Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Tekoäly karkasi testiympäristöstä – Anthropic: ”Liian vaarallinen julkaistavaksi”

9.4.2026 22:15
Lue lisää 
Rahapelit
Hallitukselta odotetaan kehysriihessä suuntaviivoja siitä, miten rahapelijärjestelmää lähdetään tulevaisuudessa muuttamaan. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Rahapelijärjestelmän muutoksen seuraavia askelia odotetaan kehysriihessä – nämä ovat potentiaalisimmat vaihtoehdot

STT - Viivi Salminen 20.4.2021 13:50, muokattu 20.4.2021 13:58
a– a+
Rahapelit

Hallitukselta odotetaan kehysriihessä suuntaviivoja siitä, miten rahapelijärjestelmää lähdetään tulevaisuudessa muuttamaan.

Selvää päätöstä rahapeliyhtiö Veikkauksen tulevaisuudesta ei välttämättä ole riihessä luvassa, mutta hallituksella on ainakin painetta linjata seuraavista askeleista, joilla uudistusta lähdetään viemään eteenpäin.

Alkuvuonna Erkki Liikasen johtama työryhmä selvitti neljää erilaista mallia nykyjärjestelmän muuttamiseksi. STT:n tietojen mukaan päätös tehdään todennäköisesti kahden vaihtoehdon välillä.

Toinen todennäköisistä vaihtoehdoista on kokonaisuudistus, jossa rahapelituotot ohjataan valtion yleiskatteellisiksi tuloiksi ja nykyiset edunsaajat siirretään budjetin kehysmenettelyyn.

Tällöin uudistus vietäisiin loppuun nykyisen hallituskauden aikana, ja se voitaisiin toteuttaa vuoden 2024 alusta.

Toinen realistinen vaihtoehto on osittaisuudistus, jossa osa menoista siirrettään vaiheittaisesti yleiskatteellisuuden piiriin ja osa jätetään korvamerkityiksi ja rahapelituotoista rahoitettavaksi.

Rahapelijärjestelmän uudistaminen on myös seuraavan vaalikauden asia, joten oppositio otettaneen mukaan jatkovalmisteluun.

Liikasen työryhmän selvityksessä oli kaksi muutakin vaihtoehtoa, joista toinen oli nykyjärjestelmässä pysyminen ja toinen, jossa siirto yleiskatteelliseen budjettiin tapahtuu yhdellä kertaa ja kaikki korvamerkinnät poistuvat.

Liikasen työryhmä piti parhaana vaihtoehtona sitä, että rahapelituotot ohjataan valtion yleiskatteellisiksi tuloiksi ja nykyiset edunsaajat siirretään budjetin kehysmenettelyn piiriin.

Tällä hetkellä Veikkauksen tuotot menevät kolmelle ministeriölle, josta ne jaetaan edunsaajille. Rahapelitoiminnan tuotot ovat alentuneet, ja ne tulevat alenemaan tulevaisuudessakin, sillä rahapelihaittoja pitää suitsia. Tämä taas vähentää järjestöjen ja muiden edunsaajien rahoitusta.

Veikkauksen tuotot ovat vähentyneet myös koronan takia, ja viime viikolla Lidl ilmoitti poistavansa Veikkauksen pelikoneet kaikista myymälöistään.

Hallitus on kehysriihessä tekemässä päätöstä myös siitä, miten Veikkauksen vähentyneitä tuottoja kompensoidaan edunsaajille. Tämän vuoden osalta ne kompensoidaan kokonaisuudessaan, mutta ensi vuonna niitä ei olla kokonaan kompensoimassa.

Liikasen työryhmän selvitys oli lausuntokierroksella, ja selvitysryhmä järjesti kuulemisia. Myös iso osa kuulluista sidosryhmistä piti parhaana vaihtoehtona joko osittaisuudistusta tai vuonna 2024 voimaan tulevaa kokonaisuudistusta.

Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestö Kulta ry kertoo teettäneensä kyselyn selvitysryhmän esityksistä. Suurin osa kyselyyn vastanneista piti kokonaisuudistusta parhaana vaihtoehtona.

–  Nykyjärjestelmän säilymisen vaikutuksen tiivisti yksi vastaajista näin: se johtaa turmioon, lausunnossa sanotaan.

Kulta ry vaatii lausunnossaan, että kokonaisuudistus on valmisteltava parlamentaarisesti ja siten, että myös opetus- ja kulttuuriministeriöllä on aikaa käydä alan edustajien kanssa kaikki yksityiskohdat läpi.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto KKV pitää puolestaan ensisijaisen tärkeänä, että edunsaajien rahoituksen suuruus ei ole enää riippuvainen rahapelituottojen määrästä.

–  Yhteyden katkaiseminen on keskeistä rahapelihaittojen ehkäisyn ja vähentämisen tavoittelemiseksi.

KKV pitää perusteltuna sitä, että nykyisten edunsaajien rahoitus olisi yhtä lailla arvioitavana vuosittaisessa budjettikehyksessä kuin muutkin julkisen rahan käyttökohteet.

–  Tämä lisäisi julkisen rahoituksen vaikuttavuutta ja tehokkuutta. Muutoksen pitäisi kuitenkin tapahtua hallitusti siirtymäajan jälkeen, ei välittömästi, KKV katsoo.

Soste Suomen sosiaali ja terveys ry kannattaa osittaisuudistusta. Yhdistyksen mukaan osittaisuudistus on käytettävissä olevaan aikaan nähden selkein ja toteuttamiskelpoinen vaihtoehto.

–  Esitetyistä vaihtoehdoista osittaisuudistus mahdollistaisi parhaiten vapaan autonomisen kansalaistoiminnan säilymisen.

Soste esittää Veikkauksen tuotoista irrotettavaksi ne rahoituskohteet, jotka ovat tai liittyvät selkeästi julkisen vallan vastuulle. Lisäksi yhdistyksen mukaan sotien veteraanien kunniavelan hoitoon ja kuntoutukseen jatkossa käytettävät varat tulisi rahoittaa Veikkauksen tuottojen sijaan suoraan valtion budjetista.

Myös Ehkäisevä päihdetyö Ehyt ry pitää parhaana vaihtoehtona osittaisuudistusta. Ehyt katsoo, että kaikissa ratkaisuvaihtoehdoissa ensisijaiseksi on asetettava rahapelihaittojen ehkäisy sekä arvioitava kokonaisvaikutukset haittojen ehkäisyyn ja rahapeliyhtiön toimintaan toteuttaa.

Yhdistys huomauttaa, että rahapeliyhtiön tuottojen siirtäminen yleiskatteelliseen budjettiin ei itsessään toimenpiteenä vaikuta rahapeliongelmien määrään millään tavoin.

–  Yhtä lailla yksinoikeusjärjestelmä tai lain hyvä aikomus eivät itsessään riitä ehkäisemään ja vähentämään alkoholi- tai rahapelihaittoja, vaan yksinoikeutta tulee toteuttaa siten, että toiminnan keskiössä on haittojen ehkäisy eikä tuottojen maksimointi.

Viime vuosina valtio on omistajana hyväksynyt rahapelituottojen kasvun, järjestö lisää.

Suomen Olympiakomitea katsoo, että rahapelitoiminnan tuotoilla katettavista eristä olisi luontevaa siirtää eriä rahoitettavaksi yleiskatteellisesta budjetista.

Valtion liikuntabudjetti on viime vuosina ollut noin 155–165 miljoonaa euroa. Suomen Olympiakomitean mukaan viime vuonna rahapelitoiminnan tuotoista katettiin noin 150 miljoonaa euroa ja yleisin budjettivaroin noin 15 miljoonaa euroa. Yli 90 prosenttia valtion liikuntamäärärahoista katetaan rahapelitoiminnan tuotoista, komitea sanoo.

Komitea katsoo, että budjettivaroihin siirrettäviä määrärahoja voisivat olla esimerkiksi valtionosuudet kuntien liikuntatoimintaan ja liikuntapaikkarakentamisen avustaminen.

Olympiakomitean mukaan budjetin avaaminen esitetyllä tavalla on perustelua, sillä liikunta on ainoa toimiala, jonka koko valtionrahoitus tulee käytännössä yksinomaan rahapelivoittovaroista. Olympiakomitean mukaan liikunnalla on lisäksi entistä suurempi yhteiskunnallinen tarve.

–  Valtion liikunnan rahoitus tulee turvata nykytasolla, Suomen Olympiakomitea linjaa.

Lue myös

Zelenskyi: Ukrainalaisten tuella on tuhottu Iranin drooneja useissa Lähi-idän maissa

Presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo, että Ukrainan tuella on tuhottu iranilaisia drooneja useissa Lähi-idän...
10.4.2026 11:22

Julkisen sanan neuvostolta langettavat Helsingin Sanomille ja Metsästys ja Kalastus -lehdelle

Julkisen sanan neuvosto (JSN) on antanut langettavat päätökset Helsingin Sanomille ja Metsästys ja...
10.4.2026 11:21

Verkkokaupoille uusi vaatimus – määräaika kesäkuussa

Verkkokauppojen täytyy tarjota kesäkuusta alkaen selkeä ja helposti löydettävä tapa perua tilaus, kertoo...
10.4.2026 10:02

Aihetunnisteet

kehysriihi Politiikka rahapelit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
”Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia”– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä
Uutiset | 8.4.2026 18:09
Raakaöljyn hinnat lähtivät jälleen nousuun
Uutiset | 9.4.2026 13:57
Menekki räjähti: Nämä tuotteet vetävät nyt Prismoissa
Uutiset | 9.4.2026 21:01
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Zelenskyi: Ukrainalaisten tuella on tuhottu Iranin drooneja useissa Lähi-idän maissa
Uutiset | 10.4.2026 11:22
Julkisen sanan neuvostolta langettavat Helsingin Sanomille ja Metsästys ja Kalastus -lehdelle
Uutiset | 10.4.2026 11:21
Verkkokaupoille uusi vaatimus – määräaika kesäkuussa
Uutiset | 10.4.2026 10:02
USA:n ulkoministeriö: Israel ja Libanon neuvottelevat ensi viikolla Yhdysvalloissa
Uutiset | 10.4.2026 9:19
Paperiteollisuuden tilaukset sakkasivat helmikuussa, kemianteollisuus vedossa
Uutiset | 10.4.2026 8:43
SUH: Maaliskuussa hukkui kolme ihmistä
Uutiset | 10.4.2026 8:29
Kiinan Xi tapasi Taiwanin pääoppositiopuolueen puheenjohtajan
Uutiset | 10.4.2026 6:46
Maaliskuu oli mittaushistorian neljänneksi kuumin – merten lämpötila lähellä ennätystasoa
Uutiset | 10.4.2026 4:31
Ukrainaan tulitauko ortodoksisen pääsiäisen ajaksi
Uutiset | 10.4.2026 2:05
Stubb ja Valtonen osallistuvat Bilderberg-tapaamiseen Washingtonissa
Uutiset | 10.4.2026 2:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Zelenskyi: Ukrainalaisten tuella on tuhottu Iranin drooneja useissa Lähi-idän maissa
Uutiset | 10.4.2026 11:22
Julkisen sanan neuvostolta langettavat Helsingin Sanomille ja Metsästys ja Kalastus -lehdelle
Uutiset | 10.4.2026 11:21
Verkkokaupoille uusi vaatimus – määräaika kesäkuussa
Uutiset | 10.4.2026 10:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Data on uusi öljy ja pohjoinen on uusi Persianlahti
Mielipide | 8.4.2026 13:15
Lukijalta: Vanhusneuvoston asemaa on vahvistettava
Mielipide | 8.4.2026 13:11
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste