Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Alueluovutuksia ja armeijan puolitus – tätä USA:n ja Venäjän suunnitelma tarkoittaisi Ukrainalle

20.11.2025 15:15
Lue lisää 
Budjettiriihi
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ja pääministeri Petteri Orpo (kok.) hallituksen talousarvioneuvottelujen tiedotustilaisuudessa tiistaina. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Ekonomisti budjettiriihestä: Silläkin rajansa, paljonko kannattaa leikata – sotesäästöt voivat kostautua

PTT:n Markus Lahtinen toivoisi selkeämpiä kasvutoimia
Lauri Heikkilä 4.9.2024 12:01, muokattu 4.9.2024 12:33
a– a+
Budjettiriihi

Säästö nyt voi olla kulu tulevaisuudessa, ekonomisti Markus Lahtinen viestittää.

Hallitus piti budjettiriihensä eilen tiistaina ja pääsi vielä saman päivän aikana julkistamaan sen tulokset. Pellervon taloustutkimuksen (PTT) toimitusjohtaja Lahtinen ei pidä riihen tuloksia yllättävinä.

Suurempaa tarvetta elvyttävälle talouspolitiikalle ei hänen mukaansa ollut, ja päätökset ovat kevään kehysriihestä suunnatun politiikan linjassa. Arvio yleisen taloustilanteen tulevaisuudesta oli jonkin verran nyt heikompi.

Lahtinen tähdentää Suomenmaalle, että hallituksen kannattaisi kiinnittää enemmän huomiota kasvutoimiin, vaikka talousarviopolitiikan lähtökohta onkin ensisijaisesti sopeuttaminen.

– Tämä ei ole suhdanne- tai rakennemielessä kasvubudjetti vaan leikkausbudjetti.

– Kun on menty leikkauskärki edellä, kannustaisin jatkossa kiinnittämään huomiota kasvun elementteihin. Jos katsoo eilisen tiedotustilaisuuden viestintää, ei ollut puhetta, että puoliväliriiheen (kevät 2025) mietittäisiin kasvutoimia, Lahtinen huomauttaa.

Budjetti näyttää jopa talouskasvua hidastavalta ensi vuoden osalta.

Hän toteaa, että puoliväliriiheen lähdetään sillä kulmalla, että jos suhdanneluonteinen talouskasvu säilyy heikkona sekaisin olevan toimintaympäristön eli maailmantilanteen takia, hallitus on valmis tekemään lisäsäästöjä.

Kasvua olisi tärkeää nopeuttaa, ja sen suhteen on hyviäkin elementtejä, kuten edelliskaudella parlamentaarisesti sovittu neljän bkt-prosentin panostus tutkimus-, kehitys- ja innovaatiopanostuksiin. Se kuitenkin vaikuttaa vasta vuosikymmenen loppupuolella, Lahtinen muistuttaa. Investointien suhteen on myös joitain verokannusteita.

Suuri kuva on kuitenkin toisenlainen.

– Viestinnällinen ja talouspoliittinen linjavalinta oli se, että nyt mennään eteenpäin sillä, että jos velkaantuminen ei ala helpottaa, sitten leikataan lisää.

Ekonomisti Markus Lahtinen varoittaa, että perusterveydenhuollon leikkaukset uhkaavat johtaa selvästi suurempiin erikoissairaanhoidon kuluihin. (LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN)

Lahtinen kertoo olevansa sitä mieltä, että sopeuttaminen pitääkin tehdä ensi sijassa leikkauksilla ja säästöillä. Sillä on kuitenkin rajansa, paljonko niitä voidaan tehdä yhden hallituskauden aikana.

Hyvä taso on noin neljä tai viisi miljardia.

– Kun tehdään vielä enemmän ja aina leikkaukset edellä, alkaa tulla päätöksiä, joissa vaikkapa perusterveydenhuollon rapauttaminen ei ole aito säästöpäätös. Siinä voidaan säästää yksittäisen vuoden menoja, mutta se tulee muutaman vuoden kuluttua paljon kalliimmaksi.

Merkittävin yksittäinen sektori ovat sosiaali- ja terveyspalvelut ja tästä on puhuttu hyvinvointialueiden alijäämäongelmien takia aivan viime aikoina paljon. Perusterveydenhuollosta säästäminen nyt tarkoittaa suurempia menoja erikoissairaanhoitoon muutaman vuoden kuluttua, PTT-johtaja sanoittaa.

Lahtinen pitää tärkeänä myös sitä, että julkisesta hallinnosta leikataan ja hallinnossa tehdään tuottavuusohjelmia. Siinäkin kuitenkin vauhti pitää pitää tietyissä rajoissa.

– Nyt kun tulee 250 miljoonaa lisäleikkauksia, eivät ministeriöt löydä niitä, ja karsivat toimintojaan tavalla, joka ei ole pidemmän päälle kannattavaa.

– Uhkaa käydä niin, että kaikki kehittäminen lopetetaan, Lahtinen varoittaa.

Koulutuksessakin pitää hänen mukaansa katsoa vaikutusta. Jos koulutuspaikoista leikataan, on syytä miettiä, mistä lopulta leikataan. Ammatillisen koulutuksen lisäleikkauksien vaikutuksia hän ei vielä tässä vaiheessa lähde arvioimaan.

Yleensä ottaen Suomen julkisen talouden tila on sellainen, että riippumatta siitä mitä nykyinen hallitus tekee, seuraavakin joutuu sopeuttamaan.

– Suomen rakenteellinen kyky kasvaa ei ole riittävällä tasolla, että julkisen talouden tasapainoon päästäisiin nykykasvulla, Markus Lahtinen korostaa.

Seuraava hallitus voi joutua mahdottomaan tilanteeseen, jos talouskasvu ei ole virinnyt, ja nykyinen hallitus on jättänyt perinnöksi päätöksiä, jotka tosiasiassa lisäävät menoja tai heikentävät ammattitaitoisen työvoiman tarjontaa. Väestön ikääntyminen ja turvallisuusympäristön epävakaus tulevat jatkumaan samalla.

– Soisi, että tämä hallitus jonkin verran helpottaisi seuraavan tehtävää.

Lue myös

"Kyllä meillä ihan hyvin menee", sote-ministeri Juuso sanoi terveyspalveluista – oppositio jyrkästi eri mieltä

Eduskunnan kyselytunnilla oppositio antoi Petteri Orpon (kok.) hallitukselle huutia siitä, ettei kaikkien eduskuntapuolueiden...
20.11.2025 18:56

USA:n ja Venäjän Ukraina-suunnitelma yllätti Euroopan johtajat – Orpo: "Ei se tietenkään hyvä asia ole"

Yhdysvaltojen ja Venäjän julkisuuteen vuotanut Ukrainan rauhansuunnitelma tuli yllätyksenä monille Euroopan johtajille torstaina....
20.11.2025 18:50

VTV:n tutkija vastaa ministeriön kritiikkiin Marinin hallituksen menolisäyksiä koskevasta raportista: "Luvut ovat oikein"

Tutkija myöntää, että joissakin kohdissa raporttia on riski, että asiat voidaan ymmärtää väärin.
20.11.2025 17:41

Aihetunnisteet

budjetti budjettiriihi hyvinvointialueet julkinen talous kasvutoimet Markus Lahtinen pellervon taloustutkimus puoliväliriihi 2025 Sote Talous talousarvio talouskasvu valtionhallinto vuoden 2025 budjetti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Halpa litium voikin olla avain Alzheimerin ehkäisyyn – HS: Emeritaprofessori vaikuttui
Uutiset | 13.11.2025 21:31
Palkintomatkasta alkoi vuosikausien taistelu Kekkosta vastaan – suomalainen poikkeusnobelisti oli ristiriitainen hahmo myös tiedemaailmassa
Uutiset | 14.11.2025 21:30
Puola sulkee viimeisen Venäjän konsulaatin – Kreml: Voimme vain valitella
Uutiset | 19.11.2025 12:14
Keskustan Hoskonen paheksuu kirkon leikkauksia – ”Monella ihmisellä on jopa nälkä”
Uutiset | 19.11.2025 17:02
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Tämä on yleisin syy kissan joutumiselle eläinlääkäriin
Uutiset | 13.11.2025 23:00
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
USA jatkaa Taiwanin aseistamista – Kiina tyrmistyi
Uutiset | 14.11.2025 14:48
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05

Uusimmat

”Kyllä meillä ihan hyvin menee”, sote-ministeri Juuso sanoi terveyspalveluista – oppositio jyrkästi eri mieltä
Uutiset | 20.11.2025 18:56
USA:n ja Venäjän Ukraina-suunnitelma yllätti Euroopan johtajat – Orpo: ”Ei se tietenkään hyvä asia ole”
Uutiset | 20.11.2025 18:50
VTV:n tutkija vastaa ministeriön kritiikkiin Marinin hallituksen menolisäyksiä koskevasta raportista: ”Luvut ovat oikein”
Uutiset | 20.11.2025 17:41
Eduskunnassa poikkeuksellinen harjoitus – kansanedustajat poistuivat salista toisiin tiloihin
Uutiset | 20.11.2025 17:10
Sulo Karjalaiselle ehdollista vankeutta – piti Aina-karhua pikkuisessa häkissä ja laiminlöi lauman pureksiman koirasuden hoidon
Uutiset | 20.11.2025 16:57
Hallitukselta 40 miljoonaa euroa omalääkäreihin – puolet käytettävä yrittäjämalleihin
Uutiset | 20.11.2025 16:28
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 20.11.2025 16:00
Oppositio hyökkää yhdessä hallituksen kimppuun sote-kriisistä kyselytunnilla
Uutiset | 20.11.2025 15:51
WWF: Perusteet suden metsästykselle vaikuttavat poliittisilta
Uutiset | 20.11.2025 15:48
Päiväkotiruoasta löytyi peltomyyrän poikanen – laboratorionäytteet toistaiseksi puhtaita
Uutiset | 20.11.2025 15:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustaedustajalta radikaali uudistuspamfletti: Työttömille takuutyö minimipalkalla, valtion metsiä jakoon periferiassa asuville
Uutiset | 18.11.2025 10:00
Keskusta kiittää avausta lapsilisien uudistamisesta, mutta näkee myös riskejä – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 16.11.2025 9:00
Keskustan Timo Mehtälä tuohtui Teboil-moraaliposeerauksesta yrittäjien ahdingossa – ”Tätä minä en voi hyväksyä”
Uutiset | 12.11.2025 11:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Kyllä meillä ihan hyvin menee”, sote-ministeri Juuso sanoi terveyspalveluista – oppositio jyrkästi eri mieltä
Uutiset | 20.11.2025 18:56
USA:n ja Venäjän Ukraina-suunnitelma yllätti Euroopan johtajat – Orpo: ”Ei se tietenkään hyvä asia ole”
Uutiset | 20.11.2025 18:50
VTV:n tutkija vastaa ministeriön kritiikkiin Marinin hallituksen menolisäyksiä koskevasta raportista: ”Luvut ovat oikein”
Uutiset | 20.11.2025 17:41
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49
Lukijalta: Kunnanlääkäri takaisin
Mielipide | 14.11.2025 9:33

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piirit yhdistyvät – puheenjohtajaksi valittiin Reima Härkönen
Uutiset | 20.11.2025 13:13
Mika Huuskonen jatkaa Keskustan Etelä-Hämeen piirin johdossa
Uutiset | 18.11.2025 13:46
Mika Riipi toivoo keskustalta rohkeampia ulostuloja
Uutiset | 18.11.2025 11:55
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
Emilia Hirvi Keski-Pohjanmaan Keskustan johtoon – Piiri otti tiukasti kantaa soteen
Uutiset | 17.11.2025 19:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste