Irtisanomisten helpottamista kaavaillaan myös virkasuhteisiin – OAJ: "Eikö mikään riitä"
Eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunta sai valmiiksi mietintönsä työntekijän henkilöperusteisen irtisanomisen kynnyksen madaltamisesta. Mietinnössä on nostettu esiin myös irtisanomiskynnyksen alentaminen koskemaan virkasuhteita.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ vastustaa sekä lainsäädännön muuttamista että sen laajentamista virkasuhteisiin.
– Nyt riittää työelämäheikennykset ja työelämän tasapainon täydellinen horjuttaminen. Työllisyyttä ja talouskasvua tarvitaan, mutta irtisanomisen heikentäminen virkasuhteisiin on täysin vailla perusteita. Eikö mikään riitä, kysyy OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto tiedotteessa.
Hallitus perustelee lakimuutosta työllisyyden ja talouskasvun vauhdittamisella. Esityksen mukaan työsopimuksen päättämiseen työntekijän henkilöön liittyvällä perusteella riittää jatkossa asiallinen syy, kun nykyisin irtisanominen edellyttää asiallista ja painavaa syytä.
Hallituksen esityksen mukaan vaikutukset työllisyyteen, tuottavuuteen ja talouskasvuun ovat kuitenkin vain vähäisiä tai vaikeasti todennettavissa, OAJ huomauttaa.
Tarkastelun ulottaminen virkasuhteisiin ei ole OAJ:n mukaan enää millään tavalla perusteltavissa lakimuutoksen alkuperäisillä syillä.
Virkasuhteessa olevalla on OAJ:n mukaan oltava työsuhdetta vahvempi irtisanomissuoja.
– Viranhaltija käyttää työssään julkista valtaa eli tekee päätöksiä, jotka vaikuttavat ihmisten oikeuksiin ja velvollisuuksiin. Virkasuhde tuo viranhaltijalle myös työsuhteista enemmän velvollisuuksia ja vastuita, muistuttaa OAJ:n lakiasiainjohtaja Ulla Walli.
– Hallinnon jatkuvuus ja kansalaisten oikeusturva edellyttävät virkatoiminnalta vakautta, joten yhteiskunnan on taattava, että viranhaltijat voivat hoitaa tehtäväänsä ilman poliittista painostusta tai mielivaltaa.