Hybridiosaamiskeskuksen johtaja epäilee uusinta kaapelirikkoselitystä sumutukseksi
Hybridiosaamiskeskuksen verkostojohtajan Jukka Savolaisen mukaan vaikuttaa sumutukselta, että bulgarialaisyhtiö perustelee uusinta kaapelirikkoa vahingolla.
Bulgarialaisyhtiö liikennöi Kiinan omistamaa Vezhen-rahtialusta, jonka epäillään vahingoittaneen viikonloppuna Ruotsin ja Liettuan välistä tietoliikennekaapelia. Yhtiö on myöntänyt saattaneensa aiheuttaa vauriot vahingossa.
Yhtiön mukaan laivan ankkuri pääsi valumaan mereen vaikeassa merenkäynnissä. Sääpalvelu Forecasta kerrottiin maanantaina STT:lle, ettei merisää ollut tapahtuma-alueella erityisen vaikea.
– Vaikuttaa siltä, että tämä on joku sumutus näiden muiden päälle. Se yhdistyy myös siihen voimakkaaseen uutisointiin, jossa yritettiin nostaa valtavirtaiseksi sitä tulkintaa, että nämä ovat vahinkoja kaikki, Savolainen sanoo STT:lle.
Savolainen viittaa useisiin Itämerellä rikkoutuneisiin kaapeleihin. Kiinalaisalusten Newnew Polar Bearin ja Yi Peng 3:n sekä Venäjän varjolaivastoon mahdollisesti kuuluvan öljytankkerin Eagle S:n epäillään vahingoittaneen merenalaista infrastruktuuria Itämerellä toissa vuoden lokakuussa sekä nyt joulu-tammikuussa.
Savolainen ei ota tarkemmin kantaa siihen, kuka tai ketkä Hybridiosaamiskeskuksen näkemyksen mukaan ovat kaapelirikkojen takana.
– Joku tässä tekee jotain.
Savolaisen mukaan ankkurin putoaminen vahingossa kulussa olevalta alukselta on äärimmäisen harvinaista.
– Nyt niitä on tapahtunut sellainen tihentymä Itämerellä niin lyhyellä aikavälillä, että jos se olisi sattumaa, sen todennäköisyys olisi promillen sadasosia.
Savolainen sanoo, että ankkurit eivät irtoa pahassakaan kelissä, jos ne on kiinnitetty asianmukaisesti.
Bulgarialaisyhtiön laiva seilaa EU-maa Maltan lipun alla, mikä on Savolaisen mukaan erityispiirre, sillä aiemmat kaapelirikoista epäillyt alukset ovat kuuluneet EU-maiden ulkopuolisille valtioille. Lisäksi bulgarialaisyhtiön alus on vapaaehtoisesti ilmoittanut saattaneensa aiheuttaa vahingot.
Savolaisen mukaan ruotsalaisviranomaisten on väitetty olleen väkivaltaisia ottaessaan rahtialuksen haltuunsa, mihin hän ei usko. Ruotsalaisviranomaiset ovat takavarikoineet aluksen.
Suomi reagoi joulukuussa nopeasti kaapelivaurioihin ja otti Yi Peng 3 -aluksen kiinni. Savolaisen mukaan on selvää, että Suomen reagointi oli yllätys.
– Varsinkin yllätys oli todella nopea poliittinen reagointi. Nyt sitten nähdään toimia, joilla poliittinen reagointi yritetään saada näyttämään perusteettomalta.
Yksittäisten kaapelirikkojen estäminen ei ole mahdollista, eikä sitä voi edes pitää tavoitteena, Savolainen sanoo.
– Silloin, kun yksi kaapeli katkeaa, estetään muiden kaapelien katkeaminen ja varmistetaan, että tekijä jää kiinni.
Savolaisen mukaan tämä on riittävä tavoite, koska laivojen ollessa vakuustakavarikossa laivan arvoa voidaan käyttää vahingonkorvauksiin.
– Summat ovat tällöin niin suuria, että laivayhtiöiden ei ole mielekästä missään nimessä osallistua moiseen kähmintään, jos näytämme, että joka kerta käy näin.
Toiminnan on Savolaisen mukaan oltava monikansallista, jotta vaikutus tuntuu koko Itämerellä. Hänen mukaansa on odotettavissa, että tilanne Itämerellä muuttuvat entistä vaikeammaksi. Siksi maiden on operoitava Itämerellä yhteistyössä mahdollisimman nopeasti ja tehokkaasti, Savolainen sanoo.