Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustaopiskelijat: Keskusta ei sovi samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa

19.10.2026 14:43
Lue lisää 
Näkökulma: Pauliina Pohjala Kehysriihi
Hallitus on kokoontunut puoliväliriiheen keskiviikkona ja torstaina. Neuvottelut jatkuvat yhä. (Kuva: Laura Kotila / Valtioneuvoston kanslia)

Kehysriihessä on nyt tosi kyseessä – keskusta ei aio niellä pannukakkua

Keskustalähteistä arvellaan, että tällä hetkellä hallituksesta lähteminen on yhtä todennäköistä kuin siellä pysyminen, toimittaja Pauliina Pohjala kirjoittaa näkökulmassaan.
Pauliina Pohjala 22.4.2021 15:54, muokattu 23.4.2021 11:43
a– a+
Kehysriihi

Hallituksen puoliväliriihestä ei odotettu helppoa, mutta tilanne on kenties ennakko-odotuksiakin pahempi.

Nyt ei todellakaan käydä sellaista puoliväliriihtä, jossa asiat on sovittu pitkälti etukäteen, Säätytalolla syödään hernekeitot, annetaan medialle kommentit ja lähdetään kotiin. Riihen alkaessa asiat olivat aidosti auki ja vaarana on, että käteen jääkin pelkkä pannukakku.  

Asetelma on nyt keskusta vastaan muut puolueet. Keskustan suunnalta vihjaltiin jo etukäteen, että hallituksesta lähteminenkin on mahdollisuus, ellei yhteistä näkyä talouspolitiikan linjasta synny. Uhkailuille ehkä vähän naureskeltiin, mutta nyt hymyt saavat jo hyytyä. 

Keskustalähteistä arvellaan, että tällä hetkellä hallituksesta lähteminen on yhtä todennäköistä kuin siellä pysyminen.

Kaksipäiväiseksi suunnitellun riihen oli määrä päättyä tänään torstaina, mutta vielä iltapäivällä kaikki isot asiat olivat auki. Riihi venyy siis väistämättä. 

Viiden puolueen näkemykset riihen isoista asioista eli taloudesta, työllisyydestä ja turpeesta ovat niin kaukana toisistaan, että auttaako aikakaan? 

Säätytalolta kiiri viestiä niin kireästä tunnelmasta, että neuvotteleminenkin on vaikeaa. 

Keskusta haluaa työllisyystoimia, jotka aidosti vahvistavat julkista taloutta. Pääministeri Sanna Marin (sd.) toi keskiviikkona neuvottelupöytään esityksen, jonka talous- ja työllisyystoimet eivät tätä riittävästi tee.

Keskustan puheenjohtaja, tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko sanoo torpanneensa esityksen tuoreeltaan. Marin kuitenkin ilmoitti tämän jälkeen vielä julkisuuteen, että hän on tehnyt talous- ja työllisyystoimista kompromissiesityksen ja toivoo sen kelpaavan. SDP:ssä päätettiin siis hyökätä julkisuuden kautta. 

Keskustan puoluevaltuusto on koolla viikonloppuna, mutta keskusta tuskin pelaa aikaa sinne saakka.

Puoluevaltuustosta tulee mahdoton hässäkkä, ellei puoluejohtaja Saarikolla ole sinne mennessä selkeää näkemystä siitä, jatkaako keskusta hallituksessa vai ei.

Hallituksesta lähteminen olisi tietysti järisyttävä asia. Kukaan ei kaipaa sellaista kriisiä koronakriisin päälle, ja isot uudistukset kuten sote ovat kesken. 

Yksittäiset politiikan kysymykset eivät hallitusta kaadakaan, mutta asioiden kasautuminen ja luottamuksen puuttuminen voi sen tehdä. 

Keskustaa on koko vaalikauden ajan ärsyttänyt se, SDP on sen mielestä vasemmistolaisempi kuin ennen. Keskustan näkemyksen mukaan SDP on liimautunut vasemmistoliiton kantoihin talous- ja työllisyyspolitiikassa.

Tukea ei tule keskustalle edes RKP:stä. Keskustan mielestä on RKP on valunut pääministeripuolueen kylkeen ja pyrkii vaikuttamaan sen kautta. Keskusta on jäänyt siis aika yksin. Sille on jäänyt hallituksessa kirstunvartijan rooli, kuten Saarikkokin torstaina kuvaili.

Identiteetiltään keskusta on niin kaukana muista puolueista, ettei sillä ole tällä hetkellä riittävää luottoa siihen, huomioivatko hallituskumppanit sen näkemyksiä tulevissakaan tilanteissa.

Keskustassa on myös ohut usko tapaan, jolla hallitusta johdetaan. Koronakriisissä tyyli ehkä vielä jotenkin toimi, mutta nyt tarvittaisiin jo uudenlaista otetta. Vanha kunnon punamultahenki on keskustan haaveissa. 

Menneisyyden haamuna kummittelee myös Kataisen sixpack-hallitus, joka ei kyennyt taloutta ja työllisyyttä kohentaviin uudistuksiin. Suomi ei päässyt maailmantalouden kasvun imuun moneen vuoteen. Keskustassa kammotaan sitä, että Suomi jää taas lähtötelineisiin, kun koronakriisin jälkeinen nousu alkaa.

Keskustan mielestä meneillään olevaa kehysriihtä ei pohjustettu ajoissa. Talouspolitiikka jäi hunningolle, kun hallituksessa pyöriteltiin vain koronatoimia.

Keskusta ei ole aikeissa niellä pannukakkua, jos sellainen riihestä nyt syntyy.

Pauliina Pohjala Toimittaja

Lue myös

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu

Perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
26.1.2025 10:00

Näkökulma: Hallitus selvittänee puolivälin karikot –"unohdettu" hallitusvaihtoehto ansaitsi silti paluun keskusteluun

Suomalaista politiikkaa vaivaa krooninen pula hallituspohjista, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
8.1.2025 15:09

Näkökulma: Aina ei kannata verrata muihin Pohjoismaihin – Lapin sota opettaa, kuinka erilaisia valtioiden todellisuudet ovat olleet

Toinen maailmansota yleensä ja Lapin sota erikseen kertovat, kuinka maailman kuohut ovat kolistelleet Suomen koskivenettä, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
22.12.2024 10:00

Aihetunnisteet

Hallitus kehysriihi Keskusta puoliväliriihi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Kulttijohtaja tuomittiin – yllytti seurakuntalaisia näännyttämään itsensä nälkään
Uutiset | 19.10.2026 19:33
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Tutkija: Zelenskyin rahapyyntö mahdollisuuksien rajoissa
Uutiset | 19.10.2026 18:27

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
Tutkimus: Aurinkokunnan kaasujättiläiset yllättävässä vaarassa
Uutiset | 17.10.2026 22:30
Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen
Uutiset | 18.10.2026 20:00
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Öljyn hinnat jälleen huipussaan
Uutiset | 17.10.2026 16:02
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Kulttijohtaja tuomittiin – yllytti seurakuntalaisia näännyttämään itsensä nälkään
Uutiset | 19.10.2026 19:33
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Itä-Suomi mukaan energiamurrokseen
Mielipide | 19.10.2026 11:28
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata