Emeritusprofessori: Keskisarjalaiset saattavat päihittää purralaiset
Kannatusromahduksen kokeneissa perussuomalaisissa on käynnissä poliittinen eloonjäämistaistelu, jossa omat puoluetoverit ovat pahimpia kilpailijoita, arvioi valtiotieteen emeritusprofessori Heikki Paloheimo.
Hän toteaa Facebook-kirjoituksessaan, että puolueen varapuheenjohtajan, kansanedustaja Teemu Keskisarjan fraktiolla on mahdollisuus profiloitua ja menestyä oppositiona hallituksen sisällä, kun taas puoluetta johtavan valtiovarainministeri Riikka Purran joukkoja sitoo hallituksessa olo.
”Keskisarjalaiset” Paloheimo laskee rasisteihin ja ”purralaiset” maltillisiin.
– Voi käydä niin, että keskisarjalaiset menestyvät seuraavissa vaaleissa purralaisten kustannuksella.
Paloheimo toteaa, että keskisarjalaisten menestyksen myötä eduskunnassa nähtäisiin jatkossa entistä rasistisempi perussuomalaisten eduskuntaryhmä ja perussuomalaisten hallitustaival päättyisi joko vuoden 2027 eduskuntavaaleihin tai jo sitä ennen.
– Jos näin käy, hallituksen yhdenvertaisuustiedonanto oli omiaan vahvistamaan rasistista virettä Perussuomalaisissa. Kun mitään ei saa enää sanoa!