Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Energiapolitiikka
Manner-Euroopan riippuvuus venäläisestä maakaasusta tuottaa EU:lle päänvaivaa. Kaasuputkia Saksan Meckenburg-Vorpommernissa. (Kuva: DPA / Lehtikuva)

Eurooppa joutuu tiukkaan paikkaan energiahuollossaan – suomalaismepit ennustavat ensi talvesta vaikeaa

Pekka Pohjolainen 4.3.2022 13:07, muokattu 4.3.2022 13:07
a– a+
Energiapolitiikka

Eurooppa joutuu kovan paikan eteen lyhyen tähtäimen energiahuollossaan, ennakoivat suomalaismepit.

Keskustan Mauri Pekkarisen mukaan Aasia ja Arabian niemimaa eivät pysty tyydyttämään sitä lisäkysyntää, joka syntyy, kun Venäjän tuonti Eurooppaan vähenee.

– Norjan mahdollisuudet ovat rajalliset ja vie aikaa, ennen kuin liuskekaasu on merkittävässä määrin Europpan markkinoilla tilanteessa, jossa Amerikka itsekin sitä tarvitsee. Ensi talvesta tulee tosi vaikea, hinta nousee pilviin, jopa kymmenkertaiseksi siihen, mitä se on ollut alimmillaan, Pekkarinen ennakoi Euroopan parlamentin perjantain pressikahveilla.

Pekkarisen mukaan Suomen tilanne on kuitenkin parempi kuin Euroopan keskimäärin, vaikka hinnat meilläkin nousevat. Venäjältä katkeavaa hakkeen tuontia voidaan paikata turpeella, jonka nostoa ja käyttöä on jonkin verran lisättävä.

RKP:n Nils Torvaldsin mukaan kaasun vajetta voidaan korvata osin kasvavalla tuonnilla Norjasta. Toinen Euroopan sisäinen mahdollinen lähde olisi Hollannin Groningenin kenttä, johon liittyy kuitenkin ongelmia.

Vuonna 1963 tuotantoon otettu Groningenin kaasukenttä on Euroopan suurin maakaasuesiintymä, jonka hyödyntäminen on kuitenkin käynyt vaikeaksi maanjäristysongelman vuoksi. Järistykset alkoivat 1980-luvulla ja ne johtuvat maaperän tiivistymisestä kaasun poistuessa maan alta.

Torvaldsin mukaan korvaajaksi jää nesteytetty maakaasu eli LNG, jonka hinta on jo nelinkertaistunut. Saksassa on Torvaldsin mukaan puhuttu jo ydinvoimaan palaamisestakin.

– Toissa päivänä vihreä talousministeri sanoi jo, että mahdollisuuksien puitteissa on myöskin hiilivoimaloiden avaaminen. Silloin kun vihreä ministeri joutuu ikään kuin realiteettien eteen, niin tällaisiakin puheita tulee.

Torvaldsin mukaan fossiilista polttoaineista luopuminen ei ole Saksassa aivan helppoa.

– Ja siitä syystä joudumme miettimään, missä tätä vihreää siirtymää voidaan nopeuttaa ja missä me joudumme ottamaan takapakkia, Torvalds summasi.

SDP:n Miapetra Kumpula-Natri sanoi epäilevänsä Belgian hallituksen pysymistä päätöksessään ydinvoiman alasajosta ja vaihtamisesta kaasuun.

– Ensi talven lämmityskautta varten meillä ei ole mahdollisuutta vähentää sitä, mitä meillä on. Meidän ei missään nimessä tule rakentaa riippuvuutta lisää, se on nähty.

Kumpula-Natrin mukaan tästä talvesta selvitään ehkä noin 30 prosentin kaasuvarantotasolla, mutta lokakuuhun mennessä varannot pitäisi nostaa 90 prosenttiin.

Demarimeppi sanoi vastustaneensa itsekin Nordstream-kaasun sulkemista hyväuskoisena pitkään, mutta muuttaneensa ajattelunsa asiassa.

– Ydinvoimaloiden polttoainetta tulee Venäjältä, mutta sille on kumminkin ostokanavia. Kaikki keinot täytyy katsoa, että Eurooppa pysyy pystyssä, demarimeppi korosti.

Lue myös

Hurrikaani, taifuuni, sykloni – miksi samalla ilmiöllä on kolme eri nimeä?

Kun uutisissa kerrotaan rannikoita lähestyvästä tuhoisasta luonnonvoimasta, käytetty termi vaihtelee sen mukaan, missä...
14.9.2026 22:36

Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan

Puolustusliitto Naton tulisi aloittaa niin aggressiivinen harjoitustoiminta Kaliningradin lähialueilla, että Venäjän presidentti Vladimir...
14.9.2026 22:02

Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia

Huhtikuussa 1940 Itämeren pinnalla lipui aavemainen näky. Saksalaiset hinaajat vetivät perässään valtavaa, harmaata...
14.9.2026 21:20

Aihetunnisteet

energiapolitiikka Euroopan parlamentti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Kiinan Xi kehottaa Brics-maita osallistumaan rakentavasti konfliktien ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 14:40
Poliisi yhytti mopoilijan kanssa kuolettavasti kolaroineen tukkirekan kuljettajan
Uutiset | 12.9.2026 16:19
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Trump poisti vierailunsa päätteeksi tullit irlantilaiselta viskiltä
Uutiset | 14.9.2026 2:38
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Hurrikaani, taifuuni, sykloni – miksi samalla ilmiöllä on kolme eri nimeä?
Uutiset | 14.9.2026 22:36
Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan
Uutiset | 14.9.2026 22:02
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Kokouksessa haukotuttaa, vaikka nukuit hyvin? Hyvä terveys: Lääkäri kertoo, mistä on kyse
Uutiset | 14.9.2026 21:18
Saksan Merz salaperäisenä: Edessä ”ratkaiseva hetki”
Uutiset | 14.9.2026 21:03
Pörssisähkö on tiistaiaamuna kallista
Uutiset | 14.9.2026 19:03
Trump: Ukraina ja Venäjä ovat sitoutuneet olemaan iskemättä toistensa energiakohteisiin
Uutiset | 14.9.2026 18:38
Presidentti Trumpin mukaan vahva ja älykäs presidentti riittää tekoälyn kontrolloimiseen
Uutiset | 14.9.2026 17:49
”Onhan tämä aikamoinen soppa” – Ruotsissa hallitustunnusteluihin käydään ilman selvää voittajaa
Uutiset | 14.9.2026 17:20
Ukrainalaistutkija Maksym Kyiak uskoo, että Ukrainalle voi aueta parempi mahdollisuus vaikuttaa Venäjän sotahaluihin
Uutiset | 14.9.2026 16:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hurrikaani, taifuuni, sykloni – miksi samalla ilmiöllä on kolme eri nimeä?
Uutiset | 14.9.2026 22:36
Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan
Uutiset | 14.9.2026 22:02
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen puhtaan sähkön käyttöä on säänneltävä
Mielipide | 14.9.2026 18:46
Lukijalta: Meri-Porin voimalaitos on säilytettävä
Mielipide | 14.9.2026 16:22
Lukijalta: Ojitettujen soiden ennallistamisella on kaksi astetta
Mielipide | 14.9.2026 16:01
Lukijalta: Ihmisen tekemän puolustamisesta
Mielipide | 14.9.2026 15:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste