Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Indonesia

Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi

26.9.2026 11:40
Lue lisää 
Ilmastopolitiikka
Anneli Jäätteenmäki pitää myönteisenä sitä, että Euroopan unionista löytyy kykyä päättää yhdessä ilmastotavoitteista. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Anneli Jäätteenmäki: Ilmastoponnistelut ovat maakunnille mahdollisuus – "En EU:ta tässä minään peikkona näe"

Pitkän linjan vaikuttaja kertoo mieleenpainuvasta metsäkeskustelusta eteläeurooppalasen kollegansa kanssa.
Marja Silvolahti 21.7.2021 16:20, muokattu 21.7.2021 17:23
a– a+
Ilmastopolitiikka

Entisen pääministerin ja pitkän linjan keskustapoliitikon Anneli Jäätteenmäen mielestä EU-komission viime viikolla julkaisema ilmastopaketti on tarpeellinen ja tervetullut.

– Ei ilmastokriisiä ratkaise yksi valtio, vaikka olisi mallivaltiokin, vaan siihen tarvitaan EU-tason säätelyä. Se on myös pienen valtion etu, että on yhteiset säädökset sekä EU:ssa että globaalilla tasolla, Jäätteenmäki sanoo Suomenmaalle.

Jäätteenmäen mukaan on tärkeää myös pitää mielessä, että kyse on nimenomaan yhdessä sovituista tavoitteista. Toteutukset jäävät edelleen suurilta osin jäsenvaltioiden itse päätettäviksi.

– En EU:ta tässä minään peikkona näe. Pahempihan se olisi, ellei näitä yhteisiä tavoitteita pystyttäisi säätämään. 

EU-komission ilmastopaketista ja metsästrategiasta virinneitä keskusteluja Jäätteenmäki ei pidä kovinkaan poikkeuksellisina.

Konkarivaikuttajana Jäätteenmäki on nähnyt, miten ennenkin ilmasto- ja ympäristöasioista on tullut mylläkkä ennen varsinaisten linjausten julkaisua.

– Aina alussa pelätään ja sitten todetaan, ettei se ollutkaan niin paha. Sama kaava toistuu aina.

Kiivaasta keskustelusta huolimatta EU-tasolle viestittäessä Jäätteenmäki pitäisi kuitenkin hyvänä, että Suomen linja olisi selkeä ja mahdollisimman yhtenäinen.

Jos ajattelen, että me Suomesta ryhtyisimme neuvomaan vaikkapa viinitiloja viiniköynnöksen kasvattamisessa, niin en minä ainakaan pystyisi

Jäätteenmäki korostaa, että Suomen on todella tärkeää tuoda omaa osaamistaan esille EU-tasolla ja pitää huoli siitä, että se tulee toisten tietoon.

Entinen europarlamentaarikko viittaa omiin kokemuksiinsa siitä, miten vähäistä metsätietous saattaa välillä EU-tasolla olla.

– Järjestimme metsäaiheisen seminaarin. Keskustelin seminaarin kahvitauolla erään eteläeurooppalaisen ihmisen kanssa, ja hänen ensimmäinen kysymyksensä oli, että kuinka monta metsää teillä Suomessa on, Jäätteenmäki muistelee meppiaikojaan.

Metsänhoidossa Suomella on osaamista, ja siksi se täytyy pitää omissa näpeissä, Jäätteenmäki painottaa. Sama pätee keskustakonkarin mukaan toisinkin päin.

– Jos ajattelen, että me Suomesta ryhtyisimme neuvomaan vaikkapa viinitiloja viiniköynnöksen kasvattamisessa, niin en minä ainakaan pystyisi, Jäätteenmäki havainnollistaa.

Jäätteenmäen mukaan seuraavaksi tulisi keskittyä siihen, miten ilmastotoimet saataisiin tehtyä mahdollisimman oikeudenmukaisella tavalla.

– Tämä on erittäin iso kokonaisuus ja vaikuttaa kaikkiin. Ilmastopolitiikassa on tärkeää, että ratkaisut ovat oikeudenmukaisia, koska elleivät ne ole, alkaa vastakkainasettelu. Se on tuhoisaa ilmastopolitiikalle päämäärille.

Esimerkiksi Jäätteenmäki nostaa metsiin kohdistuvien ilmastotoimien kustannukset, joita ei saa jyvittää pelkästään alkutuottajien harteille, sillä metsistä hyötyy koko suomalainen yhteiskunta.

Kyllä me kaikki haluamme puhtaan luonnon ja puhdasta ilmaa hengittää.

Ratkaisuja voisi etsiä myös nykyistä paikallisemmin, Jäätteenmäki pohtii.

Hänen mukaansa ilmastotoimissa on keskitytty liiaksi vain kansainväliseen tasoon ja unohdettu hyödyntää kunta- ja maakuntatason voimia.

– Voisi nykyistä enemmän luoda kunta- ja maakuntastrategioita ja miettiä, mitä voimme tehdä. Silloinhan se päätäntävalta on täällä. Mitä enemmän niitä asioita mietitään lähellä, sitä enemmän niitä voidaan alhaaltapäin esittää valtiolle ja eteenpäin.

Keskustakonkari toivoo myös, että herkästi negatiiviseksi kääntyvä keskustelu voisi keskittyä enemmän ilmastotoimien tuomiin mahdollisuuksiin. Hän mainitsee esimerkiksi työpaikat, joita ilmastonmuutosta torjuvan teknologian ympärille syntyy.

Jäätteenmäen mukaan suomalainen osaaminen tulisi nähdä paitsi loistavana vientituotteena, myös asiana, jota voisi nykyistä enemmän hyödyntää paikallistasolla.

– Kyllä me kaikki haluamme puhtaan luonnon ja puhdasta ilmaa hengittää, Jäätteenmäki toteaa ilmasto- ja ympäristöteknologiasta.

Lue myös

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori

Pakenevatko sivistysporvarit nyt kokoomuksesta? Pitkäaikainen helsinkiläinen kokoomusvaikuttaja Matti Niiranen vaatii pääministeripuolueelta pikaista ”aatteellisen kilpensä...
27.9.2026 7:00

Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – "Kriittinen hetki on juuri nyt"

Monet suomalaiset säästävät mökin kustannuksista jättämällä sen talveksi peruslämmölle tai kylmäksi, LähiTapiolasta kerrotaan. Tällöin...
26.9.2026 21:35

Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt

Kun yhdysvaltalainen NBC-kanava esitti tammikuun 15. päivänä vuonna 1981 uuden poliisisarjan ensimmäisen jakson...
26.9.2026 21:29

Aihetunnisteet

Anneli Jäätteenmäki ilmastopolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Nukutko näin? Lääkäri kertoo IL:ssä oireista, joita ei kannata ohittaa
Uutiset | 25.9.2026 22:45
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Lähes 30 000 suomalaisen ruokaostokset tutkittiin – tunnistatko itsesi näistä tyyleistä?
Uutiset | 25.9.2026 20:38
Eva: Suomalaiset odottavat Ukrainalta aiempaa enemmän joustoa – Venäjältä penätään rikosvastuuta
Uutiset | 26.9.2026 6:01
Uhkaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Trump tyrmäsi Iranin ehdotuksen aselevoksi ja Hormuzinsalmen aukaisemiseksi
Uutiset | 26.9.2026 6:27
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Asuintalo räjähti matkailijoiden suosimalla alueella Ateenassa – kuusi kuollut, joukossa neljä yhdysvaltalaisturistia
Uutiset | 26.9.2026 15:26
Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille
Uutiset | 26.9.2026 13:08
Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi
Uutiset | 26.9.2026 11:40
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Uhkaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Paavo Arhinmäki aikoo ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleissa
Uutiset | 26.9.2026 9:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokouskahvit on juotu, nyt tehdään politiikkaa
Mielipide | 26.9.2026 13:42
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste