullut valituksi.

Savonlinnassa ehdolla on Rikhard Blomerus, joka pääsi taannoin valtakunnan uutisiin voitettuaan oikeudessa rasistisesti käyttäytyneen tivolin työntekijän. Bloggaaja Iida Åfeldt on saatu ehdolle Nurmijärvellä.

Tieteen maailmasta ehdolla on entisiä ja nykyisiä professoreita, esimerkiksi farmasian professori Marja Airaksinen Vantaalla, yleislääketieteen professori emeritus Mauno Vanhala Jyväskylässä ja energiapuu- ja turvetuotannon professori emeritus, entinen Joensuun yliopiston rehtori Paavo Pelkonen Joensuussa. Pitkäaikainen valtuutettu, Euroopan historian professori Laura Kolbe tavoittelee jatkoa Helsingissä.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen on ehdolla Kauhavalla, puolueen edellinen puheenjohtaja Katri Kulmuni Torniossa ja puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen Iisalmessa. Eduskunnan puhemies Anu Vehviläinen on ehdolla Joensuussa. Puolueen varapuheenjohtajat ovat ehdolla hekin, Petri Honkonen Saarijärvellä, Markus Lohi Rovaniemellä ja Riikka Pakarinen Espoossa.

Juttua muokattu 29.3. klo. 9.22, lisätty Anniina Vaaranmaa.

Lue myös

Kysely: Näin moni kokee kotitöiden tappavan läheisyyttä parisuhteessa

Kotityöt varastavat aikaa ja energiaa suomalaisilta pareilta, selviää siivousalan yritys Koti Puhtaaksi Oy:n...
1.10.2026 21:30

Kaikkonen: Huoleen tai pelkoon ei isoa syytä

Pelottelun tai epävarmuuden ei saa antaa horjuttaa suomalaista yhteiskuntaa, katsoo keskustan puheenjohtaja Antti...
1.10.2026 20:17

Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – "Mielelläni avaan tämän tilanteen"

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista ja maatalousrahoista. Epäselvyyttä on ollut siitä...
1.10.2026 19:04

Aihetunnisteet

julkkisehdokkaat Keskusta kulttuuri kuntavaaliehdokkaat Kuntavaalit kuntavaalit 2021 tiede Urheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
IL: Britannia ei tarjoakaan Suomelle ja muille JEF-maille ydinasesuojaa Naton ulkopuolella
Uutiset | 30.9.2026 17:38
Puolustusvoimat hankkii Patrialta tela-ajoneuvoja
Uutiset | 30.9.2026 12:24
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
”Jäin maihin,” herra Sawyer viestitti vaimolleen – Sitten tapahtui yksi merenkulun suurimmista mysteereistä
Uutiset | 29.9.2026 21:31
Sotahistoria | Viinaa, venkoilua ja 28 pudotettua vihulaista – Greg ”Pappy” Boyington oli Tyynenmeren ilmasodan rämäpäisin antisankari
Uutiset | 29.9.2026 21:23
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
Lentäjät tappelivat, Israeliin matkalla ollut lento teki hätälaskun Saudi-Arabiaan
Uutiset | 30.9.2026 11:18
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Kysely: Näin moni kokee kotitöiden tappavan läheisyyttä parisuhteessa
Uutiset | 1.10.2026 21:30
Kaikkonen: Huoleen tai pelkoon ei isoa syytä
Uutiset | 1.10.2026 20:17
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Sisäministeri Rantanen epäillyistä koteihin tunkeutumisista: Kuin Venäjän pelikirjasta
Uutiset | 1.10.2026 18:45
Oppositio syytti hallitusta tuloerojen repeämisestä: ”SDP ei vastusta rikastumista vaan köyhtymistä”
Uutiset | 1.10.2026 18:01
Netanjahu: Flydubai-lennon hyökkäyksestä epäillyllä uskotaan olleen radikaali-islamistisia yhteyksiä
Uutiset | 1.10.2026 17:24
AFP: Ukraina valtasi syyskuussa takaisin alueitaan noin 200 neliökilometrin edestä
Uutiset | 1.10.2026 16:42
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla
Uutiset | 1.10.2026 16:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Dieselin hinta nousi ennätyskorkeaksi EU:ssa – Suomi sijalla kolme
Uutiset | 1.10.2026 15:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustan Markus Lohi näkee kokoomuksen leikkauslistassa runsaasti ”ohutta yläpilveä”
Uutiset | 30.9.2026 14:58
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Näin moni kokee kotitöiden tappavan läheisyyttä parisuhteessa
Uutiset | 1.10.2026 21:30
Kaikkonen: Huoleen tai pelkoon ei isoa syytä
Uutiset | 1.10.2026 20:17
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorelle avattu ovi työelämään vahvistaa pohjoisen pitovoimaa 
Mielipide | 1.10.2026 14:33
Lukijalta: Petteri Orpo ajaa kaksilla rattailla
Mielipide | 1.10.2026 14:30
Lukijalta: Esimerkki tekoälyn kehityksen seuraavasta vaiheesta
Mielipide | 1.10.2026 14:23
Lukijalta: Kun arki kaventuu, myös yksinäisyyden riski kasvaa: ikäihmiset vaarassa jäädä yksin
Mielipide | 30.9.2026 9:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste