Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Posti

Postin osakkeiden myynti alkamassa tiistaina

29.9.2025 18:08
Lue lisää 

Suvaitsevaisto on kaikkea muuta kuin suvaitsevaa

Vesa Somppi 17.11.2016 12:39, muokattu 17.11.2016 13:19
a– a+

Donald Trumpin voitto Yhdysvaltojen presidentinvaaleissa on kirvoittanut paljon pohdintoja siitä, miksi niin kävi.

Toistuuko sama populismin vyöry Euroopassa? Tuleeko äärioikeiston Marine Le Pennistä Ranskan seuraava presidentti?

Syitä ilmiölle on haettu kansojen kahtiajaosta.

Vapaamielisiä arvoja edistävät voimat ovat vetäneet kilpasuksillaan mittavan eron hangessa tarpovaan perinteisiä arvoja kannattavaan kansaan.

Vaalit on ainoa tapa, jolla kansa voi heittää hiekkaa ladulle ja hidastaa edellä kulkevien vauhtia.

Populistiset puolueet ovat oivaltaneet kuinka saavat kannatuksensa nousemaan. Ne tarjoavat hiekankylväjille sabotoinnin kohteen, työntävät hiekkakärryt viereen ja usuttavat heittämään.

Kansan kahtiajako eri leireihin on totta myös Suomessa. Rajalinja piirtyy selkeimmin suhtautumisessa vähemmistöjen oikeuksiin ja maahanmuuttajiin.

Konservatiivit laittaisivat Trumpin tapaan rajat kiinni. Suvakeiksi sanotut vapaamieliset pitäisivät rajat auki ja sallisivat kaikkien tulla maahan.

Kahtiajako eri leireihin on totta myös Suomessa.

Vapaamieliset saavat milloin mitäkin meuhkaamisen aihetta erilaisista uusista aiheista.

Otan nyt esimerkiksi vaatimukset yhteisvessoista, koska se on turvallisempi aihe kuin erilaiset vähemmistöjen sinällään oikeutetut oikeudet saati sitten maahanmuuttajien uskonnolliset kysymykset.

Mutta olkoon se nyt tällä kerralla vessakysymys, joka ei edes pahinta älämölöä ole aiheuttanut. Asian nostaminen esiin on joka tapauksessa täyttä myrkkyä suurelle osalle kansasta.

Tätä näkemystä edustavat naiset eivät suin surminkaan suostuisi menemään tavallisesti siivottomampiin miesten vessoihin, ja miehet kokisivat itsenä pahaisiksi tirkistelijöiksi naisten vessassa.

Vastakkaisten näkemysten esiintuominen on kuitenkin vaikeaa, koska varsinkin sosiaalinen media on niin totaalisesti vapaamielisten käsissä. Pitkälti myös perinteinen media. Kunnollista keskustelua ei synny.

Ei olisikaan ihme, vaikka pian säädettäisiin laki, jossa erilliset naisten ja miesten vessat tuomittaisiin sukupuolisena syrjintänä ja nais- ja mieskyltit määrättäisiin poistettaviksi sakon uhalla.

Konservatiivien mielestä samalla tavalla hiipimällä eteni esimerkiksi sukupuolineutraali avioliittolaki.

Kansalaisaloitteen takana oli paljon allekirjoittajia, mutta koko kansan mielipidettä se ei edustanut. Vastaesitys lain kumoamisesta ennen sen voimaantuloa oli tuomittu epäonnistumaan jo ennakolta.

Ei olekaan ihme, että suuri osa kansasta kokee, että heidän ylitseen kävellään mennen tullen. Uudistukset viedään maaliin kuin varkain sivuovesta. Siinä on populisteille polttoainetta vaaleihin.

Maahanmuuttokeskustelussa hyvä esimerkki keskustelun yksipuolisuudesta on Helsingissä sattuneen Suomen Vastarintaliikkeen teloman suomalaismiehen kuolema ja samaan aikaan Otanmäessä sattuneen pakolaiskeskuksen asukkaan tekemä veriteko.

Niin sanottujen suvakkien mielestä niistä ei voinut edes puhua samassa lauseessa.

Muutenkin kaikki maahanmuuttajien aiheuttamista ongelmista puhuminen on kiellettyä ja heidän uskontonsa mainitseminen tuo syytteen kiihottamisesta kansanryhmää kohtaan.

Asiallinenkin keskustelu ongelmista on tyrehdytetty.

Trumpin tapaan Hakkaraiset ja Tynkkyset osaavat käyttää tilannetta hyväkseen, mikä takaa heille pysymisen otsikoissa ja äänestäjien mielessä.

Jos edellä olevista esimerkeistä yrittää tehdä johtopäätöstä, niin se on eri näkökulmia edustavien keskustelu. Niin Suomessa kuin muuallakin.

Loppujen lopuksi suvaitsevaisto on kaikkea muuta kuin suvaitsevaa. Heidän mielestään vastustajat ovat impivaaralaisia. Näkemyksen annetaan myös kovaäänisesti kuulua.

Hidastahtisempaa muutosta haluavat konservatiivit pitävän suvaisevaisia sinisilmäisinä hölmöinä. Sitäkään mielipidettä ei peitellä.

Kansan kahtiajako on valmis ja tuottaa vaaleissa yllätyksiä.

Asiallinenkin keskustelu ongelmista on tyrehdytetty.

Yhteiskunnan kehitys on ollut tällä vuosituhannella nopeaa ja se tulee kiihtymään entisestään.

Sosiaalinen media on tuonut uuden ja nopean tavan kertoa mielipiteensä. Osa on oppinut sen käyttötavat, mutta osa käyttää sitä solvaamiseen, mikä kiristää ilmapiiriä ja lisää entisestään kahtiajakoa.

Keskustelukulttuurin opetteleminen ja toisten mielipiteiden kunnioittaminen olisi ensimmäinen askel kohti kansan yhtenäisyyden palauttamista.

Kaikkien kansalaisten pitäminen mukana ja kompromissien hyväksyminen uudistusvauhdissa olisi yksi tapa heittää hiekkaa suomalaisten trumppien etenemiselle.

Puhumista ja keskustelua on pidetty suomalaisen liioiteltuna viestintäkeinona. Viimeistään nyt niitä olisi aika opetella.

Vesa Somppi

Lue myös

Uutiset

Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa

Hallituksen rasismiriihestä tuli tyhjänpäiväinen farssi, joka osoittaa Petteri Orpon heikkoa johtajuutta, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa.
2.9.2025 14:43
Uutiset

Toimittajalta | Kolusin puolueiden kesäkokouksia ja kohtasin turhautumista, paatosta ja nöyryyttä

Eduskuntapuolueiden kesäkokouksissa näkee, missä puolueet menevät, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
30.8.2025 12:00
Uutiset

Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?

Ulkomaalaisilta ei voi edellyttää Suomen historian syvätuntemusta, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
29.8.2025 12:25

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Marko Soini:
Vapaaehtoistyön tulevaisuus vaatii uusia malleja
Puheenvuoro | 29.9.2025 13:38
Hilkka Kemppi:
Työttömyyskriisiä ei johdeta 
Puheenvuoro | 25.9.2025 12:36
Alina Lehto:
Kuulkaa hiljaiset maan
Puheenvuoro | 22.9.2025 14:33
Tuomas Kettunen:
Suomi ja suomalaiset ansaitsevat parempaa
Puheenvuoro | 18.9.2025 16:12
Elias Ollila:
Liian terve hoitoon, liian sairas ennaltaehkäisyyn
Puheenvuoro | 15.9.2025 18:53

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Airbus A300-kauppa enteili uutta aikakautta – paluulento Kanarialta oli päättyä tragediaan tammikuussa 1989
Uutiset | 27.9.2025 21:05
Trumpin lähettiläs uskoo Tomahawk-läpimurtoon: ”Iskekää syvälle”
Uutiset | 29.9.2025 16:30
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
”Järjestelmä ei kuuntele” – Laki muuttui, mutta mökille muutto voi yhä jäädä haaveeksi
Uutiset | 28.9.2025 8:00
Karhusta tuli ylivoimaisella suosiolla Suomen kansalliseläin – Mutta mitkä eläimet olivat seuraavilla sijoilla?
Uutiset | 28.9.2025 18:00
Tutkimus: Ikävä oireyhtymä iskee rakennusalan työntekijöihin – Yhteen ryhmään erityisesti
Uutiset | 25.9.2025 21:50
Kremlistä uhkaava määräys
Uutiset | 29.9.2025 23:03
Näin varaudut, ettei puu kaadu myrskyssä talon tai ihmisen päälle
Uutiset | 27.9.2025 21:32
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
James Bondin tappaminen oli virhe, sanoo Bond-kirjailija
Uutiset | 23.9.2025 21:32
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutkimus: Tämä yksinkertainen mittaus perusterveydenhuollossa voi pelastaa hengen
Uutiset | 24.9.2025 21:44
Airbus A300-kauppa enteili uutta aikakautta – paluulento Kanarialta oli päättyä tragediaan tammikuussa 1989
Uutiset | 27.9.2025 21:05
Uutispommi: Berliinistä märkä rätti Putinin kasvoille
Uutiset | 25.9.2025 21:02
Paljastus: Kiinalaiset drooniasiantuntijat lensivät Venäjän avuksi
Uutiset | 25.9.2025 21:47
”Se on törkeää”– keskusta vaati Oulaskankaan päivystyksen säilyttämistä, Juuso kieltäytyi pakittamasta
Uutiset | 25.9.2025 18:12
Väitös: Näin suuria määriä varusmiehet vetivät nuuskaa ja savukkeita päivässä
Uutiset | 25.9.2025 22:02
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Raju tylytys Putinille: Talous romahtamassa
Uutiset | 30.9.2025 1:03
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus paljastaa kiusaamisen julmat vaikutukset – näin aivot reagoivat
Uutiset | 30.9.2025 0:01
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
James Bondin tappaminen oli virhe, sanoo Bond-kirjailija
Uutiset | 23.9.2025 21:32

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Myös metsän jatkuva kasvatus perustuu metsän jatkuvaan hoitoon
Mielipide | 29.9.2025 14:42
Lukijalta: Sähkö on omituista kauppatavaraa
Mielipide | 29.9.2025 14:23
Lukijalta: Ideatalous on uuden ajattelutapamme elinehto
Mielipide | 29.9.2025 14:09
Lukijalta: Kaikkonen ja Harkimo hynttyyt yhteen
Mielipide | 29.9.2025 14:04
Lukijalta: Miksi EKP kehittää maksuvälinettä, jota kukaan ei halua?
Mielipide | 14.8.2025 10:34
Lukijalta: Valvonta ja jätehuollon turvallisuus eivät ole uhattuna
Mielipide | 23.9.2025 12:27
Lukijalta: Lapin elinvoima vaarassa – kaivosvero uhkaa alueen tulevaisuutta
Mielipide | 27.9.2025 10:39
Lukijalta: Alueidenkäyttölakia uudistetaan – kenen etuja ajetaan?
Mielipide | 26.9.2025 14:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustanuorten varapuheenjohtajakisaan neljäs ehdokas
Keskusta | 24.9.2025 12:10
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste