Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Säälimätöntä ripitystä Nato-pomolle: ”Amerikan agentti”

30.1.2026 21:23
Lue lisää 
Viiankiaava
Ruskan värejä Viiankiaavan luonnonsuojelualueella Sodankylässä 15. syyskuuta 2015. (Kuva: Ritva Siltalahti / Lehtikuva)

Kaivosyhtiö halajaa tiukasti suojellulle Viiankiaavalle – suojelun purkaminen olisi vaarallinen ennakkotapaus, asiantuntija arvioi

STT / Elina Korkee 1.6.2024 13:25, muokattu 1.6.2024 13:27
a– a+
Viiankiaava

Lapin liitto jatkaa kaavavalmistelua, jolla mahdollistettaisiin Sakatin kaivoksen perustaminen Viiankiaavan suojellulle suolle Sodankylässä. Jotta kaava voisi olla laillinen, pitäisi suojelumääräykset purkaa. Luonnonsuojelua arvostavia moinen hirvittää.

Viiankiaapa on suojeltu kahdellakin perusteella: soidensuojelulailla ja Natura-alueena. Jos suojelu purettaisiin kaivoksen perustamisen vuoksi, se olisi vaarallinen ennakkotapaus, arvioi Helsingin yliopiston fysiikan professori ja Sallassa sijaitsevan Värriön tutkimusaseman johtaja Mikko Sipilä.

– Teollisuusyhtiöt vetoaisivat tasapuoliseen kohteluun, ja tämä voisi johtaa suojelun purkuun muuallakin. Kyllähän se asettaisi Suomen luonnonsuojelun kyseenalaiseksi, sanoo Sipilä.

Sipilä toteaa, että malminetsintöjä valmistellaan esimerkiksi Martimoaavalla, joka myös on Natura-suojelualue. Martimoaapa sijaitsee läntisessä Lapissa, Simon ja Keminmaan kunnissa. Ylitornion Rajapalot–Rompas-alueella taas on jo etsitty kultaa ja kobolttia Natura-alueella.

– Luonnonsuojelualueet on perustettu luonnon suojelemiseksi eikä kaivostoimintaan. Tämä pitäisi sukupuuttoaikana ymmärtää, sanoo Sipilä.

Viiankiaavalla malmit sijaitsevat parinsadan metrin syvyydessä suon alla. Suoalue taas on pääosin luonnontilainen. Siellä elää muun muassa 90 eri lintulajia, joista 21 on uhanalaisia tai silmälläpidettäviä, kertoo Metsähallitus alueen hoito- ja käyttösuunnitelmassa.

Kaivosta Viiankiaavan alle tavoittelee Sakatti Mining, joka on brittiläisen kaivosjätin Anglo Americanin tytäryhtiö.

Sipilän mukaan kaivosyhtiö ja myös suomalainen media ovat vuosien mittaan liioitelleet malmiesiintymän merkittävyyttä. Todellisuudessa esiintymä on hänen mukaansa maailman mittakaavassa korkeintaan keskinkertainen.

– Kaivosyhtiö on perustellut Viiankiaavan hanketta liioittelemalla ja luomalla sellaista mielikuvaa, että malmimäärä on todella massiivinen, arvostelee Sipilä.

Helsingin Sanomat julkaisi viime sunnuntaina Sipilän laskelman, jonka mukaan Viiankiaavan alla olevat varmistetut kuparivarannot riittäisivät vastaamaan kahden vuorokauden ja nikkelivarannot yhdeksän vuorokauden maailmanlaajuista kysyntää.

Kun mukaan lasketaan myös epävarmat varannot, koko esiintymästä riittäisi kuparia 12 päiväksi ja nikkeliä kuudeksi viikoksi.

Laskelmien pohjana ovat Geologian tutkimuskeskuksen GTK:n tiedot siitä, mitä alueella malminetsintöjen perusteella on. GTK luonnehtii esiintymiä keskikokoisiksi.

Nikkeli ja kupari ovat Sakatin malmiesiintymän tärkeimmät metallit. Suojellun Viiankiaavan alla on myös kobolttia, platinaa ja palladiumia. Kobolttia tarvitaan erityisesti akkuteknologiaan.

– Eihän se vihreä siirtymä muutaman päivän metalleilla paljon etene, sanoo Sipilä.

Toistakymmentä vuotta sitten, kun kaivossuunnitelmat olivat alkuvaiheessaan, STT:lläkin käytettiin suuria sanoja Sakatti Mining -yhtiön tiedotuksen pohjalta. Vuonna 2011 STT uutisoi: ”Vuosisadan malmilöydöksi luonnehdittu nikkeli- ja kupariesiintymä lymyää Natura-suon alla Sodankylän Sakatissa Lapissa.”

Sakatti Miningin toimitusjohtajan Pertti Lambergin mukaan Viiankiaavan alla sijaitsevan malmin etuna on etenkin korkea metallipitoisuus. Siten malmista saadaan louhittavaan kivimäärään nähden runsaasti metalleja. Kuparipitoisuus on enimmillään noin 3,5 ja nikkelipitoisuus noin 2,5 prosenttia.

– Metallipitoisuudet ovat hyvin korkeita, vaikka kokonaismäärä ei ole maailman ykkösluokkaa. Tiedossa oleva esiintymä riittää noin 20 vuoden hyvään kaivostoimintaan.

Lambergin mukaan arvio Sakatin mineraalivaroista on Helsingin Sanomien jutussa oikein. Mikko Sipilän laskelmiin niiden maailmanlaajuisesta merkittävyydestä hän ei ota kantaa.

– En suoranaisesti lähtisi epäilemään, mutta en nyt tahdo vahvistaakaan, hän sanoo.

Lamberg toteaa, että nikkelikaivoksia on maailmalla noin 200 ja kuparikaivoksia vielä enemmän. Suurimmat nikkelikaivokset ovat Indonesiassa, Filippiineillä, Venäjällä, Australiassa ja Kanadassa.

– Voidaan kysyä, onko mikään nikkelikaivos merkittävä maailmantuotannolle. Jos jokin isohko toimija putoaa pois, niin vaikuttaahan se metallin hintoihin, sanoo Lamberg.

Suomen suurin nikkelikaivos on Terrafamen omistama Talvivaaran kaivos Sotkamossa Kainuussa. Lambergin mukaan Sakatin suuruusluokka nikkelin tuotannossa olisi noin puolet Talvivaarasta. Talvivaaran nikkeliesiintymä on kuitenkin niin paljon suurempi, että louhittavaa riittää pidemmäksi aikaa.

Lamberg kertoo, että Sakatti Mining aikoo tänä vuonna tehdä kaivoslupahakemuksen.

Lapin liiton valtuusto hyväksyi toukokuussa Pohjois-Lapin maakuntakaavan, joka koskee myös Sodankylää. Viiankiaapa ja sinne suunniteltu Sakatin kaivosalue eivät kuitenkaan ole kaavassa mukana.

Lapin liiton maakuntajohtaja Mika Riipi tarkentaa, että kaivoshankealueet useinkin kaavoitetaan erillisellä vaihemaakuntakaavalla.

– Yhtiön ja Sodankylän kunnan toiveesta olemme aloittaneet vaihemaakuntakaavaprosessin, sanoo Riipi.

– Meille oleellista on paikallinen hyväksyttävyys.

Lapin ely-keskus päätyi viime kesänä kaivoshankkeen arvioinnissaan siihen, että kaikilla hankevaihtoehdoilla on suuri kielteinen vaikutus Viiankiaavan luontoon ja ne heikentävät suojeltavien lajien elinympäristöjä.

Luonnonsuojelulain 66. pykälän mukaan ely-keskus voi yksittäistapauksessa myöntää poikkeuksen luontotyypin hävittämis- ja heikentämiskiellosta, jos suojelu estää yleisen edun kannalta erittäin tärkeän hankkeen, jolle ei ole toteuttamiskelpoista vaihtoehtoa.

Ely-keskus saattaa siis päätyä sille kannalle, että vaihemaakuntakaava on ristiriidassa Viiankiaavan Natura-suojelun kanssa eikä poikkeamiseen ole perusteita. Riipin mukaan kaava pitää silloin alistaa ympäristöministeriön valmistelusta valtioneuvostolle Naturasta poikkeamiseksi ja soidensuojeluohjelman arviointiin.

– Kaavoituksen osalta puhutaan varmaan ainakin ensi vuoden kestävästä prosessista, sen jälkeen alkaisi valtioneuvoston käsittely, Riipi sanoo.

Sakatti Mining teki viime talvena koeporauksia Viiankiaavan alueella. Niitä vastustivat paikan päällä kymmenet mielenosoittajat. Koeporaukset eivät olleet luvattomia, vaan kaivosyhtiöllä on ollut alueelle malminetsintälupa, jonka voimassaolo päättyy tänä vuonna.

Kairausten tavoitteena on Lambergin mukaan ollut lisätä osoitettujen malmivarojen eli kansanomaisemmin sanottuna varmasti tiedossa olevan malmin osuutta.

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes myönsi Sakatti Mining -yhtiölle viime vuoden lopulla myös uusia malminetsintälupia Viiankiaavalle tai sen läheisyyteen. Näistä luvista on tehty useita valituksia, jotka käsitellään Pohjois-Suomen hallinto-oikeudessa.

Toimitusjohtaja Pertti Lambergin mukaan malminetsintää on tarkoitus jatkaa pääasiassa suojelualueen ulkopuolella.

Lue myös

Yllättävä tutkimustulos limsoista – "Voivatkin juoda"

Keinotekoisesti makeutettuja limuja ja mehuja suosivat tyypin 2 diabetesta sairastavat voivat huoletta jatkaa...
30.1.2026 22:14

Kuinka usein lakanat tulisi vaihtaa? – Näin vastaa tartuntatautien professori

Ihminen viettää kolmanneksen elämästään lakanoiden ja tyynyjen välissä. Tämä jatkuva kontakti luo täydellisen...
30.1.2026 21:56

Säälimätöntä ripitystä Nato-pomolle: "Amerikan agentti"

Naton pääsihteri Mark Rutten pitäisi lopettaa ”Amerikan agenttina” toimiminen ja yhdistää Yhdysvaltain presidentti...
30.1.2026 21:23

Aihetunnisteet

kaivokset sodankylä Viiankiaava ympäristönsuojelu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Tutkimus: Tällä superruoalla saat kolesterolin laskuun jo kahdessa päivässä
Uutiset | 29.1.2026 21:36
Tämä arvo voi ennustaa suurentunutta kuolemanriskiä
Uutiset | 23.1.2026 22:22
Kysely: Puolet suomalaisista kannattaa Suomen ja Israelin välisen asekaupan lopettamista
Uutiset | 28.1.2026 13:28
Nyt kirpaisee: Pörssisähkön hinta kohoaa entistäkin korkeammalle
Uutiset | 30.1.2026 9:31
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Kuinka usein lakanat tulisi vaihtaa? – Näin vastaa tartuntatautien professori
Uutiset | 30.1.2026 21:56
Säälimätöntä ripitystä Nato-pomolle: ”Amerikan agentti”
Uutiset | 30.1.2026 21:23
Tutkimus: Ihmiset ovat valmiita hyväksymään korruption, jos politiikko edustaa samoja arvoja – ”Uhka”
Uutiset | 30.1.2026 21:01
Yhdysvaltain oikeusministeriö julkaisee yli kolme miljoonaa sivua Epstein-asiakirjoja
Uutiset | 30.1.2026 18:49
Pörssisähkön keskihinta laskee lauantaina alle 20 sentin
Uutiset | 30.1.2026 18:36
USA:n oikeusministeri määräsi mielenosoitusta seuranneen CNN:n ex-ankkurin pidätettäväksi
Uutiset | 30.1.2026 18:27
Linja-auto törmäsi kahteen lapseen suojatiellä Turussa – lapset selvisivät, kuljettajalle ajokielto
Uutiset | 30.1.2026 18:17
Poliisi tutkii Espoon hoivakotikuolemaa, jossa vanhus yritti tuloksetta hälyttää apua
Uutiset | 30.1.2026 18:14
Iran valmis aloittamaan neuvottelut ydinohjelmastaan – ei aio luopua ohjuksistaan
Uutiset | 30.1.2026 18:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Suurlähettiläs Sauer Trumpin tylytyksestä: ”Saksan historiasuhde on hyvin herkkä”
Uutiset | 27.1.2026 15:09
”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Kuinka usein lakanat tulisi vaihtaa? – Näin vastaa tartuntatautien professori
Uutiset | 30.1.2026 21:56
Säälimätöntä ripitystä Nato-pomolle: ”Amerikan agentti”
Uutiset | 30.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Lapsi vai elintaso – suomalaisen perhepolitiikan kipupiste
Mielipide | 30.1.2026 13:45
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Meni syteen tai saveen, ole sanojesi takana
Mielipide | 29.1.2026 13:06
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Paasikiven–Kekkosen ulkopolitiikkaa tulee ikävä
Mielipide | 26.1.2026 13:54

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen moukaroi hallitusta välinpitämättömyydestä: ”Raskauttavaa”
Uutiset | 30.1.2026 11:25
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste