Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Kenraalilta paljastus: Näin Saksa varautuu aseelliseen yhteenottoon

22.9.2025 22:32
Lue lisää 
Politiikka
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja Ukrainan sotaa seuraava asiantuntija John Helin keskustan vaaliristeilyllä 19. tammikuuta 2025. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Trumpin toinen kausi huolettaa keskustan Kaikkosta – hallinnossa "värikkäämpää porukkaa" kuin ensimmäisellä kaudella

”Jonkin verran on huolta siitä, että Yhdysvallat ja Venäjä ryhtyisivät sopimaan asioita Ukrainan yli.”
STT – Sanna Nikula 20.1.2025 8:13, muokattu 20.1.2025 17:02
a– a+
Politiikka

Keskustan puheenjohtaja ja ex-puolustusministeri Antti Kaikkonen pitää mahdollisena, että jonkinlainen Yhdysvaltain uuden hallinnon yritys rauhaan tai tulitaukoon Ukrainan sodassa nähdään sadan seuraavan päivän aikana. Se ei kuitenkaan saa tapahtua ilman Ukrainaa ja Eurooppaa, ja tähän liittyy Kaikkosen mielestä jonkin verran huolta.

Kaikkonen keskusteli Ukrainan ja Euroopan turvallisuustilanteesta keskustan vaaliristeilyllä sunnuntaina yhdessä Ukrainan sodan asiantuntijan John Helinin kanssa.

Yhdysvaltain seuraavan presidentin Donald Trumpin virkaanastujaistilaisuus on maanantaina. Trumpin nimittämä Ukrainan rauhanlähettiläs Keith Kellogg on hiljattain sanonut, että Trump pyrkii päättämään Ukrainan sodan sadassa päivässä virkaanastujaisten jälkeen.

– Jonkin verran on huolta siitä, että Yhdysvallat ja Venäjä ryhtyisivät sopimaan asioita Ukrainan yli. On täysin välttämätöntä, että Ukraina on neuvotteluissa mukana ja Ukrainan asettamilla ehdoilla mennään eteenpäin, Kaikkonen sanoo.

Melkein yhtä tärkeää on Kaikkosen mielestä, että Euroopan unioni ja muu Eurooppa on myös keskusteluissa mukana, koska kysymys on myös koko Euroopan turvallisuudesta ja tulevaisuudesta.

Kaikkonen kertoo puolustusyhteistyön Suomen ja Yhdysvaltojen välillä toimineen ongelmitta Trumpin edellisellä kaudella, jolloin Kaikkonen toimi puolustusministerinä vuodet 2019 ja 2020. Toiseen kauteen liittyy sen sijaan kysymysmerkkejä.

– Kysymys on siitä, millaisia ministereitä ja neuvonantajia siellä hänen hallinnossaan nyt on. Sanoisinko diplomaattista ilmaisua käyttäen, että se näyttää nyt värikkäämmältä porukalta, Kaikkonen muotoili.

Ukrainan sodan asiantuntija John Helin sanoo, että rauhaan päästään sitten, kun se on molemmile osapuolille vähiten huono vaihtoehto. Tulitauko tai rauha sadan päivän aikana ei hänestä siksi ole mikään selviö.

– Sata päivää vaikuttaa siinä mielessä aika optimistiselta, että Venäjällä ei ole tällä hetkellä mitään kovin suurta syytä suostua rauhaan. Venäjällä on aloite rintamalla, ja se varmasti haluaa ennen mahdollista tulitaukoa ja mahdollisia rauhanneuvotteluja ottaa haltuunsa niin paljon Ukrainaa kuin vain pystyy, Helin sanoo.

– Siksi tuntuu epätodennäköiseltä, että mahdollisissa rauhanneuvotteluissa Venäjä alueilta lähtisi.

Donald Trumpin hallinnon suuri kysymys on Antti Kaikkosen ja John Helinin mielestä se, mitä tapahtuu Yhdysvaltain Ukrainalle antamalle aseavulle. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Helin muistuttaa, että Trump on puhunut myös puolen vuoden aikataulusta rauhalle. Se riippuu Helinin mielestä pitkälti siitä, mitkä ovat Yhdysvaltain konkreettiset toimet rauhan aikaansaamiseksi.

– Jonkin verran on puhuttu mahdollisuudesta pakoteruuvin kiristämiseen. Se saattaisi saada Venäjälle sodan jäädyttämisen tai tulitauon vähiten huonoksi vaihtoehdoksi, mutta vielä on hyvin vähän konkretiaa.

Trumpin hallinnon suuri kysymys on molempien mielestä se, mitä tapahtuu Yhdysvaltain Ukrainalle antamalle aseavulle. Yhdysvaltain sotilaallinen apu on äärimmäisen tärkeää, sillä sitä aukkoa ei Eurooppa voi paikata. Kaikkonen sanoo olevansa pettynyt siihen, miten hitaasti EU on pystynyt sotilaallista tukeaan Ukrainalle lisäämään.

Lännessä pitää Ukrainan sodan jälkeen varautua Helinin mukaan siihen, että Venäjän hybridioperaatiot, sabotaasit ja alueloukkaukset länttä kohtaan lisääntyvät, kun se pyrkii rikkomaan Naton yhtenäisyyttä.

Lue myös

Keskusta aloittaa työttömyysvälikysymyksen valmistelut – Kaikkonen: "Näin ei voi jatkua"

Keskusta aloittaa Suomen työttömyystilannetta koskevan välikysymyksen valmistelut, puolueen puheenjohtaja Antti Kaikkonen sanoo. Hänen mukaansa...
23.9.2025 10:41

Onko Kööpenhaminan ja Oslon lentokenttien droonihavainnoilla yhteyttä? – Tämä tapahtumista tiedetään nyt

Oslon ja Kööpenhaminan lentokentät jouduttiin sulkemaan tilapäisesti maanantaina illalla droonihavaintojen vuoksi. Koska eri...
23.9.2025 10:08

Puhemaraton käynnistyy YK:ssa – Trump pääsee ääneen ensimmäisten joukossa

Trumpilta odotettavissa monenkeskisen kansainvälisen yhteistyön arvostelua ja moitteita Palestiinan tunnustajille.
23.9.2025 10:02

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen Donald Trump John Helin Politiikka Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Koiran flunssa kannattaa ottaa vakavasti – tällaisia ovat oireet
Uutiset | 21.9.2025 21:00
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Maanantaina on syyspäiväntasaus – tätä se tarkoittaa
Uutiset | 22.9.2025 8:01
Miksi ihmeessä joulusuklaita näkee kaupoissa jo nyt? – Kauppaketju kertoo syyn
Uutiset | 21.9.2025 21:34
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Kenraalilta paljastus: Näin Saksa varautuu aseelliseen yhteenottoon
Uutiset | 22.9.2025 22:32
Valkoinen läiskä suussa voi olla syövän esiaste – Milloin pitää hakeutua lääkäriin?
Uutiset | 20.9.2025 21:03
Kreml: Viro provosoi
Uutiset | 22.9.2025 14:03
Romutuspalkkio palaa – tällainen se on
Uutiset | 22.9.2025 14:52
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Kun työnvälityksestä työtä ei saa – Asiantuntijalta synkkä arvio massatyöttömyyden seurauksista
Uutiset | 16.9.2025 14:46
Pahaenteinen Kreml-varoitus: Kohteena Suomi
Uutiset | 19.9.2025 14:23
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21

Uusimmat

Keskusta aloittaa työttömyysvälikysymyksen valmistelut – Kaikkonen: ”Näin ei voi jatkua”
Uutiset | 23.9.2025 10:41
Onko Kööpenhaminan ja Oslon lentokenttien droonihavainnoilla yhteyttä? – Tämä tapahtumista tiedetään nyt
Uutiset | 23.9.2025 10:08
Puhemaraton käynnistyy YK:ssa – Trump pääsee ääneen ensimmäisten joukossa
Uutiset | 23.9.2025 10:02
Tanskan poliisi droonien lennättäjästä: ”Pystyvä toimija, joka tiesi mitä teki”
Uutiset | 23.9.2025 9:56
Naton neuvosto keskustelee Viron ilmatilan loukkauksesta
Uutiset | 23.9.2025 9:41
Oulun heinäkuisen ravintolapuukotuksen poliisitutkinta valmistui – nuorta miestä epäillään muun muassa tapon yrityksestä
Uutiset | 23.9.2025 9:34
Yli 70-vuotiaita on Suomessa jo yli miljoona – Ensimmäistä kertaa
Uutiset | 23.9.2025 9:32
HPV aiheuttaa useita syöpiä – Silti yläkoulun aloittaneiden rokotekattavuus on Suomessa muita Pohjoismaita heikompi
Uutiset | 23.9.2025 9:10
Hongkong varautuu lähihistoriansa pahimpiin kuuluvaan taifuuniin – jopa satoja lentoja perutaan
Uutiset | 23.9.2025 9:06
Eduskunta pääsee budjetin kimppuun – Käsittely alkaa
Uutiset | 23.9.2025 9:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori
Uutiset | 21.9.2025 8:00
Mauri Kontu joutui palkkaamaan yritykseensä hitsaajat Filippiineiltä – ”Työperäinen maahanmuutto on elinehto”
Uutiset | 20.9.2025 8:00
Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – ”Meidän sukupolvella on valtava vastuu”
Uutiset | 21.9.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta aloittaa työttömyysvälikysymyksen valmistelut – Kaikkonen: ”Näin ei voi jatkua”
Uutiset | 23.9.2025 10:41
Onko Kööpenhaminan ja Oslon lentokenttien droonihavainnoilla yhteyttä? – Tämä tapahtumista tiedetään nyt
Uutiset | 23.9.2025 10:08
Puhemaraton käynnistyy YK:ssa – Trump pääsee ääneen ensimmäisten joukossa
Uutiset | 23.9.2025 10:02
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Älkää romuttako kuntien yhteistyötä ja ympäristövastuuta
Mielipide | 22.9.2025 14:39
Lukijalta: Kun merkityksettömyys syö koulutuksen ja oppimisen sydämen
Mielipide | 22.9.2025 14:28
Lukijalta: Kaksoisraide vastaan lähijunaliikenne
Mielipide | 22.9.2025 14:22
Lukijalta: Keskustelu kahden valtion mallista
Mielipide | 22.9.2025 14:14
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka ei palvele yrityksiä
Mielipide | 18.9.2025 14:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste