Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Münchenin turvallisuuskonferenssi

Zelenskyi piikitteli Orbania: ”Saa miettiä, miten kasvattaa mahaansa”

14.2.2026 13:59
Lue lisää 
Käännytyslaki
Pääministeri Petteri Orpo ja sisäministeri Mari Rantanen perustelivat ns. käännytyslakia eduskunnalle. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Eduskunta otti niin sanotun käännytyslain vastaan nikotellen – vasemmistoliitolta ei tukea heru

Pekka Pohjolainen 22.5.2024 17:51, muokattu 23.5.2024 9:18
a– a+
Käännytyslaki

Niin sanottu käännytyslaki sai odotetusti kovinta kritiikkiä vihreiltä ja vasemmistoliitolta ja suoraviivaisinta kiitosta salin oikealta laidalta eduskunnan lähetekeskustelussa.

Läpäistäkseen eduskunnan esitys tarvitsee ainakin suurimpien eduskuntaryhmien tuen, koska sen taakse tarvitaan viiden kuudesosan enemmistö. SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen piti lähtökohtaisesti hyvänä, että hallitus on lähtenyt laatimaan tämäntyyppistä lakia ja saanut aikaan yksimielisen esityksen.

Tuppuraisen mukaan erityinen paino on nyt annettava perustuslakivaliokunnan työlle, koska esityksen ongelmat ovat tiedossa. Tuppuraista kiinnosti, onko hallituksella valmiutta muuttaa esitystään tarvittaessa.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko nosti esiin kaksi seikkaa, jotka valiokunnissa pitäisi harkita todella tarkkaan.

– Ensimmäinen on rajavartijoiden käytännön työ tämän lain kanssa, ja toinen on se, pitäisikö lain tarvittavissa aktivointivaiheissa sittenkin myös eduskunnalla olla rooli eikä vain valtioneuvostolla ja presidentillä.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson näki, että hallitus esittää nyt toimintamallia, joka käytännössä tarkoittaisi sitä, että turvapaikkaa hakenut ihminen voidaan käännyttää ilman turvapaikkaprosessia ja valituskelpoista päätöstä.

– Tämä vuorovaikutustilanne ei ratkaise niitä ongelmia, jotka tällaiseen menettelyyn sisältyvät, vaan luo päinvastoin uusia erityisesti rajavartijoiden näkökulmasta. Tällainen menettely rikkoo minun nähdäkseni palautuskieltoa, josta on säädetty niin kansainvälisissä ihmisoikeussopimuksissa kuin EU-oikeudessa ja Suomen perustuslaissa, Andersson arvioi.

Palautuskieltoa pidetään Anderssonin mukaan niin tärkeänä, että se on ehdoton velvoite, joka velvoittaa valtioita myös esimerkiksi poikkeusoloissa.

– Minun nähdäkseni tätä perustuslain poikkeuslakimenettelyä ei ole tehty sitä varten, että poikettaisiin näistä keskeisistä ihmisoikeusvelvoitteista. Siksi tätä esitystä ei voi tukea, hän perusteli.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) selvitti, että hallitus on nyt hakemassa työvälinettä rajaviranomaisille hybridioperaatioita vastaan.

– Meidän lainsäädännössä ei ole tapaa, jolla me pystyisimme suojaamaan meidän rajan, ja tällä poikkeuslailla me haetaan siihen työvälinettä meidän turvallisuusviranomaisille, rajaviranomaisille, jotta tämä ilmiö voidaan pysäyttää.

Orpon mukaan toiveissa on, että lakia ei koskaan tarvitsisi käyttää.

– Ja toivon, että jo pelkästään lain laatiminen on ollut viesti Venäjälle, että me huolehdimme kaikissa tilanteissa maamme turvallisuudesta ja rajaturvallisuudesta.

Orpon mukaan hallitus on pyrkinyt parhaansa mukaan ottamaan huomioon kaiken lausuntopalautteen ja juridiset näkökulmat.

– On selvää, että eduskunta saa kaiken sen ajan, mitä se tarvitsee, mutta toivon silti, että työskentely on ripeää. Käsittelyn pitää olla asiallista, riittävä määrä asiantuntijakuulemisia, ja jos korjaustarpeita ilmenee, niin niitä katsomme yhdessä.

Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) lupasi, että eduskunta saa kaiken tarvitsemansa tiedon. Esityksessä on hänen mukaansa jouduttu hakemaan uudessa ajassa uudenlaista tulkintaa, koska Geneven pakolaissopimusta 1950-luvulla tehtäessä ihmisten käyttämistä vihamielisen vaikuttamisen välineenä ei osattu ajatella.

Rantasen mukaan rajavartijat ovat ihmisten arvioinnin ammattilaisia ja tekevät sitä rajalla joka päivä.

– Totta kai uusi laki vaatii koulutusta, se vaatii heille ohjeistusta, mutta itse luottaisin siihen, että nämä henkilöt tekevät tätä arviointia joka päivä työkseen.

Rantanen muistutti, että laki pitäisi aina aktivoida erikseen, eikä niin tehdä, ellei tarvetta ole.

– Kynnys on korkea: kaikki lain edellytykset tulee täyttyä, tulee arvioida yhteistyössä tasavallan presidentin kanssa, ja silloin on tosi kyseessä, jos tämän lain aktivointia edellytetään.

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Heikki Vestman myönsi, että esitys on poikkeuksellinen sekä oikeudellisesti että sen taustalla olevien painavien turvallisuusintressien vuoksi.

– Perustuslakivaliokunta tulee huolellisesti arvioimaan, onko tämä lakiesitys hyväksyttävissä hallituksen esittämällä tavalla rajattuna poikkeuksena perustuslakiin. Valiokunta kuulee laajasti valtiosääntöoppineita ja muita asiantuntijoita, ja huolella käsitellään ilman aiheetonta viivytystä, Vestman vakuutti.

Lue myös

Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat

Ilman sakkoja ampunut Suvi Minkkinen on sijoittunut kuudenneksi olympiakisojen ampumahiihdon naisten pikakilpailussa. Minkkinen hävisi...
14.2.2026 16:53

"Pettymys ja naurettavaa" – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia

Suomen Hiihtoliitto ja Olympiakomitea kertoivat lauantaina jättäneensä protestin Milano-Cortinan talviolympialaisten miesten sprinttihiihdon tapahtumista....
14.2.2026 16:51

Rubio puhui rakentavasti, mutta pinnan alla kuplii, sanoo tutkija

Yhdysvaltojen hallinto ei puhu arvoista, vaan keskittyy intressiensä ajamiseen, summaa Upin Joel Linnainmäki.
14.2.2026 16:17

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 16:51
Rubio puhui rakentavasti, mutta pinnan alla kuplii, sanoo tutkija
Uutiset | 14.2.2026 16:17
Lausunto: Venäjä myrkytti Aleksei Navalnyin harvinaisella myrkyllä
Uutiset | 14.2.2026 16:08
Orban uhosi nitistävänsä ”Brysselin sortokoneiston”
Uutiset | 14.2.2026 15:56
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
USA:ssa ei saatu sopua sisäisen turvallisuuden ministeriön rahoituksesta
Uutiset | 14.2.2026 15:15
Pirha ostaa päihdekuntoutusta yritykseltä, joka näyttää tarjoilevan jopa vaarallisia uskomushoitoja, kertoo Ylen MOT
Uutiset | 14.2.2026 14:56
Suomi olympiapronssille huippujännittävässä viestissä
Uutiset | 14.2.2026 14:17
Zelenskyi piikitteli Orbania: ”Saa miettiä, miten kasvattaa mahaansa”
Uutiset | 14.2.2026 13:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
15:06, 14/02/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 18:0014/02/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 3 Km/h 56 % 1018 hPa 0 mm/h
Today 21:0014/02/2026
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 9 Km/h 59 % 1018 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0015/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 13 Km/h 59 % 1017 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0015/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0.55 mm 55% 19 Km/h 77 % 1014 hPa 0.31 mm/h
Tomorrow 06:0015/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 1 mm 100% 23 Km/h 95 % 1010 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Minkkinen jäi kuudenneksi pikakisassa – Ampui puhtaat
Uutiset | 14.2.2026 16:53
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 16:51
Rubio puhui rakentavasti, mutta pinnan alla kuplii, sanoo tutkija
Uutiset | 14.2.2026 16:17
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Keskittämispolitiikalle on vaihtoehto
Mielipide | 9.2.2026 15:05
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste