Ovaska ja Furuholm vaativat junien nettiyhteyksiä kuntoon – "Toivoisimme edes ministerin tunnistavan tämän"
Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.) ja varapuheenjohtaja Timo Furuholm (vas.) vaativat yhteisessä tiedotteessaan junien netin kuntoon laittamista.
Kaksikko muistuttaa hallitusta, että toimivat yhteydet ovat kasvutoimia.
Liikenne- ja viestintäministeriö keskeytti viime vuonna valtiontukiohjelman, jonka 4,7 miljoonan euron rahoituksella nettiyhteyksiä olisi saatu parannettua.
– Junan netin hitautta on tutkittu ja selvitetty iät ja ajat. Tällä kaudella jo kertaalleen käynnistetty hanke olisi ratkaissut ongelman, mutta ministerin saamattomuus johti hankkeen kuoppaamiseen. Asia on hoidettava loppuun, Ovaska ja Furuholm vaativat.
Kansanedustajakaksikko huomauttaa, että Suomessa tehdään miljoonia työmatkoja raiteilla.
Heidän mukaansa nykyajan työelämä mahdollistaa monilla aloilla töiden tekemisen junamatkan aikana. Se mahdollistaa samalla ihmisten asumisen pidemmänkin työmatkan päässä.
– Tässä työllisyystilanteessa kaikki panostukset työn tuottavuuteen ja työpaikkojen kohtaamiseen on tehtävä. Liikenne- ja viestintäsektorilla on myös oma roolinsa ja toivoisimme edes ministerin tunnistavan tämän, Ovaska ja Furuholm tähdentävät.
Valiokunnan johtokaksikko muistuttaa hallitusta hallitusohjelman kirjauksesta junien netin toimintaan liittyen. Hallitusohjelmassa on kirjattu, että junien tietoliikenneyhteyksien nopeutta ja toimintavarmuutta edistetään.
– On hyvin ristiriitaista ja kiusallista, että alle viiden miljoonan hanketta ei saatu edistettyä hallitusohjelmasta, vaikka samaan aikaan ministeriössä neuvotellaan satojen miljoonien raidehankkeista, Ovaska kummastelee.
Ovaska ja Furuholm korostavat, että junamatkojen sujuvuuden ja houkuttelevuuden parantaminen olisi tärkeää myös Suomen matkailun kannalta.
– Vaikutukset kansantalouteen ovat moniulotteiset ja varmasti euromääriltään hyvin suuret, joten tämänkaltaiset pienet kasvupanostukset on syytä toteuttaa viipymättä, Ovaska ja Furuholm päättävät.
Ovaska on toiminut kansanedustajana vuodesta 2019 lähtien. Hän on entinen keskustan puoluesihteeri.
Furuholm puolestaan valittiin kansanedustajaksi vuonna 2023. Hän on aiemmalta uraltaan jalkapalloilija.