Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa
Tasavallan presidentin puoliso Jenni Haukio väitteli tänään Helsingin yliopistolla. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Jenni Haukion väitöstilaisuus keräsi poikkeuksellisen mediahuomion – paikalla tilaisuudessa myös presidentti Sauli Niinistö

Haukion väitöstilaisuus pidettiin perjantaina Helsingin yliopistolla
STT-Terhi Riolo Uusivaara 2.12.2022 17:26, muokattu 2.12.2022 17:57
a– a+
Kotimaa

Valtiotieteen maisteri (väit.) Jenni Haukion perjantainen väitöstilaisuus keräsi Helsingin yliopistolle poikkeuksellisen paljon median edustajia. Paikalla oli myös paljon tutkijoita ja muita asiasta kiinnostuneita sekä väitöstilaisuuksille tyypilliseen tapaan myös väittelijän eli Jenni Haukion läheisiä. Kutsuvieraille oli varattu täyteen tulleen pienen salin etuosasta kolmisenkymmentä paikkaa. Haukion puoliso, tasavallan presidentti Sauli Niinistö, saapui paikalle eturiviin pari minuuttia ennen tilaisuuden alkua.

Valtiotieteellisen tiedekunnan varadekaani Hanna Wass sanoi STT:lle uskovansa, että kiinnostuksen taustalla oli paitsi Haukio henkilönä myös tutkimuksen teema, joka koskee politiikan viestinnällisyyttä ja puolueiden strategioita.

–  Sehän on upea asia, että tutkimus ja tiede ja väitöstilaisuudet herättävät kiinnostusta. Mutta meidän huomio oli totta kai siinä väittelijän tarpeissa, Wass sanoi.

Tilaisuus alkoi väittelijä Haukion puheenvuorolla, jossa hän kertoi tutkimuksensa keskeisestä sisällöstä. Väitöskirjan aihe on ”Avoimen vuorovaikutteisuuden ideaalista sisäisen mobilisaation realiteettiin? Puolueiden digitaalisen vaalikampanjoinnin strategiset ulottuvuudet ja dilemmat”.

Haukio kertoi aineistojensa tukevan muun muassa havaintoa siitä, että puolueet ovat innottomia täysimääräisesti hyödyntämään sosiaalisen median vuorovaikutuksellisia mahdollisuuksia.

–  Tämä ei kuitenkaan johdu arvoperusteisista syistä, vaan verkkokeskustelujen rakenteellisista ominaispiirteistä, kuten argumentoinnin heikosta laatutasosta, keskusteluissa esiintyvistä vihapuheesta ja häirinnästä sekä osallistujakunnan politisoituneesta koostumuksesta, hän sanoi.

Tutkimuksen kohdepuolueina olivat keskusta, kristillisdemokraatit, perussuomalaiset, SDP ja vihreät, ja sen aineistoina olivat muun muassa toimihenkilöiden teemahaastattelut.

Haukion esiintymispuheen jälkeen kuultiin vastaväittäjän, Åbo Akademin professorin Kim Strandbergin alkulausunto. Hän puhui omissa puheenvuoroissaan ruotsia, ja Haukio vastasi hänelle suomeksi.

Varsinaisen noin 1,5 tuntia kestäneen väittelyn aikana Strandberg esitti kysymyksiä tutkimuksen sisällöstä ja toteutuksesta.

Hän kiinnitti huomiota muun muassa Haukion omaan erityiseen suhteeseen tutkittavaan asiaan, sillä Haukio on aikanaan toiminut vuosia kokoomuksen viestintäpäällikkönä. Hän jätti tehtävän vuonna 2012, kun hänen puolisonsa valittiin tasavallan presidentiksi.

Strandberg sanoi tilaisuuden jälkeen STT:lle väittelyn sujuneen todella hyvin.

–  Oli hyvä keskustelu koko ajan ja Jennillä oli hyviä vastauksia minun kysymyksiini. Meillä oli juuri se idea, että pyritään luontevaan keskusteluun. Mielestäni onnistuimme siinä tosi hyvin, hän sanoi.

Strandbergin mukaan väitöskirjassa oli erityisen ansiokasta se, että Haukio oli haastatellut tutkimusta varten puolueiden sisällä olevia ihmisiä, mikä on Suomessa melko harvinaista.

–  Saadaan enemmän ymmärrystä niistä kampanjateoista, mitä puolueilla on, ja miksi ne tekevät niin kuin ne tekevät.

Myös kustoksena toiminut vanhempi yliopistonlehtori Juri Mykkänen kiitteli tilaisuudessa käytyä keskustelua. Hän sanoi, että väittelijän poikkeuksellinen tunnettuus ja rooli näkyivät lähinnä turvatoimissa.

–  Kyllä me ihan tietoisestikin pyrimme siihen, että tämä on tavallinen väitös kaikkien muiden väitösten joukossa. Koska muutenhan siitä syntyy kaikennäköisiä puheita, kun henkilö on hyvinkin tunnettu. Että saako hän jotakin erityiskohtelua. Ja mitään sellaista tässä ei ole ollut, hän totesi.

Mykkänen toimi myös Haukion väitöskirjatyön ohjaajana. Hän kertoi prosessin venyneen varsin pitkäksi Haukion muiden kiireiden vuoksi.

–  Ihan nämä viimeiset pari vuotta ovat olleet tosi intensiivistä tekemistä. Sanoisin, että jos hän olisi pystynyt oman asemansa ja muiden töidensä puolesta keskittymään alusta lähtien, niin se olisi ollut nopeampi. Mutta hyvä, kun kuitenkin saatiin päätökseen.

Lue myös

Uutta tietoa juurihoidosta: "Läpimurto"

Ajatus juurihoidosta on varmasti monen mielestä luotaantyöntävä, mutta uuden tutkimuksen mukaan toimenpide voi...
5.12.2025 23:12

Tässä ovat tämän joulun hittilahjat

Tänä jouluna lahjapaketteihin päätyy tuotteita, jotka tekevät arjesta sujuvampaa ja tuovat luksusta tavallisiin...
5.12.2025 23:00

Kiina marssitti vesille yli sadan aluksen laivueen

Kiina on sijoittamassa suuren määrän laivaston ja rannikkovartioston aluksia Itä-Aasian vesille, uutistoimisto Reuters...
5.12.2025 21:44

Aihetunnisteet

Jenni Haukio Kotimaa puolueet Tasavallan presidentti tutkimus vaalikampanjointi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Armeijan budjetti paisuu – Kysyimme, voisiko lakkautettuja varuskuntia elvyttää
Uutiset | 4.12.2025 13:03
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”
Uutiset | 3.12.2025 22:02
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
”Jopa hallituksen koko kauden huonoin esitys” – persuilu ulkomaalaisopiskelijoilla sai keskustalta täystyrmäyksen
Uutiset | 3.12.2025 17:06
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Kiina marssitti vesille yli sadan aluksen laivueen
Uutiset | 5.12.2025 21:44
Some-video siivitti 15-vuotiaan Matteus Pentin laulamaan Presidentinlinnaan
Uutiset | 5.12.2025 21:02
Saksan liittopäivät päätti laajentaa maan asevoimia merkittävästi
Uutiset | 5.12.2025 18:26
Lasse Lehtosen paluumatka Suomeen katkesi – Kelan hallituksella ylimääräinen kokous maanantaina
Uutiset | 5.12.2025 17:53
Sote-valiokunnan erimielisyys apteekkilain käsittelystä johti poikkeukselliseen äänestykseen
Uutiset | 5.12.2025 17:08
STT:n toiminta jatkuu, mutta muutosneuvottelut alkavat – Onko puolueilla tahtoa pelastaa STT, kysyy toimitusjohtaja
Uutiset | 5.12.2025 16:24
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Kiina marssitti vesille yli sadan aluksen laivueen
Uutiset | 5.12.2025 21:44
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus kriisiyttää kunnat
Mielipide | 5.12.2025 15:54
Lukijalta: Rasvaa rakennusalan rattaisiin
Mielipide | 5.12.2025 11:32
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste