Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Sisäministeriö laati ohjeet droonihavaintojen varalle

15.4.2026 12:48
Lue lisää 
Budjetti 2017
Antti Kaikkonen antoi keskustan eduskuntaryhmän tuen pääministeri Juha Sipilän hallituksen Suomi kuntoon-työlle. (Kuva: Maria Seppälä)

Kaikkonen toi kentän eväitä budjettikeskusteluun – "älkää torailko, tehkää päätöksiä"

Keskustan mielestä päättäjien on oltava sillanrakentajia
Pentti Manninen 20.9.2016 12:15, muokattu 20.9.2016 12:00
a– a+
Budjetti 2017

Eduskunta on aloittanut keskustelun valtion ensi vuoden tuloista ja menoista, budjetista. Keskustan ryhmänjohtaja Antti Kaikkonen harmittelee puolueiden välistä nokittelua ja muuta kärjistynyttä vastakkainasettelua.

– Tuomitsemme jyrkästi kaiken väkivallan ja vetoamme maltin ja yhteiskuntarauhan puolesta. Vihapuheet, saatikka vihan teot eivät ole isänmaallisuutta, Kaikkonen painotti istuntosalissa.

Hänen mielestään päättäjien on tällaisena aikana oltava sillanrakentajia.

– Keskustan tavoite on rakentaa turvallista, työllistävää ja tasa-arvoista Suomea, jossa kaikki suomalaiset ja koko maa pidetään mukana.

Ryhmänjohtajan mielestä Suomen talous- ja työllisyystilanteessamme orastavia merkkejä paremmasta.

– Suomen suunnan muuttamista on nyt määrätietoisesti jatkettava. Keskustan eduskuntaryhmä antaa tukensa hallitukselle Suomen kuntoon laittamisessa.

Kaikkonen kertoi tapaamisestaan Kajaanissa. Reilu seitsemänkymppinen mies oli evästänyt:

– Kaikkonen, laittakaa nyt isänmaan asiat kuntoon, vaikka se kipeää tekeekin. Mutta älkää riidelkö keskenänne. Ei teitä torailemaan ole sinne Arkadianmäelle valittu, vaan tekemään päätöksiä.

Kaikkonen myöntää, että hän saattoi vain nyökytellä.

Hallituksen budjettiriihen jälkeen ilma on Kaikkosen mukaan jälleen kerran ollut sakeana vastakkainasettelua, mittailua voittajista ja häviäjistä, vähättelyä ja arvostelua.

– Joutuu kysymään, nähdäänkö tässä talossa vieläkään Suomen ongelmien vakavuutta – saati sitä, millaisessa maailmassa elämme.

Hän muistutti, että uutiset Suomen rajojen ulkopuolelta kertovat jännitteistä, sodista, terrorista ja muusta väkivallasta sekä inhimillisestä hädästä. Täällä kotimaassa talouden suunta on hiljalleen parempaan, mutta ongelmia riittää. Vakavin on satojen tuhansien ihmisten työttömyys.

– Suomalaisilla on oikeus odottaa meiltä päättäjiltä ennen muuta kahta asiaa: että huolehdimme viisaalla ulkopolitiikalla maamme turvallisuudesta, ja että laitamme voimavarat Suomen ongelmien ratkaisemiseen.

Kaikkosen mukaan vain työllisyyttä parantamalla voidaan turvata palvelut jokaiselle myös tulevaisuudessa sekä pitää huolta heikompiosaisista.

– Suomea ei saa päästää eriarvoistumaan ja jakautumaan kahtia. Ehyt yhteiskunta kestää tukevimmin myös maailman myllerryksen ja ulkoiset paineet.

Kaikkonen kiitteli hallituksen saavutuksia työllisyyden hoidossa. Osa työllisyyspaketin ratkaisuista on vielä kolmikantaisesti valmisteltavana. Kaikkosen mukaan keskustaryhmä luottaa, että työmarkkinajärjestöillä on halu päästä sopimukseen.

– Keskustan eduskuntaryhmä puolustaa sopimusyhteiskuntaa. Sopimisen tapoja on kuitenkin pystyttävä uudistamaan ja paikallista sopimista edistämään. Tärkeintä on, että tuloksia syntyy ja työllisyys paranee.

Uusi budjetti sisältää aiemmin sovittuja menosäästöjä, mutta uusia säästöjä budjettiriihessä ei tehty.

– Keskustan eduskuntaryhmälle oli tärkeää, että niukkuudesta huolimatta pystytään tekemään myös myönteisiä parannuksia. Nyt teemme tuntuvat panostukset esimerkiksi omais- ja perhehoidon kuntoon laittamiseen, naisten työmarkkina-aseman kohentamiseen, nuorten syrjäytymisen torjumiseen ja veteraanien elinolojen parantamiseen.

– Tämän vuoden alussa tehty työtulovähennyksen korotus huomioiden olemme päättäneet yhteensä noin miljardin veronalennuksista, jotka kohdistuvat pääosin pieni- ja keskituloisiin ja eläkeläisiin. Veronalennuksilla ylläpidetään osaltaan kotimaista kysyntää ja työllisyyttä, hän luetteli.

Eduskunta hyväksyy valiokuntakäsittelyn päätteeksi runsaan 55 miljardin euron suuruisen budjetin joulun alla.

Lue myös

Hallitus budjetista: Työllisyys on ykkösasia

Työllisyys on kaikessa hallituksen päätöksenteossa etusijalla, sanoo valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.). Orpon mukaan...
20.9.2016 13:20

Demarilohkaisu: Sipilä on kuin Nottinghamin sheriffi

Hallitus jakaa kansalta leikatut rahat taustaryhmilleen, väittää SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman. Hänen mielestään...
20.9.2016 13:56

Asema-aukion pahoinpitely nousi budjettikeskusteluun

Helsingin Asema-aukion surma nousi esiin useiden puolueiden puheenvuoroissa, kun eduskunta keskusteli tänään ensi...
20.9.2016 13:49

Aihetunnisteet

budjetti Eduskunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Hallituksen leikkausten kovat seuraukset: Jo 14 apteekkia sulkemassa ovensa – Ja lisää on tulossa
Uutiset | 14.4.2026 9:41
NYT: Iran ehdotti voivansa lopettaa uraanin rikastamisen viideksi vuodeksi, Yhdysvallat vaati 20 vuotta
Uutiset | 14.4.2026 5:40
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Venäjä lähes tuplasi öljytulonsa – tienasi maaliskuussa 19 miljardia dollaria
Uutiset | 14.4.2026 11:31
Kylmäävä varoitus: Britannia on täysin valmistautumaton sotaan
Uutiset | 14.4.2026 21:48
Lavrov: Venäjä voi paikata Kiinan energiapulaa
Uutiset | 15.4.2026 8:01
Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa
Uutiset | 14.4.2026 22:10
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Ulkomaalaistaustaiset nuoret voivat paljolti ikätovereitaan huonommin mutta pitävät koulunkäynnistä
Uutiset | 16.4.2026 0:01
Trump raivostui paavia puolustaneelle Melonille – “Olen shokissa”
Uutiset | 15.4.2026 21:58
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Piinaavaan riesaan ei ole luvassa heti helpotusta – Nämä vinkit voivat auttaa
Uutiset | 15.4.2026 21:31
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Älä tee tätä virhettä keväällä – Vaikka tuntuisi hyvältä
Uutiset | 15.4.2026 21:03
Henna Virkkunen valittu Time-lehden 100 vaikutusvaltaisimmin ihmisen joukkoon
Uutiset | 15.4.2026 18:47
Pakistanin valtuuskunta vie Iraniin viestiä Yhdysvalloilta
Uutiset | 15.4.2026 18:27
Israel kehui neuvotteluja Libanonin kanssa, sotiminen jatkui silti entisellään
Uutiset | 15.4.2026 17:59
Stubb Unkarin vaalituloksesta: Helpotuksen huokaus
Uutiset | 15.4.2026 17:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ulkomaalaistaustaiset nuoret voivat paljolti ikätovereitaan huonommin mutta pitävät koulunkäynnistä
Uutiset | 16.4.2026 0:01
Trump raivostui paavia puolustaneelle Melonille – “Olen shokissa”
Uutiset | 15.4.2026 21:58
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähikoulut säilytettävä
Mielipide | 15.4.2026 15:49
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Ydinaseilla ei torjuta drooneja
Mielipide | 14.4.2026 10:27
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste