Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Katri Kulmuni kritisoi keskittämispolitiikkaa – ”Hallitus ei ole käyttänyt mitään poliittista ohjausta”

1.5.2026 13:00
Lue lisää 
Kokoomus
Kokoomuksen puoluesihteerin Kristiina Kokon mukaan on tarpeen, että kohu-uutisointia seuranneet uudet käytännöt tuodaan mukaan myös puolueen eettiseen ohjeeseen. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

Kokoomus näkee tarvetta eettisten ohjeiden päivittämiselle – pyrkii parantamaan häirintätapausten käsittelyä kolmella toimella

STT - Ilkka Hemmilä 20.6.2022 15:59, muokattu 20.6.2022 17:45
a– a+
Kokoomus

Kokoomus aikoo luoda uusia käytäntöjä häirintätapausten käsittelemiseksi puolueessa kansanedustaja Wille Rydmaniin kohdistuneiden syytösten jälkeen. Puoluejohto näkee myös tarvetta edistää eettisen ohjeen käyttöä puolueessa.

Puoluesihteeri Kristiina Kokko kertoo STT:lle, että kokoomus on päättänyt ottaa häirintäyhdyshenkilöt jatkuvaan käyttöön. Aikaisemmin heitä on käytetty suurissa tapahtumissa, kuten puoluekokouksissa ja -risteilyillä.

–  Tarkoitus on tehdä tästä jatkuvaa toimintaa, ettei jää katvealueita, voiko ottaa yhteyttä tai keneen voi ottaa yhteyttä, Kokko sanoo.

Lisäksi puolue aikoo luoda nimettömän ilmoituskanavan puoluetoimintaan liittyvien epäkohtien ilmiantamiseen.

–  Kolmas mitä teemme on se, että tarkennamme uhrien auttamiseen liittyvää protokollaa.

Helsingin Sanomat kertoi sunnuntaina julkaistussa artikkelissa, että useat nuoret naiset olivat kertoneet Rydmanin ahdistavalta tuntuneesta käytöksestä.

Useissa HS:n tekemissä haastatteluissa toistuu, että Rydman tarjosi runsaasti alkoholia ja patisteli juomaan. Osa naisista on ollut tapahtumahetkellä alaikäisiä.

Rydman kiisti syytökset sosiaalisessa mediassa ja blogissaan. Lehdelle hän kuvaili joutuneensa ”härskin mustamaalauksen” kohteeksi.

Puoluesihteerin mukaan on tarpeen, että uutisointia seuranneet uudet käytännöt myös tuodaan mukaan puolueen eettiseen ohjeeseen.

Ohjeistus on lähes uunituore. Kokoomuksessa ryhdyttiin laatimaan sisäistä eettistä ohjetta vuonna 2020, kun kokoomusnaisten sitä vaatinut aloite hyväksyttiin Porin puoluekokouksessa. Ohjeistus hyväksyttiin puoluehallituksessa syyskuussa 2021.

Kokko sanoo, että hyväksymisen jälkeen ohje on tullut puolueiden keskeisten toimijoiden tietoon. Se on hänen mukaansa käyty läpi työntekijöiden kanssa ja lähetetty ”ainakin osalle keskeisistä luottamushenkilöistä”.

Jalkauttamistyötä on jatkettava, Kokko sanoo.

–  Täytyy katsoa, että se on kaikkien saatavilla ja että jokainen toimija on siitä tietoinen.

Myös kokoomusnaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen katsoo, että ohjeistus pitäisi ottaa toiminnassa laajemmin käyttöön.

–  Henkilöstöä on koulutettu, mutta sanoisin että jäsenistön, kansanedustajien ja muiden toimijoiden tietoisuuteen se pitäisi tuoda paremmin, Keto-Huovinen sanoo STT:lle.

Nimettömän ilmoituskanavan käyttöönotto ja häirintäyhdyshenkilöiden kouluttaminen ovat toimia, joita naisten liitto vaati puolueelta sunnuntaina HS:n artikkelin julkaisun jälkeen. Samalla kokoomusnaiset vaati eettisen ohjeistuksen julkistamista puolueen verkkosivuilla.

Mallia naisten liitto ottaisi puolueen nuorisojärjestöltä. Kokoomusnuoret on julkaissut oman ohjeistuksena verkkosivuillaan, joilla on myös anonyymi lomake häirintätapauksia varten.

STT sai ohjeistuksen nähtäväkseen kokoomukselta. Sen mukaan kokoomuslaisia kannustetaan tuomaan avoimesti esille mahdollisia ongelmia puolueen toiminnassa.

Ohjeessa ei täsmennetä, miten asiassa tulisi tarkalleen menetellä. Lainvastaisesta toiminnasta on sen mukaan ilmoitettava poliisille ja ”muut konfliktit” pyritään ratkaisemaan mahdollisimman nopeasti läheisyysperiaatetta noudattaen. Ensisijaiseksi keinoksi mainitaan sovittelu.

Ohje korostaa valtuustoryhmän ja yhdistysten johdon vastuuta erimielisyyksien keskellä. Ohjeen mukaan puheenjohtajien tulee puuttua asiattomaan käytökseen, häirintään ja muihin vaikeisiin tilanteisiin mahdollisimman varhaisessa vaiheessa.

Puolueen puheenjohtaja Petteri Orpo mainitsi eettisen ohjeen, code of conductin, olemassaolon Twitter-päivityksessään sunnuntaina. Hän ei kuitenkaan kertonut, miten sitä on tässä tapauksessa tai muutoinkaan hyödynnetty.

Kokoomusnaisten kahden vuoden takaisessa aloitteessa linjattiin, että ohjeessa on selkeästi tuotava esille ohjeet esimerkiksi siitä, mille taholla väärinkäytöksistä tai epäasiallisesta toiminnasta ilmoitetaan ja kuka vastaa mahdollisista jälkiseuraamuksista.

–  Selkeiden pelisääntöjen kautta varmistetaan, että esimerkiksi kaikenlaiseen syrjintään ja kiusaamiseen puututaan, aloitteessa muotoiltiin.

Kokko sanoo, että nykyinen ohje on tarkoitettu ennen kaikkea luottamustehtävien jaon synnyttämien kiistatilanteiden hoitamiseen.

–  Niissä läheisyysperiaate on erityisen tärkeä, koska emme puolueen tai välttämättä edes piirin tasolta pysty ottamaan niihin kantaa. Tässä tapauksessa päädyimme siihen, että puoluesihteeri ja piirin toiminnanjohtaja ovat oikeita tahoja käymään tätä asiaa läpi, Kokko viittaa Rydmanin tapaukseen.

Kokko ja Orpo sanoivat sunnuntaina, että Rydmaniin kohdistuvia epäilyjä on puolueessa selvitetty Helsingin piirin toiminnanjohtajan, Kokon ja Rydmanin kesken.

Lue myös

USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua

Saksan puolustusministerin Boris Pistoriuksen mukaan Yhdysvaltojen päätös oli odotettavissa.
2.5.2026 16:09

Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella

Poliisi epäilee sinimustan liikkeen vapputapahtumaan osallistuneiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella perjantaina. Poliisin mukaan useamman mielenosoittajan...
2.5.2026 16:01

Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni

Poliisi on ottanut kiinni yhden henkilön, jota epäillään muun muassa törkeästä rattijuopumuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
2.5.2026 13:18

Aihetunnisteet

eettiset ohjeet häirintätapaukset Kokoomus Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Datakeskusbuumi voi johtaa sähkön hinnan karkaamiseen, Kaikkonen varoittaa – ”Tilanne ei näytä olevan kenenkään hallussa”
Uutiset | 1.5.2026 13:00
Antti Rinteen vappusatanen on lähihistorian kuuluisin vaalilupaus – näin sille kävi
Uutiset | 1.5.2026 7:23
Cava, prosecco vai samppanja? Kuohuviineissä on yllättävän isoja eroja
Uutiset | 30.4.2026 21:18
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Matkailijoita piinaa ovela huijausaalto, Traficom varoittaa – Varo tätä reissua varatessa
Uutiset | 1.5.2026 10:39
Iran esiintyi taas uhmakkaana – Korkein johtaja puhui USA:n häpeällisestä tappiosta
Uutiset | 30.4.2026 18:27
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua
Uutiset | 2.5.2026 16:09
Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella
Uutiset | 2.5.2026 16:01
Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni
Uutiset | 2.5.2026 13:18
Yksi virhe pihan siivouksessa voi aiheuttaa talolle pahoja kosteus- ja homevaurioita
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Sää viilenee sunnuntaina, maanantain vastaisena yönä luvassa yöpakkasia
Uutiset | 2.5.2026 13:14
Puolustusministeri Häkkänen: Turvallisuutta uhkaaviin ulkomaisiin yrityskauppoihin tulossa ratkaisuja pian
Uutiset | 2.5.2026 12:40
”Antakaa markkinoiden toimia”– turveasiantuntija on syvästi turhautunut päättäjiin ja kasvu- ja kuiviketurpeen kohteluun
Uutiset | 2.5.2026 8:00
Kysely: Kansa vastustaa useimpia julkisen talouden säästötoimia – koulutusleikkauksille täystyrmäys
Uutiset | 2.5.2026 0:05
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Oppositio rökittää hallitusta yhteisellä välikysymyksellä: ”Euroopan epäonnistuneinta talouspolitiikkaa”
Uutiset | 30.4.2026 9:52
Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua
Uutiset | 2.5.2026 16:09
Väkivaltaa ja natsitervehdyksiä – Poliisi epäilee sinimustan liikkeen marssijoiden pahoinpidelleen vastamielenosoittajan Tampereella
Uutiset | 2.5.2026 16:01
Yksi kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun auto päätyi väärälle kaistalle moottoritiellä Paimiossa – yksi otettu kiinni
Uutiset | 2.5.2026 13:18
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaikki datakeskusten sähkönkulutus ei ole järjestelmätasolla samanlaista
Mielipide | 30.4.2026 14:51
Lukijalta: Keskusta puolustaa palveluverkkopäätöksenteossa lähipalveluita
Mielipide | 30.4.2026 14:27
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Tekoälykuvat eivät kuulu julkishallinnon viestintään
Mielipide | 30.4.2026 14:13
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Keskustan Mattila: Talouspolitiikan suunta on käännettävä viipymättä
Uutiset | 30.4.2026 18:58
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste