Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Essayah: Tulen esittämään suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamista ensi vuoden alusta

23.9.2025 8:50
Lue lisää 
Afganistan
Poliisi Marzia Amiri (keskellä) teki murhatutkintaa Karukhin alueella Heratin provinssissa Afganistanissa helmikuussa 2018. Amiri oli ainoa rikospaikkatutkintaa tehnyt naispoliisi Heratin provinssissa. (Kuva: Hoshang Hashimi / AFP / Lehtikuva)

Ihmisoikeusjärjestö vaatii turvapaikkoja lännen Afganistanissa kouluttamille naispoliiseille – vaatimus koskee myös Suomea

STT / Ayla Albayrak 10.10.2024 8:35, muokattu 10.10.2024 8:35
a– a+
Afganistan

Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch vaatii länsimaita tarjoamaan turvapaikkoja afganistanilaisille naispoliiseille, jotka maat itse kouluttivat poliiseiksi.

Vaatimus koskee myös Suomea, sillä Suomi oli mukana kouluttamassa naisia poliiseiksi Afganistanissa vuosina 2007–2016 osana Euroopan unionin siviilikriisinhallintaoperaatiota.

Naispoliisit joutuivat Taleban-äärihallinnon vainoamiksi Afganistanissa sen jälkeen, kun Taleban palasi valtaan 2021 Yhdysvaltojen dramaattisen vetäytymisen jälkeen ja alkoi hallita maata radikaalilla islamin tulkinnallaan.

Raportin mukaan maiden tulisi kiireellisesti tunnistaa Afganistanissa, muissa maissa tai EU-maiden pakolaisleireillä odottavat naispoliisit ja auttaa heidät turvaan.

Joitain Afganistaniin jääneitä naispoliiseja on järjestön mukaan jo surmattu eikä tekijöitä ole rangaistu. Ilmeisesti tekijöinä on naispoliisien sukulaisia, jotka ovat vastustaneet heidän työssäkäyntiään.

Talebanin jäsenet ovat myös ratsanneet naispoliisien koteja, pahoinpidelleet näiden sukulaisia ja vahingoittaneet heidän omaisuuttaan, raportissa sanotaan.

Euroopan unionin siviilikriisinhallintaoperaatiossa (Eupol) Afganistanissa työskenteli eri aikoina 20–40 suomalaista, jotka kouluttivat afganistanilaisia poliiseja, myös naispoliiseja. Tarkoitus oli auttaa Afganistania rakentamaan oikeusvaltiota ja parantamaan ihmisoikeuksia.

Eri ajankohtina operaatiossa työskenteli 20–40 suomalaista kerrallaan. Suomesta lähti Afganistaniin paitsi poliiseja myös esimerkiksi ihmisoikeus-, tasa-arvokysymys- ja oikeusvaltion kehittämisen asiantuntijoita.

Panostus oli Suomelta kokoonsa nähden merkittävä, sillä enimmilläänkin EU:n työntekijöitä oli mukana parisensataa.

– Meidän yksi päämäärämme Eupolina oli kouluttaa naispoliiseja, ja nostimme heitä esiin voimakkaasti. Mutta sitten lähdimme kiireellä pois sieltä, ja kaikki tietävät heidän olleen yhteys meihin, sanoo Ranskasta puhelimitse tavoitettu Pia Stjernvall.

Hän toimi operaation apulaispäällikkönä ja päällikkönä vuosina 2014–2015.

– Minun mielestäni jokaisen naispoliisin pitäisi saada turvapaikka. Monta yötöntä yötä olen viettänyt miettien, mitä ihmisille Afganistanissa kuuluu, Stjernvall sanoi STT:lle.

Stjernvall piti todella ikävänä asiana myös sitä, että myös moni Eupolin työntekijä jäi Afganistaniin. Entistä ulkoministeriä Pekka Haavistoa (vihr.) hän kiittää siitä, että ainakin Suomen suurlähetystössä työskennelleet pääsivät Suomeen.

Operaation entinen suomalaispäällikkö Jukka Savolainen ei koe, että Suomen työ olisi mennyt hukkaan. Savolainen johti operaatiota heinäkuusta 2010 toukokuuhun 2012.

– Ajattelen, että sinne mentiin kertomaan, millainen yhteiskunta voisi olla ja että vaihtoehtoinen yhteiskunta on mahdollinen. Tämä voi vaikuttaa pitkällä aikavälillä Afganistaniin positiivisesti, hän sanoi STT:lle.

Nykyisen työnsä vuoksi Euroopan hybridiosaamiskeskuksen verkostojohtajana Savolainen ei halunnut ottaa kantaa siihen, onko Suomella vastuu tarjota turvapaikkaa naispoliiseille.

Human Rights Watchin raporttiin haastatellut yli parikymmentä entistä naispoliisia kokevat tulleensa ”tuplasti petetyiksi”.

Ensin heidät petti maan entinen hallitus sulkemalla silmät naispoliisien laajamittaiselta seksuaaliselta ahdistelulta ja kollegoidensa tai esimiestensä raiskaamisilta, joista tekijöitä ei ole rangaistu.

Toisen kerran naispoliisit kokivat tulleensa petetyiksi, kun heidät kouluttaneet länsimaat – kuten Yhdysvallat, Kanada, Japani sekä EU-maat, myös Suomi – eivät tarjonneetkaan turvapaikkoja naispoliiseille, kun äärijärjestö Taleban nousi valtaan.

Raportin mukaan Taleban on määrännyt joitain naispoliiseja takaisin töihin ja esimerkiksi suorittamaan ruumiintarkastuksia naisille Talebanin tarkastuspisteillä tai valvomaan naisvankeja, mutta valtaosa on melkeinpä teljetty koteihinsa.

– Kaikki tiesivät minun olevan poliisi. (Talebanin tultua) jätin taloni ja kaiken omaisuuteni kotiin, otin vain kassillisen vaatteita ja vein lapseni mieheni veljen taloon. Mieheni kertoi kaikille, että hänen vaimonsa oli lähtenyt Iraniin. Hän käski (naapureitamme) sanomaan, etteivät he tunne ketään minun nimelläni, kertoi Human Rights Watchille nimettömänä puhunut entinen naispoliisi.

YK on luonnehtinut Taleban-hallinnon asettamia rajoituksia naisille sukupuolittuneeksi apartheidiksi. Elokuussa Taleban jopa kielsi naisilta puhumisen kotinsa ulkopuolella, etteivät suvun ulkopuoliset miehet kuulisi heidän ääntään.

Viime viikolla EU-tuomioistuin linjasi, että EU-maat voivat myöntää afganistanilaisille naisille turvapaikan pelkästään kansallisuuden ja sukupuolen perusteella. Tuomioistuimen mukaan puhutaan jo vainosta, joka oikeuttaa pakolaisaseman tunnustamiseen.

Suomelle sukupuoli oli Afganistanista tulleiden osalta valintakriteeri jo ennen EU-tuomioistuimen linjausta. Sisäministeriöstä ei kuitenkaan kerrottu STT:lle, onko Suomeen tulleiden afganistanilaispakolaisten joukossa ollut naispoliiseja.

Tänä vuonna Suomeen otettavasta 500 kiintiöpakolaisesta 150 on afganistanilaisia, kertoi sisäministeriön maahanmuutto-osaston erityisasiantuntija Mari Helenius sähköpostitse STT:lle. Vielä ei hänen mukaansa ole päätetty, keitä Suomi ottaisi, mutta naisten heikentynyt asema otetaan huomioon.

– Tämän vuoden kiintiön osalta kohdentamisessa on painotettu afganistanilaisten pakolaisten osalta erityisesti haavoittuvassa asemassa olevia naisia ja tyttöjä, joihin kohdistuu heidän sukupuolensa perusteella uhkaa, leskien ja yksinhuoltajaäitien perheitä, ihmisoikeuspuolustajia, naisaktivisteja ja toimittajia sekä muita erityisen haavoittuvassa asemassa olevia, Helenius kertoo.

Ylipäätään kiintiöpakolaisia kuitenkin otetaan Suomeen enää kolmasosa siitä, mitä otettiin kaksi vuotta sitten.

Lue myös

Asiantuntija droonien lennättämisestä lentokenttäalueelle: Lähes mahdotonta estää

Droonien lennättämistä lentokenttäalueelle on lähes mahdotonta estää. Näin arvioi droonilentotoimintaa tutkivan ja kehittävän...
23.9.2025 14:53

Rantanen: Hallitus arvioi, voidaanko huivikieltoa edistää jo tällä hallituskaudella

Sisäministeri Mari Rantasen (ps.) mukaan hallitus arvioi, voidaanko kasvojen peittämisen kieltoa tai rajoittamista...
23.9.2025 14:48

OECD: Maailmantalous selviytyy odotettua paremmin Trumpin tullishokista

Maailmantalous kasvaa ennakoitua vahvemmin tänä vuonna huolimatta presidentti Donald Trumpin tullien aiheuttamasta shokista...
23.9.2025 13:44

Aihetunnisteet

Afganistan human rights watch taleban

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Koiran flunssa kannattaa ottaa vakavasti – tällaisia ovat oireet
Uutiset | 21.9.2025 21:00
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Miksi ihmeessä joulusuklaita näkee kaupoissa jo nyt? – Kauppaketju kertoo syyn
Uutiset | 21.9.2025 21:34
Maanantaina on syyspäiväntasaus – tätä se tarkoittaa
Uutiset | 22.9.2025 8:01
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Kenraalilta paljastus: Näin Saksa varautuu aseelliseen yhteenottoon
Uutiset | 22.9.2025 22:32
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Valkoinen läiskä suussa voi olla syövän esiaste – Milloin pitää hakeutua lääkäriin?
Uutiset | 20.9.2025 21:03
Romutuspalkkio palaa – tällainen se on
Uutiset | 22.9.2025 14:52
Kreml: Viro provosoi
Uutiset | 22.9.2025 14:03
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Kun työnvälityksestä työtä ei saa – Asiantuntijalta synkkä arvio massatyöttömyyden seurauksista
Uutiset | 16.9.2025 14:46
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Pahaenteinen Kreml-varoitus: Kohteena Suomi
Uutiset | 19.9.2025 14:23
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21

Uusimmat

Asiantuntija droonien lennättämisestä lentokenttäalueelle: Lähes mahdotonta estää
Uutiset | 23.9.2025 14:53
Rantanen: Hallitus arvioi, voidaanko huivikieltoa edistää jo tällä hallituskaudella
Uutiset | 23.9.2025 14:48
OECD: Maailmantalous selviytyy odotettua paremmin Trumpin tullishokista
Uutiset | 23.9.2025 13:44
Kulmuni ei hyväksy metsämonitorointiesitystä – ”Äänestän hylkäämisen puolesta”
Uutiset | 23.9.2025 13:26
Poliisin epäily: Äänestäjiä lahjottu oluella Parkanossa
Uutiset | 23.9.2025 13:25
Lindtman Orpolle: ”Puhuitteko pehmoisia?”
Uutiset | 23.9.2025 12:59
Työministeri Marttinen: Työllisyysluvut ovat huonot ja huolestuttavat
Uutiset | 23.9.2025 12:42
Purra sätti oppositiota: ”Vaikka te tästäkin sanasta pillastutte, sanon sen silti”
Uutiset | 23.9.2025 12:40
Keskustan Lintilä ripittää hallitusta karmeista työttömyysluvuista: ”Talous seisoo paikoillaan”
Uutiset | 23.9.2025 12:40
UPM pohtii vaneriliiketoiminnan tulevaisuutta – myynti tai pörssilistaus esillä
Uutiset | 23.9.2025 12:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori
Uutiset | 21.9.2025 8:00
Mauri Kontu joutui palkkaamaan yritykseensä hitsaajat Filippiineiltä – ”Työperäinen maahanmuutto on elinehto”
Uutiset | 20.9.2025 8:00
Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – ”Meidän sukupolvella on valtava vastuu”
Uutiset | 21.9.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Asiantuntija droonien lennättämisestä lentokenttäalueelle: Lähes mahdotonta estää
Uutiset | 23.9.2025 14:53
Rantanen: Hallitus arvioi, voidaanko huivikieltoa edistää jo tällä hallituskaudella
Uutiset | 23.9.2025 14:48
OECD: Maailmantalous selviytyy odotettua paremmin Trumpin tullishokista
Uutiset | 23.9.2025 13:44
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sananvapauden takkuinen taival – erimielisetkö toisia syrjiviä?
Mielipide | 23.9.2025 13:09
Lukijalta: Valvonta ja jätehuollon turvallisuus eivät ole uhattuna
Mielipide | 23.9.2025 12:27
Lukijalta: Älkää romuttako kuntien yhteistyötä ja ympäristövastuuta
Mielipide | 22.9.2025 14:39
Lukijalta: Kun merkityksettömyys syö koulutuksen ja oppimisen sydämen
Mielipide | 22.9.2025 14:28
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka ei palvele yrityksiä
Mielipide | 18.9.2025 14:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste