Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskusta haluaa parantaa alokkaiden asemaa – ”Aikooko hallitus korottaa päivärahoja?”

29.6.2026 13:20
Lue lisää 
Talous
Finanssineuvos Jenni Pääkkönen, ylijohtaja, osastopäällikkö Mikko Spolander ja finanssineuvos Janne Huovari julkistivat Valtiovarainministeriön tuoreen talousennusteen Helsingissä maanantaina. (Kuva: Lehtikuva)

VM ennustaa: Suomen velkasuhde rikkoo 80 prosentin rajan

Kuluvan vuoden alijäämän odotetaan olevan 3,7 prosenttia. Parempia aikoja on kuitenkin luvassa.
STT-Kaisu Suopanki 17.6.2024 11:02, muokattu 17.6.2024 15:11
a– a+
Talous

Valtiovarainministeriön ennuste julkisen talouden näkymistä kuluvalle vuodelle on synkentynyt. Suomen talous supistui vuonna 2023, eikä kasvua odoteta tällekään vuodelle.

Ministeriö ennustaa julkisyhteisöjen alijäämän olevan 3,7 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen, kun vielä keväällä ennuste oli 3,5 prosenttia.

– Kun hallituksen sopeutus alkaa vaikuttaa ja suhdanne paranee, alijäämä supistuu pikkuisen, arvioi valtiovarainministeriön finanssineuvos Jenni Pääkkönen tiedotustilaisuudessa maanantaina.

Samalla synkistyi näkymä velkasuhteesta, jonka odotetaan kasvavan yli 80 prosentin. Velkasuhde tarkoittaa julkista velkaa suhteessa bruttokansantuotteeseen. Velkasuhteen odotetaan kasvavan myös tulevina vuosina.

Ennusteeseen vaikuttavat kuluvalle vuodelle aiempaa pienemmäksi arvioitu verotulojen kertymä sekä hyvinvointialueiden ja kuntien menojen odotettua nopeampi kasvu.

– Yksi kysymyksen aihe on ollut se, miten alkuvuoden joiltakin osin heikot verokertymät selittyvät, Pääkkönen sanoi.

Selityksenä Pääkkösen mukaan voivat olla poikkeukselliset tapahtumat eli alkuvuoden lomautukset ja lakot tai vaihtoehtoisesti verotulot kuvastavat talouden yleistä heikkoa pohjavirettä.

Kotitalouksien osalta tilanne ei ole yhtä synkkä. Inflaation hidastuminen ja korkojen kääntyminen laskuun sekä kotitalouksien kohtuullisen hyväksi arvioitu tulokehitys lisäävät kotitalouksien käytettävissä olevia tuloja ja kulutusta.

Tilanne voi kuitenkin muuttua nopeasti.

– Kotitaloudet ja yritykset ovat alttiita säikähtämään uudelleen, jos uutiset Suomen taloudesta ja maailmalta ovat huolestuttavia, ministeriön ylijohtaja, osastopäällikkö Mikko Spolander sanoi.

Eurooppalaisessa vertailussa Suomen inflaatio pysyy matalana, ja sen ennustetaan laskevan kuluvana vuonna 1,8 prosenttiin, vaikka arvonlisäveron korotus nostaa hintoja. Valtiovarainministeriö odottaa ainoastaan palveluiden ja omistusasumisen hintojen nousevan. Tulevina vuosina inflaation odotetaan pysyvän noin kahdessa prosentissa.

Kuluvana vuonna työttömyys kasvaa 7,9 prosenttiin ja työpaikkoja katoaa erityisesti rakennusalalta ja teollisuudesta.

Talouden uskotaan kääntyvän kasvuun tulevina vuosina. Bruttokansantuotteen odotetaan kasvavan ensi vuonna 1,6 prosenttia ja julkisyhteisöjen alijäämän kohenevan 3,1 prosenttiin.

Ministeriön mukaan hallituksen toimet julkisen talouden vahvistamiseksi tulevat kuitenkin nostamaan hintoja, vähentämään kotimaista kysyntää ja hidastamaan talouden kasvua tulevina vuosina.

– Kasvu on käynnistymässä hiljalleen, mutta julkinen talous huolettaa, Spolander sanoi.

– Vaikka paljon on kiinni suhdanteen käänteestä, on myös varmistettava, että tehdyt päätökset ja paikallishallinnon omat suunnitelmat menojen kasvun hillitsemiseksi toteutuvat ja vahvistavat julkista taloutta täyteen mittaansa, Spolander jatkoi.

Ministeriö odottaa investointien kääntyvän kasvuun ensi vuonna. Vuonna 2026 bruttokansantuotteen odotetaan kasvavan 1,5 prosenttia.

Ministeriön ennusteessa on huomioitu vajaat kahdeksan miljardia hallituksen suunnittelemista yhdeksän miljardin euron leikkauksista.

Juttu päivitetty kauttaaltaan.

Lue myös

Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa

Valtakunnallisen energiagallupin mukaan 64 prosenttia suomalaisista pitää aurinkovoiman lisäämistä tärkeänä Suomen sähköntuotannossa. Aurinkovoima...
29.6.2026 22:30

Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan

Sommen taistelun alkamisesta tulee keskiviikkona 1. heinäkuuta kuluneeksi tasan 110 vuotta. Vuonna 1916 elettiin...
29.6.2026 21:30

Mitä ihmettä? – Kertakäyttömuovit aiheuttavat kunnille melkoisen talousrallin

Kunnilla oli tänä vuonna mahdollisuus hakea korvauksia kertakäyttömuoveja tuottavilta yrityksiltä muoviroskien siivous- ja...
29.6.2026 21:00

Aihetunnisteet

alijäämä bruttokansantuote julkinen talous Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Nykyihmisen vinoutunut luontosuhde uhkaa pölyttäjiä ja samalla koko Euroopan ruokaturvan perustaa
Uutiset | 27.6.2026 13:01
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Kertakäyttömuovit aiheuttavat kunnille melkoisen talousrallin
Uutiset | 29.6.2026 21:00
Hyttyskarkottimissa vaara pölyttäjille – voiko tietty lintulaji korvata kemiallisen karkotuksen?
Uutiset | 29.6.2026 20:45
Halpakrääsärallia suitsimaan tarkoitettu kolmen euron tulli astuu pian voimaan
Uutiset | 29.6.2026 20:15
OECD: Suomalaisten luottamus julkiseen hallintoon on kansainvälisesti korkea – hallitukseen luottaa alle puolet suomalaisista
Uutiset | 29.6.2026 17:46
Kaikkonen: Helsinki Garden -päätöksen asiakirjat julkaistava
Uutiset | 29.6.2026 16:29
Jan Vapaavuori HS:lle: Puhuin Garden Helsingistä pääministerin kanssa
Uutiset | 29.6.2026 16:27
Lämmin sää jatkuu, mutta sateet viilentävät pohjoista
Uutiset | 29.6.2026 16:19
Venäjä uhkaili jälleen Suomea vastatoimilla ydinaserajoitusten keventämisen vuoksi
Uutiset | 29.6.2026 16:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Kertakäyttömuovit aiheuttavat kunnille melkoisen talousrallin
Uutiset | 29.6.2026 21:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sisävesiliikenne puuttuu valtion vaikutusarvioinneista
Mielipide | 29.6.2026 13:30
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste