Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”

6.8.2026 15:57
Lue lisää 
Reportaasi
Äänestämättä jättävien joukosta löytyy paljon syrjäytymistä, mutta myös toisenlaisia tarinoita. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Jopa puolet suomalaisista jättää äänestämättä, mutta tutkija hautaisi nukkuvat-nimityksen  – "Koko termi palautuu ajatukseen, että äänestämättä jättävä olisi patologinen sohvalla makoileva vätys"

Liina Tiusanen 4.11.2018 10:00, muokattu 18.8.2019 4:07
a– a+
Reportaasi

Porin SuomiAreenassa on keskustan päivä. Ministeritentti Raatihuoneenpuistossa on helteestä huolimatta vetänyt paikalle runsaasti yleisöä.

Yhtäkkiä lavaan eteen yleisöön kävelee keski-ikäinen mies tonttulakki päässään. Toisessa kädessään hänellä on megafoni ja toisessa kyltti, jossa lukee “Nukkuvien puolue”.

Ennen kuin mies ehtii kunnolla istua, tulevat turvamiehet häätämään hänet pois.

Välikohtauksesta huolimatta, tai ehkä juuri siksi, tonttu on saavuttanut tavoitteensa. Selviää, että Nukkuvat ry on puolueeksi pyrkivä yhdistys, joka haluaa suomalaiset irti ”nykysysteemin latistavasta pakkopaidasta”.

Herään ajattelemaan, että nukkuvia on vaaleista riippuen jopa yli puolet äänioikeutetuista. Heistä kirjoitetaan huolestuneeseen sävyyn aina vaalien aikaan, mutta muistaako heitä vaalien välillä kukaan?

Päätän selvittää, millaisia ihmisiä nukkuvat ovat, ja kirjoitan Facebookiin etsiväni haastateltavia.

Ilmoitukseeni tarttuu Aino Salmi, joka on valmis paljastamaan pitkään mieltään painaneen tapahtuman.

Salmi opiskelee valtiotieteitä, mutta politiikka tuntui pitkään kaukaiselta. Viime kuntavaaleissa hän lähti mukaan kaverinsa kampanjatiimiin.

Salmi oli juuri ollut korkeakouluharjoittelussa Eurooppanuorissa ja tavannut paljon nuoria, joilla oli palo politiikkaan.

– Tajusin, että politiikka ei ole vain sellaista peliä, jota jotkut sedät huvikseen pelaavat.

Vaalipäivän iltana Salmi makasi sohvalla. Takana oli rankka kevät, ja päivä oli mennyt gradun parissa. Ilmoitus äänioikeudesta makasi kirjekuoressa eteisen lattialla.

Juuri kun Salmi päätti ryhdistäytyä, hän huomasi, että äänestyspaikat ovat jo sulkeutuneet.

Salmi yritti uskotella itselleen, ettei yksi ääni mitään ratkaise. Hänhän oli sitä paitsi suostutellut monta ihmistä äänestämään.

Siitä tulee hyvä mieli, kun käy äänestämässä, mutta ei se ole vahvasti voimaannuttava kokemus, Aino Salmi sanoo. (Kuva: Raisa Kyllikki Ranta)

Seuraavana päivänä Salmi sai ystävältään tiedon, että jakoi viimeisen valtuustopaikan samalla äänimäärällä toisen ehdokkaan kanssa.

Kaveri kiitti Salmea tuesta: ”Jokainen ääni ratkaisee”. Tarkastuslaskennan tulosten odottaminen oli piinallista.

Täpärä tilanne kääntyi lopulta Salmen tukeman ehdokkaan eduksi.

Tuskallisista hetkistä huolimatta kokemus oli Salmelle voimaannuttava. Yksi ääni toi näkyväksi sen, että yhden ihmisen teoilla, pienilläkin, on merkitystä.

– Olin ollut töissä ja tehnyt opintoja yhtä aikaa. Siinä vaiheessa omasta elämästänikin oli tullut sellainen olo, että olen vain tällainen pelinappula. Ettei sillä ole mitään merkitystä, että yksi ihminen saa gradun valmiiksi, Salmi miettii.

Äänestäminen on niin vahva normi yhteiskunnassa, että äänestämättä jättämisestä voi olla vaikea kertoa.

Pian alkaa vaikuttaa siltä, että Facebookista en tule löytämään enempää tarinoita.

Turun yliopiston tähtitieteen emeritusprofessori Esko Valtaoja on yksi henkilö, joka on kertonut julkisesti jättävänsä äänestämisen muille. Syyt hän toi esille jo virkaanastujaispuheessaan.

Valtaojan mielestä tieteentekijöiden tulisi pysytellä mahdollisimman riippumattomina, jotta objektiivinen ja politisoitunut tieto eivät ala sekoittua.

– Henkilökohtainen johtopäätökseni on se, että en edes äänestä. Se, että antaa jollekin puolueelle äänensä, on jonkinasteinen sitoutuminen, eikä niin kovin kevytkään.

Valtaoja puhuu Trumpista, brexitistä ja some-ajan politikoinnista.

– Eihän demokratian päämäärä voi olla, että sata prosenttia äänestää, vaan paremminkin se, että mahdollisimman suuri määrä äänestäjistä todella olisi ottanut asioista selvää ja tietäisi, mistä äänestetään.

Julkisessa keskustelussa pelätään usein, että nukkuvat on helppo houkutella populismin kelkkaan.

Yliopistotutkija Hanna Wass Helsingin yliopistosta tuntee tällaisen argumentoinnin. Se ei ole täysin tuulesta temmattu.

– Jos siellä on taustalla huono-osaisuutta yhdistyneenä vahvaan tyytymättömyyteen ja epäluottamukseen, niin silloinhan tietysti voisi ajatella, että tällainen potentiaali on suhteellisen helposti valjastettavissa.

– Mutta onhan tuossa myös hyvin vahvasti sellainen elitistinen poljento.

Suvi Auvinen kasvoi 1990-luvun laman keskellä ja löysi anarkismista oman tapansa toimia yhteiskunnassa. Hänen mielestään vallitsevia olosuhteita ei ei pidä ottaa annettuina. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Tapaan Suvi Auvisen, joka haluaa purkaa eliitin vallan ja pyrkiä totaaliseen tasa-arvoon.

Auvinen on Suomen tunnetuin anarkisti, joka kirjoittaa blogia, esiintyy paljon mediassa ja on ahkera tviittaaja.

Internetistä löytyy vuosien takaisia juttuja ajalta, jolloin hän oli mukana talonvaltauksessa ja kertoi, ettei äänestä vaaleissa.

Enää Auvinen ei halua kommentoida omaa äänestyskäyttäytymistään, sillä kysymys on hänen mielestään epäolennainen.

– Äänestäminen tai äänestämättä jättäminen ei ole se, mikä on rikki. Ihmiset eivät koe, että heillä on valtaa.

Auvisen mielestä edustuksellisen demokratian suurimpia ongelmia on äänestäjien puutteellinen kuluttajansuoja: edustajat voi vaihtaa vasta seuraavissa vaaleissa.

Petetyt lupaukset passivoivat ja politiikan henkilöityminen hämärtää ihmisten käsitystä siitä, että hallitusohjelmat kirjoitetaan puolueiden ohjelmien perusteella.

Auvisen mielestä tarvitaan enemmän demokratiakasvatusta, jotta ihmiset tietävät miten politiikka toimii.

– Anarkistina pyrin ennen pitkää siihen, että massiivisia valtarakenteita, kuten kansallisvaltioita voidaan purkaa. Mutta tiedän, että se ei ole nopea projekti.

Suora demokratia on Auvisen mielestä askel oikeaan suuntaan.

Hän kannustaa ihmisiä kokoamaan omia ryhmiä jonkin epäkohdan korjaamiseksi. Auvinen harmittelee, että puoluetoiminnassa moni menettää kriittisyytensä.

Puolueiden nuorisojärjestöihinkin hän suhtautuu melko nuivasti.

– Hirveän paljon se on sitä, että tehdään puolueiden vaalityötä. Aika nopeasti siellä häviää rohkeus haastaa.

Yhteiskuntaan kaivattaisiin Auvisen mielestä syvällisempää analyysiä vallasta.

– Poliittinen valta Suomessa on jossain ihan muualla kuin puolueilla. Jos ajattelee, että Facebookilla on enemmän kansalaisia kuin Kiinalla, niin ylipäätään kansallisvaltioiden idea on hyvin nopeasti murtumassa.

– Jos puolueet eivät radikaalisti uudistu, aika ajaa nopeasti niiden ohi.

Helsingin Jakomäessä asuva Anette Salmi (vas.) ja tyttärensä Jada Salmi (1 vuotta) sekä Anetten äiti Outi Aares. Outi ja Anette eivät kumpikaan ole äänestäneet lähivuosina elämäntilanteesta johtuvista syistä. (Kuva: Raisa Kyllikki Ranta)

Hanna Wass haluaisi lopettaa termin ”nukkuvat” käytön, sillä tieto äänestämättä jättämisen syistä on kasvanut.

– Koko termi palautuu ajatukseen, että äänestämättä jättävä olisi patologinen sohvalla makoileva vätys.

Tutkijan mukaan äänestämättömyys on juurtunut osaksi laajempaa eriarvoistumiskehitystä.

Äänestyskäyttäytymiseen vaikuttavat sosioekonominen asema, ikä, perhetausta, terveydentila ja se, miten yksilö kokee paikkansa yhteiskunnassa. Äänestäminen tai äänestämättä jättäminen myös periytyy vahvasti sukupolvelta toiselle.

25–34-vuotiaiden korkeakoulutettujen keskuudessa äänestysprosentti oli vuoden 2015 eduskuntavaaleissa 79. Peruskoulun suorittaneista vain 31 prosenttia kävi äänestämässä.

Ruotsissa on Wassin mukaan havaittu, että jos rikkaiden ja köyhien intressit joissain asioissa eroavat toisistaan, rikkaiden kannattamat ajatukset tulevat edustuksellisessa järjestelmässä aina paremmin huomioiduiksi.

– Silloin politiikka alkaa näyttää yhä kaukaisemmalta, epäluotettavammalta ja vastenmielisemmältä niiden näkökulmasta, jotka eivät koe tulevansa edustetuksi. Ja se vähentää jatkossa haluja osallistua.

Päätän lähteä Helsingin Jakomäkeen, jossa oli viime eduskuntavaaleissa kaupungin alhaisin äänestysprosentti: 60,6.

Eroa vajaan kymmenen kilometrin päässä sijaitsevan Tuomarinkylän 86,6 prosenttiin on huima.

Lähestymme kuvaajan kanssa ensin vanhempaa miestä, joka nauttii auringosta K-kaupan edessä.

Reino Könönen on aina äänestänyt. Hän on asunut 50 vuotta Jakomäessä eikä tunne alueelta ketään, joka ei äänestäisi.

Bussipysäkillä seisoo naisia kolmessa sukupolvessa. Päätän mennä suoraan asiaan.

– En ole äänestänyt pitkään aikaan. Tiedän, että ei ole varaa valittaa, jos ei äänestä. Viimeksi piti mennä, mutta ei vaan… Tuntui, ettei ole mitään hyötyä. On ollut paljon sellaista, että on keskittynyt johonkin muuhun. Pitkään oltiin sairaalassa viime syksynä, Anette Salmi sanoo ja ojentaa lapselleen Jadalle maissinaksun.

Aneten äiti Outi Aares ei saanut omilta vanhemmiltaan mallia, että äänestämässä pitäisi käydä, vaikka isä puhuikin paljon politiikasta.

– Nyt en ole äänestänyt. Elämäntilanne on ollut sellainen, että ei ole aina jaksanut. Kun tässä kaikki tasaantuisi, niin meinaan äänestää.

Siirrymme S-marketin eteen. Ritva Lievosella on näkemys siitä, miksi äänestysprosentti alueella on niin alhainen.

– Täällä on paljon kaupungin asuntoja, sellaisia ihmisiä, jotka ovat työttöminä. Ihmisiä, jotka eivät enää piittaa, luota, eivätkä usko.

Lievonen ei halua syyllistää yksittäisiä ihmisiä. Hän uskoo, että olosuhteiden parantaminen ja kokemus osallisuudesta yhteiskunnassa voisivat nostaa äänestysaktiivisuutta.

Reino Könönen on asunut Helsingin Jakomäessä yli 50 vuotta. Hän käy aina äänestämässä. (Kuva: Raisa Kyllikki Ranta)

Jos yhä useampi jättää äänestämättä, se on ennen kaikkea uhka edustuksellisuuteen perustuville poliittisille instituutioille, kuten eduskunnalle ja Euroopan parlamentille.

Keskustan entisen puoluesihteerin Jouni Ovaskan mukaan asia nousi säännöllisesti esille puoluesihteereiden tapaamisissa. Hän kuitenkin myöntää, että puolueet ovat tehneet liian vähän.

– Liian monesti yritetään varmistaa ne omat varmat kannattajat ja tavoittaa liikkuvat äänestäjät. Harvoin pureudutaan syvälle siihen, keitä ovat ne, jotka todella nukkuvat, jopa useammassa sukupolvessa.

Hanna Wassin mielestä huomio olisi kohdistettava eriarvoistumisen torjumiseen.

– Kaikella, mitä tehdään esimerkiksi nuorten työllistymisen, terveyden edistämisen tai maahanmuuttajien kotoutumisen hyväksi, on suora kytkentä myös poliittisen osallistumiseen.

Entä mitä mieltä tutkija on Nukkuvien puolueesta?

Wassin mielestä keskustelun herättäminen on sinällään tervetullutta.

Hän pitää kuitenkin ongelmana sitä, että joku taho yrittää ikään kuin kaapata äänestämättä jättävien agendan itselleen. Kyseessä kun ei ole mikään yhtenäinen ryhmä edes poliittisten mielipiteiden osalta.

Katoaako äänestämättä jättämiseltä pohja, jos puolue väittää edustavansa nukkuvia? Demokratiassa siihenkin on oltava oikeus.

Reportaasi ilmestyi alunperin Suomenmaan viikkolehdessä elokuussa. Lehden voit tilata täältä .

Äänestysprosentti (Suomessa asuvat Suomen kansalaiset)

  • Kuntavaalit 2012: 58,3 %
  • Kuntavaalit 2017: 58,9 %
  • Eduskuntavaalit 2011: 67.4 %
  • Eduskuntavaalit 2015: 70.1 %
  • Presidentinvaalit 2012: 72,8 %
  • Presidentinvaalit 2018: 69,9 %
  • Eurovaalit 2009: 40,3 %
  • Eurovaalit 2014: 41,0 %
  • Lähde: Tilastokeskus

Lue myös

Valtiovarainministeriön leikkausehdotus voi pidentää Kelan käsittelyaikoja

Valtionhallinnon toimintamenoihin on tulossa säästöjä ensi vuodelle
6.8.2026 17:16

Liettuan sotilastiedustelun mukaan Venäjä harkitsee hyökkäyksiä Baltiaan

Liettuan sotilastiedustelun mukaan Venäjä harkitsee hyökkäyksiä Baltian kriittiseen infrastruktuuriin. Asiasta raportoi liettualainen uutissivusto...
6.8.2026 17:12

Ex-kansanedustaja Ano Turtiaista ja hänen vaimoaan syytetään törkeistä talousrikoksista

Entistä kansanedustajaa Ano Turtiaista ja hänen vaimoaan syytetään törkeistä talousrikoksista, kertoo Helsingin Sanomat. Lehden...
6.8.2026 16:45

Aihetunnisteet

vaalit äänestysprosentti äänestäminen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Lohi roimi Purran esitystä Ylellä: ”Nyt olisi ollut viimeinen hetki ottaa järki käteen”
Uutiset | 5.8.2026 14:40
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Valtiovarainministeriön leikkausehdotus voi pidentää Kelan käsittelyaikoja
Uutiset | 6.8.2026 17:16
Liettuan sotilastiedustelun mukaan Venäjä harkitsee hyökkäyksiä Baltiaan
Uutiset | 6.8.2026 17:12
Ex-kansanedustaja Ano Turtiaista ja hänen vaimoaan syytetään törkeistä talousrikoksista
Uutiset | 6.8.2026 16:45
Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Saksalaismediat: Leipzigin lentokentältä löydetyn droonin lähellä olleessa ukrainalaiskoneessa oli lastina ammuksia
Uutiset | 6.8.2026 16:14
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Valaat ja delfiinit kaikkoavat, hait lähestyvät rantaa – näin meren lämpeneminen näkyy Kaliforniassa
Uutiset | 6.8.2026 15:06
Ruotsi luovuttaa Venäjän varjolaivastoon kuuluvan rahtialuksen Ukrainalle
Uutiset | 6.8.2026 14:03
Pohjois-Korea ampui tunnistamattoman ammuksen Japaninmerelle
Uutiset | 6.8.2026 12:14
Maahanmuuttovirasto estää osaa marja-alan yrityksistä rekrytoimasta kolmansista maista
Uutiset | 6.8.2026 12:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Valtiovarainministeriön leikkausehdotus voi pidentää Kelan käsittelyaikoja
Uutiset | 6.8.2026 17:16
Liettuan sotilastiedustelun mukaan Venäjä harkitsee hyökkäyksiä Baltiaan
Uutiset | 6.8.2026 17:12
Ex-kansanedustaja Ano Turtiaista ja hänen vaimoaan syytetään törkeistä talousrikoksista
Uutiset | 6.8.2026 16:45
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste