Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Turhaan ruokaan menee jopa viidennes suomalaisten kauppabudjetista, tutkimus paljasti

9.2.2026 19:26
Lue lisää 
Sote
Hyvinvointialue voi päätyä niin kutsuttuun arviointimenettelyyn, jos se ei pysty kattamaan kertyneitä alijäämiä vuoden 2026 loppuun mennessä. Kuvituskuva. (Kuva: Lehtikuva / Timo Heikkala)

VM: Sote-alueiden talousnäkymät ovat synkistyneet merkittävästi – "Ostopalveluita ei ole pystytty hillitsemään"

VM:n Ahonen: Alkuperäisiin talousarvioihin nähden alijäämä on kasvanut jo noin 600 miljoonaa euroa reilussa puolessa vuodessa.
Suomenmaa–STT/Sanna Nikula 19.8.2024 15:03, muokattu 19.8.2024 15:12
a– a+
Sote

Hyvinvointialueiden talousnäkymät ovat synkistyneet toukokuustakin vielä merkittävästi. Joidenkin alueiden arviointimenettelyyn joutuminen alkaa olla yhä todennäköisempää, jos alijäämät eivät ala kohentua, arvioi osastopäällikkö Ville-Veikko Ahonen valtiovarainministeriöstä STT:lle. Aikaa on vielä kaksi vuotta.

Alueiden uusimmat ennusteet kuluvan vuoden alijäämästä ovat yhteensä lähes 200 miljoonaa euroa enemmän kuin vielä toukokuussa arvioitiin. Valtiovarainministeriön (VM) arvio on, että hyvinvointialueet ennustavat itselleen tälle vuodelle alijäämää noin 1,45 miljardia euroa.

Toukokuisen arvion mukaan alijäämää olisi ollut kertymässä noin 1,25 miljardia euroa. Huhtikuun julkisen talouden suunnitelmassa puhuttiin vielä alle miljardista.

– Alkuperäisiin talousarvioihin nähden alijäämä on kasvanut jo noin 600 miljoonaa euroa reilussa puolessa vuodessa. Se kertoo siitä, että menojen hillitsemiseen alueilla kaavaillut toimenpiteet eivät ole purreet, Ahonen sanoo.

Suomen 21 hyvinvointialuetta sekä Helsinki ja HUS järjestävät sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palvelut suomalaisille. Hyvinvointialueiden taloudella on välitön vaikutus siihen, millaisia palveluita alueet voivat asukkailleen tarjota.

Ahosen mukaan tilanne on heikentynyt melkein kaikilla alueilla.

– Yt-menettelyt käydään varmasti kaikilla alueilla ja jopa uusia kierroksia tulee. Talouden ja toiminnan yhteensovittaminen on alueilla todella iso savotta.

Hyvinvointialueet ovat toimittaneet tai toimittamassa uusimmat ennusteensa Valtiokonttorille viime ja tällä viikolla.

Hyvinvointialue voi päätyä niin kutsuttuun arviointimenettelyyn, jos se ei pysty kattamaan kertyneitä alijäämiä vuoden 2026 loppuun mennessä. Jos hyvinvointialue ei VM:n arvion mukaan näytä selviävän tehtävistään, se voidaan aluejakoselvityksen jälkeen yhdistää muihin alueisiin.

– On mahdollista, että alueita joutuu arviointimenettelyyn, sillä mitään ylimääräisiä lakimuutoksia ei ole tekeillä, Ahonen sanoo.

Ensi vuonna alueiden pitää alkaa tehdä ylijäämäisiä tuloksia.

Syynä alijäämiin VM pitää erityisesti ostopalveluiden käytön kasvamista.

– Niitä ei ole pystytty hillitsemään. Edelleenkin pitää miettiä, millä tavalla vuokratyövoiman käyttöä ja siihen liittyvää menojen kasvua hillitään ja missä tilanteissa pystytään purkamaan jonoja ostopalveluina.

– Ostopalvelujen kasvu selittyy aika paljon henkilöstöpulallakin toki, Ahonen myöntää.

Toinen, mikä selittää suuria alijäämiä on Ahosen mukaan sote-alan palkkaratkaisu, vaikkakaan se ei selitä sitä, miksi tilanne on synkistynyt.

– Syynä ylipäätään ovat kuitenkin myös sote-alan korkeat palkkakustannukset, joihin ei alueilla käytännössä olisi ollut varaa.

Hyvinvointialueista vastaava kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok.) on todennut Ylelle, että hyvinvointialueiden määrän arvioiminen uudestaan on realistista seuraavalla hallituskaudella.

Hyvinvointialueiden tämän vuoden alijäämät eivät vaikuta valtion ensi vuoden budjettiin, jota hallitus nyt valmistelee. Vuoden 2024 ennakoitua suurempi alijäämä korvataan alueille vasta vuonna 2026 niin sanotun jälkikäteistarkastuksen perusteella.

Viime vuoden alijäämä näkyy samasta syystä ensi vuoden budjetissa. Se nostaa menoja 1,5 miljardia euroa. Sen verran valtion on lisättävä alueiden rahoitusta niiden alijäämän vuoksi.

– Tämän takia iso merkitys myös koko julkisen talouden kannalta on, että hyvinvointialueet kykenevät toimintaansa tehostamaan, Ahonen painottaa.

Lue myös

Kurvinen Husin jättimäisestä yt-pommista Ylellä: "Hallituksen piittaamattomuus heijastuu tällä tavalla"

Keskustaryhmyri peräsi hyvinvointialueille peliaikaa ja työrauhaa Ylen Aamussa
16.8.2024 10:18

Markus Lohi: Juuri nyt ei ole tarvetta keskustella sote-alueiden yhdistämisestä – "Menee kaikki aika ja energia hukkaan"

Pirkanmaan sote-johtaja Marina Erhola ehdotti Ylellä hyvinvointialueiden määrän pudottamista puoleen nykyisestä
15.8.2024 11:19

Hus aloittaa koko henkilöstöä koskevat yt-neuvottelut – saattaa johtaa lähes tuhannen henkilötyövuoden vähennykseen

Asiasta päätti maanantaina Husin yhtymähallitus osana vuoden 2025 talousarviovalmistelua.
19.8.2024 13:25

Sote-alueet etsivät kuumeisesti säästöjä – Ilmoituksia yt-neuvotteluista voi tulla lisää

Nyt moni alue hakee säästöjä ensisijaisesti asiantuntijatyöstä ja hallinnosta.
19.8.2024 15:10

Aihetunnisteet

hyvinvointialueet Politiikka Sote

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Jokioisten Leipä menetti tehtaansa jo toistamiseen rajussa tulipalossa
Uutiset | 9.2.2026 2:28
Kaikkonen vaatii kotitalousvähennyksen palauttamista – ”Yksi hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä”
Uutiset | 9.2.2026 9:11
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Osakeomistamisen sukupuolierot kaventuvat, kun myös lapsille avataan tilejä
Uutiset | 10.2.2026 0:01
Natsi-Saksan olympiajoukkueessa pelasi yksi ainoa juutalainen – Mitä hänelle tapahtui?
Uutiset | 9.2.2026 22:12
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Olympialaisissa on itketty, buuattu, pelätty pahinta ja tuuletettu villisti – Katso kuvat
Tarinat | 9.2.2026 21:01
Turhaan ruokaan menee jopa viidennes suomalaisten kauppabudjetista, tutkimus paljasti
Uutiset | 9.2.2026 19:26
Ex-ministeri: Britannian ammukset loppuisivat kahdeksassa päivässä suursodassa
Uutiset | 9.2.2026 18:55
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Skotlannin työväenpuolueen johtaja vaatii Britannian pääministeri Starmeria eroamaan
Uutiset | 9.2.2026 17:53
Australiassa Israelin presidentin vierailua vastustavat mielenosoitukset äityivät väkivaltaisiksi
Uutiset | 9.2.2026 17:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Osakeomistamisen sukupuolierot kaventuvat, kun myös lapsille avataan tilejä
Uutiset | 10.2.2026 0:01
Natsi-Saksan olympiajoukkueessa pelasi yksi ainoa juutalainen – Mitä hänelle tapahtui?
Uutiset | 9.2.2026 22:12
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon enemmän rahaa kuin ulkomaiset kollegansa?
Mielipide | 9.2.2026 15:31
Lukijalta: Eläkeläisten verotus on tabu
Mielipide | 9.2.2026 15:28
Lukijalta: Suomessa on kaikkien aikojen alkoholimyönteisin hallitus
Mielipide | 9.2.2026 15:22
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste