Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iranin sota

Pakistanin ulkoministeri: Yhdysvallat ja Iran käyvät epäsuoria neuvotteluita

26.3.2026 13:03
Lue lisää 
Ruotsi
Säpon poliisitalon sisäänkäynti Solnassa Bolstomtavägenillä. (Kuva: LEHTIKUVA / HANDOUT / SÄKERHETSPOLISEN )

Venäjälle vakoilleiden ruotsalaisveljesten uskotaan välittäneen salaisia tietoja vessassa olevien piilojen kautta – toinen teki merkittävän uran turvallisuuselimissä, toinen teki muistiinpanoja pakoreiteistä

Tietoa ei ole, onko esimerkiksi Suomen kannalta kriittistä tietoa voinut päätyä venäläisten käsiin. Jutun oikeudenkäynti alkaa Ruotsissa huomenna.
STT – Sanna Raita-aho 23.11.2022 12:00, muokattu 23.11.2022 12:58
a– a+
Ruotsi

Ruotsin turvallisuuspoliisi Säpo oli epäillyt jo jonkin aikaa, että sen sisällä toimii myyrä. Hänen henkilöllisyytensä oli kuitenkin hämärän peitossa.

Vuonna 2017 viranomaisten haaviin jäi kuitenkin yksi henkilö – nousujohteisen uran Ruotsin turvallisuuselimissä tehnyt, neljänkympin liepeillä oleva mies. Huippusalainen tutkinta ja todisteiden keruu hänen toimistaan oli kuitenkin hyvin vaikeaa.

Lopulta todisteita saatiin kerättyä tarpeeksi, ja mies napattiin viime vuoden syksynä. Pari kuukautta myöhemmin poliisin haaviin jäi myös hänen 35-vuotias pikkuveljensä. He ovat olleet sen jälkeen vangittuina.

Nyt iranilaistaustaisia veljeksiä syytetään vakoilusta Venäjän hyväksi jutussa, jonka oikeudenkäynti alkaa huomenna torstaina.

Syytteen mukaan vakoilijat välittivät tietoja, joiden joutuminen vieraan valtion käsiin voisi vahingoittaa Ruotsin turvallisuutta. Heidän epäillään vakoilleen Venäjän sotilastiedustelupalvelun GRU:n hyväksi vuosina 2011–2021.

Syyttäjän mukaan vakoilemalla paljastetut ja välitetyt tiedot voisivat vieraan valtion käsiin joutuessaan vahingoittaa Ruotsin turvallisuutta. Lausunnon mukaan rikos kohdistui Ruotsin tiedustelu- ja turvallisuusjärjestelmään. Syyttäjän mukaan hankitut tiedot ovat peräisin useilta viranomaisilta Ruotsin turvallisuus- ja tiedustelupalveluissa.

Iso osa tutkintamateriaalista on salattu. Ruotsalaislehti Expressenin mukaan myös jutun oikeudenkäynti tapahtuu pitkälti suljettujen ovien takana. Lisäksi oikeussali tutkitaan salattujen mikrofonien varalta, ja muun muassa jutun tuomarille on tehty turvallisuusselvitys.

Osa materiaalista on niin salaista, että sitä ei toimiteta oikeudelle etukäteen, vaan se esitellään vasta oikeussalissa.

Syytetyillä miehillä on iranilainen tausta, mutta he ovat Ruotsin kansalaisia. Mediatietojen mukaan he ovat olleet kirjoilla Uppsalassa Tukholman lähellä.

Vanhempi veljeksistä, 42-vuotias mies, on tehnyt nousujohteisen uran Ruotsin turvallisuuselimissä. Hän on työskennellyt Säpon lisäksi Ruotsin puolustusvoimien tiedustelu- ja turvallisuuspalvelussa. Pidättämisensä aikoihin hän toimi johtotehtävissä toisessa valtion virastossa, jota Expressen-lehti kuvaa keskeiseksi Ruotsin turvallisuudelle.

Mies puhuu sujuvaa farsia ja hänellä on tuplatutkinto Uppsalan yliopistosta.

Dagens Nyheterin tietojen mukaan sama mies työskenteli myös KSI:ssä, joka on Ruotsin puolustusvoimien alainen tiedustelu- ja turvallisuuspalvelu. Lehden mukaan kyseessä on ehkä ”kaikkein salaisin Ruotsin turvallisuuselin”. Organisaatio tekee yhteistyötä Ruotsin ulkomailla olevien agenttien kanssa.

–  Tämä on siinä mielessä vakava tapaus, että hän oli päässyt sekä turvallisuuspoliisiin että KSI-yksikköön, jota pidetään kaikkein herkimpänä tai kriittisimpänä yksikkönä, sanoo lehtori Panu Moilanen, joka toimii Jyväskylän yliopiston Turvallisuus ja strateginen analyysi -maisteriohjelman koulutusvastaavana.

Aftonbladetin mukaan miehellä oli pääsy esimerkiksi listaan, joka sisälsi kaikkien Säpon työntekijöiden nimet.

Nuorempi, 35-vuotias veli taas auttoi syytteen mukaan osallistumalla teon suunnitteluun ja hoitamalla yhteyksiä Venäjään ja GRU:hun. Nuorempi veli haaveili Expressenin mukaan poliisin urasta, mutta keskeytti kuitenkin poliisikoulun.

Expressenin mukaan myös pikkuveli olisi työskennellyt turvallisuuspoliisin erityisoperaatioissa. Millaisissa, siitä ei ole kerrottu tietoa julkisuuteen.

Isoveljensä pidätyksen yhteydessä pikkuveli purki ja rikkoi tälle kuuluneen kiintolevyn, joka löydettiin myöhemmin roskakorista Uppsalan alueelta, kerrotaan Ruotsin mediassa syyttäjän todisteisiin pohjautuen.

Expressenin siteeraaman esitutkintamateriaalin mukaan Säpo epäilee, että isoveli jakoi venäläisille tietoja usb-tikkujen avulla. Tämän jälkeen hänen pikkuveljensä epäillään jättäneen materiaalit julkisiin vessoihin, josta ne sitten noudettiin.

Vanhemman veljen hallusta löydettiin myös autonavaimeksi naamioitu vakoilukamera, kertoo Expressen.

Pikkuveljen kerrotaan taas syyttäjän mukaan tehneen muistiinpanoja muun muassa salausohjelma Truecryptistä, rahan vastaanottamisesta pimeästi, pakoreitistä ja varasuunnitelmasta. Hänen puhelimensa tutkinnan perusteella hän on myös maininnut Venäjän sotilastiedustelu GRU:n nimen rahojen käsittelyn yhteydessä. Muistiinpanoissa mainitaan myös ”Rasski”, jota epäillään veljesten yhteyshenkilöksi.

Lisäksi syyttäjä sanoo pikkuveljen etsineen tietoa maanpetokseen liittyvistä asioista sen jälkeen, kun hänen isoveljensä pidätettiin.

Vanhemman veljen kerrotaan taas käsitelleen suuria summia rahaa pitäen niiden alkuperän piilossa. Lisäksi puolustusvoimissa työskennellessään miehen kerrotaan käsitelleen erittäin arkaluontoisia puolustusvoimien asiakirjoja yksityiskoneellaan, kertoo Aftonbladet.

Molemmat epäillyt ovat kiistäneet syyllisyytensä. Vanhemman veljen puolustusasianajan Anton Strandin mukaan mies on ”pyrkinyt käyttämään kaikkia kykyjään vaikeiden tehtävien ratkaisemiseksi”.

–  On kategorisesti torjuttu, että mitään väärää tai rikollista olisi tapahtunut, hän sanoi SVT:n mukaan.

Sitä, onko Suomea koskevia tietoja päätynyt venäläisten käsiin, on vaikea arvioida.

–  On kuitenkin tosiasia, että Suomella ja Ruotsilla on hyvin tiivis kumppanuussuhde. Siinä varmasti vaihdetaan tiedustelutietoa. Koska Ruotsin hyvin kriittisistä tiedusteluviranomaisista on löytynyt myyriä, on myös mahdollista, että Suomea koskevaa ja Suomesta peräisin olevaa tiedustelutaitoa on heidän kauttaan päätynyt paikkoihin, joihin ei tulisi päätyä, lehtori Panu Moilanen sanoo.

Viime aikoina Pohjoismaissa on jäänyt kiinni Venäjälle vakoilleita. Esimerkiksi Norjassa pidätettiin viime kuussa brasilialaisena tutkijana esiintynyt venäläisvakooja, illegaali.

Venäläisten illegaalien eli peitehenkilöllisyyden turvin elävien vakoojien määrää esimerkiksi Pohjoismaissa on vaikea arvioida, Moilanen sanoo. Toisin kuin tiedustelu-upseerit, jotka toimivat usein diplomatian peitetehtävissä ja joutuvat siksi herkemmin huomion kohteeksi, illegaalit elävät usein piilossa tavallisen kansan parissa.

–    Heihin se huomio ei kiinnity, ellei tapahdu jotain erityistä, josta sen huomaa, Moilanen sanoo.

Tiistaina Ruotsin viranomaiset kertoivat myös ottaneensa kiinni venäläispariskunnan vakoilusta epäilynä.

Ruotsissa tiistaina pidätettyjen venäläisten on kerrottu käyttäneen Ruotsia paikkana vakoilla myös jotain kolmatta maata, mutta maata ei ole yksilöity. Tämä voi viitata siihen, että jotain toista maata koskevia arkaluonteisia tietoja on päätynyt vakoojien käsiin.

Lue myös

Päätyvätkö rahasi ex-puolison uudelle kumppanille? Kohtalokas virhe voi sattua helposti

Henkivakuutuksen vanhentunut edunsaajamääräys voi johtaa yllättäviin ja ei-toivottuihin lopputuloksiin. OP-Henkivakuutus huomauttaa, että korvaus voi...
26.3.2026 21:55

Pitäisikö ylioppilaskirjoitukset siirtää? Tutkijat löysivät yllättävän syyn, joka heikentää tuloksia

Siitepölyaltistuksella on todettu yhteys heikompiin ylioppilaskokeiden tuloksiin, kertoo Oulun yliopisto tiedotteessaan. Siitepölypitoisuuden vaikutus näkyi...
26.3.2026 21:10

Keskusta tivasi euron bensaa kyselytunnilla – "Saa nähdä, kuoleeko kurki ennen kuin suo sulaa"

Oppositio välitti autoilijoiden hätähuudon hallituksen korviin eduskunnan kyselytunnilla. Bensasta ja dieselistä pitää pulittaa...
26.3.2026 18:28

Aihetunnisteet

Ruotsi Säpö Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Hätkähdyttävä löydös: Tämä ruokavalio torjuu aivojen ikääntymistä
Uutiset | 24.3.2026 22:01
Iran ampui ohjuksia ympäri Lähi-itää: Kohteena Israelin ja USA:n joukot
Uutiset | 25.3.2026 9:00
Tutkijat pystyvät tunnistamaan pariskunnat pelkän ihon perusteella – tästä se johtuu
Uutiset | 24.3.2026 22:20
Suomen Yrittäjät varoittaa hallitusta tukitoimista: ”Kun energia on niukkaa, keskeistä on kysynnän sopeutuminen”
Uutiset | 25.3.2026 10:10
Britannialta tiukka päätös ”Putinin sotakoneiston nälkiinnyttämiseksi”
Uutiset | 26.3.2026 8:44
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Uusimmat

Päätyvätkö rahasi ex-puolison uudelle kumppanille? Kohtalokas virhe voi sattua helposti
Uutiset | 26.3.2026 21:55
Pitäisikö ylioppilaskirjoitukset siirtää? Tutkijat löysivät yllättävän syyn, joka heikentää tuloksia
Uutiset | 26.3.2026 21:10
Keskusta tivasi euron bensaa kyselytunnilla – ”Saa nähdä, kuoleeko kurki ennen kuin suo sulaa”
Uutiset | 26.3.2026 18:28
Uutistoimisto: Iran vastannut Yhdysvaltojen suunnitelmaan sodan lopettamiseksi
Uutiset | 26.3.2026 18:09
Zelenskyi saapui yllätysvisiitille Saudi-Arabiaan
Uutiset | 26.3.2026 17:53
Puola painaa pumppuhintoja alas leikkaamalla polttoaineveroja
Uutiset | 26.3.2026 17:51
EU-parlamentti haluaa kieltää keinotekoisia alastonkuvia luovan tekoälyn
Uutiset | 26.3.2026 17:37
Otkes varoittaa onnettomuusuhasta – lapsi luisui kaappisängyn sisään Vantaalla henkilökunnan huomaamatta
Uutiset | 26.3.2026 17:35
Perustuslakivaliokunta: Hankintalain uudistus rajoittaisi kunnallista itsehallintoa
Uutiset | 26.3.2026 17:20
Taloyhtiöille lisää keinoja puuttua häiriköintiin
Uutiset | 26.3.2026 17:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Päätyvätkö rahasi ex-puolison uudelle kumppanille? Kohtalokas virhe voi sattua helposti
Uutiset | 26.3.2026 21:55
Pitäisikö ylioppilaskirjoitukset siirtää? Tutkijat löysivät yllättävän syyn, joka heikentää tuloksia
Uutiset | 26.3.2026 21:10
Keskusta tivasi euron bensaa kyselytunnilla – ”Saa nähdä, kuoleeko kurki ennen kuin suo sulaa”
Uutiset | 26.3.2026 18:28
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Nuori ilman työtä ei ole tilasto: hän on menetetty mahdollisuus
Mielipide | 26.3.2026 8:52
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Naisia ja ihmisiä, ei herranenkeleitä ja pyhimyksiä
Mielipide | 19.3.2026 8:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste