Stubb: Viron ilmatilan loukkausta ei pidä nähdä yksittäistapauksena
Viron ilmatilan loukkaus on räikeä ja vastuuton teko Venäjältä, presidentti Alexander Stubb sanoo viestipalvelu X:ssä.
Sotilasliitto Nato ja liittolaiset toimivat tilanteessa Stubbin mukaan nopeasti ja suunnitelmien mukaisesti.
Tapahtunutta ei Stubbin mukaan tule nähdä yksittäistapauksena vaan laajemmin Venäjän viimeaikaisen toiminnan kontekstissa.
– Seuraavaksi Viron pyytämässä Artikla 4 -konsultaatiossa vahvistetaan yhteinen tilannekuva ja keskustellaan jatkosta. Jo käynnistynyt Eastern Sentry on osa vastettamme, Stubb kirjoittaa.
Naton mukaan kolme Venäjän MiG-31-hävittäjäkonetta tunkeutui Viron ilmatilaan Suomenlahdella perjantaiaamuna. Venäjä on kiistänyt Viron ilmatilan loukkauksen.
Viime viikolla Venäjä loukkasi Nato-maa Puolan ilmatilaa. Lisäksi Venäjä loukkasi viime viikolla Natoon niin ikään kuuluvan Romanian ilmatilaa.
Useat asiantuntijat ja Euroopan maiden johtajat ovat epäilleet Venäjän tekemien ilmatilaloukkausten olevan tahallisia.
Myös ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) uskoo, että tapaus on jatkoa Venäjän harjoittamalle Naton ja Euroopan testaamiselle. Valtonen kommentoi asiaa lauantaina Helsingin turvallisuuskonferenssissa.
Valtosen mukaan sotilasliitto Nato on reagoinut Venäjän viimeaikaisiin ilmatilaloukkauksiin oikein. Euroopan seuraava askel on hänen mukaansa kehittää puolustustaan riittävälle tasolle.
– Meidän on rakennettava armeijamme tasolle, jolla meillä on uskottava pelote Venäjää vastaan, Valtonen sanoo.