Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Keskustanaiset vaatii kahta naista puoluejohtoon – ”Keskustan mielikuva on viime vuosina muuttunut liian miehiseksi”

13.5.2026 13:48
Lue lisää 
Uniper
Kaupankäynti Fortumin osakkeella Helsingin pörssissä keskeytettiin iltapäivällä. (Kuva: Lehtikuva)

Fortum vahvistaa Uniper-neuvotteluiden olevan loppusuoralla – "Lopullista sopimusta ei vielä ole"

Neuvotteluiden elementtejä ovat muun muassa Fortumin Uniper-osakkeiden myynti Saksan valtiolle ja Fortumin myöntämän rahoituksen palauttaminen
STT 20.9.2022 17:40, muokattu 21.9.2022 8:37
a– a+
Uniper

Energiayhtiö Fortum vahvistaa, että saksalaista energiayhtiö Uniperia koskevat neuvottelut ovat loppusuoralla. Yhtiön mukaan sopimusneuvotteluiden elementtejä ovat muun muassa Fortumin omistamien Uniper-osakkeiden myynti Saksan valtiolle ja Fortumin Uniperille myöntämän rahoituksen palauttaminen Fortumille sekä Saksan valtion suunnittelema Uniperin pääomankorotus.

Fortum kuitenkin toteaa, ettei lopullista sopimusta vielä ole. Yhtiö kertoo tiedottavansa sitten, kun sopimus on viimeistelty ja allekirjoitettu.

Neuvotteluista kertoi aiemmin muun muassa uutistoimisto Bloomberg lähteidensä nojalla. Sen mukaan Saksa on pääomittamassa sille tärkeää Uniperia kahdeksalla miljardilla eurolla, mikä mahdollistaisi Fortumin myöntämän lainan takaisinmaksun. Uutistoimisto kertoi, että ratkaisusta voitaisiin tiedottaa jo huomenna.

Helsingin pörssi keskeytti kaupankäynnin Fortumin osakkeilla neljän aikaan tiistai-iltapäivällä, kun tiedot pelastuspaketista alkoivat tihkua kansainvälisiin tiedotusvälineisiin. Yhtiön kurssi oli ampaissut 9,5 prosentin nousuun.

Uuden järjestelyn on määrä korvata heinäkuussa solmittu pelastuspaketti, jossa Saksan sovittiin saavan 30 prosenttia Uniperin osakkeista nimellishintaan. Järjestely kävi nopeasti riittämättömäksi Saksan energiakriisin paisuessa.

Bloomberg kertoi viime viikolla, että Saksa suunnittelee hankkivansa haltuunsa enemmistöosuuden Uniperista ennen kriisiyhtiön tuntuvaa pääomittamista. Uutistoimiston mukaan Saksa harkitsee myös kahden muun kaasuyhtiön kansallistamista.

Suomen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.) sanoi tiedotusvälineille Brysselissä aiemmin tiistaina, ettei valtio-omistaja hyväksyisi Uniperin kansallistamista Saksassa ilman kompensaatiota.

Tuppurainen on aiemmin sanonut pitävänsä tärkeänä, että kansallistamisen toteutuessa Uniper palauttaa saamansa kahdeksan miljardin rahoituspaketin Fortumille.

Ministeriltä kysyttiin, pitääkö hän tai pääministeri Sanna Marin (sd.) yhteyttä asiassa Saksan hallitukseen tai neuvotteluosapuoliin. Hän vastasi, että Suomen valtio ei ole neuvotteluosapuoli.

–  Neuvotteluita käydään yhtiöiden ja Saksan hallituksen edustuksen kanssa. Neuvottelut ovat kesken, ja tässä vaiheessa en voi kommentoida pörssiyhtiöiden asioita, Tuppurainen sanoi.

Juurisyy ongelmaan on Tuppuraisen mukaan se, että Saksa on rakentanut energiahuoltonsa riippuvaiseksi maakaasusta ja Venäjän presidentti Vladimir Putin käyttää kaasua aseena Eurooppaa vastaan.

–  Saksa on Euroopan tärkein talous. Se on Suomen tärkein kauppakumppani. Ja Saksan ajautuminen hallitsemattomaan energiakriisiin voisi sysätä liikkeelle sen kaltaisen taloudellisen vahinkoaallon, joka ei jättäisi juurikaan meitäkään siitä sivuun.

Uniper on ajautunut kriisiin, kun Venäjä on alkanut käyttää energian säännöstelyä painostuskeinona.

Yhtiö joutuu hankkimaan maakaasua korkeaan hintaan ja kauppaamaan sitä edelleen vanhoilla sopimushinnoilla. Yhtiön toimitusjohtaja on sanonut Uniperin tekevän tappiota jopa 100 miljoonaa euroa päivässä, mutta analyytikot ovat esittäneet vielä korkeampia lukuja.

–  On Saksan kansalliseen päätöksentekovaltaan kuuluva kysymys, sivuuttaako Saksa omalla lainsäädännöllään nämä voimassa olevat sopimukset, Tuppurainen sanoi tiistaina.

Hänen mukaansa tämä olisi yhtiöiden etu. Sen viestin myös Fortum on Uniperin enemmistöomistajana Saksaan välittänyt, Tuppurainen sanoi.

Fortum on maksanut osakkeista vuosien varrella yli seitsemän miljardia euroa.

Suomen oppositiopuolueet jättivät tänään kaksi erillistä välikysymystä hallituksen toiminnasta Uniperiin liittyen.

Artikkeli ja otsikko päivitetty kauttaaltaan 20.9.2022 kello 18:31.

Lue myös

Reuters: Saksa aikoo päättää Uniperin kansallistamisesta keskiviikkona – Helsingin pörssi keskeytti kaupankäynnin Fortumin osakkeilla

Kaupankäynti energiayhtiö Fortumin osakkeilla ja johdannaisilla on keskeytetty Helsingin pörssissä tiistai-iltapäivällä hieman neljän...
20.9.2022 16:28

Bloomberg: Saksa kansallistamassa Uniperin – neuvottelut lähes valmiit

Uutistoimiston mukaan sopimuksen yksityiskohtia hiotaan edelleen, mutta Saksa pyrkisi tiedottamaan asiasta tämän viikon aikana
20.9.2022 14:26

Omistajaohjausministeri Tuppurainen Uniper-kriisistä: "Saksa on se, joka tätä laskua saa nyt maksaa"

Tuppuraisen mukaan Fortumin hallituksella on velvollisuus löytää kaikkia osakkeenomistajia tyydyttävä neuvottelutulos
20.9.2022 19:34

Aihetunnisteet

Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Viime vuonna Suomen kansalaisuuden sai ennätysmäärä ihmisiä – Irakista tulleiden osuus suurin
Uutiset | 12.5.2026 8:21
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Suomen viisuedustajat Lampenius ja Parkkonen kisaavat tänään Euroviisujen finaalipaikasta
Uutiset | 12.5.2026 2:31
”Ylitettiin kaikki rajat” – Keskustan Timo Mehtälä pöyristyi lapsilisäesityksestä
Uutiset | 11.5.2026 18:42
EU:lta pakotteita Venäjälle ukrainalaislasten pakkosiirroista – Kallas: ”Jokainen lapsi on palautettava Ukrainaan”
Uutiset | 11.5.2026 18:36
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Uusimmat

Stubb korosti Naton yhtenäisyyden tärkeyttä B9-kokouksessa – ”Meidän on kyettävä näkemään hälyn läpi”
Uutiset | 13.5.2026 18:42
Zelenskyi: Venäjä hyökännyt Ukrainaan yli 800 droonilla, kuusi ihmistä kuollut
Uutiset | 13.5.2026 18:20
Tutkivan journalismin Lumilapio-palkinnot Ylelle ja Turun Sanomille
Uutiset | 13.5.2026 18:17
Lapin liitto hakee Natura-poikkeamaa Viiankiaavalle
Uutiset | 13.5.2026 16:18
Keskustan Kemppi varoittaa synnytyslaskuista asiakasmaksujen noustessa
Uutiset | 13.5.2026 16:09
Hallitus pääsi viimein sopuun Saimaan kalastusrajoituksista
Uutiset | 13.5.2026 15:09
Räsäsen sanktio eduskuntaryhmältä: Vakava keskustelu Tuppuraisen kanssa
Uutiset | 13.5.2026 14:19
Hallitukselle eduskunnan luottamus
Uutiset | 13.5.2026 14:06
”Tuskin tämä ainakaan osakkeita nostaa yhtään mihinkään”– ratista kärynnyt Joona Räsänen pitää tapahtunutta erittäin ikävänä yksittäisenä virheenä
Uutiset | 13.5.2026 13:54
Puhemies Halla-aho Räsäsen kärystä: Eduskunnalla ei ole kurinpitovaltaa kansanedustajiin työn ulkopuolella
Uutiset | 13.5.2026 13:51
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Stubb korosti Naton yhtenäisyyden tärkeyttä B9-kokouksessa – ”Meidän on kyettävä näkemään hälyn läpi”
Uutiset | 13.5.2026 18:42
Zelenskyi: Venäjä hyökännyt Ukrainaan yli 800 droonilla, kuusi ihmistä kuollut
Uutiset | 13.5.2026 18:20
Tutkivan journalismin Lumilapio-palkinnot Ylelle ja Turun Sanomille
Uutiset | 13.5.2026 18:17
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste