Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Afrikkalainen sikarutto

Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä

5.8.2026 15:21
Lue lisää 
Blogi: Ossi Martikainen
Ossi Martikainen:

Tauti ja lääke – EU strategiavalinnan edessä

25.2.2016 10:50, muokattu 25.2.2016 11:49
a– a+
Blogi

EU-huippukokouksen vaikeudet Iso-Britannian kansanäänestykseen alistettavien EU-jäsenyysehtojen kanssa ovat vain yksi kroonisen sairauden oire.

Itse taudin nimi on federalismi eli unionin kehittäminen liittovaltioksi. Johtavat EU-maat (etenkin perustajavaltiot) valitsivat tämän integraatiostrategian 1990-luvulla.

Sen peruspilarit olivat historian suurin laajentuminen 12 uudella valtiolla ja samanaikainen integraation syventäminen mm. talous- ja rahaliitolla, Schengenin sopimuksella ja yhteisellä ulko- ja turvallisuuspolitiikalla.

Vaikka kokemus ja järki sanovat, että laaja ja erilaisista jäsenmaista koostuva yhteisö ei voi sopia yhteen muottiin ja olla yhdenmukainen, päädyttiin toteuttamaan laajaa ja pitkälle yhdentynyttä liittovaltiota.

Syventymis– ja laajentumiskehityksen ehdoiksi asetettiin valtioiden kyky ja halu noudattaa eri yhdentymisalueiden sääntöjä. Käytännössä kehitystä kuitenkin ohjasi se logiikka, että lähes kaikilla mailla oli kiire päästä mukaan uusiin yhdentymisalueisiin.

Ne pelkäsivät, että ne joutuvat pois niistä pöydistä, joissa unionin tulevaisuutta linjataan ja valtaa käytetään. Suomen ryntääminen euroon ensimmäisten joukossa on hyvä käytännön esimerkki tästä logiikasta.

Suomen hallitukset ovat poikkeuksetta jatkaneet tämän logiikan noudattamista, ilmeisesti huomaamatta tai tunnustamatta, että tämän vuosikymmenen aikana itse unioni on muuttunut.

Vielä muutama vuosi sitten linjattiin, että Suomen tulee olla mukana kaikessa integraatiossa ja että unionin tulee olla mahdollisimman ehyt ja yhtenäinen. Tämä linjaus merkitsi tuen antamista unionin kehittymiselle yhä tiiviimmäksi liittovaltioksi, jopa yhtenäisvaltioksi.

Unionin kyky liittovaltion muodostamiseen alkoi varsinaisesti horjua ja federalismin erehdys paljastua eurokriisin myötä.

Sitä ovat seuranneet lähialueiden sotilaallisten kriisien kärjistyminen, siirtolaiskriisi ja Venäjä-suhteen kärjistyminen.

Unionin pitäminen ehyenä ja yhtenäisenä on johtanut siihen, että toiset jäsenvaltiot kärsivät tai hyötyvät yhteisestä politiikasta enemmän kuin toiset. Tämä on venyttänyt jäsenvaltioiden keskinäisen sietokyvyn rajoja välillä äärimmilleen. Hajaannus on alkanut.

Eri syistä esimerkiksi Kreikka (euro ja maahanmuutto), Itävalta (päätös rajojen sulkemisesta siirtolaisilta) ja Puola (oikeusvaltiotilanne) ovat asemassa, jossa ne yllättäen voivatkin vaatia muilta jäsenvaltioilta myönnytyksiä omaan tilanteeseensa ehtona suostumiselleen muille tärkeisiin päätöksiin.

Tämä asetelma tulee toistumaan yhä uudelleen hankalien päätösten yhteydessä – etenkin niiden maiden osalta, jotka ovat mukana kaikessa integraatiossa, ”ehyessä ja yhtenäisessä unionissa”.

Joukko jäsenvaltioita, niin vanhoja kuin uusia, on kuitenkin tietoisesti jäänyt edellä kuvatun funktionalistis-federalistisen kehityksen ulkopuolelle.

Ns. vanhoista jäsenvaltioista Iso-Britannia, Tanska ja Ruotsi jäivät euron ulkopuolelle, eivätkä nähtävästi siihen koskaan liitykään.

Uusista jäsenvaltioista erityisesti Puola ottaa etäisyyttä liittovaltioon. Puola on väestön, talouden, tutkimuksen ja osaamisen kannalta vahvasti kehittyvä maa, jonka kansan enemmistöllä on selkeä katolinen arvopohja. EU ei voi sitä horjuttaa, kun se ei horjunut edes neuvostojärjestelmän ikeessä.

Jos ydin-Eurooppa pitääkin Puolaa taantumuksellisena, puolalaisten enemmistön mielipide pitää liberaalia ydin-Eurooppaa moraalisesti rappeutuneena. Puolan itsetuntoa vahvistaa sen tiivis side Yhdysvaltoihin.

En usko, että Puola alistuu ulkopuoliseen ohjailuun ja hyväksyy samalla unionin federaatiokehityksen jatkumisen.

Rapautumisen merkkejä ei kannata kiistää.

Ossi Martikainen

Rapautumisen merkkejä ei kannata kiistää. Jos ne kierretään tai käytetään niihin samaa lääkettä, joka taudin on aiheuttanut eli federalismia, integraatio muuttuu hajottavaksi voimaksi.

Ennustan, että seuraava, siirtolaiskriisiin keskittyvä huippukokous joutuu vielä visaisempien pulmien kuin Britannian äärelle. Sen sijaan, että jatketaan siirtolaiskriisissäkin liittovaltiotiellä, tulisi analysoida vaihtoehtoisia strategioita unionin tulevaisuudelle.

Yksi käyttökelpoinen keino on ollut esillä aina kun Euroopan yhteisöjen ja unionin tulevaisuutta on pohdittu. Se on ns. eriytyvä integraatio, josta on olemassa erilaisia malleja.

Kaikkien ei tarvitse olla mukana kaikessa, eikä eri yhdentymisalueisiin pitäisi ottaa mukaan maita, jotka eivät täytä asetettuja ehtoja. Näin vältetään pakottamisen aiheuttamat ristiriidat ja onnistutaan paremmin siinä yhteistyössä mitä todella tahdotaan.

Eriytyvää integraatiota ei ole kuitenkaan koskaan asetettu viralliseksi tavoitteeksi, sillä aina hallitusten välisissä konferensseissa ja perussopimusten uusimissa voiton ovat vieneet federalistit.

Niin kauan kuin näin on, unioni jatkaa virallisissa tavoitteissaan kohti kaikessa yhtenäistä valtiota. Nyt vain hitaammatkin jo huomaavat, että tämä EU-valtio voi käyttää jäsenvaltioita kohtaan keinoja, joita jäsenvaltioiden päättäjät ja äänestäjät eivät hyväksy.

Mihin muuhun tämä voisi johtaa kuin hajaannukseen?

Ossi Martikainen Ossi Martikainen on Pohjois-Savon maakuntaliiton yhteyspäällikkö sekä toimii useissa yritysten ja yhteisöjen luottamustehtävissä.

Lue myös

Blogi
Ossi Martikainen:

Puita uuniin ja jäitä hattuun

Puoluekokous ja juhlat ovat takana. Kiitokset järjestäjille ja talkoolaisille ja onnittelut valituille. Kotimatkalla...
8.6.2026 10:47
Blogi
Ossi Martikainen:

Tulevan EU-rahoituskauden tavoitteet vakaalle pohjalle

EU:n budjetin rakenne ja sisältö muuttuvat tulevalle toimikaudelle. Muutos on pienempi kuin EU-komissio alkuperäisissä...
18.3.2026 10:55
Blogi
Ossi Martikainen:

Suomi ei nouse leikkaamalla vaan yhteistyöllä

Pääministeri Orpon (kok.) uudenvuoden tervehdys oli vakava. Orpon mukaan yhä suurempi syy Suomen...
2.1.2026 11:46

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Emilia Hirvi:
Sanat, jotka kulkevat mukana
Blogi | 5.8.2026 9:18
Katri Kulmuni:
Onko edessä Atlantin lohen sukupuutto?
Blogi | 27.7.2026 18:16
Vesa Kallio:
Onko politiikan alakuolokohta saavutettu?
Blogi | 21.7.2026 10:52
Elsi Katainen:
Lihan alkuperämerkinnät näkyviin!
Blogi | 21.7.2026 10:36
Katri Kulmuni:
Iranin sota tulee kalliiksi myös Amerikalle
Blogi | 13.7.2026 11:15
Näytä lisää

Uusimmat

Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?
Uutiset | 5.8.2026 22:30
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Tutkimus tyrmää: Lapsen koulumenestys ei riipu yleisesti luullusta seikasta
Uutiset | 5.8.2026 21:31
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
MTV: Nämä eleet voivat paljastaa valehtelijan
Uutiset | 5.8.2026 21:12
Polkupyöräyhtiö Tunturi hakeutuu konkurssiin
Uutiset | 5.8.2026 19:45
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?
Uutiset | 5.8.2026 22:30
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen