Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus: Tämä helppo kotikonsti auttaa korkeaan verenpaineeseen

7.12.2025 22:15
Lue lisää 
Syntyvyys
Tutkimusprofessori Anna Rotkirch Väestöliitosta sosiaali- ja terveysministeriön järjestämässä väestöpoliittisen selvityksen julkaisutilaisuudessa Helsingissä 10. lokakuuta 2024. (Kuva: LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER)

Ehdotus syntyvyyden parantamiseen: Taloudellinen kannustin niille, jotka saavat ensimmäisen lapsen ennen kuin täyttävät 30

Tutkimusprofessori Anna Rotkirchin mukaan yhteiskunta ei mahdollista, tue eikä arvosta perheellistymistä silloin kun se on biologisesti järkevintä
Suomenmaa–STT/Terhi Riolo Uusivaara, Johanna Latvala 10.10.2024 11:39, muokattu 10.10.2024 13:12
a– a+
Syntyvyys

Selvityshenkilö, Väestöliiton tutkimusprofessori Anna Rotkirch esittää 20 toimenpidettä, joilla tuettaisiin ihmisiä pääsemään lähemmäs haluamaansa lapsilukua.

Hän teki asiasta sosiaali- ja terveysministeriön toimeksiannosta selvityksen, joka julkaistiin torstaina.

Ehdotukset koskevat lasten ajoitusta elämänkulussa, hedelmällisyystietoisuutta, arjen elämänhallinnan ja parisuhteiden tukemista sekä vauva- ja lapsiperheiden palveluita ja etuuksia.

Raportissa kerrotaan tutkimustiedon viittaavan siihen, että puutteet tai muutokset näillä alueilla ovat yhteydessä 2010-luvun syntyvyyden laskuun Suomessa.

Syntyvyys on Suomessa nyt historiallisen alhainen. Viime vuoden lukujen mukaan kokonaissyntyvyys naista kohti oli 1,26.

– Lapsettomien osuuden kasvu ja lastensaannin, jos lainkaan saa lapsia, siirtäminen yhä myöhemmäksi elämänkulussa on keskeinen syy syntyvyyden laskulle. Meillä on Pohjoismaiden korkein äidiksi ja isäksi tuloikä ja meillä on myös Pohjoismaiden alhaisin syntyvyys, Rotkirch sanoi tiedotustilaisuudessa.

Hänen mukaansa ikä, jolloin tehdään eniten lapsia, on kaventunut selvästi 30–34-vuotiaisiin.

– Varmasti biologisista mutta ehkä myös sosiaalisista syistä emme osaa enää kiriä kiinni lastensaantia hyvin myöhäisessä ikävaiheessa. Siksi lapsitoiveiden mahdollistaminen silloin kun se on biologisesti mahdollista on aivan keskeinen osa näitä suosituksia.

Syntyvyys on Suomessa historiallisen alhaista. LEHTIKUVA / IRENE STACHON

Esityksessä halutaan parantaa yhteiskunnallista vuoropuhelua muun muassa kuulemalla nuoria aikuisia heidän toiveistaan ja näkemyksistään sekä aikaansaamalla laajempaa yhteiskunnallista keskustelua aiheesta.

Lasten saannin aikaistamiseksi esitetään muun muassa taloudellista kannustinta ensimmäisen lapsen saamiseksi ennen naisen 30 ikävuotta. Samoin esitetään koulutustason nostamista sekä työllisyystason nostoa ja työsuhteiden ketjuttamisen vähentämistä.

Hedelmällisyystietoisuutta halutaan lisätä muun muassa antamalla tietoa kouluissa ja oppilaitoksissa sekä yksilöllisemmin esimerkiksi erilaisissa terveyspalveluissa.

Parisuhteita ja arjen elämänhallintaa esitetään tuettavaksi muun muassa puuttumalla nuorten aikuisten mielenterveysongelmiin ennaltaehkäisevästi sekä takaamalla nuorille aikuisille mahdollisuus hakea tukea parisuhteita koskeviin ongelmiin.

Lapsiperheiden priorisointia ja palveluita esitetään parannettaviksi esimerkiksi jäädyttämällä koulutukseen kohdistuvat julkiset menot ja pitämällä lapsiperheiden etuuksien ja palveluiden osuus bruttokansantuotteesta vähintään kolmessa prosentissa.

Työnantajille esitetään kampanjaa raskaussyrjinnän ehkäisemiseksi ja nykyistä perhemyönteisemmän työpaikkakulttuurin levittämiseksi.

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen sosiaali- ja terveysministeriön järjestämässä väestöpoliittisen selvityksen julkaisutilaisuudessa Helsingissä 10. lokakuuta 2024. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Tutkimusprofessori Rotkirch sanoi, että jos nykytrendit syntyvyydessä jatkuvat, nuoremmissa sukupolvissa jäädään kauas toivotusta 2–3 lapsesta.

– Yksi yksinkertainen syy siihen on, että monella lailla meidän yhteiskunta ei mahdollista, tue eikä arvosta perheellistymistä silloin kun se on biologisesti järkevintä.

Hän huomautti, että syntyvyyden lasku ei koske ainoastaan Suomea eikä edes ainoastaan rikkaita maita. Rotkirchin mukaan syntyvyyden lasku on ollut viime vuosien aikana lähes kaikkialla maailmassa niin nopeaa, että YK on päivittänyt väestöennusteitaan ”aika dramaattisesti”.

– Nyt oletetaan, että ihmisiä on vähemmän jo tämän vuosisadan aikana, Rotkirch sanoi.

Hänen mukaansa vauvoja syntyy nyt koko ajan vuosi vuodelta vähemmän globaalisti ja väestönkasvu johtuu siitä, että elinikä on pidentynyt.

– Tämä on iso muutos. Kaikki olettivat, toivoivat ja halusivat, että joskus väestönkasvu taittuu. Nyt se näyttäisi tapahtuvan paljon nopeammin kuin luultiin, millä on monenlaisia seurauksia.

Raportin vastaanottanut sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) ei vielä luvannut, että esitykset tultaisiin toteuttamaan. Hän sanoi, että kun puhutaan syntyvyydestä ja lapsitoiveista, ollaan elämän tärkeimpien asioiden äärellä.

– Väestöön eli Suomen demografiaan liittyvät faktat eivät ole meidän puolellamme. Suomessa väestö ikääntyy ja työikäisten määrä vähenee ja samalla Suomessa on iso ero toivotun ja lopullisen lapsiluvun välillä. Viime vuosina syntyvyys laskenut ennakoitua nopeammin ja Euroopan nopeinta vauhtia, Grahn-Laasonen sanoi.

– Syntyvyyden nopea laske kertoo siitä, että jotain on tapahtunut ja jotain on tapahtumassa ja pohdimme, mitä keinoja olisi sille, että lapsitoiveet voisivat yhä useamman kohdalla toteutua.

Granh-Laasosen mukaan hallitus on antamassa ensi kevään puoliväliriiheen mennessä väestöpoliittisen selonteon tai toimenpideohjelman, jossa haetaan konkreettisia keinoja lapsiystävällisen Suomen rakentamiseksi ja lapsitoiveiden toteutumiseksi.

Lue myös

Tutkimus: Tämä helppo kotikonsti auttaa korkeaan verenpaineeseen

Säännölliset nukkuma-ajat saattavat auttaa verenpaineen alentamisessa, käy ilmi tuoreesta tutkimuksesta, jossa tarkasteltiin unen...
7.12.2025 22:15

Sote-valiokunta jatkoi puurtamistaan sunnuntainakin

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta jatkoi lainsäädännön käsittelyurakkaansa myös sunnuntaina. Puoliltapäivin alkaneessa kokouksessa asialistalla...
7.12.2025 22:00

Israelin armeijan komentaja: Linja, jolle Israelin joukot vetäytyivät, on uusi raja

Linja, jolle Israelin joukot vetäytyivät Hamasin kanssa tehdyn aseleposopimuksen jälkeen, on uusi raja...
7.12.2025 20:27

Aihetunnisteet

Anna Rotkirch Politiikka syntyvyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Ultraprosessoidun ruoan syömisestä löytyi jälleen uusi ja vakava riski
Uutiset | 1.12.2025 21:59
Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut
Uutiset | 6.12.2025 22:52
Lasse Lehtonen on edelleen Brysselissä, kertoo Kelan hallituksen puheenjohtaja – paluusta ei tietoa
Uutiset | 6.12.2025 11:18
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Neljä Husin lääkäriä teki kantelun Lasse Lehtosesta Oikeuskanslerinvirastoon
Uutiset | 2.12.2025 16:25
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Uusimmat

Tutkimus: Tämä helppo kotikonsti auttaa korkeaan verenpaineeseen
Uutiset | 7.12.2025 22:15
Sote-valiokunta jatkoi puurtamistaan sunnuntainakin
Uutiset | 7.12.2025 22:00
Israelin armeijan komentaja: Linja, jolle Israelin joukot vetäytyivät, on uusi raja
Uutiset | 7.12.2025 20:27
Poliisi otti kiinni neljä ihmistä itsenäisyyspäivän mielenosoituksissa Helsingissä
Uutiset | 7.12.2025 17:08
Kirjat | Suomi on siirtymässä veteraaniajasta perinneaikaan
Uutiset | 7.12.2025 10:00
Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut
Uutiset | 6.12.2025 22:52
Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus
Uutiset | 6.12.2025 22:23
Itsenäisyyspäivä muistuttaa, mistä suomalaiset taistelivat, sanoo Presidentinlinnan harvinainen ulkomaalaisvieras
Uutiset | 6.12.2025 21:36
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Savonlinnan omakotitalopalosta löytyi neljä kuollutta
Uutiset | 6.12.2025 14:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Tämä helppo kotikonsti auttaa korkeaan verenpaineeseen
Uutiset | 7.12.2025 22:15
Sote-valiokunta jatkoi puurtamistaan sunnuntainakin
Uutiset | 7.12.2025 22:00
Israelin armeijan komentaja: Linja, jolle Israelin joukot vetäytyivät, on uusi raja
Uutiset | 7.12.2025 20:27
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus kriisiyttää kunnat
Mielipide | 5.12.2025 15:54
Lukijalta: Rasvaa rakennusalan rattaisiin
Mielipide | 5.12.2025 11:32
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Keskustanaisten Uudenmaan piiri kannustaa etenkin naisia lähtemään ehdokkaiksi eduskuntavaaleihin 2027
Mielipide | 1.12.2025 15:42
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste