Alkuvuonna hukkunut 19 ihmistä – kevätjäät nyt vaarallisen heikkoja
Alkuvuoden aikana on hukkunut 19 ihmistä, kertoo Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto. Tammi-maaliskuussa hukkuneiden määrä on yli kaksinkertainen viime vuoden vastaavaan aikaan nähden.
Liiton mukaan 11 ihmistä hukkui vajottuaan jäihin, kaksi pudottuaan veteen ja yksi uidessaan. Viidessä hukkumisonnettomuudessa tapahtumien kulku ei ole selvillä.
Tammi–maaliskuun aikana on lisäksi raportoitu lähes 40 vakavaa, viranomaistoimia vaatinutta läheltä piti -tilannetta.
– Maaliskuu oli hälyttävän synkkä sekä hukkumisten että läheltä piti -tilanteiden suhteen, eikä huhtikuu näytä alkavan sen paremmin. Kuun ensimmäisinä päivinä on raportoitu jo kolme hukkumistapausta, sanoo liiton vesiturvallisuusasiantuntija Anne Hiltunen tiedotteessa.
Kevätjäät muuttuivat maaliskuussa nopeasti hengenvaarallisiksi. Liiton mukaan kuukauden aikana raportoitiin lähes kaksinkertainen määrä vaaratilanteita aiempaan verrattuna.
– Ilman nopeaa pelastautumista tai ulkopuolista apua moni näistä tilanteista olisi mitä todennäköisimmin johtanut hukkumiseen, Hiltunen sanoo.
Liiton median välityksellä keräämien ennakkotietojen mukaan maaliskuussa hukkui yhdeksän ihmistä.
Suurin osa alkuvuonna hukkuneista on miehiä.
Keväällä jäät muuttuvat nopeasti vaarallisen heikoiksi. Päältä päin ei aina näe, onko jää haurastunut.
Tilastojen mukaan huhtikuu on jäihin vajoamisten kannalta kaikkein vaarallisin kuukausi. Kevätjäät ovat petollisen hauraita erityisesti Itä- ja Pohjois-Suomessa, missä monet liikkuvat jäillä edelleen esimerkiksi pilkkimässä.
– Etelä-Suomessa veneitä lasketaan jo vesille ja jäät ovat paikoin kokonaan sulaneet, joten jäälle menemistä ei enää tule harkita. Kevätsäästä kannattaa nyt nauttia turvallisesti maalta käsin, kuivin jaloin, Hiltunen sanoo.
Monen kymmenen sentin paksuinenkin jää voi pettää alta nopeasti, jos jää on ehtinyt puikkoontua. Vielä aamulla kantanut jää voi iltapäivällä olla jo vaarallisen heikko.
Tilastojen mukaan suurin osa hukkumisista tapahtuu sisävesistöissä.