Epäilty lapsen puukottaja oikeudessa – Poliisi kehuu vartijan rohkeutta
Oulun käräjäoikeudessa käsitellään tänään Oulun kauppakeskus Valkeassa tapahtuneesta puukotuksesta epäillyn miehen vangitsemista. Äärioikeistotaustaista 33-vuotiasta miestä epäillään kahdesta murhan yrityksestä.
Puukotus tapahtui torstaina illalla puoli seitsemän jälkeen kauppakeskus Valkeassa. Keskusrikospoliisin mukaan mies hyökkäsi täysin yllättäen 12-vuotiaan pojan kimppuun ja puukotti tätä useita kertoja takaapäin. Puukoniskut osuivat uhria yläselän alueelle.
Mies yritti poliisin mukaan lähteä myös puukotuksen uhrin seurassa olleen alaikäisen pojan perään, mutta vartija sai pysäytettyä miehen.
– (Puukotuksen uhri) on lyyhistynyt maahan, ja toinen poika on lähtenyt pakoon. Epäilty on lähtenyt perään ja yrittänyt siinäkin lyödä puukolla. Vartija on toiminut rohkeasti, mennyt väliin ja saanut taklattua epäillyn. Sitten sivullisetkin ovat tulleet apuun, puukko on saatu pois epäillyltä ja tilanne hallintaan, sanoi tutkinnanjohtaja Ari Soronen perjantaina.
Sekä puukotuksen uhri että pakoon päässyt poika ovat Suomen kansalaisia, mutta ulkomaalaistaustaisia. Poliisi selvittää, oliko epäillyillä rikoksilla rasistinen motiivi.
KRP:n mukaan epäillyllä on äärioikeistotaustaa. Oulun käräjäoikeuden julkisista tiedoista selviää, että teosta epäilty on Juhani Sebastian Lämsä, 33.
Lämsä on mainittu muun muassa viranomaisten vuonna 2017 vireille laittamassa kanteessa, jolla vaadittiin Pohjoismaisen vastarintaliikkeen (PVL) lakkauttamista. Kanteessa kerrotaan Lämsän olleen PVL:n aktiivi ja syyllistyneen rikoksiin uusnatsijärjestön toiminnassa. Korkein oikeus määräsi PVL:n lakkautettavaksi vuonna 2020.
Lämsä on aiemmin tuomittu muun muassa Jyväskylän kirjastossa vuonna 2013 tapahtuneesta puukotuksesta. Hän hyökkäsi kahden muun henkilön kanssa kirjastossa järjestettyyn Äärioikeisto Suomessa -kirjaa käsittelevään tilaisuuteen ja puukotti ovimiestä. Hänet tuomittiin törkeästä pahoinpitelystä ja useista muista rikoksista puolentoista vuoden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.
STT julkaisee Lämsän nimen poikkeuksellisesti jo esitutkintavaiheessa epäiltyjen rikosten yhteiskunnallisen merkityksen, hänen aiempien rikostensa sekä kielletyn uusnatsijärjestön toimintaan osallistumisen takia.