Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talvi

Hiihtolomille suunnataan kireässä pakkasessa – suomalaisten asenne kylmään vaikuttaa muuttuneen

6.2.2026 9:01
Lue lisää 
Liikuntapolitiikka
Keskustan liikuntapoliittista linjausta puitiin kävelylenkin merkeissä Helsingin Töölönlahden maisemissa. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Keskusta julkisti liikuntapoliittisen linjauksensa kävelylenkillä – keskustan Puumala pitää ohjelman päätavoitteina lapsen oikeutta harrastukseen ja liikunnan tukemista hallintorajojen yli

Ohjelmatyössä mukana ollut olympiavoittaja Tapio Korjus varoittaa lapsena opitun liikkumattomuuden vaikuttavan koko elämänkaareen
Lauri Heikkilä 13.2.2019 17:30, muokattu 13.2.2019 20:51
a– a+
Liikuntapolitiikka

Eduskunnan sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuomo Puumala (kesk.) nostaa keskustan liikuntapoliittisen linjapaperin tärkeimmiksi tavoitteiksi lasten harrastustoiminnan tukemisen ja liikunnan edistämisen hallintosektorien rajoista riippumatta.

– Jokaisella lapsella ja nuorella pitää olla oikeus liikunta- ja muuhun harrastustoimintaan. Keskusta haluaa maksuttoman harrastamisen paremmin mukaan koulupäiviin, jotta lapset ja nuoret pääsisivät paremmin harrastusten pariin.

– Liikunnan lisäämiseen voidaan vaikuttaa monella tavalla ja liikkuminen tai sen puute vaikuttaa moneen politiikankin sektoriin. Kysymykset liikunnan lisäämisestä eivät saa olla vain yhden ministeriön määrärahoista kiinni, vaan hallinnollista yhteistyötä pitää tehdä tässä ilmiöpohjaisesti, Puumala näkee.

Keskusta julkisti keskiviikkona Puumalan johdolla liikuntapoliittisen linjauksensa. Ohjelman henkeen sopivasti tilaisuuden keskusteluosuus käytiin kävelyn merkeissä lähtien puoluetoimistolta Helsingin Apollonkadulta kulkeutuen Töölönlahden ympäri ja päätyen takaisin puoluetoimistolle.

Ohjelmaa valmistelemassa ollut valtion liikuntaneuvoston puheenjohtaja, keihäästä olympiakultaakin vuonna 1988 heittänyt Tapio Korjus kompppaa keskustan tavoitteita liikunnan lisäämisestä, harrastustoiminnan tukemisesta ja poikkihallinnollisesta yhteistyöstä.

– Liikkumattomuus on ilmiönä alkanut purra jo lapsiinkin. Lapsena koetut tunteet ja onnistumiset liikunnassa kantavat läpi elämän ja pitävät aktiivista elämäntyyliä yllä, ja jos taas lapsena ei liiku tai kokemukset liikunnasta ovat epämiellyttäviä, uhkaa myös liikkumattomuus jatkua läpi elämän. Esimerkilläkin on suuri voima. Jokainen liikkuva yksilö toimii esimerkkinä ihmisille ympärillään, Korjus lausuu.

Kävelylenkillä syntyi innovaatio pienten kuntosalien investointituesta. Edessä vasemmalta oikealle keskustan Tuomo Puumala, valtion liikuntaneuvoston Tapio Korjus ja Suomen Olympiakomitean yhteiskuntasuhteiden erityisasiantuntija Ilmari Nalbantoglu. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Keskusta haluaa satsata sekä tavallisiin liikkujiin että huippu-urheiluun. Puolue uskoo, että satsauksilla laajoihin liikuntamahdollisuuksiin tuetaan molempia.

Itsekin entisenä huippu-urheilijana Korjus näkee suomalaisen huippu-urheilun tulevaisuuden toiveikkaana.

– Talvilajit erottuvat edukseen, mutta kesälajeihin olisi hyvä satsata enemmänkin. Tällä hetkellä Suomi pärjää kansainvälisessä vertailussa lähinnä jääkiekossa ja maastohiihdossa. Meillä on kuitenkin useampia lajeja, joissa on kasvun mahdollisuuksia. Meidän pitääkin Suomessa kehittää jatkuvasti omia fiksuja, oivaltavia ratkaisuja, joilla tukea urheilijan polkua.

Kävelykokouksen tiimellyksessä Puumala, Korjus ja kumppanit ideoivat uudenlaisen lähiliikunnan innovaation.

– Voitaisiin ajatella, että kun monissa kerrostaloyhtiöissä on paljon käyttämätöntä kellaritilaa, voisi valtio antaa tällaisiin tiloihin investointitukea niiden muuttamiseksi kuntosaleiksi. Oman taloyhtiön salille voisi mennä kevyellä kynnyksellä välittämättä kelistä ulkona ja naapuritkin tulisivat tutummiksi. Tätä ideaa voisi hyvinkin jatkojalostaa, Puumala pohtii.

Lue myös

Keskusta haluaa 40 000 uutta työpaikkaa liikunta- ja hyvinvointialalle vuoteen 2030 mennessä – puolueen mielestä liikuntapolitiikan tärkein tavoite on lisätä jokaisen suomalaisen liikkumista taustasta riippumatta

Urheiluseurojen toimintaa keskusta tukisi purkamalla talkootyön normeja ja verotusta, selviää puolueen tuoreesta liikuntapoliittisesta linjauksesta
13.2.2019 15:01

Aihetunnisteet

harrastukset harrastusmahdollisuudet huippu-urheilu hyvinvointi ilmiöpohjaisuus Keskusta kuntoilu liikunta liikuntapolitiikka paraurheilu Terveys Urheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Perustaja katuu: Vallankumouskaarti ”muuttui hirviöksi”
Uutiset | 4.2.2026 23:12
”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

USU: Lindtman jatkaa selvänä pääministerisuosikkina – Kaikkosen suosio nousi
Uutiset | 7.2.2026 5:00
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Oikaisu STT:n juttuun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen johtamistavasta
Uutiset | 6.2.2026 20:36
Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – ”Pakkasethan tässä jatkuvat”
Uutiset | 6.2.2026 18:32
”Pahin paikka ja kriisi tähän mennessä” – suomalaisprofessori ei usko Keir Starmerin selviävän Epstein-skandaalista
Uutiset | 6.2.2026 15:47
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Lehti: Niinistöä kaavaillaan EU:n Ukraina-erityislähettilääksi palauttamaan yhteyttä Venäjään
Uutiset | 6.2.2026 15:22
Häkkänen toppuuttelee Kaja Kallaksen ydinpeloteavausta
Uutiset | 6.2.2026 14:40
Alkoholin kotiinkannon käsittely jatkuu eduskunnassa – perustuslakivaliokunnan lausuntoa odotetaan ensi viikolla
Uutiset | 6.2.2026 14:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USU: Lindtman jatkaa selvänä pääministerisuosikkina – Kaikkosen suosio nousi
Uutiset | 7.2.2026 5:00
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Oikaisu STT:n juttuun SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajan Tytti Tuppuraisen johtamistavasta
Uutiset | 6.2.2026 20:36
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste