Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

EU-neuvosto hyväksyi Venäjän kaasun tuontikiellon

26.1.2026 14:04
Lue lisää 
Euroopan unioni
Kreikkalaiset maanviljelijät nousivat barrikadeille Ateenassa tiistaina. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Tutkija: Laitaoikeisto kosiskelee vihaisten viljelijöiden ääniä – "Tähän täytyy löytää ratkaisu" 

Suomenmaa – STT / Maiju Ylipiessa 22.2.2024 8:31, muokattu 23.2.2024 9:15
a– a+
Euroopan unioni

Traktorit ovat viime viikkoina tukkineet teitä ympäri Eurooppaa, kun maanviljelijät ovat osoittaneet mieltään muun muassa Espanjassa, Italiassa, Ranskassa, Belgiassa, Hollannissa ja Kreikassa.

Loppua mielenosoituksille ei näy, ja EU-vaaleissa protestiaalto voi näkyä laitaoikeiston kannatuslukemissa, arvioi Eurooppa-tutkimuksen erikoistutkija Kimmo Elo Turun yliopiston eduskuntatutkimuksen keskuksesta.

Protestien taustalla on sekä kansallisia että laajempia kysymyksiä. Yleisempiä syitä ovat muun muassa viljelijöiden toimeentulon vaikeutuminen, kustannusten nousu ja polttoaineiden korkea hinta sekä EU:n osalta muun muassa tyytymättömyys Euroopan vihreän kehityksen ohjelmaan.

Etenkin Puolassa viljelijöitä on hiertänyt myös epäreiluksi koettu kilpailuasetelma Ukrainasta tuotavien halvempien maataloustuotteiden kanssa. Puolalaismaanviljelijät ovat protestiksi muun muassa tukkineet Ukrainan rajalle johtavia teitä sekä repineet kahteen otteeseen ukrainalaisia viljakuormia auki. Eräässä mielenosoituksessa nähtiin myös Putin-myönteinen banderolli. Puolan ulkoministeriö pitääkin mahdollisena, että myös Venäjä olisi vaikuttanut protesteihin.

Muun muassa Espanjassa maanviljelijät ovat protestoineet myös tuotteiden matalia hintoja ja taloudellisen tuen puutetta. Kreikassa viljelijöitä on puolestaan turhauttanut se, kuinka hidasta jälleenrakentaminen on ollut viime syksynä tulvista kärsineellä Thessalian alueella, joka on Kreikan maatalouden keskus.

– Tämä on nykyään aika tyypillinen protesti, jossa kaksi tasoa sekoittuu, Elo kuvailee viimeaikaisia mielenosoituksia.

– Toisaalta EU:n tarve jollain tavalla uudistaa maatalouspolitiikkaa, mutta myös jäsenmaiden taloudellinen tilanne, joka osaltaan pakottaa myös kansalliset hallitukset tekemään erilaisia säästötoimia.

Ranskalaiset viljelijät kippasivat kadulle multaa Rennesissä keskiviikkona. Kuva: LEHTIKUVA / AFP / SEBASTIEN SALOM-GOMIS

Helmikuun alussa maanviljelijät jättivät Brysseliin haisevan vastalauseen kippaamalla kasan lantaa EU-parlamentin edustalle.

EU on tehnyt maanviljelijöille jo joitain myönnytyksiä. Viime vuonna myönnettyä poikkeusta kesantosääntöihin pidennettiin ja suunnitelma puolittaa kasvinsuojeluaineiden käyttö vuosikymmenen loppuun mennessä vedettiin takaisin valmisteluun.

Elo ei kuitenkaan näe, että unioni pystyisi juurikaan perääntymään vihreän kehityksen ohjelman ydinkysymyksissä.

– Siinä avataan kyllä sellainen Pandoran lipas, jos yhdelle yhteiskunnan osa-alueelle annetaan pitkälle meneviä myönnytyksiä. Miten hallitaan se, etteivät seuraavat lähde vaatimaan samalla tavalla?

Silloin kysymykseksi jää hänen mukaansa, miten odotettavissa olevaa taloudellista haittaa kompensoidaan maanviljelijöille.

– Tähän täytyy löytää ratkaisu, ja se on todennäköisesti jonkinlainen ylimenomekanismi, Elo sanoo.

– Varmasti hankalin kysymys on se, miten se tehdään, koska rahaa menee tällä hetkellä niin moneen muuhunkin.

Kreikan parlamentin ulkopuolelle Ateenaan kokoontui tiistaina tuhansia maanviljelijöitä osoittamaan mieltään. Espanjassa sadoittain traktoreita suuntasi keskiviikkona maatalousministeriön luo Madridiin. Protesteja on nähty tällä viikolla myös Puolassa ja Ranskassa.

– Jos pitkälle meneviä myönnytyksiä ei tule eikä sopuun päästä, kyllä nämä varmasti tulevat jossain muodossa jatkumaan, Elo arvioi.

Europarlamenttivaalit käydään kesäkuun alussa. Elo ennakoi, että laitaoikeisto pyrkii niissä EU-kriittisyyden avulla kanavoimaan mielenosoitukset omaksi kannatuksekseen.

– Kaikki, mikä jollain tavalla pystytään yhdistämään joko kansallisen hallituksen tai EU:n ”epäonnistumiseen”, ruokkii laitaoikeiston kannatusta, hän sanoo.

– Mitä vähemmän vallanpitäjät pystyvät perustelemaan sitä, miksi muutoksia tarvitaan, ja mitä vähemmän he pystyvät tekemään konkreettisia toimia muutosten viemiseksi läpi ja toisaalta niiden vaikutusten pehmentämiseksi, sitä enemmän se tulee satamaan laitaoikeiston laariin.

Se, kuinka paljon maanviljelys ylipäätään näkyy vaaliteemoissa, riippuu luonnollisesti siitä, kuinka suuri merkitys maataloudella on kussakin jäsenmaassa.

– Esimerkiksi Puolassa ja muissa maatalousvaltaisissa maissa kysymys on taloudellisesti hyvin merkittävä.

Hän nostaa esiin myös Ranskan, joka on merkittävä maatalousmaa, mutta ruualla on siellä myös kulttuurinen arvo.

– Jos ranskalainen maatalous, juustot, viinit ja muut ovat yhtäkkiä liipaisimella, puhutaan ihan erilaisesta kulttuurisesta muutoksesta, ja sellaisen hyväksyminen on taas hankalampaa.

Puolan kaltaisissa maatalousmaissa ruoantuotanto on merkittävä poliittinen kysymys. Kuva: LEHTIKUVA / AFP / SERGEI GAPON

Lue myös

"Suomessa aletaan lähestyä pistettä, jossa jotain tapahtuu" – MTK:n edustaja kommentoi Euroopan rajuja mellakoita MT:lle

Traktorimarssit ja maanviljelijöiden mellakat ovat olleet viime viikkoina näkyvä ilmiö eri puolilla Eurooppaa....
20.2.2024 10:27

Traktorit vyöryivät pelloilta kaduille – mikä sai maajussit barrikadeille? 

Viljelijät ovat protestoineet eri puolilla Eurooppaa nousseita tuotantokustannuksia vastaan.
6.2.2024 14:00

Viljelijät ovat nousseet barrikaideille eri puolilla Eurooppaa – Elsi Katainen: Siihen on syynsä

Keskustameppi pelkää, etteivät viljelijöiden mielenosoitukset tule helpottamaan lähiaikoina
19.1.2024 18:11

Puolalaisviljelijät tukkivat Ukrainan rajalle johtavia teitä ja repivät auki ukrainalaisia viljakuormia – Tusk: Rajanylityspaikat kriittistä infrastruktuuria

Puolan pääministeri Donald Tusk kertoi torstaina, että rajanylityspaikat naapurimaahan Ukrainaan aiotaan määritellä kriittiseksi...
22.2.2024 15:56

Aihetunnisteet

Euroopan unioni eurovaalit Maatalous populistipuolueet Ulkomaat viljelijät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Uusimmat

”Tappajat pois kaduiltamme” – Minneapolisissa taistellaan Yhdysvaltojen suunnasta
Tarinat | 26.1.2026 14:40
Hallitus yrittää estää hankintalain perustuslaillisen tutkinnan pöyristyttävällä tavalla, katsoo keskustan Petri Honkonen
Uutiset | 26.1.2026 14:33
EU-neuvosto hyväksyi Venäjän kaasun tuontikiellon
STT | 26.1.2026 14:04
EU käynnistää tutkinnan viestipalvelu X:n toiminnasta Grok-tekoälyn riisuntakuvien vuoksi
Uutiset | 26.1.2026 13:43
”Ryhdistäydy, Eurooppa” – Matti Vanhanen ja Vesa Vihriälä alustavat EU:n tilasta keskustan tilaisuudessa
Keskusta | 26.1.2026 13:40
Kokoomuksen eduskuntaryhmä ei löytänyt häirintää, muuta selviteltävää kyllä
Uutiset | 26.1.2026 11:56
Minneapolisin ampumista puolustavat republikaanit hyökkäävät nyt USA:n aseenkanto-oikeutta vastaan
Uutiset | 26.1.2026 11:43
Trumpin ICE muistuttaa natsi-Saksan SA-joukkoja, varoittaa Vesa Vihriälä – ”Kysymys on teloituksista”
Uutiset | 26.1.2026 11:24
EU-parlamentti pohtii, jatkaako se jäädytetyn USA-kauppasopimuksen edistämistä – ”Emme tiedä vielä tarpeeksi”
Uutiset | 26.1.2026 11:16
Raaputusarpoja voi ehkä jatkossa taas antaa lahjaksi – Sisäministeriö selvittää
Uutiset | 26.1.2026 11:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
12:51, 26/01/2026
weather icon 5°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0026/01/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 12 Km/h 82 % 1001 hPa 0 mm/h
Today 18:0026/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 16 Km/h 82 % 1000 hPa 0 mm/h
Today 21:0026/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 19 Km/h 82 % 997 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0027/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 22 Km/h 85 % 994 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0027/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 1 mm 100% 31 Km/h 86 % 988 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Tappajat pois kaduiltamme” – Minneapolisissa taistellaan Yhdysvaltojen suunnasta
Tarinat | 26.1.2026 14:40
Hallitus yrittää estää hankintalain perustuslaillisen tutkinnan pöyristyttävällä tavalla, katsoo keskustan Petri Honkonen
Uutiset | 26.1.2026 14:33
EU-neuvosto hyväksyi Venäjän kaasun tuontikiellon
STT | 26.1.2026 14:04
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Paasikiven–Kekkosen ulkopolitiikkaa tulee ikävä
Mielipide | 26.1.2026 13:54
Lukijalta: Toisinajattelua työmarkkinoille – Ensimmäinen työntekijä on yrittäjän paras työsuojeluteko
Mielipide | 26.1.2026 13:11
Lukijalta: Tölkki, tolkku tai troikka – Suomen kolme vaihtoehtoa
Mielipide | 26.1.2026 10:51
Lukijalta: Jaksamisen haasteita
Mielipide | 26.1.2026 10:47
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ryhdistäydy, Eurooppa” – Matti Vanhanen ja Vesa Vihriälä alustavat EU:n tilasta keskustan tilaisuudessa
Keskusta | 26.1.2026 13:40
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste