Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä”– Kaikkonen kehottaa hallitusta vetämään kohulakinsa pois eduskunnasta

9.3.2026 9:21
Lue lisää 
Ulkomaat
Amnestyn pääsihteerin Agnes Callamardin mukaan "miljoonien ihmisten rakenteelliseen rasistiseen sortamiseen perustuvalle järjestelmälle ei ole oikeutusta". (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Amnesty Internationalin mukaan Israel syyllistyy palestiinalaisten kohtelussa apartheidiin

Ihmisoikeusjärjestö vaatii Israelia luopumaan systemaattisesta rotusorrosta ja ulkovaltoja sortojärjestelmän tukemisesta. ”Miljoonien ihmisten rakenteelliseen rasistiseen sortamiseen perustuvalle järjestelmälle ei ole oikeutusta.”
STT-Niilo Simojoki 1.2.2022 11:03, muokattu 1.2.2022 11:28
a– a+
Ulkomaat

Ihmisoikeusjärjestö Amnesty Internationalin laajan raportin mukaan Israelin valtio kohtelee palestiinalaisia alempiarvoisena ei-juutalaisena rodullisena ryhmänä. Tämä täyttää apartheidin eli rotusyrjinnän tunnusmerkit ja kohdistuu niin Israelissa kuin sen miehittämillä alueilla asuviin palestiinalaisiin sekä ulkomailla oleviin pakolaisiin, joiden ei sallita palata kotiseudulleen.

Järjestön mukaan Israel on pyrkinyt juutalaisten väestölliseen ylivaltaan perustamisestaan vuonna 1948 lähtien. Vuonna 1967 tämä politiikka laajeni koskemaan myös Länsirannan ja Gazan alueita sekä Itä-Jerusalemia.

Amnesty vaatii Israelia korjaamaan lainsäädäntöään rotusyrjinnän poistamiseksi. Muita valtioita Amnesty vaatii muuttamaan pikaisesti ja perusteellisesti suhtautumistaan Israelin ja palestiinalaisten konfliktiin sekä tunnustamaan Israelin tekemät rikokset palestiinalaisia ja kansainvälistä oikeutta kohtaan.

Amnestyn pääsihteerin Agnes Callamardin mukaan ”miljoonien ihmisten rakenteelliseen rasistiseen sortamiseen perustuvalle järjestelmälle ei ole oikeutusta”.

–  Maat, jotka sallivat Israelin sortotoimet, jäävät historian väärälle puolelle. Hallitukset, jotka sallivat aseviennin Israeliin ja jotka YK:ssa suojelevat Israelia vastuuseen joutumiselta, tukevat apartheidia, heikentävät kansainvälistä oikeusjärjestelmää ja lisäävät palestiinalaisten kärsimystä, Callamard toteaa järjestön tiedotteessa.

Amnestyn raportti perustuu yli kaksi vuotta kestäneeseen tutkimukseen ja oikeudelliseen analyysiin. Järjestön omien aineistojen lisäksi lähteinä on käytetty muun muassa palestiinalaisia, israelilaisia ja kansainvälisiä järjestöjä, tieteellisiä tutkimuksia ja YK-raportteja sekä tiedotusvälineiden artikkeleja. Työtä ovat arvioineet myös ulkopuoliset asiantuntijat.

Raportin mukaan Israel loukkaa palestiinalaisten perusoikeuksia ja -vapauksia monella tavalla: kyse on muun muassa liikkumisvapauden rajoituksista, pakkosiirroista, hallinnollisista pidätyksistä sekä laittomista teloituksista. Amnestyn mukaan rikokset ovat osa systemaattista palestiinalaisväestöön kohdistuvaa hyökkäystä, joka tähtää sortavan ja alistavan järjestelmän ylläpitämiseen.

–  Siksi ne ovat apartheidia, joka on rikos ihmisyyttä vastaan, Amnestyn tiedotteessa todetaan.

Vajaa vuosi sitten toinen kansainvälinen ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch totesi niin ikään raportissaan Israelin syyllistyvän palestiinalaisten kohtelussa apartheidiin. Molemmat järjestöt päättelevät Israelin rikkovan toiminnallaan sekä YK:n vuoden 1973 apartheidin vastaista yleissopimusta että Kansainvälisen rikostuomioistuimen ICC:n Rooman perussääntöä.

Apartheid-termillä viitataan yleensä Etelä-Afrikan mustia 1948–1994 syrjineeseen rotusortohallintoon. Amnesty tähdentää, että kaikki sortojärjestelmät ovat omanlaisiaan, eikä tuoreen raportin tarkoituksena ole vertailla Israelin toimia Etelä-Afrikan aiemman hallinnon linjaan.

Amnesty International toteaa myös tunnustavansa sekä juutalaisten että palestiinalaisten itsemääräämisoikeuden eikä järjestö kyseenalaista Israelin halua olla koti juutalaisille. Myöskään se, että Israel kutsuu valtiotaan juutalaiseksi, ei Amnestyn mukaan itsessään merkitse tarkoitusta sortaa tai alistaa ketään.

Edellisestä huolimatta Amnestyn raportti osoittaa, että Israelin eri hallitukset ovat jatkuvasti kohdelleet palestiinalaisia ”väestöllisenä uhkana”. Sortotoimet vaihtelevat alueellisesti; Israelin alueella asuvien palestiinalaisten oikeudet toteutuvat paremmin kuin miehitetyillä alueilla. Myös Gazassa ja Länsirannalla asuvien kokemukset sorrosta eroavat toisistaan.

Amnestyn mukaan kaikki palestiinalaiset ovat kuitenkin saman sortavan järjestelmän kohteita ja tavoite on kaikkialla sama: maa-alueita ja muita resursseja jaetaan niin, että ne hyödyttävät Israelin juutalaisia ja kaventavat palestiinalaisten oikeuksia. Esimerkiksi koronapandemian aikana vain 1,7 prosenttia Israelin hallituksen koronaelvytystuista oli Amnestyn mukaan ohjattu palestiinalaisviranomaisille.

Eteläisellä Negevin (Naqab) alueella viranomaiset eivät ole tunnustaneet 35:tä beduiinikylää, minkä vuoksi niiden lähes 70 000 asukasta ovat ilman oikeutta julkisiin palveluihin, ja alueen taloja tuhotaan säännöllisesti. Monet asukkaat ovat joutuneet pakenemaan kodistaan, mikä Amnestyn mukaan tarkoittaa käytännössä pakkosiirtoa.

Amnesty suosittelee Israelille lukuisia toimia apartheid-järjestelmän ja sitä tukevien rakenteiden purkamiseksi. Järjestön mukaan kotien tuhoamiset ja pakkohäädöt olisi lopetettava sekä myönnettävä palestiinalaisille kansainvälisten ihmisoikeusvelvoitteiden mukaiset oikeudet niin Israelissa kuin miehitetyillä palestiinalaisalueillakin.

–  Israelin pitää purkaa apartheid-järjestelmä ja alkaa kohdella palestiinalaisia ihmisinä, joilla on yhtäläiset oikeudet ja ihmisarvo. Ennen tätä rauha ja turvallisuus jäävät saavuttamatta niin palestiinalaisille kuin israelilaisille, pääsihteeri Callamard perustelee.

Amnesty myös kehottaa Israelia myöntämään kaikille palestiinalaispakolaisille ja heidän jälkeläisilleen luvan palata kotiin. Kehotuksen toteuttaminen olisi hyvin vaikeaa, sillä pelkästään YK:n palestiinalaispakolaisjärjestön UNRWA:n mukaan sen apuun oikeutettuja pakolaisia on noin viisi miljoonaa.

Ulkomaita Amnesty kehottaa pitäytymään suhteissaan Israeliin toimista, jotka ylläpitävät apartheidia ja estävät sen purkamista. Ihmisoikeusjärjestö kohdistaa viestinsä erityisesti läheiset diplomaattisuhteet Israelin kanssa omaaville maille, kuten Yhdysvalloille, Britannialle sekä alueellisista järjestöistä Euroopan unionille. Myös läheisiä suhteita Israeliin solmineet tai niitä suunnittelevat arabimaat sekä Afrikan valtiot voisivat Amnestyn mukaan tarkistaa linjaansa.

Liike-elämän yritysten pitäisi puolestaan varmistaa omalta osaltaan, etteivät ne hyödy Israelin harjoittamasta sortojärjestelmästä ja osallistu siten sen ylläpitoon, Amnesty neuvoo.

Jo ennen kuin Amnestyn raportti Lähi-idästä oli julkaistu, Israel reagoi siihen tiistaiaamuna raivostuneesti, kertoi uutistoimisto AFP. Israelin johto vaatii järjestöä peruuttamaan raporttinsa ja sen johtopäätökset.

Raportillaan Amnesty liittyi nyt muihin ihmisoikeusjärjestöihin, kuten B’Tselemiin ja Human Rights Watchiin, jotka ovat luokitelleet palestiinalaisten kohtelun apartheidiksi. Amnestyn syytös koskee sekä Länsirannan ankaraa politiikkaa että Israelissa asuvien palestiinalaisten kohtelua.

–  Tosiasioiden etsimisen sijaan Amnesty vetoaa terroristijärjestöjen levittämiin valheisiin. Amnesty on ollut hyvämaineinen järjestö, jota me kaikki kunnioitimme. Nykyään asia on juuri päinvastoin, syytti Israelin ulkoministeri Yair Lapid.

Amnestyn pääsihteeri Callamard vastasi, että ihmisoikeusjärjestö oli yrittänyt turhaan saada yhteyttä Lapidiin kootessaan raporttia.

–  Olisimme halunneet keskustella ulkoministerin kanssa, kun yritimme tavoittaa hänet ensimmäisen kerran lokakuussa. Hän ei silloin vastannut. Nyt on aivan liian myöhäistä hän vain kehottaa meitä olemaan julkaisematta raporttia.

Lue myös

Kysely: Etätyö koetaan sujuvaksi, mutta yhteistyöhön se vaikuttaa kielteisesti

Työssä olevien enemmistön mielestä sopivimpia etätyöpäiviä ovat perjantai ja maanantai.
10.3.2026 6:01

Trump: Sota Irania vastaan lopetetaan pian – "He ovat menettäneet kaiken"

Iranin vallankumouskaartin lausunnon mukaan alueen tulevaisuus on sen joukkojen käsissä.
10.3.2026 3:34

Selvitys: Some on mennyt rikki demokraattisena keskustelufoorumina – "Voisi kutsua rapautuneeksi"

Sitra varoittaa, että arvaamattomat somesisällöt lisäävät riskiä myös ulkoiselle vaikuttamiselle Suomessa.
10.3.2026 2:00

Aihetunnisteet

Amnesty Apartheid Israel Palestiina rasismi Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Huoli heräsi Pekingin aikeista – sotavoimissa pahaenteinen merkki
Uutiset | 9.3.2026 22:03
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Kysely: Etätyö koetaan sujuvaksi, mutta yhteistyöhön se vaikuttaa kielteisesti
Uutiset | 10.3.2026 6:01
Trump: Sota Irania vastaan lopetetaan pian – ”He ovat menettäneet kaiken”
Uutiset | 10.3.2026 3:34
Selvitys: Some on mennyt rikki demokraattisena keskustelufoorumina – ”Voisi kutsua rapautuneeksi”
Uutiset | 10.3.2026 2:00
Trumpin kommentit Iranin sodasta käänsivät Wall Streetin nousuun
Uutiset | 10.3.2026 0:25
Maahanmuuton lisääminen on olennaista Suomen talouskasvulle, sanovat suuryritykset
Uutiset | 10.3.2026 0:01
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Huoli heräsi Pekingin aikeista – sotavoimissa pahaenteinen merkki
Uutiset | 9.3.2026 22:03
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Historian pahin shokki – ”Iskunvaimennin” katosi, öljyn hinta räjähti
Uutiset | 9.3.2026 21:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Etätyö koetaan sujuvaksi, mutta yhteistyöhön se vaikuttaa kielteisesti
Uutiset | 10.3.2026 6:01
Trump: Sota Irania vastaan lopetetaan pian – ”He ovat menettäneet kaiken”
Uutiset | 10.3.2026 3:34
Selvitys: Some on mennyt rikki demokraattisena keskustelufoorumina – ”Voisi kutsua rapautuneeksi”
Uutiset | 10.3.2026 2:00
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Emma-gaala ja eduskunnan kulissikapitalismi
Mielipide | 9.3.2026 16:05
Lukijalta: Muistisairas ei voi äänestää – mutta hänen omaisensa voi
Mielipide | 9.3.2026 15:57
Lukijalta: Ollaanko hyvinvointivaltiota romuttamassa?
Mielipide | 9.3.2026 15:53
Lukijalta: Hieno ajatus, liian kallis arki – Yhteisöllinen asuminen kaipaa lakimuutosta
Mielipide | 9.3.2026 15:47
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste