Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Ukrainan joukot etenevät keskeisellä rintamalla

28.9.2026 22:55
Lue lisää 
Politiikka
Työministeri Matias Marttisen (kok.) mukaan kokonaisuudesta on tarkoitus neuvotella ja saada se valmiiksi kesäkuun aikana. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Purra: Alisuoriutuminen irtisanomisperusteena ei hallitusohjelman mukaista – työministeri Marttinen puolustaa

Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, voisiko jatkossa alisuoriutuminen olla asiallinen syy työntekijän irtisanomiselle
STT-Anni Keski-Heikkilä 12.6.2025 16:02, muokattu 12.6.2025 16:22
a– a+
Politiikka

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) sanoo, ettei alisuoriutumisen tuominen irtisanomisperusteeksi ole hallitusohjelman mukaista.

– Kuten olen sanonut, alisuoriutumista ei löydy sieltä hallituksen sopimasta. Joten tarkastellaan lausuntopalautteen jälkeen ja mennään hallitusohjelmakirjausten mukaan, Purra sanoi toimittajille eduskunnassa torstaina.

– Se ei ole hallitusohjelman mukainen.

Kyse on lausuntokierroksella olevasta lakiluonnoksesta, jolla hallitus haluaa helpottaa irtisanomista. Tavoitteena hallituksella on, että sen myötä yritykset palkkaisivat herkemmin uusia työntekijöitä.

Purra viittaa lakiluonnoksessa olevaan kohtaan, jonka mukaan asiallinen syy irtisanomiselle voisi olla ”työntekijästä johtuva jatkuvaluonteinen puutteellisuus työsuorituksessa” eli niin sanotusti alisuoriutuminen.

Aiemmin asiaa on arvostellut perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä.

Hallitus sopi hallitusohjelmassaan vuonna 2023, että ”henkilöön liittyvän irtisanomisperusteen sääntelyä muutetaan niin, että työsopimuksen päättämiseen riittäisi jatkossa asiallinen syy”. Tällä hetkellä vaaditaan asiallista ja painavaa syytä. Tarkemmin asiasta ei hallitusohjelmassa kirjattu.

Työministeri Matias Marttinen (kok.) puolustaa ministeriönsä lainvalmistelua.

– Kaikki se valmistelu, mitä ministeriössä on tehty, se on täysin hallitusohjelman mukaista, Marttinen sanoi toimittajille eduskunnassa.

Marttisen mukaan kokonaisuudesta on tarkoitus neuvotella ja saada se valmiiksi kesäkuun aikana. Hän totesi, että hallituksen sisällä on aina painotuseroja.

– Mutta kuitenkin näistä uudistuksista on hyvin selkeät kirjaukset hallitusohjelmassa, ja niiden pohjalta myös tätä asiaa viety eteenpäin.

Marttiselta kysyttiin, mihin hallitusohjelman kirjaukseen alisuoriutumisen kohta viittaa.

– En nyt mene tässä sen pidemmälle yksityiskohtiin, mutta kuten totesin, meillä on selkeät kirjaukset tästä hallitusohjelmassa, joiden pohjalta tätä valmistelua on tehty. Minusta se kokonaisuus on hyvin tasapainoinen, ja nyt me käydään poliittista keskustelua ja katsotaan, millä tapaa löydetään yhteinen näkemys.

Marttisen mukaan lakiluonnos ei ole tullut perussuomalaisille yllätyksenä, vaan sitä on käsitelty puolueiden välillä ennen lausuntokierrosta. Häneltä kysyttiin, onko julkinen keskustelu asiasta hyväksi hallitukselle.

– Minusta aika paljon järkevämpää olisi käydä ihan normaalisti tuolla neuvottelupöydässä, eikä tällä tapaa julkisuuden kautta.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) ei halunnut ottaa asiaan kantaa, vaan ohjasi kysymykset Marttiselle. Orpo sanoi, ettei tunne asiaa riittävällä tavalla.

– Se ei ole mitenkään tavatonta, että kun hallituksessa kun lainsäädäntöä valmistellaan, siellä on erilaisia näkemyksiä. Siksi on parempi, että asiasta vastaava ministeri kommentoi Purran kommenttia.

Lue myös

Ruotsin vaaliviranomaisille vyöryy valituksia

Puhemies Norlén tapaa puoluejohtajia keskiviikkona. Hän toivoo, ettei halllituksen muodostaminen veny yhtä pitkäksi kuin vuonna 2018.
29.9.2026 8:29

FT: Suomi ja viisi muuta jäsenmaata uhkaa olla hyväksymättä EU:n budjettia – vaativat menoleikkauksia

Suomi ja viisi muuta EU:n jäsenmaata uhkaa jättää hyväksymättä unionin tulevan monivuotisen budjetin...
29.9.2026 8:29

OpenAI peruu uusimman tekoälymallinsa julkaisun turvallisuussyistä

Yhtiön sisäisissä testeissä kävi ilmi, ettei Astra 6.1 täyttänyt turvallisuusvaatimuksia.
29.9.2026 8:20

Aihetunnisteet

irtisanominen irtisanomisperusteet Kokoomus Orpon hallitus Perussuomalaiset Politiikka työelämä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Iran: Ei mitään aikeita neuvotella Yhdysvaltojen kanssa – öljyn hinta karkasi yli 107 dollarin
Uutiset | 28.9.2026 11:25
Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Visby-luokan korvetti Suomen merialueiden valvontaan
Uutiset | 28.9.2026 15:13
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
Reuters: Ukrainan joukot etenevät keskeisellä rintamalla
Uutiset | 28.9.2026 22:55
Stubb yhdysvaltalaismedialle: Google ei jää viimeiseksi suomalaisiin datakeskuksiin investoivaksi yhtiöksi
Uutiset | 28.9.2026 16:27
Antti Rinne velkajarrusta: ”Aiheuttaa hyvinvointivaltiolle erittäin isoja vaikeuksia tulevaisuudessa”
Uutiset | 28.9.2026 12:34
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Ruotsin vaaliviranomaisille vyöryy valituksia
Uutiset | 29.9.2026 8:29
FT: Suomi ja viisi muuta jäsenmaata uhkaa olla hyväksymättä EU:n budjettia – vaativat menoleikkauksia
Uutiset | 29.9.2026 8:29
OpenAI peruu uusimman tekoälymallinsa julkaisun turvallisuussyistä
Uutiset | 29.9.2026 8:20
Vanhojen asuntojen hinnat laskivat elokuussa vuoden takaiseen verrattuna
Uutiset | 29.9.2026 8:19
YK:n pakolaisjärjestö varoittaa: 8,3 miljoonaa ihmistä voi jäädä ilman apua tukileikkausten takia
Uutiset | 29.9.2026 8:18
MT: USA ei ole toistaiseksi varastoinut sotilaskalustoa Puolustusvoimien alueelle
Uutiset | 29.9.2026 5:02
Britannian tuoreen pääministerin Andy Burnhamin määrä pitää puhe työväenpuolueen puoluekokouksessa
Uutiset | 29.9.2026 2:01
Paavi muistutti Ranskan-vierailunsa päätöspuheessa valheiden ja petollisuuden vaaroista
Uutiset | 28.9.2026 23:07
Trump: Britannian ei olisi pitänyt vapauttaa epäiltyjä
Uutiset | 28.9.2026 23:02
Reuters: Ukrainan joukot etenevät keskeisellä rintamalla
Uutiset | 28.9.2026 22:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruotsin vaaliviranomaisille vyöryy valituksia
Uutiset | 29.9.2026 8:29
FT: Suomi ja viisi muuta jäsenmaata uhkaa olla hyväksymättä EU:n budjettia – vaativat menoleikkauksia
Uutiset | 29.9.2026 8:29
OpenAI peruu uusimman tekoälymallinsa julkaisun turvallisuussyistä
Uutiset | 29.9.2026 8:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mahdollisuus vaikuttaa on meidän käsissämme
Mielipide | 28.9.2026 10:26
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä ihmisestä avun tarvitsijaa
Mielipide | 28.9.2026 9:35
Lukijalta: Kuka päättää Lapin asioista tulevaisuudessa?
Mielipide | 28.9.2026 9:16
Lukijalta: Nostetaan matematiikan osaajapula ja syyt siihen julkiseen keskusteluun
Mielipide | 28.9.2026 9:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste