Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

FT: Amerikkalaisyhtiöt haluavat ostaa Lukoilin kansainväliset toiminnot – koskisi myös Teboilia

7.1.2026 10:20
Lue lisää 
Mielipide
(Kuva: Jari Laukkanen)

EU-jäsenyys on aiheuttanut suuret taloudelliset tappiot

Paavo Väyrynen 16.5.2021 15:15, muokattu 16.5.2021 15:15
a– a+
Mielipide

Perussuomalaisten masinoimalla eduskunnan puhemaratonilla on ollut se hyvä puoli, että vuoden 1994 jarrutuskeskustelua on ryhdytty julkisuudessa käsittelemään ymmärtäväiseen ja jopa arvostavaan sävyyn.

On myönnetty, että silloisella keskustelulla oli järkevä tarkoitus, joka myös toteutui. Jarrutuksen ansiosta eduskunta päätti Suomen jäsenyydestä vasta sen jälkeen, kun olimme saaneet tietää Ruotsissa toteutettavan sitovan kansanäänestyksen tuloksen.

Sekin olisi hyvä vielä myöntää, että jarrutuksella oli toinenkin järkevä ja tärkeä tarkoitus. Halusimme estää sen, että eduskunnan päätöksellä vaikutettaisiin Ruotsin sitovan kansanäänestyksen tulokseen.

Kerrotaan, että Suomen hallitus oli luvannut nopealla eduskuntakäsittelyllä ”auttaa” Ruotsin hallitusta. Siellähän kansan enemmistö oli oman maansa jäsenyyttä vastaan.

Tähän hallitusten keskinäiseen ”domino-peliin”ei jarrutuskeskustelulla kuitenkaan voitu vaikuttaa. Ruotsalaisille ei kerrottu, että Suomessa oli ollut vain neuvoa-antava kansanäänestys ja että eduskunta odotti Ruotsin ratkaisua.

Niinpä Ruotsin kansan harhaanjohdettu tilapäinen enemmistö saatiin tukemaan maansa liittymistä EU:n jäseneksi.

Tämä ratkaisi Suomenkin liittymisen unioniin.

Viime päivinä olen julkaissut kaksi blogikirjoitusta, joissa käsittelin vuoden 1994 tapahtumia (Jarrutuskeskustelu 1994 ja 2021 ja Esko Aho ja Keskusta ne olivat jotka kuoppaan putosivat).

Kirjoituksissani muistutin siitä tosiasiasta, että EU-jäsenyydestä syksyllä 1994 päätettäessä Suomi oli jo päässyt unionin sisämarkkinoille.

Elvytyspaketin kannattajat puolustivat tätä Suomelle taloudellisesti hyvin epäedullista sopimusta sillä, että olemme hyötyneet ja hyödymme kovasti EU:n sisämarkkinoista.

Puheenvuoroissa jopa vertailtiin sisämarkkinoiden euromääräisiä hyötyjä niihin taloudellisiin menetyksiin, jotka olemme EU:n jäsenmaana kokeneet ja joita olemme jälleen kokemassa. Tällä perusteella on väitetty, että olemme EU-jäsenyydestä valtavasti hyötyneet.

Olimme kuitenkin neuvotelleet yhtenä Euroopan vapaakauppaliiton (EFTA) jäsenmaana EU:n kanssa sopimuksen Euroopan talousalueen (ETA) muodostamisesta. Sopimus oli astunut voimaan vuoden 1994 alussa. Tämä sopimus oli jo taannut pääsymme sisämarkkinoille.

Yhtä perusteeton ja suorastaan järjetön on väite, että Suomen jättäytyminen elvytysvälineen ulkopuolelle johtaisi meidän erottamiseemme EU:sta tai sen sisämarkkinoilta.

Kun keskustellaan EU-jäsenyyden hyödyistä ja haitoista, pitäisi yleensäkin jättää kokonaan huomiotta sisämarkkinoista saadut hyödyt. Ne olimme saavuttaneet jo ennen jäsenyyspäätöstä.

Jäsenyyden hyötypuolelle jäävät ne edut, joista pääsemme osallisiksi, kun osallistumme päätöksentekoon, jolla on vaikutuksia yritysten toimintaympäristöön. Tähänkin on ulkopuolella oleville ETA-maille luotu hyvät vaikutusmahdollisuudet.

Jäsenyyden aiheuttamat taloudelliset menetykset ovat valtavat.

Itse jäsenyyssopimus oli meille epäedullinen.

EU:n maatalous- ja aluepolitiikassa olemme nettomaksaja, vaikka meidän olisi pitänyt arktisen ilmastomme ja harvan asutuksemme ansiosta olla nettosaaja.

Lisäksi EU:ssa päätettävä alue- ja maatalouspolitiikka soveltuu huonosti Suomen oloihin.

Sanotaan, että Norjakin osallistuu EU:n koheesiorahoitukseen. Niin osallistuu, mutta sillä on itsenäinen alue- ja maatalouspolitiikka.

Jäsenyyttä perusteltiin erityisesti turvallisuudella.

On vaikea nähdä, miten turvallisuutemme olisi EU-jäsenyyden vuoksi parantunut. Sen sijaan tiedämme, että olemme kärsineet eniten niistä Venäjän vastaisista kauppapakotteista, joita olemme joutuneet EU:n jäsenenä toteuttamaan.

Sellaisiin itsenäinen Suomi olisi tuskin ryhtynyt.

Pahimmat taloudelliset tappiot olemme kokeneet sen vuoksi, että Suomi liittyi ainoana Pohjoismaana euroalueeseen.

Olemme kokeneet kansantalouden menetetyn vuosikymmenen, jolloin taloutemme ei ole lainkaan kasvanut. Ruotsin kansantalous kasvoi samoina vuosina noin 25 prosentilla. Näistä syistä Ruotsin taloudellinen ja työllisyystilanne on ratkaisevasti meitä parempi ja valtion velka paljon alhaisempi. 

Euromaana olemme joutuneet perussopimuksen vastaisesti tukemaan muita jäsenmaita. Tältä Ruotsi välttyi.

Pahimmat kansantaloudelliset tappiot olemme kärsimässä EU:n ilmasto- ja ympäristöpolitiikan vuoksi. Tulevaisuudessa näköpiirissä on vielä pahempaa. 

Elpymispaketti on meille taloudellisessa mielessä hyvin epäedullinen. Pahinta on se, että tässä yhteydessä harjoitetaan perussopimuksen ”luovaa” tulkintaa eli sitä rikotaan. Tätä kautta avataan tie velkaunionille ja EU:n verotusoikeudelle.

Tähän menetysten ja tappioiden luetteloon ei voida vastata, että olemme hyötyneet sisämarkkinoista.

Edellä esitetyn pitäisi osoittaa jokaiselle suomalaiselle, että Euroopan unioniin liittyminen oli paha virhe ja olemme maksaneet siitä kovan hinnan. 

Tällä tiellä ei pitäisi enää edetä.

Vuoden 1994 jarrutuskeskustelun taustaan ja tapahtumiin voi perehtyä teoksestani ”Itsenäisen Suomen puolesta”. Se on luettavissa kotisivuni kirja-arkistosta. Jarrutuskeskustelua käsittelen sivuilla 187–219.

Teos on kuunneltavissa myös äänikirjana.

Paavo Väyrynen

Lue myös

Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen

Keskusta on puolue, joka rakentaa Suomea niille ihmisille, joiden varassa tämä maa todellisuudessa...
7.1.2026 10:50

Lukijalta: Kun mies päätyy oikeuteen, peli on jo käynnissä

Tutkija Niina Nurmelan väitöskirja toteaa sen, minkä moni isä tietää jo ennen kuin...
7.1.2026 10:45

Lukijalta: Sote-palveluihin todellinen uudistus – sosiaalipalvelut takaisin kuntiin

Sote-palvelujen ongelmat kiusaavat niin valtiollisia, maakunnallisia kuin kunnallisiakin päättäjiä. Maan hallitus aikaansai syksyllä...
7.1.2026 10:40

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Mikä ihmeen loppiainen? – Vähemmän tunnetusta juhlapäivästä paljastuu yllättävä tieto
Uutiset | 6.1.2026 9:01
HS: Tällaista on ”vitutussaikku”
Uutiset | 5.1.2026 22:17
Muistatko tämän? – Huikea trilleri sai suomalaiset riisuuntumaan ilkosilleen paukkupakkasessa
Uutiset | 6.1.2026 21:31
Väitös: Tämä hetki erossa johtaa usein huoltajuusriitaan – Naiset toipuvat nopeammin
Uutiset | 6.1.2026 21:01
Trumpin toimet muistuttavat Stalinista, varoittaa huippukenraali
Uutiset | 5.1.2026 22:03
Venäjän öisissä iskuissa Ukrainaan kuoli kaksi ihmistä – Trump: En usko Ukrainan yrittäneen iskeä Putinin huvilaan
Uutiset | 5.1.2026 7:53
Keskustan Kurvinen haluaa omalääkärin jokaiselle suomalaiselle – rahat yksityislääkärien Kela-korvauksista
Uutiset | 5.1.2026 9:14
Sadan suden kiintiöstä kaadettu yli puolet muutamassa päivässä
Uutiset | 5.1.2026 15:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Flunssa vai influenssa? Tästä huomaat
Uutiset | 2.1.2026 21:50
Tipaton tammikuu korjaa kehoa laajasti – tutkijat yllättyivät vaikutuksista
Uutiset | 2.1.2026 22:31
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
Trump: Kuuba on valmis kaatumaan
Uutiset | 5.1.2026 7:49
Venäjän öisissä iskuissa Ukrainaan kuoli kaksi ihmistä – Trump: En usko Ukrainan yrittäneen iskeä Putinin huvilaan
Uutiset | 5.1.2026 7:53
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Äitiysavustuksen määrä nousee – tällaisia vaatteita perheet toivoivat äitiyspakkaukseen
Uutiset | 7.1.2026 16:08
Keskusrikospoliisi takavarikoi Fitburg-aluksen
Uutiset | 7.1.2026 15:13
Viime vuosi oli toiseksi lämpimin Itämerellä yli 30 vuoteen, kertoo saksalaislaitos
Uutiset | 7.1.2026 14:30
Posti muutoksessa paperipostin vähenemisen vuoksi – reilut 170 vakituista työpaikkaa vaarassa
Uutiset | 7.1.2026 13:50
Nuori mies yritti tappaa isoisänsä Vaasassa lentolippurahojen toivossa
Uutiset | 7.1.2026 13:25
Zelenskyi: Ukraina ja Yhdysvallat jatkavat neuvotteluja Pariisissa
Uutiset | 7.1.2026 13:15
Keskustan Honkoselta täyslaidallinen kokoomuksen virkanimityksistä: ”Todella kyseenalaista”
Uutiset | 7.1.2026 13:06
Anne Moilanen Kainuun Sanomien päätoimittajaksi
Uutiset | 7.1.2026 12:38
MTV:n kysely kokoomuksen päättäjille: Orpolle toivotaan haastajaa
Uutiset | 7.1.2026 11:38
Näyttelijätär Brigitte Bardot haudataan – paikalla Marine Le Pen, presidentti Macron jättää väliin
Uutiset | 7.1.2026 11:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Velka auttoi Suomea itsenäistymään ja liitti sen osaksi Länsi-Eurooppaa 
Uutiset | 6.1.2026 8:00
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Toimittajalta | John Wayne sammutti Venezuelassa tulipaloja, Trump sytytti niitä
Uutiset | 3.1.2026 14:53

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
15:35, 07/01/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 18:0007/01/2026
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 16 Km/h 73 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 21:0007/01/2026
weather icon
2° / 3°°C 0 mm 0% 10 Km/h 80 % 1005 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0008/01/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 8 Km/h 87 % 1006 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0008/01/2026
weather icon
2° / 2°°C 1 mm 100% 1 Km/h 94 % 1005 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0008/01/2026
weather icon
-0° / -0°°C 0.98 mm 98% 4 Km/h 95 % 1005 hPa 0.13 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Äitiysavustuksen määrä nousee – tällaisia vaatteita perheet toivoivat äitiyspakkaukseen
Uutiset | 7.1.2026 16:08
Keskusrikospoliisi takavarikoi Fitburg-aluksen
Uutiset | 7.1.2026 15:13
Viime vuosi oli toiseksi lämpimin Itämerellä yli 30 vuoteen, kertoo saksalaislaitos
Uutiset | 7.1.2026 14:30
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50
Lukijalta: Kun mies päätyy oikeuteen, peli on jo käynnissä
Mielipide | 7.1.2026 10:45
Lukijalta: Sote-palveluihin todellinen uudistus – sosiaalipalvelut takaisin kuntiin
Mielipide | 7.1.2026 10:40
Lukijalta: Järkeä ja realismia pääkaupunkikeskeiseen petokeskusteluun
Mielipide | 5.1.2026 13:33
Lukijalta: Uusi vuosi 2026 ei ala hyvin netittömillä liikuntarajoitteisilla ikäihmisillä Vantaalla
Mielipide | 5.1.2026 12:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Omaishoitajien jaksamisesta on pidettävä huolta
Mielipide | 2.1.2026 14:33
Lukijalta: Todellisuutta ei voi väistellä pitkään
Mielipide | 2.1.2026 14:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste