Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Pääministeri Orpo pyysi Halla-ahoa kutsumaan eduskunnan koolle – hallitukselta tiedonanto Garden -sotkusta ensi tiistaina

16.7.2026 13:57
Lue lisää 
Ilmastopolitiikka
Anneli Jäätteenmäki pitää myönteisenä sitä, että Euroopan unionista löytyy kykyä päättää yhdessä ilmastotavoitteista. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Anneli Jäätteenmäki: Ilmastoponnistelut ovat maakunnille mahdollisuus – "En EU:ta tässä minään peikkona näe"

Pitkän linjan vaikuttaja kertoo mieleenpainuvasta metsäkeskustelusta eteläeurooppalasen kollegansa kanssa.
Marja Silvolahti 21.7.2021 16:20, muokattu 21.7.2021 17:23
a– a+
Ilmastopolitiikka

Entisen pääministerin ja pitkän linjan keskustapoliitikon Anneli Jäätteenmäen mielestä EU-komission viime viikolla julkaisema ilmastopaketti on tarpeellinen ja tervetullut.

– Ei ilmastokriisiä ratkaise yksi valtio, vaikka olisi mallivaltiokin, vaan siihen tarvitaan EU-tason säätelyä. Se on myös pienen valtion etu, että on yhteiset säädökset sekä EU:ssa että globaalilla tasolla, Jäätteenmäki sanoo Suomenmaalle.

Jäätteenmäen mukaan on tärkeää myös pitää mielessä, että kyse on nimenomaan yhdessä sovituista tavoitteista. Toteutukset jäävät edelleen suurilta osin jäsenvaltioiden itse päätettäviksi.

– En EU:ta tässä minään peikkona näe. Pahempihan se olisi, ellei näitä yhteisiä tavoitteita pystyttäisi säätämään. 

EU-komission ilmastopaketista ja metsästrategiasta virinneitä keskusteluja Jäätteenmäki ei pidä kovinkaan poikkeuksellisina.

Konkarivaikuttajana Jäätteenmäki on nähnyt, miten ennenkin ilmasto- ja ympäristöasioista on tullut mylläkkä ennen varsinaisten linjausten julkaisua.

– Aina alussa pelätään ja sitten todetaan, ettei se ollutkaan niin paha. Sama kaava toistuu aina.

Kiivaasta keskustelusta huolimatta EU-tasolle viestittäessä Jäätteenmäki pitäisi kuitenkin hyvänä, että Suomen linja olisi selkeä ja mahdollisimman yhtenäinen.

Jos ajattelen, että me Suomesta ryhtyisimme neuvomaan vaikkapa viinitiloja viiniköynnöksen kasvattamisessa, niin en minä ainakaan pystyisi

Jäätteenmäki korostaa, että Suomen on todella tärkeää tuoda omaa osaamistaan esille EU-tasolla ja pitää huoli siitä, että se tulee toisten tietoon.

Entinen europarlamentaarikko viittaa omiin kokemuksiinsa siitä, miten vähäistä metsätietous saattaa välillä EU-tasolla olla.

– Järjestimme metsäaiheisen seminaarin. Keskustelin seminaarin kahvitauolla erään eteläeurooppalaisen ihmisen kanssa, ja hänen ensimmäinen kysymyksensä oli, että kuinka monta metsää teillä Suomessa on, Jäätteenmäki muistelee meppiaikojaan.

Metsänhoidossa Suomella on osaamista, ja siksi se täytyy pitää omissa näpeissä, Jäätteenmäki painottaa. Sama pätee keskustakonkarin mukaan toisinkin päin.

– Jos ajattelen, että me Suomesta ryhtyisimme neuvomaan vaikkapa viinitiloja viiniköynnöksen kasvattamisessa, niin en minä ainakaan pystyisi, Jäätteenmäki havainnollistaa.

Jäätteenmäen mukaan seuraavaksi tulisi keskittyä siihen, miten ilmastotoimet saataisiin tehtyä mahdollisimman oikeudenmukaisella tavalla.

– Tämä on erittäin iso kokonaisuus ja vaikuttaa kaikkiin. Ilmastopolitiikassa on tärkeää, että ratkaisut ovat oikeudenmukaisia, koska elleivät ne ole, alkaa vastakkainasettelu. Se on tuhoisaa ilmastopolitiikalle päämäärille.

Esimerkiksi Jäätteenmäki nostaa metsiin kohdistuvien ilmastotoimien kustannukset, joita ei saa jyvittää pelkästään alkutuottajien harteille, sillä metsistä hyötyy koko suomalainen yhteiskunta.

Kyllä me kaikki haluamme puhtaan luonnon ja puhdasta ilmaa hengittää.

Ratkaisuja voisi etsiä myös nykyistä paikallisemmin, Jäätteenmäki pohtii.

Hänen mukaansa ilmastotoimissa on keskitytty liiaksi vain kansainväliseen tasoon ja unohdettu hyödyntää kunta- ja maakuntatason voimia.

– Voisi nykyistä enemmän luoda kunta- ja maakuntastrategioita ja miettiä, mitä voimme tehdä. Silloinhan se päätäntävalta on täällä. Mitä enemmän niitä asioita mietitään lähellä, sitä enemmän niitä voidaan alhaaltapäin esittää valtiolle ja eteenpäin.

Keskustakonkari toivoo myös, että herkästi negatiiviseksi kääntyvä keskustelu voisi keskittyä enemmän ilmastotoimien tuomiin mahdollisuuksiin. Hän mainitsee esimerkiksi työpaikat, joita ilmastonmuutosta torjuvan teknologian ympärille syntyy.

Jäätteenmäen mukaan suomalainen osaaminen tulisi nähdä paitsi loistavana vientituotteena, myös asiana, jota voisi nykyistä enemmän hyödyntää paikallistasolla.

– Kyllä me kaikki haluamme puhtaan luonnon ja puhdasta ilmaa hengittää, Jäätteenmäki toteaa ilmasto- ja ympäristöteknologiasta.

Lue myös

Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa "pahantekokomppaniassa"

Espanjan hurjia helteitä on saatu kauhistella kuluvana kesänä. 90 vuotta sitten Espanjassa oli...
17.7.2026 22:45

Jämerä pommitus esti mantereiden muodostumisen Maapallon nuoruudessa

Kun aurinkokunta oli nuori, avaruuskiviä matkasi sen alueella paljon enemmän vapaana kuin nykyään...
17.7.2026 21:45

Iäkkään sekavuus voi kertoa keuhkokuumeesta – PLL: Oireet voivat jäädä helposti tunnistamatta

Iäkkäillä ihmisillä keuhkokuume ei aina aiheuta korkeaa kuumetta. Ensimmäisiä oireita voivat olla esimerkiksi...
17.7.2026 21:30

Aihetunnisteet

Anneli Jäätteenmäki ilmastopolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Puolustussodan mestari rökitti saksalaiset ensimmäisessä maailmansodassa – alistui myöhemmin natsien vasalliksi
Uutiset | 16.7.2026 21:44
Sotahistoria | Tykit jylisivät pahemmin kuin koskaan, mutta Ranska ei murtunut – britit saivat tilaisuuden toisaalla
Uutiset | 15.7.2026 22:15
Venäjän Oslon-suurlähettiläs: Natolla on sota-agenda
Uutiset | 16.7.2026 8:47
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Tutkimus: Hajuaisti voi kertoa hälytysmerkit fyysisestä kunnosta
Uutiset | 16.7.2026 21:12
Duodecim: Tutkijat havaitsivat, ettei laihduttaminen auta aina sydämen terveydessä
Uutiset | 13.7.2026 21:45
PLL: Ruokailun jälkeinen huono olo voi kertoa liiallisen syömisen lisäksi stressistä tai ärtyvästä suolesta – tietyt oireet selvitettävä viipymättä
Uutiset | 14.7.2026 21:06
Vapise, siikli! – Suomalaiset kertoivat lempiperunansa
Uutiset | 15.7.2026 21:50
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Puolustussodan mestari rökitti saksalaiset ensimmäisessä maailmansodassa – alistui myöhemmin natsien vasalliksi
Uutiset | 16.7.2026 21:44
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Uusimmat

Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa ”pahantekokomppaniassa”
Uutiset | 17.7.2026 22:45
Jämerä pommitus esti mantereiden muodostumisen Maapallon nuoruudessa
Uutiset | 17.7.2026 21:45
Iäkkään sekavuus voi kertoa keuhkokuumeesta – PLL: Oireet voivat jäädä helposti tunnistamatta
Uutiset | 17.7.2026 21:30
Tutkimus: Syömishäiriöistä kärsivien sisaruksilla suurentunut todennäköisyys mielenterveyden ongelmille
Uutiset | 17.7.2026 21:15
Onko tämä nyt paljon vai vähän? – Kysely kertoo suomalaisten tavoista käyttää puhelinta ajaessaan autoa
Uutiset | 17.7.2026 21:10
Oletko kuullut etanadynamiitista? – Ratkaisu voi olla puutarhassa hyvin tehokas
Uutiset | 17.7.2026 20:55
Näin lopetat haittaetanan
Uutiset | 17.7.2026 20:45
Kuinka suuri syyllinen ilmastonmuutos on tämän kesän kuivuuteen? – ”Vähäisen sadannan yhteyttä vaikeampi osoittaa”
Uutiset | 17.7.2026 19:15
Viikonloppuna luvassa runsaita sateita ja voimakkaita tuulenpuuskia
Uutiset | 17.7.2026 17:29
Kuwaitin mukaan Iranin droonihyökkäys haavoitti useita maavoimien henkilöstön jäseniä
Uutiset | 17.7.2026 16:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Kesän kukoistusta voi juhlistaa saunomalla perinteisin tavoin
Uutiset | 12.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa ”pahantekokomppaniassa”
Uutiset | 17.7.2026 22:45
Jämerä pommitus esti mantereiden muodostumisen Maapallon nuoruudessa
Uutiset | 17.7.2026 21:45
Iäkkään sekavuus voi kertoa keuhkokuumeesta – PLL: Oireet voivat jäädä helposti tunnistamatta
Uutiset | 17.7.2026 21:30
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Petteri Orpon tuntolevyn puhtaus?
Mielipide | 17.7.2026 15:25
Lukijalta: Syövän hoito maksaa
Mielipide | 16.7.2026 15:54
Lukijalta: Kasvun veturista verojen veturiksi?
Mielipide | 16.7.2026 15:52
Lukijalta: Rakennammeko uutta, vaikka vanha on vajaakäytössä?
Mielipide | 16.7.2026 15:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste